Tyttö puukotettiin kuoliaaksi koripallokentällä Keravalla 2008

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Savion menninkäinen
Susikoski
Viestit: 49
Liittynyt: La Heinä 26, 2008 8:39 am

Viesti Kirjoittaja Savion menninkäinen »

Harriet Makepeace kirjoitti: Tekijä ilmeistesti ei ole surmapaikkaa valitsenut aivan sattumanvaraisesti, miettiessään erilaisia pakomahdollisuuksia.
Mihin perustat tämän oletuksen? Mistä tiedät mitä hän on miettinyt?
Turhaa, ei kukaan jaksa semmosta. (Wincapitan vyölaukkumies)
Savion menninkäinen
Susikoski
Viestit: 49
Liittynyt: La Heinä 26, 2008 8:39 am

Viesti Kirjoittaja Savion menninkäinen »

Harriet Makepeace kirjoitti: Ja hänen tuttavapiirin mukaan tekijä on ollut kotona, lähinna omassa huoneessa pelikonsoolin ääressä, kolme vuotta putkeen - ei opiskelu- tai työpaikkaa, ei kavereita tai harrastuksia.
Kyllä tälläisessä tilanteessa ahdistuu myös terve ihminen.
Suomessa on paljon syrjäytyneitä ihmisiä, jotka lojuu kotona ja ei ole ihmiskontantakteja. Itsekin tiedän tapauksen, joka oli syrjäytynyt, pelasi joitain pelejä ja elämä oli hyvin suppea, mutta ei ole silti murhannut ihmisiä.
Turhaa, ei kukaan jaksa semmosta. (Wincapitan vyölaukkumies)
Kyllikki S
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 1:30 am

Viesti Kirjoittaja Kyllikki S »

Olisi kiinnostava tietää oliko puukottaja maininnut missään vaiheessa näistä tappamisajatuksistaan esim näitä lääkkeitä määränneille henkilöille tai siinä yhteydessä kun on hakeutunut hoitojonoon.
loneliness
Jessica Fletcher
Viestit: 3206
Liittynyt: Ti Kesä 03, 2008 12:30 am

Viesti Kirjoittaja loneliness »

Kyllikki S kirjoitti:Olisi kiinnostava tietää oliko puukottaja maininnut missään vaiheessa näistä tappamisajatuksistaan esim näitä lääkkeitä määränneille henkilöille tai siinä yhteydessä kun on hakeutunut hoitojonoon.
Villi veikkaus on, että jotain hän siellä on puhunut, muutakin kuin pelkästä ahdistuksesta, koska lehtijuttujen perusteella Keravalla on pulaa psykiatrisen puolen hoidosta. Yksinäinen ja ahdistunut saatetaan lähettää ihan himaan ja sanoa, että tule myöhemmin uudestaan, jos ei olo parane itsestään. Jos taas tuo ilmi väkivaltaisia ajatuksia, tai uhkailee niillä, on jonoon pääsy melko varmaa.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

Savion menninkäinen kirjoitti:
Harriet Makepeace kirjoitti: Tekijä ilmeistesti ei ole surmapaikkaa valitsenut aivan sattumanvaraisesti, miettiessään erilaisia pakomahdollisuuksia.
Mihin perustat tämän oletuksen? Mistä tiedät mitä hän on miettinyt?
Minä en usko että hän olisi valikoinut surmapaikkaa sen kummemmin. Ensinnäkin sen takia, että urheilukenttä nyt vain yksinkertaisesti on typerin mahdollinen paikka tulla vaanimaan mahdollista yksinäistä uhria - urheilukentillä kun yleensä urheillaan vähintään kaksin. (Niinhän tuon tytönkin oli tarkoitus tehdä, mutta kaverinsa ei lähtenyt mukaan.)
Kyllikki S kirjoitti:Olisi kiinnostava tietää oliko puukottaja maininnut missään vaiheessa näistä tappamisajatuksistaan esim näitä lääkkeitä määränneille henkilöille tai siinä yhteydessä kun on hakeutunut hoitojonoon.
Lehtitietojen mukaan ei ole maininnut ajatuksistaan kellekään etukäteen.
Mikäli hänen lausuntonsa ovat todenmukaisia, hänellä ei myöskään ole ollut tappamisajatuksia silloin kun hän on hakeutunut hoitoon: hoitojonossa hän oli kuulemma neljättä kuukautta ja tappamisajatuksia hänellä oli kuulemma ollut kuukauden päivät.
Hessu52
Watson itse
Viestit: 5682
Liittynyt: To Huhti 26, 2007 7:36 am

Viesti Kirjoittaja Hessu52 »

Ihmetyttää tuollainen yhteiskuntaa syytävä asenne, jota jotkut ihmiset käyttävät, kun tällaisia kamaluuksia tapahtuu.

Ihminen, joka ei ole ulkona iltaisin mummoja potkimassa ja muutoin ilkivaltaa tekemässä, niin heillä on sitten muka kotona paha olla, kun pelailevat pleikkareillaan jotain sotapeliä tai muuten vaan murhaamista.

Kyllä yhteiskuntaa syytetään jokaiseta pienimmästäkin asiasta, kun joku tekee virheen, mutta jätetään se kaikkein tärkein sormella osoitettava, eli koti ja oma perhe huomiotta.

Näitä raakuuksiahan nykyään ovat tehneet myös niin sanotuista kunnon perheistäkin tulleet nuoret.

Eikö kotona ole ollut aikaa valvoa ja katsella hieman, kuinka heidän siittämänsä lapsoset elävät.

Jos lapsesta ei ole ollut muuta iloa, kuin tekemisen ilo, pitäisi myös näiden raakuuksien tekijöiden vanhemmat panna vastuuseen, olkoonkin näin, että heitä nykyään myös uhrin nimellä tituleerataan.

En ole väkivallan kannattaja, mutta jotkin rajat myös nuorille on laitettava, vaikka väkisin.

Tuossa muutama viikko sitten, oliko se 15, vai 17 vuotias tyttö jäi Hyvinkäällä auton alle ja sai surmansa, mutta kello oli silloin jo 03.00, kun hän oli menossa ystäviensä luo Hyvinkään keskustaan.

Mitä tekemistä tuon ikäisillä on yleensäkään ulkona noin myöhään, tai aikaiseen, sillä nukkuma aika olisi ollut tuon ikäiselle jo tunteja aiemmin, edellisen vuorokauden puolella.

Ei se ole puolustus, että kaveritkin ovat yöllä ulkona.

Myös kaverien vanhemmat ovat vastuuttomia, kun laskevat lapsensa ulos tuohon aikaan.

Tällä urheilijatytöllä ei ollut mitään aihetta tulla murhatuksi, mutta kun tuollaista "hörhöä ahisti niin kauheasti", että piti oikein Mora merkkinen "äänenvaimennin" hommata ja etsiä sopivaa uhria muutaman päivän, ennen kuin löysi sopivan.

Toivon hartaasti, että jätkä saa murhasta tuomion, sillä jollei tuollainen ole murha, kun etsimällä etsii tapettavaa, niin johan on ihme.

Olen surullinen noiden molempien nuorten puolesta ja otan osaa myöskin heidän vanhempiensa murheisiin, mutta toivoisinkin sitä, että nyt monet vanhemmat oppisivat pitämään jotain rajaa lastensa ulkona liikkumiselle ja olevan myöskin aidosti kiinnostunut latensa tekemisestä, vai pääseekö taas tapahtumaan jokin karmea verityö, jossa kehutaan uhri maasta taivaaseen ja annetaan tappajalle ymmärrystä yltä kyllin, aivan kuin innostaen joitain muita "pitkästyneitä" tappotalkoisiin.

Oman lapseni sain kasvatettua kunnon kansalaiseksi, pitämällä hänelle kotiintuloajat, ja viemällä niihin harrastuksiin, jotka kiinnostivat häntä, eli yleensä lätkä, tai jalkapalloharrastuksiin.

Nuo kotiintuloajat neuvoteltiin äidin ja pojan, sekä minun itseni kanssa yhteisesti, enkä voi sanoa, että poika olisi koskaan "luistellut" sovituista ajoista.

Kotibileisiinkin hän sai mennä, kunhan tiedettiin minne ja milloin hän tulisi kotiin.

Siis hoidimme poikamme mahdollisimman paljon itse, eikä kuraattoreja, tai koluavustajia, sen enempää kuin sosiaalitanttoja asioissamme tarvittu.

Kaikki kasvatus alkaa juuri kotoa ja jos arvot ovat kohdallaan, niin ei silloin mitään kriisiapua pienimmästäkään ongelmasta heti haeta.

Nyt jos 17 vuotiaalle "lapselle" tulee jokin ongelma esiin, niin heti ollaan syyttämässä yhteiskuntaa, kuinka se ei ole tukenut nuorta ja auttanut häntä ongelmissaan.

No sukulaisiaanhan ei voi valitettavasti valita, joten sitten tulee näitä pekkaeerikkejä ja keravalaisia tyttöjen puukottajia, sekä myyrmannin pommittajia.

Valitettavasti !!!!
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

^ Hyvä välikommentti.

Haluaisin kuitenkin huomauttaa, että yleisesti voidaan olettaa vanhempienkin olevan hieman originellia väkeä, mikäli lapsonenkin sellainen on. Heidän mielestään totaalisessa syrjäytymisessä ja katkeroitumisessa (en siis nyt puhu missään nimessä nimenomaan Keravan tekijästä, vaan yleisesti) ei välttämättä ole mitään vikaa. Muinaisessa menneisyydessäni, peruskouluaikoinani, toimin tukioppilaana. Tukioppilaan tehtäviin kuului olla läsnä tilanteissa, joissa kiusaaja, kiusattu, molempien vanhemmat sekä koulun edustajat kohtaavat tilanteesta keskustellakseen. Täytyy sanoa, että kummallista väkeä oli kummankin puolen vanhemmissa. Siis todella kummallista. Kiusaajien vanhemmat eivät olleet koskaan tajunneet ihmetellä sitä, miksi jälkikasvu haaveilee kissanpentujen kiduttamisesta kuoliaaksi. Kiusattujen porukat taas kokivat hirveän hyvänä asiana, ettei jälkikasvu ole niin ulkonäkö-orientoitunutta että pesisi joka viikko hiuksensa.

Mutta tällaisten tapausten jälkeen ei kukaan voi sanoa, ettei vanhempia voisi syyttää. Viime kädessä vastuu on aina vanhemman, oli kyseessä sitten alaikäinen lapsi tai ei, varsinkin tällaisessa tapauksessa jossa lapsi asuu vielä vanhempiensa kanssa.
John Buchan
Scooby-Doo
Viestit: 20
Liittynyt: Ti Heinä 22, 2008 4:04 pm

Viesti Kirjoittaja John Buchan »

joey kirjoitti:^ Hyvä välikommentti.

Haluaisin kuitenkin huomauttaa, että yleisesti voidaan olettaa vanhempienkin olevan hieman originellia väkeä, mikäli lapsonenkin sellainen on.
Tässä Savion valitettavassa tapauksessa on perheessä kuuleman mukaan käytetty alkoholia ihan omiksi tarpeiksi. Sekä kuulemma ollut perheen sisällä kestämistä aiemminkin. Näin olen kuullostellut tässä kylällä. Itse en tunne perhettä ollenkaan, paitsi puukottajan nähnyt useasti liikkuvan pyörällä. Yhden paikallisen Hong Kong kaupan myyjän mukaan oli puukottaja tuttu näky kaupassa, liekö sieltä ostanut puukonkin.
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Mutta tällaisten tapausten jälkeen ei kukaan voi sanoa, ettei vanhempia voisi syyttää. Viime kädessä vastuu on aina vanhemman, oli kyseessä sitten alaikäinen lapsi tai ei, varsinkin tällaisessa tapauksessa jossa lapsi asuu vielä vanhempiensa kanssa.
Vanhempia voi tavallaan syyttää mielestäni vielä sittenkin, kun "lapsi" on aikuinen. Kaikki se minkä kotoa on saanut, pahassa ja hyvässä, seuraa mukana koko elämän, jollei sitten jossain vaiheessa älyä eritellä, että miksi minusta tuntuu tällaiselta ja miksi haluan tehdä tällaista jne.

Useimmat vain eivät erota toisistaan sitä mitä he OVAT ja mitä heille on TAPAHTUNUT/TEHTY. Se on heillä yhtä mössöä.
Nothing is quite what it seems
Cicciolina
Neuvoja-Jack
Viestit: 521
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 1:17 am

Viesti Kirjoittaja Cicciolina »

Vanhempia turha syyllistää, vaikkakin kotoa se pohja lähtee elämälle. Mutta jokaisen ihmisen on itse eriteltävä myöhemmin että mitä sieltä kotoaan kantaa mukanaan, ja kuinka paljon on valmis tekemään mahdollisesti työtä sen eteen että osaa suhtautua elämään, ja elää, eri tavalla kuin omat vanhemmat ovat evääksi antaneet.
Apilankukka
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Ti Heinä 22, 2008 7:34 pm

Viesti Kirjoittaja Apilankukka »

Meister kirjoitti 23.7. :"Minulle tuli mieleen, että jos se tekijän rauhassa miettimä tarina ahdistuksesta ja sen helpottamisesta on ylipäätään ollenkaan totta, niin luulisi kuitenkin, että teon jälkeen iskisi uusi ahdistus: on tullut tehtyä törkeä epäinhimillinen teko, jota ei voi peruuttaa, ja jota moni ei tule koskaan antamaan anteeksi. Tuollaisen teon jälkeen "ei tunnu missään", jos on täysin paatunut psykopaatti."

Tässä vaiheessa vaikuttaa vahvasti, että kyse on jälkimmäisestä vaihtoehdosta :x
Sakara
Remington Steele
Viestit: 234
Liittynyt: Su Marras 11, 2007 3:00 am

Viesti Kirjoittaja Sakara »

Ainahan tällaisien tapausten yhteydessä aletaan jossain vaiheessa syyllistää vanhempia. Ehkä jollain tasolla se on oikeutettuakin: siinä vaiheessa, kun lapsi istuu 24/7 kotona pelaamassa pelejä, ei käy töissä/opiskele eikä omista kavereita, pitäisi vanhempien tajuta yrittää tehdä asialle jotain. Toisaalta jotkut ihmiset ovat yksinkertaisesti niin pahassa jamassa, ettei maallikko pysty paljon asialle mitään tekemään: ei ketään voi pakottaa ulos etsimään kavereita tai harrastamaan jotain... Aika vähissä vanhempien keinot siis ovat.
Good wombs hath born bad sons
-Shakespeare
Hessu52
Watson itse
Viestit: 5682
Liittynyt: To Huhti 26, 2007 7:36 am

Viesti Kirjoittaja Hessu52 »

Olen Sakaran kanssa asiasta hieman eri mieltä, sillä nykyään ihmisillä on mahdollisuus erilaisiin virikkeisiin enemmän, kuin koskaan aikaisemmina.

Jos on varaa ostaa pleikkareita ja niihin satasia maksavia dvd-levyjä, niin halvemmaksi tulee käydä vaikka kirjastosta ilmoitustaulta lukasemassa mitä kaupungilla tai kunnalla olisi ihmispololle tyrkyllä.

Kyllä sieltä kaikille harrastuksia löytyy, jos vain on itsellä yhtään motivaatiota lähteä mukaan.

Saattaahan johonkin kerhotoimintaan sellaisella, joka ei ole koskaan kotoaan muualle mennyt, kuin lähikauppaan ja kouluun, olla jonkinmoinen kynnys lähteä kylmiltään tutustumaan, mutta ei sieltä kukaan koskaan vainaana pois ole tullut, joten rohkeasti mukaan.

Jos ei uskalla johonkin kerhotoimintaan lähteä, niin miten sellaisen ihmisen luulisi sitten mihinkään työpaikkaankaan voivan mennä?

No, nämä kirjoitukset eivät kaiketi kuulu tämän valikon kohdalle, mutta hän ken oli sitä mieltä, että vanhempien vastuu jatkuu myös sen jälkeen, kun nuori, tai "keski-ikäinen nuori" on muuttanut pois kotoaan, on aivan oikeassa ja se oli hieno pointti.
meister
Alibin satunnaislukija
Viestit: 52
Liittynyt: Ke Heinä 23, 2008 12:31 am
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja meister »

Vastuusta sen verran, että jos jokainen (opettajat, viranomaiset, lainsäätäjä, poliitiikan päättäjät, vanhemmat, sisarukset, kaverit, viranomaiset, lääkärit, henkilö itse jne.) ottaisivat vastuusta osan harteilleen, voitaisiin saavuttaa jotakin. On usein tilanteita, että koko paletti väistää vastuunsa, ja jos jotain tapahtuu, ei silloinkaan kukaan myönnä laiminlyöneensä mitään, vaan vastuuta yritetään silloinkin sysiä muille.

Se onkin hyvä opettaja/lääkäri/äiti/isä/sisko/veli/koripallokentällä treenaava tyttö/taikuri, joka pystyy sanomaan 100-prosenttisella varmuudella, onko nuori yksin viihtyvä, persoonallinen ja rohkeasti omaa tietään kulkeva älykkö vaiko syrjäytynyt sairaita ajatuksia hautova yhteiskunnalle vaarallinen psykopaatti. Jos nuori ei puhu ajatuksistaan kellekään, ei kukaan voi niitä telepaattisesti lukea.

En usko, että tulemme enää koskaan palaamaan menneeseen aikaan, jolloin kunnolliset nuoret pukeutuivat samalla tavoin, heräsivät aamulla samaan aikaan, menivät illalla nukkumaan samaan aikaan ja olivat koulussa samanlaisia. Ja ne, jotka eivät tuollaisia olleet, olivat sairaita syrjäytyneitä ongelmatapauksia, jotka piti mahdollisimman pian palauttaa muiden kaltaisiksi. Kyllä nyt tarvitaan nykyaikaisempaa ajattelua, ja toisenlaisia keinoa havaita ja hoitaa ongelmat.
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Yläasteen opettajia oli koulutettu mm. että hälytyskellojen pitää soida, jos nuori pukeutuu kokonaan mustiin ja värjää hiukset mustiksi. Heh. Yksi miesope oli kysynyt siellä, että soiko teillä nyt hälytyskellot (hänellä itsellään oli ihan musta vaatetus ja paljaaksi ajeltu pää ja oli siellä jonakin sen miitingin sihteerinä tms.) Itsekin yläasteella opettaneena voin sanoa että noin köykäisin eväin ei hälytyskelloja voi soittaa tai olla soittamatta.

Osa mustasta porukasta voi olla tosiaan pelottavaa tavallaan ja sitä ihmettelee mitä niiden mielessä liikkuu. Osa on mustia jostain muusta syystä ja ovat ihan kilttejä poikia ja tyttöjä, yrittänevät vähän peittää koulussa pärjäämistään ja muuta "tavallisuuttaan" mustalla vaatetuksella.

Kamppeet ei kerro yksistään. Pitää olla muuta.
Nothing is quite what it seems
Vastaa Viestiin