Dokkari pitää katsoa. Tulee uusintana sunnuntaina. IL:ssä oli kiinnostava juttu saksalaisesta vasemmistopoliitikosta joka lähti kävelemään puolueesta sen jälkeen, kun puolueen ex-johtaja alkoi tehdä yhteistyötä 'rauhan puolesta' yhdessä äärioikeistolaisen AFD:n ja feministien kanssa. Hienosti kommentoi Putleria myös oman kansansa massamurhaajana. Saksan feministeillä ja vasemmistolla kova kiima estää aseiden toimitus Ukrainaan. Ruplia varmaan tanttojen tilille Kremlistä kilisee. AfD:n puheenjohtaja Tino Chrupallahan on natsiapina, jonka mies Putin ei ole sotarikoksoa edes tehnyt.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/814 ... 118db8df79
Nimekäs saksalaispoliitikko erosi vasemmistopuolueesta 27 vuoden jälkeen – Sai tarpeekseen Putin-politiikasta
Suhtautuminen Putinin Venäjään jakaa Saksan vasemmistoa. Rostockin sosiaalisenaattori ja entinen kansanedustaja erosi Saksan vasemmistopuolueesta 27 vuoden jälkeen, koska hänen mielestään se ei ole tuominnut Venäjän diktaattoria riittävästi.
Eronsa syiksi Bockhahn kertoo blogissaan puolueen suhtautumisen Venäjän presidentti Vladimir Putiniin ja tämän käymään hyökkäyssotaan Ukrainassa.
– Die Linke ei ole kyennyt kutsumaan ja tuomitsemaan fasistista diktaattori Putinia sellaisena. [– –] Putin ei ole vain muiden kansojen vaan myös omiensa massamurhaaja. Mikä siinä on niin vaikeaa todeta tätä yksiselitteisesti? Miksi sen sijaan käydään tekopyhää keskustelua Natosta ja Yhdysvalloista? kysyy Bockhahn.
Lisäksi Bockhahnin mukaan on ”sietämätöntä”, että se antifasistinen puolue, johon hän on aikanaan liittynyt, voi lyöttäytyä yhteen äärioikeiston kanssa.

- Natsapina_Chrupallalle_nappia_otsaan.jpg (54.37 KiB) Katsottu 1133 kertaa
Bockhahn viittaa
Linken entisen puheenjohtaja Sahra Wagenknechtin ja
Saksan naisasialiikkeen pitkän linjan kärkihahmo Alice Schwarzerin yhteiseen ”manifestiin rauhan puolesta”, jonka
äärioikeistopuolue AfD:n puheenjohtaja Tino Chrupalla kertoo allekirjoittaneensa.

- Saksan_Putin_tantat.jpg (76.79 KiB) Katsottu 1133 kertaa
Wagenknechtin ja Schwarzerin mukaan maailma on ”liukumäessä” matkalla ydinsotaan. Vetoomuksessa he vaativat liittokansleri Olaf Scholzia keskeyttämään asetoimitukset Ukrainaan. Lauantaina Berliinissä on määrä järjestää ”rauhanmielenosoitus” samoin vaatimuksin.
Myös viime vuonna Schwarzer ja joukko saksalaisjulkkiksia allekirjoittivat avoimen kirjeen vaatien asetoimitusten keskeyttämistä.
https://russiavsworld.org/open-letter-a ... -pacifism/
Pro-Russian “open letter” and mistaken German pacifism
===
Chrupallasta alla Wikipediassa. Olisi kiva tietää ketkä ovat nuo julkkikset jotka ovat Tinon kanssa vaatineet Putinin voittoa sodassa.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tino_Chrupalla
At the invitation of the Russian Defense Ministry in Summer 2021, Chrupalla gave a speech at a conference in which he spoke of Allied "psychological warfare" after World War II, whose re-education allegedly had a lasting impact on German national identity. Chruppalla compared the alleged policies of the Western Allies after 1945 with Nazi propaganda.
When the Russian invasion of Ukraine happened half a year later, he said "This war also has several fathers. ... Of course, the role of NATO and the role of the federal government of Germany must also be discussed here."
Tekstiä tiivistetty
-NILS-
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.