Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Avatar
Brass
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1301
Liittynyt: Ti Loka 04, 2011 6:17 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Brass »

Tuossa analyysiä ryssien disinformaatiosta, jota muutettiin tarpeen mukaan, kun sota meni persiilleen. Possutrollien postauksista kuultaa hyvin läpi tuo potaska, mitä ryssät työntävät maailmalle. Omia aivoja ei tarvitse käyttää, kun valmis narratiivi tuupataan käteen.

Disinformation Roulette: The Kremlin’s Year of Lies to Justify an Unjustifiable War

False Narrative 1: NATO “encirclement” and Russia “is not the aggressor”
False Narrative 2: “Ukrainian provocations” and “genocide against Donbas”
False Narrative 3: “Denazification and Demilitarization”
False Narrative 4: Reframing the war from “denazification” to “desatanization.”
Conclusion: “Our Historic Lands”

https://www.state.gov/disarming-disinfo ... iable-war/
WW2 jälkeisen merisotahistorian suurimmat tappiot aiheuttaa maa, jolla ei ole edes kunnon laivastoa.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9312
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Virdon »

It’s been a year since Russia attacked Ukraine. We are not naive. We know that the prospects of a mutually acceptable peace deal in the #RussiaUkraineWar are dim. But the first step is surely a ceasefire. This is the only way to save lives."

https://twitter.com/PM_ViktorOrban/stat ... 03841?s=20

Orbánistakin se on täysin selvää että kyse ei ole "USA:n, Naton tai lännen sodasta", vaan Venäjän aloittamasta sodasta Ukrainaa vastaan.

Toki hän samalla toivoo tulitaukoa että Venäjä saisi aikaa selvitellä moninaisia sotkujaan aloittamaansa sotaan liittyen.
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
TooColdToRun
Harjunpää
Viestit: 348
Liittynyt: To Tammi 21, 2021 7:07 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja TooColdToRun »

Se on vuosi vierähtänyt ryssien erikoisoperaation aloittamisesta. Röllit suoltaneet tuhansia viestejä vodkan ja kaalisopan voimalla, yhtä huonolla menestyksellä kuin suuren ja mahtavan erikoisjoukot Ukrainan maaperällä. Dosentit, Janukset, Kostit ja muut röllit tappelevat keskenään samaan tyyliin kuin Wagnerit, Kadyrovit ja ryssän omat joukot. VKK julistaa Anon johdolla Venäjän reiluutta ja oikeudenmukaisuutta, siinä sitä patriotismia aidoimmillaan. Aivan hyvin on mennyt, ja aikataulussa edetään, minimaalisin tappioin. Mitä muuta voisi maailman mahtavimmalta sotilasmahdilta odottaakaan. Kun ne toistatuhatta valmiudessa olevaa ilmavoimien konetta nousevat ilmaan, niin pääsee helvetti irti, ja alkaa rytisemään kunnolla. Tämä tapahtunee ensi viikon keskiviikkona, näin ovat huhut kertoneet. Aina voi kuitenkin olla aikataulujen osalta pientä sekaannusta, joten jonain keskiviikkona tämä tapahtuu aivan varmasti. Voi toki olla muukin viikonpäivä.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9312
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Venäjän aloittamaan "erikoisoperaatioon" täysin suunnitelmien mukaan kuului:

-Vuoden kuluttua Ukraina ei ole antautunut.
-Vuoden kuluttua Kiova ei ole vallattu ja Ukrainan hallinto ei ole kaatunut, eikä saatu vaihdettua mieleisekseen.
-Länsi yhdistyi entistäkin tiiviimmäksi.
-Ukraina on saanut massiivista apua monista muista maista.
-Vuoden kuluttua omassa hallinnassa ei ole edes ne omaksi julistetut alueet Ukrainasta.
-Suomi ja Ruotsi saatiin hakeutumaan Natoon.
-Venäjä on laajalti julistettu terroristiseksi valtioksi jonka kanssa ei haluta olla tekemisissä.

Venäjän "erikoisoperaation" suunnitelmiin kuului myös että vuoden kuluttua aloituksestaan muualla maailmassa kirjoitellaan näin:

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/281 ... 065be8459e
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Whicher
Theo Kojak
Viestit: 1130
Liittynyt: Ke Loka 28, 2015 1:16 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Whicher »

sikakoira kirjoitti: Pe Helmi 24, 2023 12:28 pm samaan aikaan kun NATO kasasi joukkojaan Puolaan
He said, she said. Nato alkoi kasata joukkoja koska ryssät tekivät sitä ensin "sotaharjoituksen" varjolla. Ja hyvä että kasasivat.

https://www.euronews.com/my-europe/2022 ... ith-russia
sinnerman
Olivia Benson
Viestit: 726
Liittynyt: La Loka 22, 2016 10:00 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja sinnerman »

Vuosipäivän kunniaksi muutamia muistutuksia ryssimis suunnitelmien mukaisista huippuhetkistä..

-Käytiin valtaamassa Hostomelin kenttä,mutta sehän olikin vaan hämäystä. :D
-Tehtiin 64 kilometriä pitkä taisteluosasto joka paskottiin pitkin teitä ja peltoja,Sekin oli vain hämäystä. :)
-Upotettiin Moskva.Mutta sehän olikin vakuutus petos.. :lol:
-Käytiin Hersonissa ja tehtiin suunniteltu perääntyminen . :wink:
- käytiin Harkovassa .Suunnitelmien mukaan myös lähdettiin. :P

Tulevia suunnitelmia jo lausuttu ääneen ja kohta ollaan Puolassa :roll:
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11466
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Tämä uutinen Venäjän väitteistä Ukrainan hyökkäyksestä Moldovaan kertoo kyllä jotain Venäjän sotilasjohdon moraalista tai sen olemattomuudesta.
Venäjä on siis keksinyt ajatuksen siitä että paha Ukraina iskee venäläissotilaiksi naamioituna Moldovaan.
Ajatuksena on tietenkin alkaa syyttää Ukrainaa - eli hyökkäyksen kohteena olevaa maata - Venäjän omista toimista, kuten sodassa muutenkin tähän saakka. Vähän sellainen Mainilan laukaukset -tyyppinen kuvio.

https://yle.fi/a/74-20008814/64-3-139594

Moldova syyttää Venäjää psykologisesta sodankäynnistä



Moldovan johto on kiistänyt Venäjän väitteet joiden mukaan Ukraina suunnittelisi hyökkäystä maahan.

BBC kertoo Venäjän puolustusministeriön väittäneen ilman perusteita, että Ukrainan joukot suunnittelisivat Transnistrian alueen valtaamista venäläisjoukoiksi tekeytyen.

Moldova on jo viikkoja varoittanut, että Venäjä juonii saadakseen maassa valtaa, ei Ukraina. Viranomaiset ovat kutsuneet Venäjän väitteitä ukrainalaishyökkäyksestä psykologiseksi sodankäynniksi.

Moldovan presidentti Maia Sandun mukaan jotkut toimijat haluavat nähdä Chisinaussa nukkehallituksen, joka on Kremlin ohjailtavissa.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Brass
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1301
Liittynyt: Ti Loka 04, 2011 6:17 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Brass »

Hyvin kuvattu ryzznatzien toimintaa tuossa yllä useammassakin viestissä.
Lisäksi

- Venäjä tuhosi kaasu- ja öljymarkkinansa Euroopassa ja joutuu myymään kaasun ja öljyn ale-hintaan muualle
- venäläiset lentoyhtiöt eivät saa länsikoneita eikä varaosia ja lennot länteen on loppu
- venäläisten matkailu Euroopassa on loppu
- länsimaat eivät investoi Venäjälle pariinkymmeneen vuoteen
- venäläisillä yhtiöillä ei ole mahdollista toimia kunnolla lännessä
- urheilijoilla voi olla vaikeaa ja mitään huippukisoja ei Venäjällä järjestetä
- kultturihommissakin voi olla vaikeata

Älykkyysosamäärä on varmaan lähellä kengän numeroa, jos on stä mieltä, että suunnitelman mukaan mennään.
WW2 jälkeisen merisotahistorian suurimmat tappiot aiheuttaa maa, jolla ei ole edes kunnon laivastoa.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

ketunlenkki kirjoitti: Pe Helmi 24, 2023 12:54 pm
sikakoira kirjoitti: Pe Helmi 24, 2023 12:28 pm
ketunlenkki kirjoitti: Pe Helmi 24, 2023 10:59 am

Melko paljon harhaisuutta niistä löytyy, voit melkein ottaa minkä kohdan sieltä vaan. Esimerkiksi pelko siitä, että Ukraina aikoo valmistaa ydinaseita. Todellisuudessa isoin uhka Venäjälle ovat sen omat ydinaseet.
Tästä lisää esimerkkejä pohdittavaksi:
https://twitter.com/georgian_legion/sta ... 61632?s=20
Tuo korostamani perustui täysin Zelenskyin omiin puheisiin ja kyse oli nimenomaan klovnin lausunnoista 2021 ennen konfliktia.

Samana vuonna klovni myös julkisuudessa vannoi Ukrainan aikovan ottaa Krimin hallintaansa samaan aikaan kun NATO kasasi joukkojaan Puolaan ja Zelenskyi siirsi joukkojaan Donbassiin.
Näytäpä Zelenskyn puheista kohta, jossa kertoo Ukrainan aikovan valmistaa ydinaseita.
Juu täs kävi ny silee et urpo selitti omat :mrgreen:
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11466
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Harri Olli on niitä suomalaisia, jonka yli evoluutio on vahingossa hypännyt.
Mäkihyppääjä tukee Putinia.
Toivottavasti julistaa Venäjän ihanuutta joskus Suomessa omassa lähiöbaarissaan.
Voi äkkiä ilmestyä Venäjän lipun värit naamalle :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


https://www.is.fi/urheilu/art-200000941 ... t=promobox

Harri Ollin somepäivitykset nousivat otsikoihin Norjassa – julistautui Venäjän ja Putinin tukijaksi
– Yksi hyvä syy tukea Venäjää Ukrainan sijasta on myös se, että ukrainalaiset halveksuvat älykkyyttäni, Harri Ollin Instagram-tilillä kirjoitettiin perjantaina.



EX-MÄKIKOTKA Harri Ollin Instagram-tilillä julkaistut päivitykset ovat nousseet otsikoihin Norjassa. Ollin, 38, kirjoitukset ovat olleet esillä myös ainakin Puolan mediassa.

Olli kirjoitti 13. helmikuuta englannin kielellä, että hänen lopulliseen päätökseensä Venäjän tai Ukrainan tukemisesta vaikuttaa talvisin menestyksekkäästi urheilleen Aleksandr Ovetshkinin osviitta.

Olli ilmoitti, että hän kannattaa Vladimir Putinia, koska niin tekee myös menestynyt jääkiekkoilija Ovetshkin.

Entisen mäkikotkan Instagram-tilillä on myös muita Venäjään ja Ukrainaan liittyviä päivityksiä.

Ollin tilin seuraava Instagram-julkaisu oli kuva kebabpizzasta. Se ilmestyi torstaina. Perjantaina aamupäivällä aihepiiri vaihtui.

– Yksi hyvä syy tukea Venäjää Ukrainan sijasta on myös se, että ukrainalaiset halveksuvat älykkyyttäni, tilillä luki.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
OnyxPhoenix
Angus MacGyver
Viestit: 6736
Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 12:16 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja OnyxPhoenix »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: Pe Helmi 24, 2023 7:14 pm Harri Olli on niitä suomalaisia, jonka yli evoluutio on vahingossa hypännyt.
Mäkihyppääjä tukee Putinia.
Minusta tuo on vain hyvä asia että Harri Olli tukee Putinia ja ryssää. Kaikki nimittäin tiesivät jo ennestään että tuon jätkän älykkyyden vertaaminen ameebaan loukkaa ameeboja.
Kaveri mainostaa hyvin minkälaista porukkaa viiteryhmänsä on - suomalaisia venäjämielisiä totaalivajakkeja. :mrgreen:
Vili S Pertti
Javier Pena
Viestit: 1770
Liittynyt: La Tammi 23, 2021 3:43 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Vili S Pertti »

Nyt heitti desantti typeryytensä pohjat :lol:



"Ei ole löytynyt todisteita" kiteyttää koko vuoden 2020 yhteen lauseeseen.
OnyxPhoenix
Angus MacGyver
Viestit: 6736
Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 12:16 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja OnyxPhoenix »

^ Bäckmanin mielestä ilmeisesti ryssän armeija on maailmanhistorian surkein armeija. Mikään muu kun ei selitä sitä että tuollaisella tappiosuhteella jumitetaan ilman kunnon etenemistä kuukaudesta toiseen. :D
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9312
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Jo pelkästäänkin tuo 20 000 venäläistä kaatunutta on melkoisen hyvä suoritus armeijalta "josta ei ole mitään vastusta ja joka antautuu heti kohdattaessa". :lol:
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
OnyxPhoenix
Angus MacGyver
Viestit: 6736
Liittynyt: Pe Syys 25, 2020 12:16 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja OnyxPhoenix »

Virdon kirjoitti: Pe Helmi 24, 2023 8:22 pm Jo pelkästäänkin tuo 20 000 venäläistä kaatunutta on melkoisen hyvä suoritus armeijalta "josta ei ole mitään vastusta ja joka antautuu heti kohdattaessa". :lol:
Tuollaisen 25x tappioiden väittäminen Ukrainalle menee niin överiksi että en oikein tiedä mitä tuossa edes haetaan. Niin naurettavaa paskaa ettei tuosta tuskin kukaan pysty edes provosoitumaan vaikka haluaisi. :mrgreen:
Vastaa Viestiin