No tottakai saa, muttei yhtä paljon kuin palamattomasta. Riippuu vähän kuinka pahasti ruumis on palanut. Samahan se on mädäntyneen ruumiin kohdalla; jossain pisteessä kuolinsyytä on enää mahdotonta selvittää ellei se ole tyyliä luodinreikä kallossa.Murheli kirjoitti: Ke Maalis 08, 2023 12:56 amKyllä palaneesta kin ruumiista nykyään paljon saadaan irtiVastarannanKiiski kirjoitti: Ti Maalis 07, 2023 9:47 pmNäin minäkin uskon, hyviä vaihtoehtoja nuo arvelusi.Miss Holmes #1 kirjoitti: Ti Maalis 07, 2023 9:36 pm Kyllä mä uskon, että on lavastanut jonkun muun tekemäksi tai onnettomuudeksi.
Putoaminen mökin portaista, kalliolta johonkin, mitä tahansa. Tai pahoinpitely jossain muualla, työpaikan lähellä, exän lähellä, työpaikan ja kodin välillä.
Poliisilla on varmasti kyllä jo käsitys.
Mä veikkaan, ettei Vicin rahat ihan parissa vuodessa olisi päässyt loppumaan.
Lisään joitakin omia:
Ehkä tarkoitus oli viedä ruumis mökille ja lavastaa kuolema palokuo!emaksi tuikkaamalla tönö tuleen. Palaneesta ruumiista ei kaikkia vammoja saa selvitettyä ruumiinavauksessakaan.. Tai ehkä lavastus itsemurhaksikin voisi tulla kyseeseen.
Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
-
VastarannanKiiski
- Adrian Monk
- Viestit: 2649
- Liittynyt: La Helmi 08, 2020 5:24 pm
Re: Hki Ullanlinna - psykiatri epäiltynä vaimonsa murhasta 12/22 ja aiemmasta perhemurhan yrityksestä
-
VastarannanKiiski
- Adrian Monk
- Viestit: 2649
- Liittynyt: La Helmi 08, 2020 5:24 pm
Re: Hki Ullanlinna - psykiatri epäiltynä vaimonsa murhasta 12/22 ja aiemmasta perhemurhan yrityksestä
Onhan sana rakenteeltaan samanlainen kuin maastoetsintä tai vesistöetsintä. Niissäkin etummainen sana kuvaa paikkaa missä etsintöjä suoritetaan, ei etsittävää kohdetta.B€st kirjoitti: Ke Maalis 08, 2023 10:19 am Laite-etsintä on kummallinen termi. Kyseessä ei ilmeisesti ole laitteen etsintä, vaan laitteesta etsintä.
Rikosten tutkiminen on varmaan hyvin erilaista nykyisin kuin menneinä vuosikymmeninä. Ihmisten toimista jää paljon digitaalisia jälkä; viestittelystä, sijainnista, asioinnista eri palveluissa, maksamisesta..
- Miss Holmes #1
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5093
- Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am
Re: Hki Ullanlinna - psykiatri epäiltynä vaimonsa murhasta 12/22 ja aiemmasta perhemurhan yrityksestä
Eli ilmeisesti ollut jo alunperin eri mieltä äitinsä ja Tikkasen kanssa.He olivat mereen ajetun auton kyydissä. Vuonna 2021 poliisin selvittäessä mereen ajoa vanhempi lapsista ei halunnut tulla kuulluksi. Joulukuisen murhan uhri edusti nuorempaa lastaan, jolla ei ollut tuolloin vaatimuksia tapahtuneeseen liittyen.
Täysi-ikäinen tuolloin ja ehkä juuri autokoulun käynyt ja seuraillut auton käyttöä luontaisesta mielenkiinnosta muita tarkemmin.
Tai ollut oma mielipiteensä Tikkasesta jo tuolloin
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
-
AmroLinus
Re: Hki Ullanlinna - psykiatri epäiltynä vaimonsa murhasta 12/22 ja aiemmasta perhemurhan yrityksestä
Onhan täysin mahdollista, että mitään ostelujälkiä ei ole olemassa ja kukaan ei ole ilmoittanut muistavansa epäiltyä ostoksilla jälkikäteen eikä puhelimen seuranta yllä perjantain liikuskelua osoittamaan (puhelin jätetty kotiin).B€st kirjoitti: Ke Maalis 08, 2023 10:11 amHankinnat pitää ehdottomasti maksaa käteisellä ilman etukortteja. Nythän asia on todennäköisesti niin, että on hölmöyksissään maksanut jollain Apple Paylla tai näyttänyt S-Etukorttia ja kun poliisi on selvittänyt, mitä ja missä on ostoksia tehnyt, asia on paljastunut. Eli ei tarvitse olla vaimon kortilla maksettu, vaan oma kortti ja pulkka tms. kombo riittää. Ei myöskään kannata ostella ihan kotikulmiltaan tarvikkeita, sillä joku tuttu voi nähdä. Pienet liikkeet ovat myös riski siinä mielessä, että myyjä voi muistaa asiakkaan. Isoissa kauppakeskuksissa ei, mutta siellä parkkihallissa tms. voi jäädä asiointi valvontakameraan. Kätevin lienee joku Motonet, Rusta tms., missä paljon asiakkaita, muttei parkkihallia. Kun perjantaina käynyt, ongelmana toki sekin, että kännykän perusteella seuraavat missä on liikkunut.AmroLinus kirjoitti: Ke Maalis 08, 2023 6:55 am Ehkä epäilty hankki uhrin rahapussin varoilla pe ruumiin hävitystarpeet, ehkä oma luottopiikki oli jo täynnä.
Voi myös olla tarvikkeiden liikutteluhavaintoja ihan naapureiltakin tullut poliisin tietoon, josta näyttöä. Jos vaikka pulkan kanssa palannut ostoksiltaan kotiin.
Onhan voinut vaimonkin korteilla viivailla, jos halunnut näyttöä uhrin liikuskeluun vielä perantaille. Mikäli sikäli jos ollut tarkoitus hävittää ja jättää jonnekin ja kuolinaikaa ei enää kovin tarkkaan voi arvioida myöhemmin.
-
AmroLinus
Re: Hki Ullanlinna - psykiatri epäiltynä vaimonsa murhasta 12/22 ja aiemmasta perhemurhan yrityksestä
Onhan tässä valehtelua kerrakseen.
Väitti välikohtausta Alkossa erehdykseksi.
Volvo-turmaa täydeksi vahingoksi.
Myöntänyt toimintansa aiheuttaneen vaimon kuoleman, ei kuitenkaan tarkoittanut sitä.
Myös murhanyritykset mies on kiistänyt.
Melkoista. Pari mennyt naimisiin heinäkuussa 2021 ja elokuussa 2021 mereenajo. Nopsaa kyllä. Voisi jopa päihteiden käytöstä kertoa.
Väitti välikohtausta Alkossa erehdykseksi.
Volvo-turmaa täydeksi vahingoksi.
Myöntänyt toimintansa aiheuttaneen vaimon kuoleman, ei kuitenkaan tarkoittanut sitä.
Myös murhanyritykset mies on kiistänyt.
Melkoista. Pari mennyt naimisiin heinäkuussa 2021 ja elokuussa 2021 mereenajo. Nopsaa kyllä. Voisi jopa päihteiden käytöstä kertoa.
-
Anna Nymfi
- Poliisikoira Rex
- Viestit: 266
- Liittynyt: To Loka 02, 2014 9:56 am
Re: Hki Ullanlinna - psykiatri epäiltynä vaimonsa murhasta 12/22 ja aiemmasta perhemurhan yrityksestä
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pol ... #gs.rfwc66Poliisi teki löydön Ullanlinna-tutkinnassa: Vaimon murhan motiivina mahdollisesti raha
MTV Uutiset JULKAISTU 3 TUNTIA SITTEN
Ullanlinnassa vaimonsa murhasta epäilty ei poliisin tietojen mukaan ole ollut väkivaltainen vaimoaan ja perheen lapsia kohtaan. Ainoat väkivallanteot ovat olleet auton ajaminen mereen tahallaan perhe kyydissä ja puolentoista vuoden kuluttua vaimon tappaminen.
– Sellaisia viitteitä tutkinnan aikana ei ole saatu, että epäilty olisi kohdistanut puolisoonsa tai perheen lapsiin ainakaan fyysistä lähisuhdeväkivaltaa, kertoo tutkinnanjohtaja Tommi Lehtonen Helsingin poliisista MTV Uutisille.
Poliisi tutkii psykiatrin tekemisiä murhana ja viitenä murhan yrityksenä. Henkirkoksen uhriksi joutui epäillyn 47-vuotias vaimo joulukuussa. Poliisi tutki henkirikosta ensin tappona, mutta muutti rikosnimikkeen murhaksi suunnitelmallisuuden perusteella.
– Tässä teossa mahdollinen motiivi on taloudellinen. Olemme löytäneet laite-etsinnöissä viitteitä taloudellisista järjestelyistä, joita epäilty on kenties ainakin suunnitellut, Lehtonen muotoilee.
Poliisi ei kommentoi taloudellisia järjestelyitä tämän tarkemmin. Poliisi ei myöskään kerro, oliko kyse ehkä henkivakuutuksesta.
– Taloudellista motiivia ei ole ainakaan voitu sulkea pois. Yksittäisistä eriteltävistä epäilyistä taloudellinen motiivi on ehkä selvin. Mutta voi myös olla, etteivät nämä laite-etsinnöissä löytämämme viitteet liity rikokseen millään tavalla.
Mereenajon motiivi arvoitus
Vaimonsa murhan lisäksi poliisi epäilee 48-vuotiasta psykiatria viidestä murhan yrityksestä.
Murhan yritykset liittyvät elokuun 2021 tapahtumiin, kun mies ajoi vaimo ja perheen lapset kyydissään satama-altaaseen Helsingin kauppatorilta. Mereenajoa pidettiin ensin vahinkona.
Autossa olivat kyydissä sekä naisen lapset että miehen lapset heidän edellisistä liitoistaan.
Poliisin mukaan mahdollinen taloudellinen motiivi liittyy vain vaimon surmaamiseen. Mereenajon motiivin suhteen poliisi on ymmällään.
– Jaa-a, vaikea sanoa motiivia tälle teolle, se on koko lailla selvityksessä. Pitäisi päästä hänen päänsä sisälle, jotta sen ymmärtäisi. Hän itsehän ei toki ole myöntänyt ajaneensa mereen tahallaan, Lehtonen sanoo.
– Mutta tapahtumassa on niin monta epäilystä aiheuttavaa palasta, että se on pakko ainakin tutkia poliisin toimesta. Esimerkiksi auton liikkeelle lähtö on niin vauhdikas, ettei ole millään tavalla normaalia ajaa sillä tavalla sellaisessa paikassa.
Poliisi uskoo, että mies suunnitteli mereenajoon etukäteen. Mereenajon tutkintaa vaikeuttaa tapahtumista kulunut aika ja esimerkiksi se, että monen auton kyydissä olleen puhelin sai suolavesikylvyn meressä.
Epäillyn puheet täynnä ristiriitoja
Poliisin on kertonut, että vaimo kuoli ulkoisen väkivallan seurauksena. Teossa ei käytetty ampuma-asetta.
– Tämän enempää en tekotapaa kommentoi tässä vaiheessa, Lehtonen sanoo.
Vaimonsa murhasta epäilty mies on kertonut poliisille oman käsityksensä siitä, mihin hän oli kuljettamassa peittoon ja jätesäkkiin käärittyä uhrin ruumista kiinni jäädessään. Poliisi ei ole saanut vahvistusta miehen kertomukselle.
– Toisaalta ihmisen aikeille on hankala saada vahvistusta, ellei löydy tyyliin kirjallista suunnitelmaa jostakin, Lehtonen muistuttaa.
Poliisin käsityksen mukaan epäillyn puheet ovat kuitenkin monin kohdin ristiriitaisia tai suorastaan umpisolmussa.
– Yleisesti ottaen hänen poliisille kuulusteluissa kertomansa asiat eivät poliisin mielestä vastaa totuutta. Epäillyn puheissa on ristiriitaisuuksia esimerkiksi liittyen suunnitelmallisuuteen ja käyttäytymiseen teon jälkeen.
"Jokuhan vipu pitää olla vinossa"
Vaikka epäilty sijoitettiin alkuun psykiatriseen mielisairaalaan, poliisin näkökulmasta hänelle ei tarvitse tehdä mielentilatutkimusta esitutkinnan aikana.
– Yleisesti ottaen mielentilatutkimus tehdään esitutkinnan aikana esimerkiksi silloin, jos epäilty on selkeästi psykiatrisen pakkohoidon tarpeessa ja sijoitettuna psykiatriseen sairaalaan, Lehtonen kertoo.
Onko mahdollista että Roope ajoi mereen ja ajautui ongelmiin Alkossa jännityksen vuoksi? Ja testasi onnistuuko valehtelemalla pelastamaan itsensä pinteestä. Murhasta sitten sai kaikista suurinta jännitystä elämään ja samalla jotain rahallista hyötyä.
-
satamanteppo
- Alibin satunnaislukija
- Viestit: 61
- Liittynyt: Ke Marras 09, 2022 10:53 pm
Re: Hki Ullanlinna - psykiatri epäiltynä vaimonsa murhasta 12/22 ja aiemmasta perhemurhan yrityksestä
Höblä nyt näköjään nostaa uutisena esille taloudellisen hyödyn, mistä on täälläkin spekuloitu. Maksumuurin takana, joten en pääse käsiksi (vielä) varsinaisiin yksityiskohtiin. Mutta ilmeisesti poliisi lähtee nyt tästä motiivista.
Polisen misstänker att den 48-åriga mannen som misstänks för att ha mördat sin fru kan ha haft ekonomiska motiv
https://www.hbl.fi/artikel/541fdbf4-cb1 ... 279beee4f3
Polisen misstänker att den 48-åriga mannen som misstänks för att ha mördat sin fru kan ha haft ekonomiska motiv
https://www.hbl.fi/artikel/541fdbf4-cb1 ... 279beee4f3
-
Oppenheimer
- Christopher Lorenzo
- Viestit: 1534
- Liittynyt: To Syys 26, 2013 5:27 pm
Re: Hki Ullanlinna - psykiatri epäiltynä vaimonsa murhasta 12/22 ja aiemmasta perhemurhan yrityksestä
Mikäli mereenajo oli suunniteltu, niin silloin osa suunnitelmaa oli, että mereen ajetaan lainakiesillä eikä omalla. Menettelylle löytyy hyviä perusteluja, kuten se, ettei omaa autoa haluttu tuhota ja se, että vieraan auton käyttöön liittyy aina pientä epävarmuutta, jolloin selitys vahingosta tulee uskottavammaksi. Ja koska vieras auto on vieras myös kyytiläisille, pelastautumismahdollisuudet olisivat olleet vastaavasti huonommat. Se, oliko Tikkasen oma kiesi jo tuolloin ns. "ruotsalainen traktori" eli Volvo ei taida ilmetä mistään.
Tällä hetkellä poliisilla tuntuu olevan sormi suussa sekä mereenajon että surmatyön kohdalla. Toki rikoslabrasta on tulossa vielä näytteitä, jotka saattavat hyvinkin kirkastaa ajattelua surmatyön osalta, ennenkuin paperit siirtyvät syyttäjän pöydälle.
Tällä hetkellä poliisilla tuntuu olevan sormi suussa sekä mereenajon että surmatyön kohdalla. Toki rikoslabrasta on tulossa vielä näytteitä, jotka saattavat hyvinkin kirkastaa ajattelua surmatyön osalta, ennenkuin paperit siirtyvät syyttäjän pöydälle.
Re: Hki Ullanlinna - psykiatri epäiltynä vaimonsa murhasta 12/22 ja aiemmasta perhemurhan yrityksestä
Jos parisuhteessa jätetty osapuoli muuten kostaa jollain tavalla, esim sotkemalla lähteneen osapuolen ja tämän lasten välit, onko se tavallista jättötilanteessa vai kertooko narsismista tai psykopaattiudesta?
Epäilty ja uhri ei kai olleet eroamassa, mutta nousi erillisenä kysymyksenä mieleeni. Täällä kun tuntuu olevan monenlaista elämänkokemusta.
Epäilty ja uhri ei kai olleet eroamassa, mutta nousi erillisenä kysymyksenä mieleeni. Täällä kun tuntuu olevan monenlaista elämänkokemusta.
Re: Hki Ullanlinna - psykiatri epäiltynä vaimonsa murhasta 12/22 ja aiemmasta perhemurhan yrityksestä
"Mereenajon motiivin suhteen poliisi on ymmällään."
Uskon senkin olleen ainakin osittain taloudellinen. Jos vaimon lisäksi vaimon lapset olisivat kuolleet, niin eiköhän RT olisi perinyt ja saanut ehkä henkivakuutuksen rahat myös ja muitakin taloudellisia hyötyjä varmasti. Jos omat lapset olisivat menehtyneet, niin ei tarvitsisi maksaa niistä aiheutuvia kuluja enää ja ex-vaimolle olisi tullut kostettua myös. RT voi tietty olla vain seko-tyyppi, joka nauttii murhasuunnitelmista ja tappamisesta.
Uskon senkin olleen ainakin osittain taloudellinen. Jos vaimon lisäksi vaimon lapset olisivat kuolleet, niin eiköhän RT olisi perinyt ja saanut ehkä henkivakuutuksen rahat myös ja muitakin taloudellisia hyötyjä varmasti. Jos omat lapset olisivat menehtyneet, niin ei tarvitsisi maksaa niistä aiheutuvia kuluja enää ja ex-vaimolle olisi tullut kostettua myös. RT voi tietty olla vain seko-tyyppi, joka nauttii murhasuunnitelmista ja tappamisesta.
Primum non nocere
-
Criminal Minds
- Harjunpää
- Viestit: 312
- Liittynyt: Pe Heinä 17, 2015 2:56 pm
Re: Hki Ullanlinna - psykiatri epäiltynä vaimonsa murhasta 12/22 ja aiemmasta perhemurhan yrityksestä
Jos uhrin lapset olisivat kuolleet, niin eikö uhrin vanhemmat perisi? (Mikäli enää elossa). Sen jälkeen mahdolliset sisarukset.MLV kirjoitti: Ke Maalis 08, 2023 4:16 pm "Mereenajon motiivin suhteen poliisi on ymmällään."
Uskon senkin olleen ainakin osittain taloudellinen. Jos vaimon lisäksi vaimon lapset olisivat kuolleet, niin eiköhän RT olisi perinyt ja saanut ehkä henkivakuutuksen rahat myös ja muitakin taloudellisia hyötyjä varmasti. Jos omat lapset olisivat menehtyneet, niin ei tarvitsisi maksaa niistä aiheutuvia kuluja enää ja ex-vaimolle olisi tullut kostettua myös samalla iskulla. RT voi tietty olla vain seko-tyyppi, joka nauttii murhasuunnitelmista ja tappamisesta.
-
Oppenheimer
- Christopher Lorenzo
- Viestit: 1534
- Liittynyt: To Syys 26, 2013 5:27 pm
Re: Hki Ullanlinna - psykiatri epäiltynä vaimonsa murhasta 12/22 ja aiemmasta perhemurhan yrityksestä
Puoliso tulee ennen vanhempia.Criminal Minds kirjoitti: Ke Maalis 08, 2023 4:20 pmJos uhrin lapset olisivat kuolleet, niin eikö uhrin vanhemmat perisi? (Mikäli enää elossa). Sen jälkeen mahdolliset sisarukset.MLV kirjoitti: Ke Maalis 08, 2023 4:16 pm "Mereenajon motiivin suhteen poliisi on ymmällään."
Uskon senkin olleen ainakin osittain taloudellinen. Jos vaimon lisäksi vaimon lapset olisivat kuolleet, niin eiköhän RT olisi perinyt ja saanut ehkä henkivakuutuksen rahat myös ja muitakin taloudellisia hyötyjä varmasti. Jos omat lapset olisivat menehtyneet, niin ei tarvitsisi maksaa niistä aiheutuvia kuluja enää ja ex-vaimolle olisi tullut kostettua myös samalla iskulla. RT voi tietty olla vain seko-tyyppi, joka nauttii murhasuunnitelmista ja tappamisesta.
-
VastarannanKiiski
- Adrian Monk
- Viestit: 2649
- Liittynyt: La Helmi 08, 2020 5:24 pm
Re: Hki Ullanlinna - psykiatri epäiltynä vaimonsa murhasta 12/22 ja aiemmasta perhemurhan yrityksestä
Kyllähän perintökaaren voi ohittaa testamentilla ja muilla järjestelyillä, kuten vaikkapa se henkivakuutus. Lapset kyllä saavat lakiosansa, jos painavaa syytä sen estämiseen ei ole. Vanhemmat ja sisarukset eivät peri, jos testamentilla on muuta määrätty.Avioehdossakin voi olla mainittu, että se koskee erotilannetta, ei kuolemantapausta ja silloin käsittääkseni "köyhempi" osapuoli saa tasinkoa ennen perinnönjakoa lapsille.Criminal Minds kirjoitti: Ke Maalis 08, 2023 4:20 pmJos uhrin lapset olisivat kuolleet, niin eikö uhrin vanhemmat perisi? (Mikäli enää elossa). Sen jälkeen mahdolliset sisarukset.MLV kirjoitti: Ke Maalis 08, 2023 4:16 pm "Mereenajon motiivin suhteen poliisi on ymmällään."
Uskon senkin olleen ainakin osittain taloudellinen. Jos vaimon lisäksi vaimon lapset olisivat kuolleet, niin eiköhän RT olisi perinyt ja saanut ehkä henkivakuutuksen rahat myös ja muitakin taloudellisia hyötyjä varmasti. Jos omat lapset olisivat menehtyneet, niin ei tarvitsisi maksaa niistä aiheutuvia kuluja enää ja ex-vaimolle olisi tullut kostettua myös samalla iskulla. RT voi tietty olla vain seko-tyyppi, joka nauttii murhasuunnitelmista ja tappamisesta.
Monimutkaisia asioita, mutta eiköhän varakkaammmat ole näistä perillä ja heillä on varaa palkata hyvt juristit laatimaan asiakirjoja oikean muotoisina, että oma tahto toteutuu.
-
Criminal Minds
- Harjunpää
- Viestit: 312
- Liittynyt: Pe Heinä 17, 2015 2:56 pm
Re: Hki Ullanlinna - psykiatri epäiltynä vaimonsa murhasta 12/22 ja aiemmasta perhemurhan yrityksestä
Eikö lasten isä peri omat lapsensa? Eihän R:llä ole heihin perimysoikeutta, niin ellei ole testamenttia. Mutta tuskin on tehty parin vuoden suhteen perusteella. Varsi kin jos lapsilla hyvät/ normaalit suhteet omaan isäänsä.VastarannanKiiski kirjoitti: Ke Maalis 08, 2023 4:28 pmKyllähän perintökaaren voi ohittaa testamentilla ja muilla järjestelyillä, kuten vaikkapa se henkivakuutus. Lapset kyllä saavat lakiosansa, jos painavaa syytä sen estämiseen ei ole. Vanhemmat ja sisarukset eivät peri, jos testamentilla on muuta määrätty.Avioehdossakin voi olla mainittu, että se koskee erotilannetta, ei kuolemantapausta ja silloin käsittääkseni "köyhempi" osapuoli saa tasinkoa ennen perinnönjakoa lapsille.Criminal Minds kirjoitti: Ke Maalis 08, 2023 4:20 pmJos uhrin lapset olisivat kuolleet, niin eikö uhrin vanhemmat perisi? (Mikäli enää elossa). Sen jälkeen mahdolliset sisarukset.MLV kirjoitti: Ke Maalis 08, 2023 4:16 pm "Mereenajon motiivin suhteen poliisi on ymmällään."
Uskon senkin olleen ainakin osittain taloudellinen. Jos vaimon lisäksi vaimon lapset olisivat kuolleet, niin eiköhän RT olisi perinyt ja saanut ehkä henkivakuutuksen rahat myös ja muitakin taloudellisia hyötyjä varmasti. Jos omat lapset olisivat menehtyneet, niin ei tarvitsisi maksaa niistä aiheutuvia kuluja enää ja ex-vaimolle olisi tullut kostettua myös samalla iskulla. RT voi tietty olla vain seko-tyyppi, joka nauttii murhasuunnitelmista ja tappamisesta.
Monimutkaisia asioita, mutta eiköhän varakkaammmat ole näistä perillä ja heillä on varaa palkata hyvt juristit laatimaan asiakirjoja oikean muotoisina, että oma tahto toteutuu.