Konepistoolilla räiskinyttä ei saatu oikeudessa selville

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17472
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Konepistoolilla räiskinyttä ei saatu oikeudessa selville

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Tapahtumat sattuivat Pohjois-Savossa vuosina 2021 ja 2022. Pohjois-Savon käräjäoikeudessa miehen syytettiin ampuneen konepistoolilla kerta- ja sarjatulta taajamassa. Todisteena esitettiin Snapchat-videota, jossa mies ampui konepistoolilla ilmeisesti jotain rakennusta kohti.
Ase löytyi ampumisesta syytetyn miehen autosta. Kyseessä oli Tikkakoski-merkkinen konepistooli ja siihen sopivat tankolipas sekä Suomi-konekiväärin rumpulipas. Autosta löytyi lisäksi siihen sopivia patruunoita ja aseella ammuttuja hylsyjä.
Lisäksi samassa yhteydessä tuomion sai toinen vuonna 1974 syntynyt mies, jonka sängyn patjan sisälle oli kätketty ladattu pumppuhaulikko ja jonka olohuoneen pönttöuunin pesässä oli piilossa starttipistooli.
Starttipistoolin piippu oli avattu niin, että sillä voisi ampua luoteja, mutta patruunapesän repeämisen vuoksi ase oli toimintakunnoton.
Mies väitti jonkun muun kätkeneen haulikon ja miehen romuksi luonnehtiman pistoolin hänen asuntoonsa, mitä oikeus piti epäuskottavana. Lisäksi miehestä löytyi videoleike, jossa hän ammuskeli pumppuhaulikolla.
kp.jpg
kp.jpg (146.17 KiB) Katsottu 1163 kertaa
Mies tuomittiin huumausaineen käyttörikoksesta, kahdesta ampuma-aserikoksesta ja lievästä ampuma-aserikoksesta. Miehellä oli aiempaa vakavaa rikostaustaa, mukaan lukien kaksi henkirikosta, ja hänet tuomittiin kahdeksan kuukauden ehdottomaan vankeuteen.
Miestä syytettiin ammuskeluvideon johdosta myös varomattomasta käsittelystä, mutta oikeus hylkäsi syytteet, sillä videosta ei voitu päätellä ammuskelun tapahtuneen taajamassa.

Tuomio ei ole lainvoimainen.
Calabash
Javier Pena
Viestit: 1886
Liittynyt: To Heinä 09, 2015 2:54 pm

Re: Konepistoolilla räiskinyttä ei saatu oikeudessa selville

Viesti Kirjoittaja Calabash »

Kuka tämä kahden henkirikoksen häirikkö on?

Huvittava tämä käräjäoikeuden päätös. Seuraava askel ylöspäin on se, että vaikka naamakin näkyisi, se ei kelpaa todisteeksi, koska kyseessä voi aina olla feikki video.
Tessu
Axel Foley
Viestit: 2176
Liittynyt: La Tammi 05, 2013 1:51 am

Re: Konepistoolilla räiskinyttä ei saatu oikeudessa selville

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Aika outoa koska minulle aina sanottu että sarjatuliase ON aina laiton ja tarkoitettu vain tappamiseen,armeijan kaverit sitten asia erikseen jotka niitä saa pitää mutta siviililtä ei sais koskana löytyä tai tuomio tulee heti.
Näin kertovat ihan aseharrastajat,mikä lie totuus?
Avatar
Collie
Perry Mason
Viestit: 3653
Liittynyt: Ma Huhti 15, 2019 7:16 pm
Paikkakunta: Kielipoliisin virallinen toimisto

Re: Konepistoolilla räiskinyttä ei saatu oikeudessa selville

Viesti Kirjoittaja Collie »

Tessu kirjoitti: Ke Huhti 12, 2023 2:10 am Aika outoa koska minulle aina sanottu että sarjatuliase ON aina laiton ja tarkoitettu vain tappamiseen,armeijan kaverit sitten asia erikseen jotka niitä saa pitää mutta siviililtä ei sais koskana löytyä tai tuomio tulee heti.
Näin kertovat ihan aseharrastajat,mikä lie totuus?
Kannattaa totutella uuteen normaaliin, jossa kranaattikaan ei ole sen kummemmin huomiota herättävä kuin sarjatuliasekaan. Ruotsin TV:stä tuttu!
Kurpa kirjoitti: La Marras 23, 2024 8:41 pm On taas niin viisaita kommentteja. Ketä vittua kiinnostaa onko se joku demari, kun puhutaan valtuustotason poliitikoista eikä mistään kansanedustajasta edes. Se on vaan joku tavis.
Sienisalaatti
Axel Foley
Viestit: 2042
Liittynyt: Ma Huhti 12, 2021 5:34 pm

Re: Konepistoolilla räiskinyttä ei saatu oikeudessa selville

Viesti Kirjoittaja Sienisalaatti »

Tällaista näköjään Pohjois-Savossa riittää. Ei kuitenkaan kai samaa porukkaa kuin nämä: https://www.murha.info/rikosfoorumi/vie ... hp?t=33548
Oikeudesta viis, kunhan laki säilyy! Eikä mitään henkilökohtaista ketään kohtaan, asiat vain asioina täällä.
Vastaa Viestiin