sikakoira kirjoitti: Ke Touko 03, 2023 5:42 pmVenäjä otti haltuunsa kaikki Ukrainan yhdeksän vuoden aikana rakentamat linnoitteet ja teki niistä lihamyllyjä joissa Ukrainan joukot jauhetaan jauhelihaksi. Aivan kuten erikoisoperaation tavoitteet määrittelivät.Virdon kirjoitti: Ke Touko 03, 2023 5:29 pmJep, kyllähän ne nyt jotain hyökkäystä roudan aikana yritti, mutta lopputulos oli kaikkea muuta kuin mitä Venäjän kannattajien unelmissa oli. Ei siitä ainakaan mitään "suurhyökkäys" -kuvausta voinut kyllä käyttää. Pienhyökkäys, pienin tuloksin.vituiksmän kirjoitti: Ke Touko 03, 2023 5:16 pm Kyllä se tapahtu. Ryssä laittoi kaiken peliin mutta jo Vuhledarissa tie nousi pystyyn. Siinä kohtaan varmasti vihellettiin peli poikki. Edelleenkään ryssän koneilla ei ole asiaan lähelle linjoja, ne tiputetaan alas. Jos muistat niin jopa videolle päätyi suurhyökkäyksen alussa pudotus, jonka ryssät kuittas että omat ampu
Edit. Mutta tämän sk:n kuvailemaa suurhyökkäystä ei tapahdu ikinä missään muualla kuin kusettaja Col MacGregorin mielikuvituksessa.![]()
Bakhmutin kaaduttua joka siis tapahtuu nyt päivien sisällä on huhuttu olevan lähtölaskenta suurempaan operaatioon mutta tämä on myöskin spekulaatiota. Ukraina itse on kertonu Bakhmutin olevan kriittisen tärkeä Ukrainalle vaikka mediassa on yritetty esittää että kaupunki on strategisesti merkityksetön.
Riittää kun vilkaisee karttaa niin tuo merkityksetön joutuu outoon valoon
Venäjän strategian kannalta on mahtavaa että EU valtiot työntävät häviävälle valtiolle mahdollisimman paljon aseistusta joka kaikki on pois näiltä valtioilta.![]()
Muuttaako Zelenskyi Suomeen