sikakoira kirjoitti: Ti Touko 09, 2023 11:25 am
Virdon kirjoitti: Ti Touko 09, 2023 11:21 am
Voevoe, sitä joutu sitten venäläiset marssimaan kuppaisen riehakkaan voitonpäivän paraatinsa ilman voittoa edes pienestäkään kaupungista.
Yyyh tämä on nyt se argumentti johon Ukrainan puolustelijat vetoavat. Venäjä jatkaa Ukrainan joukkojen jauhamista koko rintamalinjalla keskeytyksettä erikoisoperaation tavoitteiden mukaisesti.
Kulutus sota toimii näin.
Älä itke.
Voitottomanpäivän paraati oli niinkin riehakkaan kuppainen, että pääsotarikollinenkaan ei enää tiennyt että onko menossa sota vai "erikoisoperaatio".
Putin: Venäjää vastaan käydään todellista sotaa
Venäjän presidentti Vladimir Putin piti alle viidentoista minuutin puheen Moskovan Punaisella torilla osana voitonpäivän paraatia.
Putin sanoi muun muassa, että Venäjää vastaan käydään todellista sotaa. Hän totesi, että maailma on käännekohdassa.
Putinin sananvalinta on muutos aiempaan politiikkaan, jossa hän on puhunut vain "sotilaallisesta erikoisoperaatiosta".
Putinin mielestä valtion ja kansan tulevaisuus riippuu erikoisoperaatioon osallistuvista.
Putinin mukaan läntinen eliitti kylvää kaunaa ja Venäjä-vihaa. Ukrainassa neuvostoarmeijan muistomerkkejä tuhotaan ja korvataan natsikultilla, kertoi Putin.
Ukraina on joutunut lännen kunnianhimon ajaman vallankumouksen panttivangiksi, Putin uhosi.
https://yle.fi/uutiset
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.