No millä vitulla maataan puolustaa muuten kuin sotilasvoimilla? Antautuminen ei ole mahdollista, joten vaihtoehtoja ei ole. Joku siinä aina kuolee, kun ryhdytään sotimaan, olipa sitten "hyvisten" tai "pahisten" puolella. Korkeintaan sarjakuvissa voi käydä toisin. Ukraina ei tapata miehiään summamutikassa vaan kyllä siellä aina on jokin strategia taustalla. Venäläiset sen sijaan käyttävät miehiään miinanraivaajina.Mc Mafia kirjoitti: La Touko 27, 2023 8:40 pm Ukrainan toiminta ei eroa millään tavalla Venäjän toimista, vaikka se on vaikea nieltävä. Lihamyllyyn on paiskattu kouluttamattomia tyyppejä, jotka on revitty kukin mistäkin kuolemaan. Joidenkin arvioiden mukaan Ukraina on menettänyt tuolla 50 000 sotilasta. Se on kaukana palstalla esityistä luvuista./
Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
-
siiantaika
- Axel Foley
- Viestit: 2046
- Liittynyt: Su Loka 18, 2020 6:58 pm
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Juu ei ukrainalaisilla ole muuta vaihtoehtoa kuin taistella. Muuten siellä olisi kidutuskeskuksia ja keskitysleirejä laajemmin kuin nyt. Sopivat lapset lähetettäisiin Venäjälle ja aikuiset teloitettaisiin kidutuksen jälkeen tai vietäisiin Siperiaan. Venäjä pyrkii tekemään etnisen puhdistuksen Ukrainassa ja tuhoamaan ukrainalaiset.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/18a ... ad5f57a07dBritannian ilmavoimien komentaja varoittaa Putinin seuraajista
Venäjästä saattaa tulla kostonhimoinen ja entistä julmempi, mikäli se kärsii tappion laittomassa hyökkäyssodassaan Ukrainaa vastaan. Näin arvioi Britannian ilmavoimien komentaja sir Mike Wigston.
Wigston katsoo, että tappion jälkeen Venäjä muodostaisi edelleen uhan Nato-maille. Hän varoittaa, että tämä vaara voi olla vielä pahempi, mikäli Vladimir Putin siirretään sivuun tai syrjäytetään presidentin virasta.
– Kun Ukrainan konflikti on ohitse ja Ukraina on palauttanut rajansa entiselleen, kuten sen on tehtävä, meillä on käsissämme vahingoittunut, kostonhimoinen ja raakalaismainen Venäjä, jolla on keinot vahingoittaa meitä ilma- ja ohjusiskuin tai hyökkäämällä pinnan alta, hän sanoo.
Kesäkuussa Britannian ilmavoimien komentajan tehtävät jättävä Wigston muistuttaa Putinin takana olevasta hierarkiasta ja rakenteista.
– Tämä osoittaa, että tässä on kyse enemmän kuin vain yhdestä henkilöstä. Putinin takana on kokonainen järjestelmä ja hierarkia, hän sanoo.
– Joten vaikka Putin poistuisikin näyttämöltä, lukuisat muut voisivat korvata hänet. He voivat olla omalle kansalaisilleen ja naapurimailleen yhtä raakalaismaisia ja säälimättömiä kuin Putin.
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Oletko mc mafia siis sitä mieltä että Stalinin olisi pitänyt antautua ihmishenkiä säästääkseen silloin kun Hitler hyökkäsi valloittamaan alueita neuvostoliitosta?Mc Mafia kirjoitti: Su Touko 28, 2023 1:18 amTuo on taas tuollaista ympäripyöreätä jaarittelua, joka ei ala mistään, eikä pääty mihinkään. On helvetinmoista liioittelua haaskata 50 000 ihmishenkeä, jotta näyttelijä ei menetä kasvojaan. Se vasta sairas äijä on.Virdon kirjoitti: Su Touko 28, 2023 12:37 am Ei Bakhmutin puolustaminen ole ollut turhaa tai jotenkin liioittelua. Ukraina on saanut jo pitkäksikin aikaa Venäjän hyökkäyksen pysäytettyä niille sijoille.
Ei se minusta sovi maansa puolustamiseen jos alueita helpolla vain luovuteltaisiin hyökkääjän haltuun.
" I'll be back "
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Meinaatko,että Putin ja XI eivät ole vaaraksi?sikakoira kirjoitti: Su Touko 28, 2023 1:42 am Vielä ennen unille lähtöä niin muistutus siitä millaisia kusipäitä USA:ssa löytyy. Nämä kaverit ovat tosiaankin vaara ihmiskunnalle.![]()
Jos pitäisi valita elääkö Euroopan ja USA hallitsemassa vai Russakkalan ja Kiinan hallitsemassa maailmassa ,niin valinta aika helppo,kukaan järkevä ihminen ei halua elää kuten russakat.
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Legendaarisen yksisilmäinen vastaus McMafialta. Venäjältä on mennyt enemmän miehiä Bakhmutissa ja miljardien kalusto vain yhden pedofiili pikkuhitlerin vallanhimon tyydyttämiseksi. Yritys oli saada jotain edes pientä voitolta kuulostavaa " voitonpäiväksi", mutta sekään ei onnistunut kunnolla. Tehokkaasti Ukraina kulutti vihollista ja edelleen Bakhmut sitoo merkittävästi ryssänatsien hyökkäysvoimaa. Ukraina etenee sivustoilla ja ryssät ovat kohta motissa raunioiden keskellä.Mc Mafia kirjoitti: Su Touko 28, 2023 1:18 amTuo on taas tuollaista ympäripyöreätä jaarittelua, joka ei ala mistään, eikä pääty mihinkään. On helvetinmoista liioittelua haaskata 50 000 ihmishenkeä, jotta näyttelijä ei menetä kasvojaan. Se vasta sairas äijä on.Virdon kirjoitti: Su Touko 28, 2023 12:37 amEi Bakhmutin puolustaminen ole ollut turhaa tai jotenkin liioittelua. Ukraina on saanut jo pitkäksikin aikaa Venäjän hyökkäyksen pysäytettyä niille sijoille.Mc Mafia kirjoitti: Su Touko 28, 2023 12:22 am
Kyse oli Bakhmutista, mutta se ei liene teille mitenkään oleellista.
Ei se minusta sovi maansa puolustamiseen jos alueita helpolla vain luovuteltaisiin hyökkääjän haltuun.
Putinan sairaus käy kalliiksi ryssille, Ukrainan viljavaan multaan jää moni ryssä kasvamaan koiranputkea ja omaiset ihmettelevät, mikä tässä olikaan homman nimi.
WW2 jälkeisen merisotahistorian suurimmat tappiot aiheuttaa maa, jolla ei ole edes kunnon laivastoa.
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Hyvät tekstit, tuskinpa vaan saatte vastauksia. Silloin kun sikaan tai mäkkiin osuu ihon alle niin ei uskalleta vastata vaan aletaan jankata jotain uutta valetta tai toistaa jotain kuukausia vanhaa paskaa joka on jo todettu valeeksi.Solttuetsivä kirjoitti: Su Touko 28, 2023 5:00 amUkrainalaiset tämän tajuavat.Insomnia kirjoitti: Su Touko 28, 2023 3:45 am Mitä vitun väliä sillä on isossa mittakaavassa vaikka ukrainan puolella tulisi 3milj. vainajaa, kun pelissä on 100% itsenäisen valtion olemassa olo, jonka kimppuun ryssä kävi täysin perusteettomin (100% itse päissään keksittyjä ”uhkia”) syin ja jos se 3 000 001 sotilas pysäyttää ryssän ääliömäisen tunkeutumisen toisten tontille, niin se on voitto! Ryssäläisistä lampaista 99% ei edes tiedä miksi ovat ukrainassa rynkky kourassa poterossa ihmettelemässä muuta kuin että käskettiin ja ”herran” pelko on suuri ettei omaa päätä pysty käyttää ja vaihtoehtona on 10v vankeus.
Saatanan sairasta venkoilla noilla vitun typerillä paskapuheilla muka valkoista mustaksi….ei vittu ole valkoinen mustaa vaikka perseessä pyörittäisi.
Sikaelukkako heittäytyisi heti kontalleen perse pystyssä, että antaa tulla, kun kerran hutkaistaan turpaan….minä en, eikä ukraina. Slava ukraine!
Ennen kuollaan rintamalla ase kädessä ja omia jälkeläisiä suojellen kun antautua ja tulla alistetuksi, teloittamalla tapetuksi, vankileirielämää viettäväksi ja ikuiseen Siperian vankileirien saaristoon unohdetuksi.
Tuota ei vain venäläinen mentaliteetti ymmärrä.
Ihminen joka on saanut elää ja maistaa vapautta, demokratiaa ja sivistynyttä elämäntyyliä ei mene äiti-Venäjän helmoihin ilman taistelua.
Se on ihan sama vaikka se maksaisi sen 3-5 miljoonaa kaatunut sotilasta, he taistelivat oman itsenäisyyden, valtionsa ja vapauden puolesta sekä turvatakseen omaistensa ja tulevien sukupolvien mahdollisuuden elää vapaana ja itsenäisenä.
Sitä sen sijaan voi kyseenalaistaa miksi venäläinen haluaa kuolla Ukrainan maaperällä? Rahan takiako? Onko nuo ruplat sen arvoisia että kannattaa kuolla Ukrainassa ennen sitä tilipäivää.
Tuskin yksikään Venäjän maaperältä tuleva sotilas taistelee jonkun Itä-Ukrainalaisen venäläistaustaisen vapauden puolesta, tai Russki Mir omana ihanteenaan.
Tätä ei tunnu venäläiset ja venäjämieliset tajuavan, Ovat itse eläneet aina sorrettuna, hallittuna ja ilman vapautta.
Jos vastaus tulee niin se ei vastaa itse kysymyksiin vaan koitetaan viedä huomio itse asiasta "no kun jenkit on tehny joskus pahaa ja te fanitatte sitä", "näyttelijä vedättää ja lynkataan"...
Sikakoira: "Välillä on melkein itkua tihrustettu aamukuudelta kun on tullut väsy vastaan"
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Siinäpä Putinalle hiukan mietittävää. Merkkejä on ollut ilmassa muutenkin, eikä Prigozin ole ainoa, joka asiaa harkitsee. Mitenkäs palstan hörhöosasto tämän tulkitsee?
Venäläinen äärinationalisti varoittaa: Prigožin suunnittelee vallankaappausta
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2db ... 1a0a5c0337
Venäläinen äärinationalisti varoittaa: Prigožin suunnittelee vallankaappausta
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2db ... 1a0a5c0337
WW2 jälkeisen merisotahistorian suurimmat tappiot aiheuttaa maa, jolla ei ole edes kunnon laivastoa.
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Hidasta mutta hyvää edistymistä.
https://www.mikrobitti.fi/uutiset/ukrai ... cb6cb25948Ukrainalle luvassa neuvostotankkien varaosia yllättävältä taholta
28.5.2023 08:01
Valtaosa Afrikan maista on tähän saakka pysynyt neutraalina Ukrainan sodan osapuoliin. Marokko on nyt heittänyt ensimmäisen kiven.
Euroopan maat ovat melko yhdellä äänellä tuominneet Venäjän hyökkäyksen Ukrainaan. Afrikassa sen sijaan on ollut hiljaisempaa.
Monet Afrikan maat eivät ole asettuneet konfliktissa kummankaan puolelle. Muun muassa Etelä-Afrikka, Eritrea ja Keski-Afrikan tasavalta päinvastoin ovat säilyttäneet tiiviit kauppa- ja sotilassuhteet Venäjään.
On yksi poikkeus, Marokko. Siitä tuli tässä kuussa ensimmäinen Afrikan maa, joka julkisesti ilmoitti tukevansa Ukrainaa.
Samalla kävi ilmi, että Marokko on myös ensimmäinen Afrikan maa, joka on toimittanut aseita Ukrainaan.
Yhdysvaltojen diplomaattien painostuksesta Marokko on kaikessa hiljaisuudessa alkanut viedä T-72 -taistelupanssarivaunujen varaosia Ukrainaan.
Marokon kuninkaallisella armeijalla on kymmeniä T-72 -tankkeja, jotka se osti Valko-Venäjältä ja Ukrainasta Neuvostoliiton hajotessa.
Nyt Ukrainan omia tankkeja on siis palannut kotiin, tosin varaosien muodossa.
-
siiantaika
- Axel Foley
- Viestit: 2046
- Liittynyt: Su Loka 18, 2020 6:58 pm
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Tuskin hän oikeaa vallankaappausta suunnittelee, sillä se olisi järkevintä vain länsivaltojen tukemana, jotta uusi johtaja pääsisi elvyttämään Putinin romuttamaa taloutta mahdollisimman nopeasti. Prigozhin on huutanut tuhoa Ukrainalle vielä tällä viikolla, joten meiltä päin hänen on turha odottaa minkäänlaista hyväksyntää, jos hänestä tulisi seuraava diktaattori Putinin tilalle. Riskinä on mielestäni sekin, että jos hän kaappaa vallan omin päin ja saattaa maan kaaokseen, niin joko jenkit tai ryssien länsimielisempi siipi salamurhauttaa hänet ja istuttaa tilalle rauhanomaisemman johtajan.Brass kirjoitti: Su Touko 28, 2023 12:58 pm Siinäpä Putinalle hiukan mietittävää. Merkkejä on ollut ilmassa muutenkin, eikä Prigozin ole ainoa, joka asiaa harkitsee. Mitenkäs palstan hörhöosasto tämän tulkitsee?
Venäläinen äärinationalisti varoittaa: Prigožin suunnittelee vallankaappausta
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2db ... 1a0a5c0337
En tiedä, voisiko Prigozhinin silmissä siintää ensi vuoden vaalit? Ehkä hän toivoo Putinin joko tulevan syrjäytetyksi sodan päättyessä tai sitten kupsahtavan niihin huhuiltuihin terveysongelmiinsa. Putellahan on haimasyöpä ja dementia erinäisten, erittäin luotettavien tietojen mukaan. (Vai miten se nyt meni.)
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Noinkohan venäläistä mentaliteettia hituistakaan hetkauttaa vaikka kuolisi kokonainen seitsemän veljeksen sarja yhteen läjään, eli piittaako ne siellä yhtään pojistaan? Jonkun ulkohuussin omistava tarapaappa vaan myhäilee kun saa uuden Ladan jolla körötellä hevonperseenreiän kylillä. Ja jos jotain purnauksen aihetta tulee, niin se ettei saanutkaan sitä Ladaa, koska pojan raato hukkui matkanvarrelle, eikä pysty todistamaan että kyllä se kuollut on.
Jumalastahan siellä nykyään ruikutetaan kun kommunismin aika on ohi, ja kaikki on nyt sitten niin isossa kädessä että ihan samaa vinkunaa on kuin muslimeillakin, Jumala Jumala Jumala. Jumalan tahto ja lässyn vässyn.
Jos joku mummo mussuttaa ettei niinku ollu kiva laittaa poikaa hautaan, mummo putoaa ikkunasta, katoaa tai joutuu suoraan vankilaan ilman vapautumiskorttia.
Jumalastahan siellä nykyään ruikutetaan kun kommunismin aika on ohi, ja kaikki on nyt sitten niin isossa kädessä että ihan samaa vinkunaa on kuin muslimeillakin, Jumala Jumala Jumala. Jumalan tahto ja lässyn vässyn.
Jos joku mummo mussuttaa ettei niinku ollu kiva laittaa poikaa hautaan, mummo putoaa ikkunasta, katoaa tai joutuu suoraan vankilaan ilman vapautumiskorttia.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Juuri näin on asiainlaita. Hyvät kirjoitukset Insomnialta ja Solttuetsivältä.Solttuetsivä kirjoitti: Su Touko 28, 2023 5:00 amJuurikin näin.Insomnia kirjoitti: Su Touko 28, 2023 3:45 am Mitä vitun väliä sillä on isossa mittakaavassa vaikka ukrainan puolella tulisi 3milj. vainajaa, kun pelissä on 100% itsenäisen valtion olemassa olo, jonka kimppuun ryssä kävi täysin perusteettomin (100% itse päissään keksittyjä ”uhkia”) syin ja jos se 3 000 001 sotilas pysäyttää ryssän ääliömäisen tunkeutumisen toisten tontille, niin se on voitto! Ryssäläisistä lampaista 99% ei edes tiedä miksi ovat ukrainassa rynkky kourassa poterossa ihmettelemässä muuta kuin että käskettiin ja ”herran” pelko on suuri ettei omaa päätä pysty käyttää ja vaihtoehtona on 10v vankeus.
Saatanan sairasta venkoilla noilla vitun typerillä paskapuheilla muka valkoista mustaksi….ei vittu ole valkoinen mustaa vaikka perseessä pyörittäisi.
Sikaelukkako heittäytyisi heti kontalleen perse pystyssä, että antaa tulla, kun kerran hutkaistaan turpaan….minä en, eikä ukraina. Slava ukraine!
Loistavasti Ilmoitettu. Tätä ei nuo elukat ja mäcit vaan tajua.
Ukrainalaiset tämän tajuavat.
Ennen kuollaan rintamalla ase kädessä ja omia jälkeläisiä suojellen kun antautua ja tulla alistetuksi, teloittamalla tapetuksi, vankileirielämää viettäväksi ja ikuiseen Siperian vankileirien saaristoon unohdetuksi.
Tuota ei vain venäläinen mentaliteetti ymmärrä.
Ihminen joka on saanut elää ja maistaa vapautta, demokratiaa ja sivistynyttä elämäntyyliä ei mene äiti-Venäjän helmoihin ilman taistelua.
Se on ihan sama vaikka se maksaisi sen 3-5 miljoonaa kaatunut sotilasta, he taistelivat oman itsenäisyyden, valtionsa ja vapauden puolesta sekä turvatakseen omaistensa ja tulevien sukupolvien mahdollisuuden elää vapaana ja itsenäisenä.
Sitä sen sijaan voi kyseenalaistaa miksi venäläinen haluaa kuolla Ukrainan maaperällä? Rahan takiako? Onko nuo ruplat sen arvoisia että kannattaa kuolla Ukrainassa ennen sitä tilipäivää.
Tuskin yksikään Venäjän maaperältä tuleva sotilas taistelee jonkun Itä-Ukrainalaisen venäläistaustaisen vapauden puolesta, tai Russki Mir omana ihanteenaan.
Tätä ei tunnu venäläiset ja venäjämieliset tajuavan, Ovat itse eläneet aina sorrettuna, hallittuna ja ilman vapautta.
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
klo 16:40: Venäjän Britannian-suurlähettiläs Andrei Kelin pitää "isona idealistisena virheenä" ajattelua siitä, että Ukraina voisi voittaa. Hän kommentoi asiaa Britannian yleisradioyhtiö BBC:n haastattelussa.
"– Puolustamme ainoastaan maita, jotka ovat hallussamme ja autamme siellä venäläisiä. Rakennamme Donbasia uudelleen."
No, näinhän sitä joutuu selittelemään kun yli vuosi sitten epäonnistui koko Ukrainan nopea valtaaminen.
"– Jos asetoimitukset loppuvat, se on ohi ylihuomenna. Pyydän lopettakaa se, hän sanoo."
Siinä venäläinen anelee että heidän annettaisiin vaan voittaa Ukraina. Ja taas tätä täältäkin tuttua "kolmessa päivässä" -kötinää.
"– Haluamme rauhaa. Emme halua Ukrainan uhkaavan Venäjää millään tavalla, hän sanoo."
Me haluamme myös totuuksia. Ukraina ei uhannut Venäjää millään tavalla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/943 ... e6e241c31f
"– Puolustamme ainoastaan maita, jotka ovat hallussamme ja autamme siellä venäläisiä. Rakennamme Donbasia uudelleen."
No, näinhän sitä joutuu selittelemään kun yli vuosi sitten epäonnistui koko Ukrainan nopea valtaaminen.
"– Jos asetoimitukset loppuvat, se on ohi ylihuomenna. Pyydän lopettakaa se, hän sanoo."
Siinä venäläinen anelee että heidän annettaisiin vaan voittaa Ukraina. Ja taas tätä täältäkin tuttua "kolmessa päivässä" -kötinää.
"– Haluamme rauhaa. Emme halua Ukrainan uhkaavan Venäjää millään tavalla, hän sanoo."
Me haluamme myös totuuksia. Ukraina ei uhannut Venäjää millään tavalla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/943 ... e6e241c31f
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
Nyt yritetään lahjoa muita Venäjän hallinnoimilla ydinaseilla. Lahjontaa hoitaa Lukašenka, joka näköjään ryhtyi jakelemaan Venäjän ydinaseita.
Lukašenka lupailee ydinaseita Venäjän valtioliittoon liittyville
Kaikki Venäjän ja Valko-Venäjän valtioliittoon liittyvät maat saavat ydinaseita, lupailee Valko-Venäjän itsevaltainen preisidentti Aljaksandr Lukašenka. Venäläisen valtiollisen uutistoimiston Interfaxin mukaan Lukašenka houkuttelee liittoon mukaan esimerkiksi Kazakstania.
Valko-Venäjän ja Venäjän puolustusministerit allekirjoittivat aiemmin tässä kuussa sopimuksen venäläisten ydinaseiden sijoittamisesta Valko-Venäjälle.
Lukašenka sanoo Venäjän valtion kontrolloiman median mukaan, että ydinaseita on luvassa jokaiselle maalle, joka lähtee mukaan kaksikon valtioliittoon. Liitto on ollut olemassa vuodesta 1999 lähtien.
https://yle.fi/a/74-20010573
Lukašenka lupailee ydinaseita Venäjän valtioliittoon liittyville
Kaikki Venäjän ja Valko-Venäjän valtioliittoon liittyvät maat saavat ydinaseita, lupailee Valko-Venäjän itsevaltainen preisidentti Aljaksandr Lukašenka. Venäläisen valtiollisen uutistoimiston Interfaxin mukaan Lukašenka houkuttelee liittoon mukaan esimerkiksi Kazakstania.
Valko-Venäjän ja Venäjän puolustusministerit allekirjoittivat aiemmin tässä kuussa sopimuksen venäläisten ydinaseiden sijoittamisesta Valko-Venäjälle.
Lukašenka sanoo Venäjän valtion kontrolloiman median mukaan, että ydinaseita on luvassa jokaiselle maalle, joka lähtee mukaan kaksikon valtioliittoon. Liitto on ollut olemassa vuodesta 1999 lähtien.
https://yle.fi/a/74-20010573
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
^
Kuinka idiootti pitäs maan olla jos meinaa liittyä ryssän/valkoryssän kanssa valtioliittoon.
Tietysti jos haluaa kurjuutta ja muuta paskaa nii mikäs siinä sit
Kuinka idiootti pitäs maan olla jos meinaa liittyä ryssän/valkoryssän kanssa valtioliittoon.
Tietysti jos haluaa kurjuutta ja muuta paskaa nii mikäs siinä sit
Ryssissä kaikki muu on paskaa paitsi kusi
Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta
^Johan siellä se itsenäisten valtioiden yhteisö on. Johon liittyneitä valtioita on alkanut pikku hiljaa suuresti nyppimään se, että Venäjä ei alkuunkaan ymmärrä itsenäisen valtion käsitettä. Niinpä sieltä nyt viimemmäksi Moldova on ilmoittanut lähtevänsä nostelemaan.
Valtioliitto, IVY - millä tahansa nimellä sitä haluaakaan kutsua, Venäjän kannalta kyse on NL:n palauttamisesta. Onkin todella hämmästyttävää, että noinkin "rauhantahtoisen" ja "ystävällisen" valtion kanssa liittoon ei mennä kuin uhkailun ja kiristyksen kautta. Kaikki, jotka siitä naapurustosta kynnelle kykenevät, hakeutuvat joko Natoon, EU:hun tai molempiin. Vanha kunnon NL-meininki ja etupiirijaot eivät oikein näytä kiinnostavan.
Valtioliitto, IVY - millä tahansa nimellä sitä haluaakaan kutsua, Venäjän kannalta kyse on NL:n palauttamisesta. Onkin todella hämmästyttävää, että noinkin "rauhantahtoisen" ja "ystävällisen" valtion kanssa liittoon ei mennä kuin uhkailun ja kiristyksen kautta. Kaikki, jotka siitä naapurustosta kynnelle kykenevät, hakeutuvat joko Natoon, EU:hun tai molempiin. Vanha kunnon NL-meininki ja etupiirijaot eivät oikein näytä kiinnostavan.
Hyvin suunniteltu on edelleenkin tekemättä.