Viisi­kymppinen mies kuvasi uima­pukuja sovittaneita ala­ikäisiä vaate­kaupassa Helsingissä

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17720
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Viisi­kymppinen mies kuvasi uima­pukuja sovittaneita ala­ikäisiä vaate­kaupassa Helsingissä

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Oikeuden mukaan rikokset tapahtuivat nuorten suosimassa vaateliikkeessä. Mies kiisti tienneensä uhrien olleen alaikäisiä.

HELSINGIN KÄRÄJÄOIKEUS tuomitsi perjantaina 54-vuotiaan miehen kahdesta salakatselusta ja sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittämisestä sakkoihin ja korvauksiin.
Oikeuden mukaan mies oli toissa kesäkuussa videokuvannut kännykällä 15- ja 16-vuotiaita tyttöjä ja yhtä tuntemattomaksi jäänyttä naista, kun nämä olivat olleet sovituskopissa vaatekaupassa. Uhrit olivat sovittaneet pukukopissa uima-asuja ja rintaliivejä, joten he olivat osan ajasta yläosattomissa.

OIKEUDEN MUKAAN kyseinen vaatekauppa on nuorison suosima. Sovituskoppiin sisälle nähnyt mies oli oikeuden mukaan voinut ainakin hetken tarkkailla uhrien toimintaa ja ulkoista olemusta. Oikeuden mukaan uhrien ulkoisesta olemuksesta oli pääteltävissä, että kyse oli varsin nuorista ihmisistä. Näin ollen oikeus katsoi miehen joko tienneen uhrien olevan alle 18-vuotiaita tai suhtautuneen asiaan välinpitämättömästi.
Oikeuden mukaan kuvaaminen loukkasi selvästi uhrien yksityisyyttä. Kuvaaminen kohdistui uhrien kehon yläosaan, muun muassa rintoihin. Oikeus katsoi, että kuvaamisen motiivi vaikutti seksuaaliselta, eikä miehen kuulemisen yhteydessä ilmennyt muuta ymmärrettävää syytä teolle.
– (Syytetty) on kuvannut kohteita kahdessa eri pukukopissa. Kysymys ei ollut siten hetken mielijohteesta tai tilanteen yllättävästä etenemisestä johtunut toiminta, tuomiossa sanotaan.
Näin ollen käräjäoikeus katsoi, ettei miehen syyllisyydestä jäänyt varteenotettavaa epäilystä myöskään sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittämisen osalta. Miehen ei syytetty levittäneen tallenteita eteenpäin, vaan lainkohta käsittää myös kuvan valmistamisen, eli tässä tapauksessa videokuvaamisen.

Käräjäoikeus katsoi, että erittäin tuntuva sakkorangaistus on oikeudenmukainen seuraus. Mies tuomittiin 80 päiväsakkoon, mikä tekee hänen tuloillaan lähes 3 700 euroa. Lisäksi mies tuomittiin maksamaan korvauksia alaikäisille uhreille yhteensä 3 000 euroa.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009661057.html
Avatar
Mind Over Matter
Martin Beck
Viestit: 789
Liittynyt: Ma Joulu 12, 2011 4:33 pm

Re: Viisi­kymppinen mies kuvasi uima­pukuja sovittaneita ala­ikäisiä vaate­kaupassa Helsingissä

Viesti Kirjoittaja Mind Over Matter »

"Sovituskoppiin sisälle nähnyt mies" - siis mitenkä? Yläpuoleltako tarkkaili ja kuvasi avoimia koppeja? Drone sisällä?
Avatar
Collie
Perry Mason
Viestit: 3653
Liittynyt: Ma Huhti 15, 2019 7:16 pm
Paikkakunta: Kielipoliisin virallinen toimisto

Re: Viisi­kymppinen mies kuvasi uima­pukuja sovittaneita ala­ikäisiä vaate­kaupassa Helsingissä

Viesti Kirjoittaja Collie »

Mind Over Matter kirjoitti: Ma Kesä 19, 2023 5:21 pm "Sovituskoppiin sisälle nähnyt mies" - siis mitenkä? Yläpuoleltako tarkkaili ja kuvasi avoimia koppeja? Drone sisällä?
Tämä kohta pisti kyllä silmään. Minkähänlaisia koppeja liikkeessä on oikein ollut. Olisko ollut kuitenkin vasemmistoliiton tapaan kamera asennettuna sisällä kopissa tai jotain. Valitettavasti median umpimähkäinen juttu ei kerro tätä ja se jäänee epäselväksi.
Kurpa kirjoitti: La Marras 23, 2024 8:41 pm On taas niin viisaita kommentteja. Ketä vittua kiinnostaa onko se joku demari, kun puhutaan valtuustotason poliitikoista eikä mistään kansanedustajasta edes. Se on vaan joku tavis.
Hipattaja666
Harjunpää
Viestit: 335
Liittynyt: Ma Heinä 12, 2021 1:05 pm

Re: Viisi­kymppinen mies kuvasi uima­pukuja sovittaneita ala­ikäisiä vaate­kaupassa Helsingissä

Viesti Kirjoittaja Hipattaja666 »

Aika kalliiksi tuli herralle nämä tissivideot.
Tessu
Axel Foley
Viestit: 2175
Liittynyt: La Tammi 05, 2013 1:51 am

Re: Viisi­kymppinen mies kuvasi uima­pukuja sovittaneita ala­ikäisiä vaate­kaupassa Helsingissä

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Ei kyllä tulis mieleenkään alkaa edes kuvaamaan kaupoissa mitään,juurikin tuommosen takia,ei tarvi kun edes epäillään vaikka ei edes kuvaiskaan,huh mikä tyyppi!
Vastaa Viestiin
Null