tätä ylläolevaa en minä usko. Se tekisi sieppauksesta todella harvinaisen. On tiedossa, että lapsia on siepattu kyseisellä tavalla ja silloin kysymyksessä on ollut miljönäärien perillisiä, joista on lähetetty yleensä lunnasvaatimus tietyn ajan sisällä.ABC kirjoitti:Oma käsitykseni tapauksesta tällä hetkellä:
- Teko oli selvästi suunniteltu, koska tekijät odottivat vanhempien poistumista syrjässä olevasta huoneistosta. Ovien auki jättämistä oli ehkä odotettu monta iltaa, ja ehkä myös mahdollisuutta siepata lapsi päivällä oli ajateltu. McCannit kuitenkin tekivät sieppauksen suorastaan helpoksi omalla käyttäytymisellään. On jopa todennäköistä, että Madeleine valittiin vanhempien leväperäisyyden takia.
Kukaan ei ole lähestynyt McCanneja lunnasvaatimuksella. Myöskään kukaan ei ole antanut ratkaisevaa vihjettä jolla lapsi löytyisi, saadakseen itselleen luvatun löytöpalkkion. Raha yleensä saa ihmiset puhumaan. Mutta tässä tapauksessa kukaan ei todella tunnu tietävän mitään.
Lisäksi asunnosta ei ole löytynyt jälkiä ulkopuolisesta sieppaajasta. Ikkuna on ollut kiinni ja ainoat siitä löytyneet sormenjäljet ovat olleet Kate McCannin.
Koirat ovat löytäneet verijälkiä sekä kuolemanhajua asunnosta. Koiriin ei pysty vaikuttamaan millään mielipiteellä siitä kuka on syyllinen. Koirat saivat myös hajujäljen vain McCannien autosta ei Muratin tai Malinkan autosta.
