Kuten tuossa uutisessa lukee:damfin kirjoitti: Ti Heinä 11, 2023 11:54 am Olisi mielenkiintoista ja tapahtumaa selventävää kuulla millaisesta puukotuksesta on kyse?
Jotenkin tuosta saa sellaisen käsityksen (mielikuvan) että henkeä ei ole edes yritetty riistää, vaan viilletty sitä keskisormea, ehkä ajatuksena ollut että loppuu se keskisormen näyttely jos leikataan se keskisormi pois![]()
Ja ei, en puolustele tekoa, lähinnä pohdin mitä tuossa on tapahtunut, kun otsikoissa kerrotaan että mies puukotti teinityttöä, ja itse jutussa kerrotaan että puukotti tyttöä käteen.
"Puukotus aiheutti tytölle vakavat vammat. Hermo tytön kädessä katkesi lähes kokonaan, ja käsi vaati leikkaushoitoa sekä kuntoutusta."
Ei tosiaan varmaan henkeä ole yritetty riistää, mutta onhan se puukko aika syvältä silpaissut, kun hermo lähes katkennut. Kuntoutusaika tällaisille vammoille on pitkä, jopa yli vuoden mittainen.