Nuorukainen raiskasi kaksi alaikäistä potilasta psykiatrisella osastolla Helsingissä

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
Sipi
Perry Mason
Viestit: 3856
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:58 pm

Re: Nuorukainen raiskasi kaksi alaikäistä potilasta psykiatrisella osastolla Helsingissä

Viesti Kirjoittaja Sipi »

Kummisetä kirjoitti: Ti Heinä 11, 2023 6:48 pm Väriseekö hieman?
¨
Tapahtuma-aikaan 17-vuotias mies oli ennättänyt olla osastolla hoidossa noin vuorokauden ajan
Oikeudessa nuorukainen kiisti tehneensä kummallekaan mitään seksuaalista tai toimineensa, kuten hänen syytettiin toimineen.
teoista syytetty poika oli osastolla muutenkin asiaton ja esimerkiksi kosketteli sukuelintään vaatteiden päältä julkisesti.
mies-nuorukainen-poika oikein rakasti paljon
Todella mielenkiintoinen huomio! Eli tekoaikaan toimi kuten mies, mutta syytetään poikana. Käsittämätöntä narratiivia luodaan. Voisi kuvitella (toki tietoa ei ole) että tämä 17-vuotias tekijä on alunperinkin tiedetty seksuaaliseksi riskikäyttäytyjäksi (kommentoitiin hänen epäasiallista käytöstään) joten varmasti on ollut tiedossa, ettei ole ihan ok jättää tällaista misogynististä, harhaista maanikkoa valvomatta. Ja että vielä onnistuu toteuttamaan tekonsa kolmeen otteeseen, kenenkään keskeyttämättä.

Helsingistä en tiedä, mutta Pitkäniemessä työskentelevät ystäväni ovat jo vuosia olleet aivan loppu etenkin siihen, että hoitotyölle ei ole kertakaikkiaan aikaa. Henkilökuntaa on liian vähän, potilaat entistä sairaampia ja hoitojaksot lyhyempiä. Työvuorot ovat lähinnä kriisinhallintaa, ja henkilökunnan jatkuva vaihtuvuus ei mahdollista aiempien vuosien omahoitajatoimintaa, eli sitä, että joku henkilö todella hoitaa ja perehtyy tietyn potilaan kokonaistilanteeseen ja jatkaa hoitoa siihen saakka, että potilas on aidosti kotiutumiskuntoinen. Joskus toinen on kuvannut, että keskittyy lähinnä pitämään potilaat elossa. Muuhun ei ole aikaa eikä mahdollisuutta. Ja mikäli kokee tästä eettistä tuskaa ja riittämättömyyttä, tulee vaihtaneeksi alaa. Työhön siis jäävät enää ne, jotka ovat riittävän kyynistyneitä ja kykenevät perustelemaan itselleen, että mitään ei ole tehtävissä, mutta palkka tulee tarpeeseen. Idealistit ja epäkohtiin hanakasti puuttuvat persoonat jättäytyvät pois, koska eivät pysty katsomaan itseään peiliin osallistuessaan sellaiseen työhön. Tämä on siis yhdistelmä kahden Pitkäniemen sairaalassa työskentelevän hoitajaystäväni kommenteista, joita ovat vuosien varrella aiheesta puhuneet. Toinen irtisanoutui jo yli vuosi sitten ja tekee enää keikkalaisena silloin, kun kokee pystyvänsä siihen ja toinen vaihtaa elokuun alussa työpaikkaa, eikä koskaan enää aio palata psykiatrialle töihin.
Sienisalaatti
Axel Foley
Viestit: 2042
Liittynyt: Ma Huhti 12, 2021 5:34 pm

Re: Nuorukainen raiskasi kaksi alaikäistä potilasta psykiatrisella osastolla Helsingissä

Viesti Kirjoittaja Sienisalaatti »

Ylempään viitaten: ja samanlaista taistelua vuorosta toiseen myös Oulussa, OYS:n nuorisopsykiatrian osastoilla, mitä on uutisoitu laajasti aiemmin tänä vuonna (viewtopic.php?p=1439454#p1439454).
Oikeudesta viis, kunhan laki säilyy! Eikä mitään henkilökohtaista ketään kohtaan, asiat vain asioina täällä.
Jagge
Olivia Benson
Viestit: 743
Liittynyt: Ke Heinä 22, 2020 6:35 am

Re: Nuorukainen raiskasi kaksi alaikäistä potilasta psykiatrisella osastolla Helsingissä

Viesti Kirjoittaja Jagge »

Kummisetä kirjoitti: Ti Heinä 11, 2023 6:48 pm Väriseekö hieman?
¨
Tapahtuma-aikaan 17-vuotias mies oli ennättänyt olla osastolla hoidossa noin vuorokauden ajan
Oikeudessa nuorukainen kiisti tehneensä kummallekaan mitään seksuaalista tai toimineensa, kuten hänen syytettiin toimineen.
teoista syytetty poika oli osastolla muutenkin asiaton ja esimerkiksi kosketteli sukuelintään vaatteiden päältä julkisesti.
mies-nuorukainen-poika oikein rakasti paljon
Kukapa tietää, mutta toisaalta on kohtuutonta vaatia, että maahanmuuttajat nyt ihan jokaista rikosta tässä maassa tekee. Edes seksuaalirikoksia
Avatar
John Kimble
Michael Knight
Viestit: 4121
Liittynyt: La Helmi 03, 2018 4:19 pm

Re: Nuorukainen raiskasi kaksi alaikäistä potilasta psykiatrisella osastolla Helsingissä

Viesti Kirjoittaja John Kimble »

Sienisalaatti kirjoitti: Ke Heinä 12, 2023 12:46 pmKellään tuskin lienee sellaista kristallipalloa, mistä pystyy näkemään alkaako potilas vaikka raiskailemaan kohtapuoliin.
Sienisalaatti kirjoitti: Ke Heinä 12, 2023 1:01 pm
Huutaja Jaana kirjoitti: Ke Heinä 12, 2023 12:50 pm ^tuon paikan miehityksestä pitää kyllä vaatia kunnollinen selonteko. oon täällä joskus psykiatrian hoitolaitosten "mieskiintiöistä" puhunutkin ja silloin asia dumattiin sillä että "moinen ei ole nykypäivää". no ei sitten. tämä uutinen on nykypäivää!
Eihän se nykypäivää olekaan, valitettavan monesta syystä, mutta tottakai se silti tarpeen olisi. Mutta aivan ensin pitäisi saada alalle ylipäätään päteviä hoitajia riittävästi.
Kristallipalloa ei varmasti ole, mutta tämän ketjun tapahtumat ovat tapahtuneet kahden päivän aikana. Tuossa ajassa luulisi jo jonkun henkilökunnasta huomanneen jotain epäilyttävää. Vaikka tuosta "mieskiintiöstä" puhuminen varmasti harmittaa feministejä, niin tosiasia on ettei fysiikan lakeja voi ohittaa tässä ja joka vuorossa henkilökunnassa pitäisi olla paikalla pari semmoista henkilöä jotka pystyvät laittaamaan riehujan nippuun tarvittaessa. Miehet nyt vain sattuvat olemaan keskimäärin vahvempia kuin naiset.
Radiopuhelin kirjoitti: Ma Heinä 30, 2012 2:01 pm Ulkomaalaisia ei tuomita heppoisimmilla perusteilla kuin suomalaisia. Korostuminen raiskaustilastoissa johtuu vain siitä että maahanmuuttajat yksinkertaisesti raiskaavat enemmän.
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5926
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Nuorukainen raiskasi kaksi alaikäistä potilasta psykiatrisella osastolla Helsingissä

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Ifigeneia kirjoitti: Ke Heinä 12, 2023 12:06 pm Mutta mitä tulee hoitajiin, niin varmasti suurin osa asiallista porukkaa. Silti muistan 2000-luvulta netissä säpistyn siitä miten hoitajat ilkkuivat jollain hoitajien omalla keskustelufoorumilla mielenterveyspotilaita. Oli esim. "potsku" (hoitajien käyttämä nimike) hermostunut siitä kun ei päässytkään luvatulle saatetulle ulkoilulle, kun hoitsut kittasivat kahvia. Tätä sitten naurettiin.

Jokunenkin vittuuntui syvästi hoitajien ylimielisyydestä ja potilaille naureskelusta. Myöhemmin foorumista tuli suljettu, etteivät ulkopuoliset enää näe miten hoitajat purkavat paineitaan..
Kaikissa henkisesti kuormittavissa ammateissa viljellään mustaa, työhön liittyvää huumoria ja jokainen, joka muuta väittää, puhuu tietoisesti paskaa tai ei edes tiedä, mistä puhuu. Se on inhimillistä ja työssä jaksamisen kannalta ensisijaisen tärkeää. Työ pitää silti tietenkin tehdä kunnolla.

Tuntematta tuon paikan luonnetta ja käytäntöjä on vaikea sanoa, kuinka pahasti siellä on nyt mokattu vai onko. Onhan niillä nuorilla siellä aika paljonkin yksityisyyttä, ja raiskaaja on teon aikana voinut vaikka uhkailla uhria olemaan hiljaa. Jos kumpikin uhri on nopeasti teon jälkeen siitä kuitenkin hoitajille kertonut, niin ehkä tekijä on vain osannut valita teolleen sopivan hetken. Eivät ne hoitajat voi jatkuvasti kaikkialla olla.
Vastaa Viestiin
Null