Tarkoitin, ettei hän välttämättä ole psyykenpotilas, joka kuulee Jumalalta aivan Raamatun vastaisia ohjeita. Laittaisin enemmän vastuuta hänelle itselleen. Mies on pedofiili, hänellä on tietynlainen sairas addiktio, jota hän ei ole hoitanut vaan ruokkinut.loneliness kirjoitti:No eikös omien lasten hyväksikäyttö osoita juuri sen, että hän on mieleltään todella sairas ihminen? Ei siihen enää psykiatrin diagnoosia tarvita, teot ovat jo sairauden osoittaneet.debbie kirjoitti:
Jos hän uskoisi, että Jumala antoi oikeutuksen lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön, hänen täytyisi olla muutenkin mieleltään aivan sairas, mitä hän kai ei ole?
Hän on todella pahassa jamassa.
Mitä muuten tekee ihminen, joka löytää itsestään pedofiilisiä haluja? Voiko hän mennä jonkin lääkärin luokse ja pyytää apua? (Näin kerran tällaisen miehen haastattelun, jossa hän sanoi, ettei saanut apua mistään, pelkkää inhoa ja vihamielisyyttä kyllä tuli. Sinänsä myönteinen tapaus, että itse myönsi oman tilansa kauheuden ja halusi apua.)