Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9313
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Eipä ole ainakaan vielä Venäjä uskaltanut ryhtyä ulkomaisten rahtialusten upotustalkoisiin.

Mediat: Kolme siviililaivaa saapui ukrainalaiseen satamaan Venäjän merisaarrosta huolimatta

Ainakin kolme siviililaivaa on saapunut Ukrainan viljasatamaan Tonavan suistossa. Asiasta kertovat muiden muassa Forbes ja The Jerusalem Post.

Yksi aluksista on rekisteröity Israeliin, toinen Kreikkaan ja kolmas on turkkilaisgeorgialainen, kertoo Forbes.

Sotilasliitto Naton lentokoneiden kerrotaan valvoneen alusten kulkua.

Venäjä on ilmoittanut, että se pitää Ukrainan satamista lähteviä ja niihin meneviä aluksia oikeutettuina kohteina sen jälkeen, kun Mustanmeren viljasopimuksen voimassaolo päättyi viime kuussa.

Yhdysvaltalainen ajatushautomo ISW arvioi, että Venäjän joukot näyttävät olevan haluttomia tai kyvyttömiä pysäyttämään neutraaleja aluksia, jotka ovat matkalla Mustanmeren kautta Ukrainaan.

https://yle.fi/a/74-20010573
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9313
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Materiaalipulaa ja rättiväsyneitä joukkoja. Siinäpä vasta ikäviä ongelmia laajentumishimoisille terroristeille. :D

Brittitiedustelu: Puolustautuvat venäläisyksiköt ahtaalla ja kärsivät taisteluväsymyksestä

Britannian puolustusministeriö arvioi, että rintaman eteläosaa puolustavat venäläisjoukot ovat uupuneita.

Orihivin lohkoa puolustavan 58. Armeijan joukot ovat Britannian sotilastiedustelun mukaan väsyneet jatkuviin taisteluihin ja kärsivät myös materiaalipulasta.

58. Armeijan eniten taistelutoiminnassa olleet rykmentit ovat olleet yhtäjaksoisesti rintamalla yli kahdeksan viikkoa.

Idempänä Velyka Novosilkan lohkoa puolustavat venäläisjoukot on koottu sekä Itäisen että Eteläisen sotilaspiirin yksiköistä. Tämä haitannee niiden yhteistoimintaa, arvelee brittitiedustelu.

Alueella toimiva 5. Armeija on ilmeisesti kovimman paineen alaisena. Myös sen joukot kärsivät pitkäksi venyneestä ajasta rintamalla.

Brittitiedustelun mukaan venäläiskomentajien yhteisenä huolena ovat ammusten ja reservijoukkojen puute sekä yksiköiden sivustojen suojaaminen.

https://yle.fi/a/74-20010573
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Puheet Ukrainan jatkosta länsimediassakin alkavat olemaan tätä tasoa niin tietää ettei asiat ihan suunnitellusti edenneetkään. :lol:

Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
1lpo
Martin Beck
Viestit: 825
Liittynyt: Su Marras 14, 2021 1:48 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja 1lpo »

sikakoira kirjoitti: Ti Elo 01, 2023 2:43 pm
Hienosti referoitu uutista. Olet oikeassa, otsikon ja referointisi perusteella tappio on jo ovella. Onhan itsenäisyyttään puolustavalla maalla nyt yhtäkkiä ilmeisesti suunnitelma presidentin kuoleman varalta, varma merkki tappiosta.

Onko tietoa onko suunnitelmia vastaavan varalta ollut jo sodan alettua vai vasta nyt? Entä onko ryssät tehnyt suunnitelmia putinan kuoleman varalta? Jos ja kun veikatakseni on, niin mitä se suunnitelma kertoo ryssistä?
Sikakoira: "Välillä on melkein itkua tihrustettu aamukuudelta kun on tullut väsy vastaan"
Avatar
NootNoot
Remington Steele
Viestit: 203
Liittynyt: Ke Maalis 01, 2023 9:01 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja NootNoot »

sikakoira kirjoitti: Ti Elo 01, 2023 2:43 pm
"NATO-Suomi valmistautuu sotaan Venäjää vastaan - Rakentaa pommisuojia siviiliväestölle"
"NATO-Suomi valmistautuu käyttämään kemiallisia aseita - Jakaa sotilaille kaasunaamareita"
jne...

Alkaa vissiin tynnyrin pohja pilkottaa, kun pitää näin epätoivoisesti raapia jutunjuurta.
Vai onko päivittäisen propagandaohjeistuksen saapuminen viivästynyt erään sattumuksen johdosta?

(Propagandatoimisto Moskovassa vs. Ukrainalainen "sisustusarkkitehti")
sikakoira kirjoitti: Ti Touko 30, 2023 8:34 pm
NootNoot kirjoitti: Ti Touko 30, 2023 8:19 pm Ja taas sä valehtelet.
Niin ja mitä sitten.
jhou
Perry Mason
Viestit: 3843
Liittynyt: Ti Maalis 31, 2015 3:09 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja jhou »

1lpo kirjoitti: Ti Elo 01, 2023 3:17 pm
Onko tietoa onko suunnitelmia vastaavan varalta ollut jo sodan alettua vai vasta nyt?
Niin, ketähän ne mahtoi Venäjän armeijan yksiköt tavoitella silloin sodan alkuvaiheessa Kiovan kaupunkialueella? Ortodoksista pappia, että pääsisi ripille ja ehtoolliselle, ennen kuin tulee noutaja? :lol:

Viimeistään sen jälkeen on ollut varmasti suunnitelmat valmiina. Todennäköisemmin suunnitelmia on tehty jo Krimin miehityksen jälkeen, silloinhan venäläiset joukot ensi töikseen kokosivat johtavat poliitikot vangeiksi ja pakottivat yhteistyöhön ne, jotka olivat pakotettavissa.
Hyvin suunniteltu on edelleenkin tekemättä.
jhou
Perry Mason
Viestit: 3843
Liittynyt: Ti Maalis 31, 2015 3:09 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja jhou »

Virdon kirjoitti: Ti Elo 01, 2023 12:28 pm Eipä ole ainakaan vielä Venäjä uskaltanut ryhtyä ulkomaisten rahtialusten upotustalkoisiin.
Näinhän se menee, että jonkun se on noiden viljakuljetusten turvallisuus taattava, kun venäläiset eivät sitä halua tehdä vaan päinvastoin yrittävät sillä kiristää. Joku muu taho sitten hoitaa sen ja näin kaupankäynti jatkuu ja saadaan taas sinne WHO:nkin avustusohjelmiin ruokaa. Näiden avustusohjelmien tilannehan tuntui Venäjän trolleja aiemmin suuresti huolestuttavan, tai ainakin niistä pidettiin kovaa meteliä.
Hyvin suunniteltu on edelleenkin tekemättä.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9313
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Värväystoimistoissa Venäjällä on aika suuri riski että Molotovin cocktailia tai luoteja alkaa tulemaan ovista ja ikkunoista.

Venäjällä useita iskuja värväystoimistoja vastaan Putinin allekirjoitettua lain asevelvollisuusiän nostosta

BBC:n venäjänkielisen palvelun mukaan heinäkuun 29. päivästä alkaen Venäjällä on tapahtunut ainakin 17 hyökkäystä värväystoimistoja vastaan.

Riippumattoman venäläisen verkkojulkaisun Mediazonan mukaan viimeisen vuorokauden aikana hyökkäyksiä on ollut 11.

Mediazonan arvioiden mukaan sodan alkamisen jälkeen Venäjällä on hyökätty ainakin 113:sta sotilasrekisteri- ja värväystoimistoa vastaan eri puolilla maata.

Presidentti Vladimir Putin allekirjoitti viikko sitten lain, jonka myötä kutsuntaikäisten yläraja nousee 27:stä 30:een ja kutsuntamääräyksen saanut pysäytetään Venäjän rajalla.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/943 ... e6e241c31f
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Anoteus
Axel Foley
Viestit: 2167
Liittynyt: Su Tammi 20, 2019 7:12 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Anoteus »

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009753120.html
20:44
Venäläis­sotilaiden motivaatio rintamalla horjuu – näin se vaikuttaa sodan­käyntiin

Venäläissotilaiden kerrotaan kieltäytyneen taisteluista ja kärsivän taisteluväsymyksestä. Joukkojen motivaatiolla voi olla jopa ratkaiseva merkitys lopputulokseen, sanoo tutkija Teemu Häkkinen.

UKRAINA puskee parhaillaan raskaalla kalustolla venäläisjoukkojen niskaan etelärintamalla.

Erityisen kiivaita taisteluja on käyty Zaporizzjan ja Donetskin alueiden rajan lähellä sijaitsevan Staromaiorsken kylän suunnalla sekä Orihivin suunnalla Zaporizzjassa.

Ukraina on yhdysvaltalaisen ajatushautomon Institute for the Study of Warin (ISW) viikonloppuisen päivityksen mukaan onnistunut hyökkäyksellään aiheuttamaan vakavaa rakoilua venäläisjoukkojen keskuudessa.

ISW:n mukaan venäläisen Vostok-pataljoonan komentaja Aleksandr Hodakovski on sanonut, että Ukraina pystyy iskemään syvälle venäläisjoukkojen puolustukseen, tappamaan iskuillaan venäläiskomentajia ja heikentämään joukkojen moraalia.

Ukrainan pääesikunnan mukaan jotkut Venäjän maahanlaskujoukkojen osastot ovat kieltäytyneet taistelemasta Staromaiorsken lähellä, koska venäläisten tappiot ovat olleet alueella niin suuria.

Myös Britannian puolustusministeriön mukaan etelärintamalla taistelevat venäläiset kärsivät taisteluväsymyksestä.

Hyökkäyksessään Ukrainan kerrotaan hyödyntäneen tykistötulta sekä laajaa panssariarsenaalia.

Jos puheet venäläissotilaiden kieltäytymisistä ovat totta, on se jälleen uusi merkki Venäjän armeijan sotilaiden motivaatio-ongelmista.

MAANPUOLUSTUSTAHTOA tutkiva Jyväskylän yliopiston tutkijatohtori, dosentti Teemu Häkkinen huomauttaa, että lähes koko sodan ajan rintamalta on ripoteltu tiedonpalasia taistelutahtonsa kanssa kamppailevista venäläissotilaista.

– Toistuva ajatus on, että pakkohan motivaation on olla matala, Häkkinen toteaa.

Venäjä ei ole edennyt, mutta ei ole joutunut vetäytymäänkään. Tätä vasten Häkkinen arvioi venäläisjoukkojen tämänhetkisen motivaation olevan ”riittävän hyvä”. Maan joukkojen toimintaa tukee myös se, että rintamalle lähetettävien sotilaiden määrä on valtava.

Nyt venäläisiä jälleen koetellaan, kun Ukraina näyttää laittaneen uuden vaihteen sisään vastahyökkäyksessään. Häkkinen nostaa esiin Ukrainan käyttämän epäsuoran tykistötulen, joka raastaa venäläisiä.

– Jatkuva tulitus, jatkuva uhan kohteena oleminen ja jatkuva paineen aiheuttaminen koetaan yleisesti sellaisina, jotka pikkuhiljaa heikentävät joukkojen sietokykyä jatkaa taisteluja.

Jos hankaliin olosuhteisiin sekoitetaan huono johtaminen, on yhdistelmästä valmistuva cocktail erittäin huono.

– Se saattaa olla se, mikä laukaisee herkemmin ärtymystä joukoissa.

HÄKKINEN uskoo venäläissotilaiden seuraavan tarkasti sitä, miten Ukrainan vastahyökkäys etenee. Onnistumiset ruokkivat usein uusia voittoja, jolloin venäläisjoukot alkavat tappioiden edessä tuntea yhä kasvavaa painetta.

Ukrainan puolelta motivaatio-ongelmista ei ole juurikaan hiiskuttu. Tähän vaikuttaa vahvasti esimerkiksi se, että Ukraina on hallinnut informaatiotilaa tehokkaasti. Rintamatapahtumista tai -ongelmista ei levitetä tietoa kovinkaan paljoa.

Häkkisen mielestä on silti hyvinkin mahdollista, että tilanne vastaa totuutta. Ei vaikuta siltä, että Ukrainassa kärsittäisiin laajemmista motivaatio-ongelmista, vaikka sota on kuluttanut niin maan sotilaita kuin siviilejä.

Ukrainassa tehdyt mielipidemittaukset tukevat yhä laajalti venäläisten häätämistä maasta ja menetettyjen alueiden takaisin ottamista. Maan presidentti Volodymyr Zelenskyi on aktiivisesti vieraillut eri kaupungeissa ja tavannut eturintamalla taistelleita joukkoja.

Kansan ja presidentin näkyvä tuki valaa mitä todennäköisemmin uskoa rintamalla.

– Kaikki varmasti tiedostavat, että on hankalaa, on vaikeata, mutta niin kauan kuin on kärsivällisyyttä, tahtoa ja riittävästi materiaalia tukena, niin kyllä heillä on kaikki mahdollisuudet menestyä.

UKRAINALAISET puolustavat maataan ja olemassaoloaan, mikä on jo itsessään vahvin mahdollinen motivaattori. Sen sijaan venäläisiä on tuotu rintamalle tietojen mukaan puoliväkisin, ja maan johdon tavoitteet ovat jatkuvasti muuttuneet sodan aikana.

Venäläissotilaita on kulutettu Bahmutin kaltaisissa kulutustaisteluissa, joissa yhden sotilaan henki ei ole kovinkaan arvokas. Joukkoja pitäisi kierrättää, mutta asiantuntija-arvioiden mukaan venäläisiä on sodan aikana pidetty rintamalla huomattavasti ukrainalaisia kauemmin.

Rahakin on noussut ongelmaksi.

– Maksetaanko palkkaa kuten on luvattu? Maksetaanko ne ajallaan? Miten omaiset pärjää kotona? Häkkinen luettelee.

Kovalla kurilla ja kovilla rangaistuksilla sotilaat saadaan todennäköisesti vielä tarttumaan aseisiin, vaikka vihollinen puskisi pahasti päälle.

Näin tehtiin Suomessakin kesällä 1945 Neuvostoliiton suurhyökkäyksen alla. Kovia rangaistuskeinoja otettiin käyttöön, jotta joukkojen jatkuva vetäytyminen saatiin pysäytettyä.

Häkkisen mukaan toistuva ajatus sotaa käsittelevässä tutkimustyössä on, että joukkojen motivaatiolla on todella suuri, jopa ratkaiseva merkitys lopputulokseen.

Jos Ukraina on valmis puolustamaan maataan tarvittaessa vielä vuosienkin ajan samanlaisella tahdolla, on maalla Häkkisen mielestä kaikki eväät voittaa.

– Venäläisillähän on omakohtaista negatiivista kokemusta ensimmäisestä maailmansodasta.

– Hirveät tappiot, kulutussota, joukot alkoivat kapinoimaan laajamittaisesti, ja se johti vallankumoukselliseen toimintaan. Tuolloin oli myös huonoa johtamista.
Tekstiä lyhennetty; Lue Lisää viittaukset ja kuvatekstit poistettu kjun ei ollut kuviakaan. Osaamista nyt siihen lainaukseen enemmän.
-NILS-
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15345
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja URSA »

Seuraavaksi valkoryssät hyökkää Puolaan?
Valko-Venäjä loukkasi Puolan ilmatilaa

Tilanne Puolan itärajalla on kiristynyt.

Tänään klo 21:30

Valko-Venäjä loukkasi Puolan ilmatilaa tiistaina, kertoo Puolan ulkoministeriö tiedotteessaan.

Kaksi Puolan rajan läheisyydessä harjoitellutta Valko-Venäjän helikopteria ylitti rajan Białowieżan alueella. Helikopterit lensivät erittäin matalalla, joten ilmatilaloukkauksia ei havaittu aluksi Puolan tutkajärjestelmissä, tiedotteessa kerrotaan.

Puolan ulkoministeri Mariusz Błaszczak on määrännyt lisäämään armeijan joukkoja ja kalustoa rajan läheisyydessä.

Puola kutsuu Valko-Venäjän väliaikaisen asiainhoitajan puhutteluun selittämään rajaloukkausta. Puola on tiedottanut asiasta myös sotilasliitto Natoa.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f6d ... ea717fb615

Mitä jäisi Valko-Venäjästä sen jälkeen jäljelle?
Kummisetä
Michael Knight
Viestit: 4280
Liittynyt: Ma Joulu 16, 2019 3:52 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Kummisetä »

no valkoryssät tekee mitä sikaputte käskee. Mutta ajatelkaas jos ne tekisi sen virheen että erehtyisivät hyökkäämään Puolaan niin sillä hetkellä meillä jokaisella NATO- jäsenellä on ihan virallinen velvollisuus ( siis lupa) tappaa jokainen vastaantuleva ryssä.

Eikä gavnoputen asevelvollisuusiän nostokaan oikein ota sujuakseen kun värväystoimistoja poltetaan :mrgreen:

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/943 ... e6e241c31f
Venäjällä useita iskuja värväystoimistoja vastaan Putinin allekirjoitettua lain asevelvollisuusiän nostosta
BBC:n venäjänkielisen palvelun mukaan heinäkuun 29. päivästä alkaen Venäjällä on tapahtunut ainakin 17 hyökkäystä värväystoimistoja vastaan.

Riippumattoman venäläisen verkkojulkaisun Mediazonan mukaan viimeisen vuorokauden aikana hyökkäyksiä on ollut 11.

Mediazonan arvioiden mukaan sodan alkamisen jälkeen Venäjällä on hyökätty ainakin 113:sta sotilasrekisteri- ja värväystoimistoa vastaan eri puolilla maata.

Presidentti Vladimir Putin allekirjoitti viikko sitten lain, jonka myötä kutsuntaikäisten yläraja nousee 27:stä 30:een ja kutsuntamääräyksen saanut pysäytetään Venäjän rajalla.
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
jhou
Perry Mason
Viestit: 3843
Liittynyt: Ti Maalis 31, 2015 3:09 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja jhou »

↑↑

No Putlerhan on aina valmis tappelemaan Natoa vastaan vaikka viimeiseen valkovenäläiseen, tsetsheeniin, burjattiin ja syyrialaiseen asti. Pohjois-korealaisetkin saisi mennä siinä samassa, mutta pullero tuskin erehtyy siihen kyytiin. Likasanko puolestaan luulee, että Putler oikeasti tarkoittaa toiseksi viimeiseen valkovenäläiseen asti, ja on siksi innolla mukana. Kansahan on eri yhteyksissä osoittanut, että ei ole oikein Likasangon ja sukulaistensa valistuneen johtajuuden arvoinen. Mutta jos siihen mennään, niin totuus valkenee hänellekin. Venäjä pettää aina.
Hyvin suunniteltu on edelleenkin tekemättä.
Ack4ever
Remington Steele
Viestit: 211
Liittynyt: Ti Loka 11, 2022 1:14 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Ack4ever »

Oma veikkaus valko-venäjän tapahtumista on, että yritetään kääntää huomiota ukrainasta ja samalla ladata Naton materiaaliavun speksejä toisaalle. Ryssän sotilaalliset taidot henkisessä ja informatiivisessa sodankäynnissä kun tahtoo olla piritorilla notkuvan wannabe sekakäyttäjän tasolla...
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15345
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja URSA »

Asiantuntija: Wagner voisi hyökätä Naton heikoimpaan kohtaan

Tänään klo 7:34

Bathin yliopiston Venäjän politiikan lehtori Stephen Hall kertoi Euronewsille, että Venäjän Wagner-palkkasotilasryhmä voisi järjestää hyökkäyksen Baltian maiden irrottamiseksi Natosta. Hän kuitenkin kyseenalaisti sen, että ryhdyttäisiinkö tällaiseen ”itsemurhatekoon”.

Hallin mukaan hyökkäys saattaisi olla pieni, joka muistuttaisi provokatiivista false flag -operaatiota, jolla peitettäisiin Venäjän suora osallistuminen. Hän kuitenkin muistutti geopoliittisten riskien olevan valtava.

– Venäjän ensisijainen tavoite on aina ollut osoittaa, että Nato ei ole uhka. Katkaisemalla Baltian maat he voisivat korostaa, ettei Nato tule jäsentensä avuksi, Hall sanoi.

– Tämä olisi suuri katastrofi Natolle. Jos Yhdysvaltain johtama sotilasliittouma ei hyökkäyksen sattuessa tulisi Baltian maiden avuksi, Nato tuhoutuisi täysin.

Suwalkin käytävä


Puolan pääministeri Mateusz Morawiecki väitti lauantaina, että joitakin Wagnerin palkkasotilaita oli alkanut siirtyä Suwalkin käytävään, joka on harvaan asuttu maaväylä Liettuan ja Puolan välissä.

Käytävä erottaa Venäjään erillisalueena kuuluvan Kalingradin Valko-Venäjästä. Se yhdistää Baltian muuhun Nato-Eurooppaan maitse. Sitä on myös kutsuttu Naton heikoimmaksi lenkiksi.

Puolan pääministeri kuvaili siirtoa ”askeleeksi kohti uutta hybridihyökkäystä Puolan alueelle” ja väitti palkkasotilaiden ”todennäköisesti pukeutuvan Valko-Venäjän rajavartijoiksi ja auttavan laittomia siirtolaisia pääsemään Puolan alueelle”.

Suwalkin käytävä on strategisesti erittäin tärkeä, sillä jos Venäjä ja Valko-Venäjä kykenisi valtaamaan 65 kilometriä pitkän käytävän, niin Liettua, Latvia ja Viro joutuisivat eristyksiin.

Hallin mukaan käytävä olisi erityisen haavoittuvainen palkkasotilaiden mahdolliselle hyökkäykselle, mutta muistutti sen kuitenkin olevan epätodennäköistä.

– Vaikka Wagner onnistuisi lyömään reiän Puolan puolustuksen läpi ja valtaamaan Suwalkin käytävän, niin se olisi sodanjulistus. Wagnerin sotilaiden määrä ei mielestäni riitä pitämään tuota aluetta hallussaan.

Hall muistuttaa, että Suomen liittyminen Natoon tarkoittaa sitä, että Baltian alueella on nyt pohjoisessa puolustusvoimaa, eikä se ole enää yhtä helposti ”katkaistavissa” kuin aiemmin.

Suwalkin käytävä on ollut aika ajoin suuren kiinnostuksen kohteena. Esimerkiksi Venäjän ja Valko-Venäjän yhteisen vuonna 2017 pidetyn jättimäisen Zapad-sotaharjoituksen yhdeksi tarkoitukseksi arveltiin, että Venäjä halusi harjoitella Suwalkin käytävän haltuunottoa.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/8f8 ... 2dd9fbcc96

Olisiko siinä riittävä syy laittaa Naton ydinohjukset matkaan? Minun mielestäni niin olisi jo pitänyt tehdä.
kantavapalju
Rico Tubbs
Viestit: 1201
Liittynyt: Ke Syys 07, 2022 9:09 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja kantavapalju »

Lääkärijärjestö kommentoi Venäjän iskua sairaalaan

Lääkärit ilman rajoja -järjestön Suomen-osasto kommentoi eilen sosiaalisessa mediassa Venäjän iskua sairaalaan Hersonissa. Järjestön mukaan iskun kohteena ollut sairaala on järjestön tukema.

Tiistaisessa iskussa kuoli nuori ukrainalaislääkäri.

– Isku osui suoraan leikkausaliin. Tässä sairaalassa hoidetaan varsinkin sydänkohtaus- ja muita sydänpotilaita. Tuomitsemme iskun jyrkästi, järjestö kirjoitti aiemmin Twitterinä tunnetussa X:ssä.

Kirurgin tarkka isku , johonkin sotilaskohteeseen
Pikkuryssät Pietarissa näkee pahaa unta, Venäjä on rajamaa ja Suomi valtakunta.
Vastaa Viestiin