Kyllä taitaa olla ihan kantasuomalaisista nuorista tässä kyse.. Väittäisin, että Ollikkalassa heistä enempi haittaa kuin maahanmuuttajista.
Salo: 15-18 -vuotiaiden joukko pahoinpiteli täysi-ikäisen sairaalaan 'erilaisilla esineillä'
Re: Salo: 15-18 -vuotiaiden joukko pahoinpiteli täysi-ikäisen sairaalaan 'erilaisilla esineillä'
Re: Salo: 15-18 -vuotiaiden joukko pahoinpiteli täysi-ikäisen sairaalaan 'erilaisilla esineillä'
En sano että olis tän aikuisen syytä tai että olis millään tapaa ansainnut tota mutta kyllä siinä vähän peiliin katsomisen paikkakin on. Todella tyhmää mennä tommosen porukan keskelle heiluun pesäpallomailan kanssa, sehän on lähestulkoon varma että jotakuta sattuu ja todennäköisemmin itteä. Voin kuvitella jos omassa nuoruudessa olis vastaava tilanne ollut että joku setä tulee pesäpallomailan kanssa heiluun ja uhkaileen niin kyllä siinä olis väki lähtenyt "uhkaa" kohti eikä perääntynyt, vasaroita ja vesureita ei nyt mukana kannettu saati että niitä olis käytetty.
-
Doctor Lecter
- James Bond (Daniel Graig)
- Viestit: 18206
- Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am
Re: Salo: 15-18 -vuotiaiden joukko pahoinpiteli täysi-ikäisen sairaalaan 'erilaisilla esineillä'
YLENuorisojoukko tuomittiin ehdollisiin vankeustuomioihin – hakkasivat keski-ikäisen miehen sairaalakuntoon Salossa
Raaka pahoinpitely tapahtui Salossa viime lokakuussa. Keski-ikäinen mies oli mennyt häiriökäyttäytymisen takia parkkipaikalle käskyttämään nuoria.
Varsinais-Suomen käräjäoikeus on tuominnut kuusi nuorta pahoinpitelyistä nuorina henkilöinä ehdollisiin vankeusrangaistuksiin.
Pahoinpitely tapahtui Salossa viime lokakuussa ja kaikki tuomitut olivat tekohetkellä alle 18-vuotiaita. Tapahtumat olivat lähteneet parkkipaikan häiriäkäyttytymisestä, josta suivaantunut keski-ikäinen mies oli mennyt sanomaan. Mies oli ottanut mukaansa myös pesäpallomailan. Oikeuden asiakirjojen mukaan nuorisojoukosta yksi oli soittanut paikalle lisää nuoria, jotka olivat ottaneet mukaansa muun muassa vesurin, pesäpallomailan, vasaran ja leikkiaseen. Tapahtuma oli päättynyt keski-ikäisen miehen vakavaan pahoinpitelyyn.
Syyttäjän mukaan uhriin kohdistettiin moninaista ja voimakasta väkivaltaa. Syyttäjä oli vaatinut vastaajille tuomioita törkeästä pahoinpitelystä nuorina henkilöinä. Vastaajat kiistivät törkeän pahoinpitelysyytteen, mutta osa vastaajista myönsi pahoinpitelyn.
Varsinais-Suomen käräjäoikeuden tuomiolauselmasta ilmenee, että yksi nuori sai kuuden kuukauden ehdollisen vankeustuomion, muut nuoret saivat lyhyempiä ehdollisia tuomioita pahoinpitelystä nuorina henkilöinä. Lisäksi oikeus tuomitsi kuusi nuorta maksamaan yhteisesti vahingonkorvauksia uhrille kaikkiaan noin 2 500 euroa ja lisäksi kivusta ja särystä 4 500 euroa korkoineen.
Tuomio on lainvoimainen.
4.8.2023 14:15
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!