Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17408
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Poliisi varoittaa miehestä ja naisesta, jotka tunkeutuvat iäkkäiden koteihin
Länsi-Uudenmaan poliisi varoittaa miehestä ja naisesta, jotka tunkeutuvat verukkeilla vanhusten koteihin varkaisiin.

LÄNSI-UUDENMAAN poliisi varoittaa ikäihmisiä huijaavista varkaista. Lyhyen ajan kuluessa poliisin tietoon on tullut ainakin viisi tapausta, jossa mies ja nainen ovat eri verukkeilla tunkeutuneet ikäihmisen kotiin ja varastaneet rahaa ja pankkikortteja.
Poliisi kertoo tiedotteessaan, että tapauksia on tullut tietoon Siuntiosta, Lohjalta, Espoosta ja Kirkkonummelta. Tapahtumia tutkitaan varkauksina.

OVELLE yllättäen saapuneet mies ja nainen ovat kertoneet asukkaalle esimerkiksi myyvänsä patalappuja tai muita käsitöitä. Välillä asukkaalle on sanottu, että diabeteksen vuoksi pitäisi päästä sisälle syömään voileipää, jotta huono olo paranisi.
Nainen ja mies ovat myös väittäneet olevansa terveydenhoitoalan opiskelijoita ja halunneet siksi tehdä haastatteluja.
Kun kaksikko on päässyt sisään, toinen on vienyt asukkaan huomion ja toinen on varastanut asukkaan pankkikortin ja toisinaan myös käteistä rahaa. Varkaat ovat onnistuneet nostamaan rahaa pankkikorteilla.

https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009792901.html
KARJU!!
Neuvoja-Jack
Viestit: 533
Liittynyt: Su Loka 15, 2017 5:51 pm

Re: Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Viesti Kirjoittaja KARJU!! »

Ei oo mainittu, että mannet asialla,,,,,
annaanamanjaana
Jack Taylor
Viestit: 18
Liittynyt: La Heinä 31, 2021 2:27 pm

Re: Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Viesti Kirjoittaja annaanamanjaana »

Hei camoon KARJU, tekstissä mainitaan "myyvänsä patalappuja tai muita käsitöitä" ja "diabeteksen vuoksi pitäisi päästä sisälle syömään voileipää, jotta huono olo paranisi.". Vai meinaatko että ne on liiviporukkaa, ehei, tuollaisia surkukerjäläisiä ei ole kuin meidän ikiomat kulmahousut mörköhameineen.
vasikka
Vic Mackey
Viestit: 1949
Liittynyt: Ke Huhti 18, 2007 5:05 pm

Re: Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Viesti Kirjoittaja vasikka »

huijariromanit= romaniksi tekeytynyt huijari, joka yrittää hyötyä oikeiden romanien rehellisestä maineesta?

En kyllä yllättyisi, vaikka osoittautuisi olevan ihan oikeat romanit.
Sivustahuutelija
Sofia Karppi
Viestit: 407
Liittynyt: Pe Joulu 18, 2020 5:07 pm

Re: Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Viesti Kirjoittaja Sivustahuutelija »

vasikka kirjoitti: Pe Elo 18, 2023 3:06 pm huijariromanit= romaniksi tekeytynyt huijari, joka yrittää hyötyä oikeiden romanien rehellisestä maineesta?

En kyllä yllättyisi, vaikka osoittautuisi olevan ihan oikeat romanit.
Teonkuvaus kyllä on 100% ihan rodulle ominaista käyttäytymistä.

Olisihan se kyllä aika veto, jos valkolainen pukeutuisi romaniksi ja tekisi noita perinteisiä stereotyyppisiä mannehuijauksia. Poliisillekin olisi vähän pähkinää purtavaksi.
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

Pulttiboisin Pirkka Pekka Petelius saattaa olla toi mies. Hänellähän on kokemusta naamioitumisesta mustalaiseksi. Ja eikös hän ole nykyään eläkeelläkin?
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Almerigo
Susikoski
Viestit: 49
Liittynyt: Ti Heinä 24, 2007 6:52 pm

Re: Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Viesti Kirjoittaja Almerigo »

Valokuvaa ei ole vaikka on asioitu pankkiautomaatilla....
Totaldusk
Sofia Karppi
Viestit: 408
Liittynyt: Ti Heinä 16, 2019 5:32 pm

Re: Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Viesti Kirjoittaja Totaldusk »

KARJU!! kirjoitti: Pe Elo 18, 2023 2:26 pm Ei oo mainittu, että mannet asialla,,,,,
terveisiä parilta uhrilta: tekijöillä on päällään juhlavasti suoraa housua ja suurta hametta, lakerikengätkin jalassa...
Avatar
Villeri
Michael Knight
Viestit: 4190
Liittynyt: Ke Joulu 26, 2018 7:40 am

Re: Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Viesti Kirjoittaja Villeri »

On taas saatanan hienoa, että poliittinen korrektius voittaa kunnon tuntomerkkien antamisen; että ketä nyt oikeastaan pitää varoa. Toki täytyy olla pitkälle dementoitunut, jos ei ymmärrä, kenestä on kyse tai ylipäätään avaa tietyille ryhmille.
Avatar
matamimimmi
Jack Bauer
Viestit: 999
Liittynyt: To Elo 16, 2018 10:32 am
Paikkakunta: Costa del Crime

Re: Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Viesti Kirjoittaja matamimimmi »

Näistä tyypeistä pitäisi saada kuva ja paremmat tuntomerkit kyseessä voi olla myös narkkaripaiskunta rahapulassa myyvätvarastettuja tavaroita.
Vainajat eivät vaikene
Murha ei vanhene koskaan
8) 8)
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17408
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Kansallispukuisia pariskuntia ei missään tapauksessa pidä päästää sisään! Koskaan eivät ole rehellisin aikein liikkeellä! Tämä ei ole mitään ennakkoluuloa vaan ihan realismia.
Tulipa nostalginen olo tuosta maininnasta, että ovat kaupanneet patalappuja. Näitä kierteleviä ovelta ovelle kauppiaita taisi olla viimeksi joskus 1970-luvulla. Siis perinteitä kunnioittaen liikkeellä.
AtteKumiorava
Poliisikoira Rex
Viestit: 266
Liittynyt: La Huhti 24, 2021 9:53 am

Re: Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Viesti Kirjoittaja AtteKumiorava »

kakkosurpo kirjoitti: Pe Elo 18, 2023 3:47 pm Pulttiboisin Pirkka Pekka Petelius saattaa olla toi mies. Hänellähän on kokemusta naamioitumisesta mustalaiseksi. Ja eikös hän ole nykyään eläkeelläkin?
PPP tais pyydellä anteeksi, kun esiintyi valemannena ja valesaamelaisena...
VaroimukettA
Spencer

Re: Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Viesti Kirjoittaja Spencer »

"30vuotta poliisissa on opettanu minulle monia asioita. Yksi niistä on, älä koskaa pidä mustalaista sisätiloissa ilman käsirautoja." -HÄJYT-
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3225
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

Kun poliisin tiedote on tällaista pyörittelyä ja Iltalehden uutisen keskusteluosio on suljettu, tästä voi jokainen vetää johtopäätöksensä. Omani on se, että otsikointi osuu oikeaan.
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
Mardukki3
Alibin satunnaislukija
Viestit: 60
Liittynyt: To Tammi 13, 2022 4:11 pm

Re: Huijariromanit liikkeellä Länsi-Uudellamaalla

Viesti Kirjoittaja Mardukki3 »

Narkkaripariskunta. Kansallisvaatteet, pariskunta. Saattaa mennä molemmat oikein. Kyllä ne muijat osaa rojua kans vetää.
Vastaa Viestiin