Piia Ristikankare 15v katosi pe 7.10.1988 Piikkiössä (ketju 2)

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Avatar
Yggdrasil
Theo Kojak
Viestit: 1159
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 10:31 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan - Piikkiö 1988 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Yggdrasil »

Asuntovaunussa voisi viettää aikaa jos pitää johonkin mennä mököttämään. Mihinköhän Heikki sen hävitti aikanaan.
---
Vanhakansa
Hetty Wainthropp
Viestit: 472
Liittynyt: Ma Heinä 02, 2018 12:05 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan - Piikkiö 1988 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Vanhakansa »

Yggdrasil kirjoitti: Su Elo 20, 2023 11:54 pm Asuntovaunussa voisi viettää aikaa jos pitää johonkin mennä mököttämään. Mihinköhän Heikki sen hävitti aikanaan.
Googlettelin vähän, mitä tuosta vaunusta on sanottu palstoilla. Ilmeisesti se oli edellisenä viikonloppuna ollut käytössä, joten luultavasti se oli pihassa, vaikka joku väittikin, että vaunu olisi jätetty Espooseen, eikä olisi ollut pihassa. Ilmeisesti vaunu ei ollut oma vaan lainassa/vuokralla. Tähän viittaavat jossain haastatteluissa käytetyt sanamuodot "oli käytössään vaunu", "vaunusta luovuttiin, kun Piia katosi". Jolloin vaunu olisi siis palautunut omistajalleen, ei tullut hävitetyksi.

Mutta kyllä, vaunuun menoa on pidettävä mahdollisena skenaariona, selittäisi esim havaintojen puutteen.
sikapäivät2020

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan - Piikkiö 1988 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja sikapäivät2020 »

Eli on saattanut olla siellä piilossa.Lähtenyt myöhemmin liikkeelle.
sossikran
Harjunpää
Viestit: 346
Liittynyt: Ma Loka 01, 2018 10:50 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan - Piikkiö 1988 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja sossikran »

Onko Vanhakansa sinulla tietoa appiukosta? Mikä miehiään ja mistä kotoisin jne?
Vanhakansa
Hetty Wainthropp
Viestit: 472
Liittynyt: Ma Heinä 02, 2018 12:05 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan - Piikkiö 1988 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Vanhakansa »

sossikran kirjoitti: Ma Elo 21, 2023 12:48 pm Onko Vanhakansa sinulla tietoa appiukosta? Mikä miehiään ja mistä kotoisin jne?
Ei ole mitään tietoa, paitsi se mitä julkisuudessa on ollut. Eli ei ollut jehova, kuten ei Gunillakaan ennen naimisiinmenoa. Luultavasti suomenruotsalainen perhetausta, eihän "kukaan" suomenkielinen antaisi lapselleen nimeksi Gunillaa?
Avatar
Firefox69
Sofia Karppi
Viestit: 435
Liittynyt: Su Marras 13, 2022 10:16 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan - Piikkiö 1988 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Firefox69 »

Yggdrasil kirjoitti: Pe Elo 18, 2023 10:13 pm ^motiivi kirjeen lähettäjällä on selkeästi jo unohduksiin painuneen caseen antamansa vihjeen uusiminen anonyymisti. Tämän voisi paskalakit helposti selvittää tuon vinkin antajaa kuulustelemalla ja dna:ta vaikka kirjeestä vertaamalla.
Kirjeen päätyessä viimein poliisille se oli ehtinyt kulkea jo useamman käden kautta seikkailtuansa ensin Poliisi TV;n toimituksessa. Siitä ei olisi enää voinut saada yksin kirjeen lähettäjän dna:ta.

Vilikale kirjoittaa asiaa ja osaa hyvin kuvata sitä aikaa, jota elimme täällä Suomessa PIian kadotessa. Hänen kirjoituksista muistuu mieleen 1980-luvulla keskustassa yömyöhään kartsalla pyörimiset, jolloin tuntikausia istuimme siellä odottamassa kyytiin pääsyä kavereiden kanssa. Usein olimme kylmissämme tuntikausia siellä aikaa vietettyämme nuorison ajettua pillurinkiä keskustassa. Joimme lämmintä kaljaa koulunmäellä salaa. Monet nuorista kilpailivat siitä kenellä oli kovin kankkunen seuraavana päivänä ja he joivat itsensä kunnon känniin ja sammuivatkin usein, muistamatta myöhemmin mitään siitä, mitä olivat tehneet päissään.

Aika oli silloin todella erilaista kuin nykyisin, kun kaikilla on kännykät ja he ovat tavoitettavissa milloin vain. Asiat kirjoitettiin paperille ylös muistiin. 1980-luvulla ja 1990-luvun alussa liftattiin paljon rahan puutteessa kenellä ei ollut vanhempia kyyditsemään. Siihen aikaan näkyi paljon liftaajia tienposkessa peukalo pystyssä. Liftasimme jopa yksin, vaikka tiesimme sen vaaroista. Kaipaan välillä näitä aikoja.
Köyhän ainoa huvitus on vilkas mielikuvitus
Vilikale
Lauri Hanhivaara
Viestit: 122
Liittynyt: Pe Huhti 07, 2023 10:29 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan - Piikkiö 1988 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Vilikale »

Vanhakansa kirjoitti: Su Elo 20, 2023 10:34 pm En itse usko, että kirje on aito silminnäkijän kuvaus. Mutta oletetaan nyt, että näin on... herää seuraavat kysymykset:

1) Missä Piia vietti tunnit 20-24? Viimeistään kello 20 hän on lähtenyt kotoaan, vihjekirjeen mukaan "tajuttoman oloista tyttöä" nostettiin autoon puolen yön maissa.

2) Miksi Piiasta ei ole silminnäkijähavaintoja 20-24?

3) Miksi silminnäkijä kertoi havainnostaan vasta 2001 ja miksi poliisi-tv:lle? Miten hän muisti rekisterinumeron? No ok, ehkä hän oli sen kirjoittanut ylös aikanaan, mutta ei kokonaisuus minusta silti ole kovin uskottava... ensin tullaan laivalla Turkuun ja odotetaan tuntikausia, että känni laskee. Sitten puolen yön maissa ajetaan Piikkiön keskustan läpi, nähdään sateessa pimeässä puolen yön aikaan, miten tyttöä nostetaan Volvon kyytiin ja onnistutaan näkemään auton rekkari ja kirjoitetaan se heti ylös koska se tuntuu tärkeältä, mutta vasta 13 vuotta myöhemmin kerrotaan asiasta kenellekään, koska Suomessa "murha ei vanhene koskaan". Niin monin tavoin epäuskottavaa, vaikka myönnetään, ei täysin ei mahdotonta.

Tärkeintä on ymmärtää, että jos vihjekirje on aito, satunnaisen silminnäkijän todistus, se lähes 100 % varmuudella tarkoittaa, että SLM:n omistuksessa ollut Volvo liittyy tapaukseen. Silloin kyseessä ei ole kosto eikä mikään muukaan motiivi (epäilys, kiusa, syyllisen tunnustus tms) johdatella poliisia SLM:n Volvon suuntaan, vaan "Tom" on oikeasti nähnyt, että Piia nostetaan juuri tuohon Volvoon, johon "Tomin" vihjekirjeessä mainittu rekisterinumero osoittaa.
Spekuloidaan.
1. Piia tapasi ulos lähdettyään jonkun, vaikkapa puolitutun itseään 3-6 v vanhemman humalaisen "sekatyömiehen" joka tarjosi Piialle viinaa. Myös uskovat nuoret lähtevät monesti maallisiin seikkailuihin... Piian omasta uskostahan emme tiedä. Moni jättää aikuistuttuaan uskonyhteisön, myös irtiotot (esim humalahakuisuus) ovat melko yleisiä.

2. Em. takia ei ole, olivat jossain muilta "piilossa".
(Olen itse valitettavasti parikymppisenä tarjonnut alkoholia itseäni nuoremmille alaikäisille tytöille... ja viettänyt heidän kanssaan aikaa kaksin. Siksi tämä speku. En ollut ainoa sellainen siihen aikaan...). Teoriassa sekatyömies on voinut vaikka sammua tai molemmat alkaneet tehdä lähtöä kotiinsa ja lähteneetkin mutta Piian kunto pettänyt jossain kohtaa. Tai sitten sekatyömies ja volvokuski molemmat liittyisivät tapaukseen. Huom tämä sekatyömies juttu on siis täyttä spekua mutta kohtuullisen yleistä ja hyvin mahdollista tuohon maailmanaikaan.

3. "Ensin tullaan laivalla Turkuun ja odotetaan tuntikausia että känni laskee ja lähdetään ajamaan" Juuri tämä toimintamalli oli hyvin yleinen 80 luvulla, kun oli ajettu pitkä matka laivalle nukuttiin ensin vähän ja sitten tissuteltiin baarissa olutta/ ehkä vähän viinaakin mitä kukakin, vaikka olisi ollut ajomatka edessä, toki ehkä maltilla mutta otettiin kuitenkin, yleensä enemmän kuin oli tarkoitus. Harva kuitenkaan uskalsi lähteä humalassa ajamaan niin jossain oli hetki selvittävä. On mahdollista että samalla laivalla olisi tullut Turkuun jääviä työkavereita samalta tehtaalta ja oltu heillä sen aikaa, mutta Turussa on tietysti kahvilat ja elokuvat auki niin ajan saa jotenkin kulumaan selvinpäinkin. Turusta olisi siis teoriassa lähdetty ehkä klo 23.

Sen sijaan Piikkiössä oli kyllä lokakuussa keskiyöllä pimeää. Paitsi siellä missä oli valaistus, varmaan kaikkien huoltoasemien kohdalla on ollut. Itseasiassa niitä oli kolme, Hans langhin kohdalla oli kaksi vierekkäin. Siinä olisi ollut tankatessa hyvä aika tarkkailla maisemaa ja kirjoittaa rekisteri ylös vaikka ei olisi kokenut sillä niin merkitystä olevankaan, jos tapahtuman on siinä tilanteessa nähnyt. Siihen aikaan oli mittareissa kahvalukot niin itse tankkaamiseen ei tarvinnut käsi kahvalla keskittyä. Voi vaikka tupakoida (eipä siitä 80 luvulla paljoa välitetty vaikka tankattiin) ja suunnitella samalla vaikka loma-aikataulujaan taskukalenterin kanssa jolloin rekkarin raapustaa kuin ohi mennen...

Nyt tällä ajatuksella kiinnostaakin oliko Piikkiössä tuolloin seteliautomaatteja ja millä näistä asemista vai peräti kaikilla?
Jos tämä mahdollinen silminnäkijä on 13 vuotta myöhemmin katsonut poliisi TV jossa kerrottu Piikkiössä 87 kadonneesta niin varmaan tietynlainen muiston herääminen on tapahtunut. Tuliko tällaista lähetystä keväällä 2001?
Avatar
Firefox69
Sofia Karppi
Viestit: 435
Liittynyt: Su Marras 13, 2022 10:16 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan - Piikkiö 1988 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Firefox69 »

Nämä viestit tulivat vastaan Suomi 24 keskustelussa. Ne ovat toukokuulta 2009. Jaoin ensimmäisen viestin useampaan kappaleeseen, jotta se on helpompi lukea.


Katsoin tänään Kadonneet-ohjelman televisiosta ja kuulin ensimmäistä kertaa tästä Piikkiöläisestä tytöstä, joka on kadonnut joskus 80-luvulla. Tapaus järkytti erityisesti, koska olen itsekin Turusta ja Piikkiö sijaitsee ihan vieressä. Googlasin mielenkiinnosta lisää tapauksesta ja törmäsin siihen, että jokin valkoinen auto olisi yhdistetty tähän tapaukseen. Hälytyskellot alkoivat soida päässäni, koska minulla itselläni on liiankin hyvin muistissa eräs valkoiseen autoon liittynyt tapaus. Oli alkusyksy 2001 ja olin viettämässä ystävieni kanssa baari-iltaa Turun keskustassa. Törmäsin torin kulmalla erääseen puolituttuun, joka oli menossa ns. pimeään taksiin ja tarvitsi tulkkia, sillä hän ei puhunut suomea. Lähdin mukaan tulkiksi, että tuttu saisi kyydin ja niin hän sitten saikin kyydin ja sanoi, että he heittävät minutkin matkalla kotiin. Auto oli valkoinen ja sen kuljettaja oli joku hiukan vanhempi (olin silloin itse 22 vuotias) muistaakseni Kosovon Albaani, joka puhui aika huonosti suomea. Vänkärin paikalla istui vähän nuorempi mies ja me miespuolisen tuttavani kanssa istuimme takapenkillä. Ensin oli puhe heittää tuttuni ja näin tehtiinkin. Autossa oli muistaakseni ihan normaali ja iloinen baari-illan jälkeinen tunnelma ja ainakin minä ja tuttuni olimme aika vahvassa humalassakin. Sen jälkeen kun he heittivät tuttuni kotiinsa kuski lupasi viedä minut kotiini Yo-kylään, kunhan heittää ensin kaverinsa kotiinsa. Hän heittikin kaverin kotiinsa ja lupasi sitten viedä minutkin. Juttelin kuskin kanssa jotain niitä näitä (en voi kuollaksenikaan enää muistaa mitä) ja hän jutteli ihan normaalisti. Havahduin siihen, että vastaantulevassa kyltissä Helsingintiellä lukikin Paimio. Tässä vaiheessa hätäännyin tietysti ja pyysin kuskia viemään minut kotiin. Hän sanoi, että hän vie minut ensin Paimion ABC-huoltamolle kahville ja sinne myös ajoimme ja hän osti minulle kahvit. Edelleen olin siinä uskossa, että heti sen jälkeen hän vie minut kotiin.

Kun lähdimme taas ajamaan mies sanoi, että hän asuu ihan lähellä ja haluaa näyttää minulle missä asuu. Sanoin etten halua vaan että haluan heti kotiin. Mies vain nauroi ja jatkoi ajamista ja hän kääntyi isolta tieltä jollekin ihan pienelle ja pimeälle metsätielle. Muistan vain miten minua pelotti ja mies ajoi pimeässä pientä tietä pitkin kauhean kovaa. En muista käännyimmekö tieltä vielä jonnekkin, mutta muistan miten tie kävi pienemmäksi ns. kärrytieksi. Yritin pysyä rauhallisena ja olla näyttämättä pelkoani, vaikka mies nauroikin ja kyseli, pelottaako minua. Tie päättyi hirsisen mökin pihaan jonkinlaisen joen rannassa. Joki ei muistaakseni ollut iso, mutta en voi olla kovin varma koska oli niin pimeää ja olin hyvin humalassa. Muistan vain ajatelleeni, että näin niitä ihmisiä katoaa. Pyytelin koko ajan miestä viemään minut kotiin ja hän sanoi, että on jo niin myöhä, että on parempi viettää yö hänen mökillään. Mies yritti lähennellä ja minä vastustelin enkä antanut koskea itseeni. Mies koitti saada minua sisälle mökkiin, mutta en suostunut. Kerroin poikakaveristani ja perheestäni ja väitin, että olen uskovainen. Mies silti intti ja vonkasi niin kauan, että oli jo aika valoisaa. Olin vihainen ja epätoivoinen ja luulin, etten koskaan pääsisi kotiin. Muistan myös, että jossain vaiheessa mies sanoi jotain sen tapaista kuin "Kukaan ei täällä kuule, jos huudat.". Täytyy sanoa, etten ole eläissäni niin pelännyt. Yritin koko ajan jutella ihan niitä näitä ja olla kuin ei minua olisi yhtään pelottanut ja sanoin vain että olen tosi väsynyt ja haluan vain mennä kotiin. Sen verran muistan miehestä, että hän kertoi olevansa töissä jossain siellä (olimme ilmeisesti Paimio-Piikkiö-suunnilla) ja että mökki kuului hänen työnantajalleen. Joskus aamun tullessa mies kyllästyi vonkaamiseen ja lähti oikeasti heittämään minua kotiin. Hän oli vihainen siinä matkalla, enkä uskonut että hän oikeasti veisi minut kotiin. Siinä vaiheessa kun Hotelli Caribia näkyi jälleen olin aivan älyttömän helpottunut ja pyysin jättämään niille kohdin.

Kun pääsin vihdoin autosta tajusin vihdoin, mitä olisi voinut tapahtua ja olin ihan hysteerinen, enkä osannut kuin itkeä. En uskaltanut edes mennä kotiin, vaan menin erään ystävän luokse saman tien ja kerroin hänelle tapahtuneesta. Kerroin seuraavana päivänä myös poikaystävälleni tapahtuneesta. He kehoittivat minua kertomaan tapahtuneesta poliisille, mutta en jotenkin kehdannut mennä kertomaan asiasta. Pimeät taksithan ovat laittomia, eikä mies ollut oikeastaan tehnyt lähentely-yrityksiä lukuunottamatta minulle mitään. Pelkäsin, että poliisit pitävät minua ihan tyhmänä eivätkä edes usko tapahtunutta. Jotenkin tuo kun puhuttiin Helsingintiestä ja Piikkiöstä ja valkoisesta autosta alkoi kuulostaa hieman liian tutulta. Toisaalta en usko, että mies olisi voinut olla joku murhaaja, koska hän tosiaan lopulta toi minut kotiin, eikä sinänsä tehnyt minulle mitään. Auto oli vanha ja valkoinen, enkä tajunnut katsoa merkkiä tai rekkaria. Mies oli n. 40-50 v, hintelä ja n. 170 cm.


Hänellä oli muistaakseni siniset tai harmaat silmät ja aika kaidat kasvot. Poltti paljon tupakkaa ja hampaat olivat oikein silminnähtävän keltaiset ja huonot. En valitettavasti muista enää tämän enempää, mutta sen verran säikähdin tapausta, että nämä asiat muistan edelleen.

Piian katoamiseenhan tässä on eroa vaikka kuinka silti ajallisesti, enkä tiedä sitäkään että miten kauan tämä albaani oli ollut Suomessa. Tämä minun tapaukseni sattui joskus vuoden 2001 syksyllä kun oli vielä lämmintä mutta yöllä pimeää. Kyseessä oli siis luultavammin ihan syyskuun alku tai elokuun loppu. Muistan vielä vaatteenikin, minulla oli ylläni musta puolihame ja vaaleanpunainen narutoppi sekä mustat korkeakorkoiset kengät. En enää muista oliko lisäksi takkia vai ei, mutta muistaisin että aika kesäistä ja vihreää oli vielä.


Voihan silti toisaalta olla, ettei tämä liity Piian tapaukseen mitenkään... Ja nolottaa, kun en tiedä miehen nimeä enkä edes auton merkkiä tai rekisterinumeroa. En kyllä edes usko/muista, että mies olisi kertonut nimeään. Kaikki energiani meni ilmeisesti siihen, että koitin pysyä rauhallisena. Olin kuitenkin niin hysteerinen autosta päästessäni, että en jostain syystä ymmärtänyt painaa mieleeni rekkaria tai automerkkiä.

Sen verran vielä tarkennusta, että huoltoasema oli Tammisilta-niminen isompi yön läpi auki oleva huoltamo. Mökistä muistan selvästi, että auto oli mökin ja rannan välissä. Mökki oli autosta katsottuna vasemmalla puolella ja joki oikealla... Harmi kyllä en osaa muuten yhtään määritellä mökin sijaintia, paitsi että lähistöllä kilometrien säteillä ei näkynyt muistaakseni yhtään muuta taloa tai mökkiä. Se oli juuri yksi siihen, etten uskaltanut lähteä juoksemaan karkuunkaan (plus se, että olin korkokengillä matkassa ja tiedostin, että mies saisi minut luultavasti hyvin helposti kiinni, jos haluaisi.) Tie joka johti mökille oli ihan kapea kärrytie, jolla kasvoi pitkää heinää.

Voisikohan tästä olla oikeasti jotain hyötyä? Muuta yhtäläisyyttä tuohon Piian tapaukseen ei sinänsä ole kuin valkoinen auto ja sama seutu. Ja se että minäkin olen ihan vaalea ja minulla oli myös puolipitkät hiukset. Vanhempihan olin jo paljonkin kuin Piia ja jouduin tuohon tilanteeseen aivan omaa tyhmyyttäni. Tapahtumien välillä eroa kuitenkin 13 vuotta?

Mitähän ne siellä poliisissa oikein sanoisivat, jos menisin tuosta kertomaan?

Jotenkin minusta tuntuu siltä, että selvisin todella hiuskarvan hienosti jostain älyttömän vaarallisesta tilanteesta. Onneksi selvisin vain säikähdyksellä...


https://keskustelu.suomi24.fi/t/8183153 ... oinen-auto
Köyhän ainoa huvitus on vilkas mielikuvitus
Avatar
Firefox69
Sofia Karppi
Viestit: 435
Liittynyt: Su Marras 13, 2022 10:16 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan - Piikkiö 1988 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Firefox69 »

Tässä vielä toinen viesti samasta keskustelusta:

Minä taas muistelen juuri tuonna samana vuonna kun P.R katosi, minua ja ystävääni vainosi mies. Tämä tapahtui loppukesästä. Mies oli täällä pirkanmaalla sukulaisellaan kyläilemässä. hän ajeli valkoisella autolla, välillä pyörällä. Seurasi meitä aamusta iltaan, ajoi hiljaa perässä. Kerroimme tästä vanhemmillemme, kun tätä oli jatkunut jo pari viikkoa. Isäni meni tämän miehen sukulaisten luo, ja kyseli mikä tämä ahdistelija on. Sukulaiset olivat hieman järkkyneinä kertoneet, että mies oli muistaakseni tämän perheen isän veli, ja oli jostain Turun suunnalta käymässä lomalla heillä. Jäi semmoinen muistikuva että hän olisi ollut joko lomalla mielisairaalasta tai vankilasta.
Köyhän ainoa huvitus on vilkas mielikuvitus
Avatar
LexVeritas
Frank Columbo
Viestit: 9132
Liittynyt: Ke Loka 13, 2021 8:07 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan - Piikkiö 1988 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja LexVeritas »

Mielestäni Tom ja kirjeensä on romanihenkilön tuulesta temmattu yritys kääntää huomio pois itsestään seksuaalirikolliseen, jonka hän tai sukulaisensa luultavimmin tiesi vankilasta.
In Omnibus Veritas Suprema Lex Esto
Vilikale
Lauri Hanhivaara
Viestit: 122
Liittynyt: Pe Huhti 07, 2023 10:29 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan - Piikkiö 1988 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Vilikale »

Sen verran sain selvitettyä että Piikkiön huoltoasemat olivat Shell, Kesoil ja Esso joista kaksi viimeisintä vierekkäin, piha-alueet siihen aikaan erilliset. Kaikissa on todennäköisesti ollut tankkausautomaatti, koska olivat vilkkaan 1 tien varrella (automaatteja oli siihen aikaan hiljaisemillakin teillä, seteliautomaatit tulivat Suomeen 1960 luvun lopulla ja korttiautomaatit 80 luvun alussa) ja tievalaistus on alkanut ennen Piikkiön kylää jatkunut sen läpi ja kaikkien asemien ohi ainakin Paimion risteykseen. Tämä jättää hyvän mahdollisuuden siihen että varsinkin tankkaamaan pysähtynyt on voinut rauhassa tarkkailla ympäristöään. Kaikki asemat ovat myös olleet sillä puolen tietä jolle Turusta tulijan on ollut loogista pysähtyä.
Avatar
Yggdrasil
Theo Kojak
Viestit: 1159
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 10:31 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan - Piikkiö 1988 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Yggdrasil »

LexVeritas kirjoitti: Ma Elo 21, 2023 10:59 pm Mielestäni Tom ja kirjeensä on romanihenkilön tuulesta temmattu yritys kääntää huomio pois itsestään seksuaalirikolliseen, jonka hän tai sukulaisensa luultavimmin tiesi vankilasta.
Mutta kun juttu oli jo 13v menossa unholaan niin miksi nostaa se uudelleen pintaan?
---
Avatar
Yggdrasil
Theo Kojak
Viestit: 1159
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 10:31 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan - Piikkiö 1988 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Yggdrasil »

Firefox69 kirjoitti: Ma Elo 21, 2023 2:43 pm Kirjeen päätyessä viimein poliisille se oli ehtinyt kulkea jo useamman käden kautta seikkailtuansa ensin Poliisi TV;n toimituksessa. Siitä ei olisi enää voinut saada yksin kirjeen lähettäjän dna:ta.
Niin sitähän ei "anonyymi" voi tietää joten tuo olisi aika helppo tältä harhaanjohtajalta selvittää ja taviksella puntti yleensä tutisee.
---
Avatar
LexVeritas
Frank Columbo
Viestit: 9132
Liittynyt: Ke Loka 13, 2021 8:07 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan - Piikkiö 1988 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja LexVeritas »

Yggdrasil kirjoitti: Ti Elo 22, 2023 9:31 am
LexVeritas kirjoitti: Ma Elo 21, 2023 10:59 pm Mielestäni Tom ja kirjeensä on romanihenkilön tuulesta temmattu yritys kääntää huomio pois itsestään seksuaalirikolliseen, jonka hän tai sukulaisensa luultavimmin tiesi vankilasta.
Mutta kun juttu oli jo 13v menossa unholaan niin miksi nostaa se uudelleen pintaan?
Esimerkiksi, jos joku oli vihjannut vasikoivansa tekijän eli kirjeen lähettäjän. Tämä sitten hätäpäissään yrittänyt jo varuiksi kääntää huomion pervoon, josta ei muutenkaan tykännyt.

Omasta mielestäni huomio tulisi kääntää henkilöihin, joiden on kerrottu ajaneen Piiaa takaa ja pahoinpidelleen häntä.
In Omnibus Veritas Suprema Lex Esto
Avatar
Yggdrasil
Theo Kojak
Viestit: 1159
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 10:31 pm

Re: Piia Ristikankare, katosi kotoaan - Piikkiö 1988 (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Yggdrasil »

LexVeritas kirjoitti: Ma Elo 21, 2023 10:59 pm Esimerkiksi, jos joku oli vihjannut vasikoivansa tekijän eli kirjeen lähettäjän. Tämä sitten hätäpäissään yrittänyt jo varuiksi kääntää huomion pervoon, josta ei muutenkaan tykännyt.
Jos sanotaan että joku olisi nyt poliiseille menny kertoon että se oli "matti" kun sen nyt pisti kylmäks ja hautas mökilleen niin mite tuommonen selkeesti ei uskottava kirje sen huomion siitä kääntäs, ei mitenkää.
---
Vastaa Viestiin