Miestä puukotettiin Kuopion keskustassa - poliisi pyytää yleisöhavaintoja

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17472
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Miestä puukotettiin Kuopion keskustassa - poliisi pyytää yleisöhavaintoja

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Poliisi pyytää yleisöhavaintoja Kuopiosta Savonkadun ja Kirkkokadun risteyksen läheisyydessä tapahtuneesta puukotuksesta, joka tapahtui viime viikon keskiviikkona 16.8.2023 noin kello 10:30 aikaan.

Epäilty oli tullut paikalle Presidentinkadun suunnasta Kirkkokadun päädyssä olevia portaita pitkin. Puukotuksen jälkeen tekijä oli poistunut paikalta juosten Savonkatua Myhkyrinkadun suuntaan.
Tekijä on noin 30-vuotias mies ja pituudeltaan noin 185 senttimetriä. Tekijällä oli ollut yllään mahdollisesti punamusta tai oranssimusta paita, shortsit, musta lippis ja mustat aurinkolasit. Tekijällä oli ollut tumma parran sänki.
Tilanteessa oli ollut paikalla vain tekijä ja uhri, eikä tilanteesta aiheutunut vaaraa ulkopuolisille. Uhrille ei aiheutunut teosta hengenvaarallisia vammoja. Poliisi tutkii tapausta rikosnimikkeellä törkeä pahoinpitely.

Poliisi pyytää yleisöhavaintoja tapahtumasta ja tekijästä. Kaikki asiaan liittyvät havainnot ja tiedot voi ilmoittaa Itä-Suomen poliisin vihjenumeroon 0295 415 232 tai sähköpostilla [email protected]

Poliisi ei esitutkinnan alkuvaiheessa voi kertoa teon kulusta, osallisista tai tekotavasta tämän enempää. Asiasta tiedotetaan lisää tutkinnan edetessä.
Puukotuspaikka.png
Puukotuspaikka.png (181.38 KiB) Katsottu 1112 kertaa
https://poliisi.fi/-/miesta-puukotettii ... havaintoja
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009798671.html
Sienisalaatti
Axel Foley
Viestit: 2042
Liittynyt: Ma Huhti 12, 2021 5:34 pm

Re: Miestä puukotettiin Kuopion keskustassa - poliisi pyytää yleisöhavaintoja

Viesti Kirjoittaja Sienisalaatti »

Moneskohan puukotus Kuopion keskustassa nyt lyhyen ajan sisään, pian ei pysy laskuissa enää.
Oikeudesta viis, kunhan laki säilyy! Eikä mitään henkilökohtaista ketään kohtaan, asiat vain asioina täällä.
Vastaa Viestiin