Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
vituiksmän
Jane Marple
Viestit: 1020
Liittynyt: Ma Joulu 19, 2022 10:53 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja vituiksmän »

En tiedä teistä mutta mä tykkään tästä Krimin uudesta normipäivästä :D

1lpo
Martin Beck
Viestit: 825
Liittynyt: Su Marras 14, 2021 1:48 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja 1lpo »

Even Steven kirjoitti: Pe Syys 22, 2023 1:50 pm
Vili S Pertti kirjoitti: Pe Syys 22, 2023 1:38 pm Onneksi ei housuihin. Kerro, ketä ko videoiden yleisöksi oli kutsuttu ja ketkä jättivät kutsusta huolimatta tulematta.
Ai ai, olet tänään jauhanut omiasi jo kolme kertaa ja jatkuu kovalla vauhdilla. Mitä eroa tuossa on trollaamiseen?
Silläkin uhalla, että minut haukutaan natobotiksi, aijon kysyä että miksi et vastaa kysymykseen? Itseäni kiinnostaisi myös "negatiiviset" asiat Ukrainasta. En pitäisi mahdottomana että osalla alkaisi loppua kiinnostus zelenskiä kohtaan. Olisikohan foorumi säästynyt jankkaukselta mikäli olisit heti selittänyt ja argumentoinut pointtisi selkeästi

Esim väitän että zelen avunpyynnöt ei enää kiinnosta johtajia yhtä paljon kuin ennen. Asian voi päätellä em videon tyhjistä penkeistä. Näin monta maata kutsuttiin kyseiseen puheeseen, näin monta tuli ja näin monta jätti tulematta. Linkit lähteisiin.

Onko aivan älyttömän vaikeaa?
Sikakoira: "Välillä on melkein itkua tihrustettu aamukuudelta kun on tullut väsy vastaan"
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15333
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja URSA »

Alkaako ruohikkopalojen määrä kuulostaa siltä, että on alkamassa lopultakin oikea vastahyökkäys?
11:48
Brittitiedustelu: Viime päivinä "epätavallisen" intensiivisiä hyökkäyksiä sodan etulinjojen taakse

Viimeisen neljän päivän aikana sekä Venäjä että Ukraina ovat kokeneet epätavallisen intensiivisiä hyökkäyksiä syvälle etulinjojen taakse, brittitiedustelun tuoreessa päivityksessä arvioidaan.

"On raportoitu räjähdyksistä Venäjän logistisissa kohteissa, lentotukikohdissa ja komentokeskuksissa Krimillä, Krasnodarilla ja lähellä Moskovaa," päivityksessä sanotaan.

Brittitiedustelun mukaan on todennäköistä, että Venäjän Mustanmeren laivastoon on kohdistunut jälleen paljon iskuja.

"Kuitenkin räjähdykset Tshkalovskin lentotukikohdassa lähellä Moskovaa aiheuttavat todennäköisesti eniten strategista huolta venäläisjohtajille. Tämä on haavoittuva kohde, koska siellä on erikoissotilaskoneita samoin kuin VIP-kulkuneuvoja Venäjän johtajille," brittitiedustelu sanoo.

Erityisen oleellisena pidetään väitettyjä vahinkoja koneelle, jota käytetään muun muassa elektronisen tiedustelutiedon keräämiseen.

Päivityksessä kommentoidaan myös Venäjän pitkän kantaman iskuja ympäri Ukrainaa.

"Tämä epätavallinen intensiteetti on todennäköisesti osin vastaus välikohtauksiin Venäjällä ja Krimillä. Maataisteluiden ollessa suhteellisen staattisia molempi osapuoli hakee etua iskemällä vihollisen strategiseen syvyyteen."
Brittitiedustelu: Viime päivinä "epätavallisen" intensiivisiä hyökkäyksiä sodan etulinjojen taakse https://www.is.fi/ulkomaat/art-20000098 ... ost=266083
Ukrainan väitetään iskeneen Venäjän Mustanmeren laivaston päämajaan Krimillä

Ukraina teki ohjusiskun Venäjän Mustanmeren laivaston päämajaan Sevastopolissa, Krimin niemimaalla, Venäjän Sevastopoliin nimittämä kuvernööri Mihail Razvozhaev sanoo Telegramissa.

Venäjä liitti Krimin niemimaan vastoin kansainvälistä oikeutta itseensä vuonna 2014.

Venäjän valtiollinen uutistoimisto Tass uutisoi Razvozhaevia lainaten, että Mustanmeren laivaston päämaja Sevastopolissa olisi saanut osuman. Razvozhaev myös varoitti, että toinen isku oli mahdollinen ja kehotti ihmisiä hakeutumaan päämajan läheisyydessä suojaan. Hän myös kehotti ihmisiä välttämään Sevastopolin keskustaa.

Tassin mukaan ohjusiskusta on levinnyt romua laajalle alueelle. Paikalle on matkalla paljon ambulansseja.

Venäjän puolustusministeriö väittää, että ilmatorjunta Krimin niemimaan länsirannikolla havaitsi ja tuhosi yhden ukrainalaisen ohjuksen ja kaksi lennokkia noin kello 10.30. Muuten puolustusministeriö on ollut vaitonainen Sevastopolin tapahtumista.
Ukrainan väitetään iskeneen Venäjän Mustanmeren laivaston päämajaan Krimillä https://www.is.fi/ulkomaat/art-20000098 ... ost=266094

Sekaantuuko valkoryssät mukaan sotaan? Yrittääkö ryssät taas vallata Kiovan? Kun Zelenskyi on matkoilla?
13:12
Venäjä ja Valko-Venäjä aloittivat yhteiset sotaharjoitukset

Valko-Venäjän puolustusministeriö sanoo Venäjän ja Valko-Venäjän aloittaneen viisipäiväiset sotaharjoitukset Valko-Venäjän maaperällä, Reuters uutisoi.
Venäjä ja Valko-Venäjä aloittivat yhteiset sotaharjoitukset https://www.is.fi/ulkomaat/art-20000098 ... ost=266091
jhou
Perry Mason
Viestit: 3843
Liittynyt: Ti Maalis 31, 2015 3:09 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja jhou »

Tosiaan, paikallinen quisling ja TASS ovat nyt molemmat vahvistaneet laivaston päämajan ruohikkopalon Sevastopolin keskustassa. Tassin mukaan paikalle on suunnannut suuri määrä ambulansseja ja muuta pelastushenkilökuntaa, ilmeisesti vahingoittuneita ruohonkorsia hoitamaan. Mikä erikoisinta, quisling on kehottanut kaupungin asukkaita varautumaan uuteen ruohikkopaloon. Mistä näitä nyt oikein tulee, tuollaiseen urbaaniin kaupunkiympäristöön vieläpä?

https://tass.ru/proisshestviya/18817695
Hyvin suunniteltu on edelleenkin tekemättä.
S. Martin
Nikke Knatterton
Viestit: 154
Liittynyt: La Heinä 01, 2023 10:55 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja S. Martin »

Even Steven kirjoitti: Pe Syys 22, 2023 8:15 am Liityin takaisin keskusteluun koska mielestäni täällä annetaan liian ruusuinen kuva tapahtumista ja keskitytään liikaa yksittäisiin rintaman tapahtumiin, joilla ei isossa kuvassa ole suurta merkitystä.

Vastahyökkäys ei tuottanut toivottua tulosta.
This plan is not working. Despite heroic efforts and breaches of Russian defences near Robotyne, Ukraine has liberated less than 0.25% of the territory that Russia occupied in June.
https://www.economist.com/leaders/2023/ ... -is-needed
Annetun kuvan ruusuisuus on katsojasta kiinni. Täällä kommentoi toisistaan riippumattomia ihmisiä, joiden painotukset on myönteisiä Venäjälle taikka Ukrainalle ja kaikkea siltä väliltä.

Vapautetun pinta-alan tuijottelu ei ole kovin relevantti mittari vastahyökkäyksen onnistumiselle. Ukraina voisi tappioista välittämättä edetä nopeamminkin, mutta säästelee miehiä ja kalustoa tekemällä tarkempaa työtä. Venäjän puolustuslinjat on todella vaikea murtaa, eikä tämän pitäisi olla kenellekään yllätys.

Ukraina on iskenyt kiihtyvällä tahdilla yhä arempiin ja kalliimpiin kohteisiin ja nakertaa venäläisten kalustoa ja moraalia etulinjoissakin havaitakseni oikein hyvällä menestyksellä olosuhteisiin nähden. Hyvällä menestyksellä tarkoitan aiheutettuja menetyksiä suhteessa omiin tappioihin.

Varmaa lopputulosta tästä ei tietenkään voi ennustella ja paremminkin voisi mennä. Mutta ei nykyinen etenemisvauhti ja nousujohteiset onnistumiset ohjus- ja drooni-iskuissa todellakaan miltään toivottomalta umpikujalta näytä.
Vili S Pertti
Javier Pena
Viestit: 1770
Liittynyt: La Tammi 23, 2021 3:43 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Vili S Pertti »

Venäläinen totuus :lol:



"Ei ole löytynyt todisteita" kiteyttää koko vuoden 2020 yhteen lauseeseen.
Anoteus
Axel Foley
Viestit: 2159
Liittynyt: Su Tammi 20, 2019 7:12 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Anoteus »

Krimillä kyberhyökkäys? Enteileekö? 3 päivää, 10.päivä?
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15333
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja URSA »

Olisko ruohikkopalojen määrä ja täysosuma suoraan päämajaan saaneet amerikkalaiset vakuuttuneiksi?
Media: USA lähettää Ukrainalle ensimmäiset pitkän kantaman ATACMS-ohjukset

JULKAISTU 3 MINUUTTIA SITTEN

Presidentti Joe Biden on sanonut presidentti Volodymyr Zelenskyille, että Yhdysvallat lähettää Ukrainalle pienen määrän pitkän kantaman ATACMS-ohjuksia, kertoo yhdysvaltalaismedia NBC News -lähteisiinsä vedoten.

Uutinen päivittyy.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/med ... et/8784290

Kohta roihuaa muukin kuin nurmikot.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

vituiksmän kirjoitti: Pe Syys 22, 2023 1:45 pm
Vili S Pertti kirjoitti: Pe Syys 22, 2023 1:36 pm Vahvistus iskulle

Tää taitaa olla tuore isku. Nyt siis päämaja kohteena.

Mutta ei mitään ihemeellistä. Normi päivä Krimillä :mrgreen:

Jaa nytkö se on se päämaja ja se rakennustyömaa olikin huti isku :mrgreen:

Eipä siinä mennytkään selvitellessä kuin se kymmenen sivua todistellessa kuinka taas oltiin oikeassa :mrgreen:
Viimeksi muokannut sikakoira, Pe Syys 22, 2023 6:49 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Even Steven

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Even Steven »

Väittävät ukrainan olevan läpimätä. Onko se näin?
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

URSA kirjoitti: Pe Syys 22, 2023 6:03 pm Olisko ruohikkopalojen määrä ja täysosuma suoraan päämajaan saaneet amerikkalaiset vakuuttuneiksi?
Media: USA lähettää Ukrainalle ensimmäiset pitkän kantaman ATACMS-ohjukset

JULKAISTU 3 MINUUTTIA SITTEN

Presidentti Joe Biden on sanonut presidentti Volodymyr Zelenskyille, että Yhdysvallat lähettää Ukrainalle pienen määrän pitkän kantaman ATACMS-ohjuksia, kertoo yhdysvaltalaismedia NBC News -lähteisiinsä vedoten.

Uutinen päivittyy.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/med ... et/8784290

Kohta roihuaa muukin kuin nurmikot.
Uutinen päivittyy siten että ei nyt lähetelläkkään yhtään mitään :mrgreen:
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Even Steven kirjoitti: Pe Syys 22, 2023 7:25 pm Väittävät ukrainan olevan läpimätä. Onko se näin?
Kyllä se on juurikin näin. Yksi maa joka on juuriaan myöden läpimätä paska :mrgreen: kasa.
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
bass_ackwards
Remington Steele
Viestit: 216
Liittynyt: Pe Elo 26, 2022 12:46 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja bass_ackwards »

vituiksmän kirjoitti: Pe Syys 22, 2023 1:57 pm
Vili S Pertti kirjoitti: Pe Syys 22, 2023 1:46 pm Krimillä ruohikkopaloja 🔥

Tämähän menee kuin oppikirjasta. Ensi S-400:t sitten komentokeskus ja nyt päämaja/fleet.

Hienoa!


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:




Muutama ryssäpelle jo ehätti kertomaan että kaikki torjuttu :lol:

Siirrytty päiväiskuihin. Kertoo ryssän ilmapuolustuksen romahduksesta.
Voihan sen ohjuksen noinkin torjua... Tai ainakin pysäyttää. Komean kuopan teki päämajaan.

Valitettavasti ryssän armeija toimii sitä paremmin mitä enemmän kenraaleja saadaan puettua ruumissäkkeihin.

Leikki leikkinä, eihän se tietenkään toimi. Saattaa kuitenkin mahtua perseeseen vaikkei surisisikaan. Kaikenhan nuo rämeali-ihmiset kuitenkin perseeseensä työntävät. Vähän kuin liittolaisensa vuohennussijat.

Kuva
bass_ackwards
Remington Steele
Viestit: 216
Liittynyt: Pe Elo 26, 2022 12:46 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja bass_ackwards »

Ryssän amiraali on raportoidusti siirtynyt täältä ikuisuuteen. Toki ryssän omien alkuperäisten satuilujen mukaan vain yksi erikoismerisotilas oli kuollut iskussa.

Taisi olla tosiaan aika erikoinen kun amiraalista on kerran käynyt.

w9Pw7oG.png
w9Pw7oG.png (229.63 KiB) Katsottu 771 kertaa
Siinä lähdettä niille jotka kestävät katsella ryssän aakkosia:
https://t.me/Crimeanwind/43220

Kuvan kokoa kohtuullistettu
-NILS-
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15333
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja URSA »

sikakoira kirjoitti: Pe Syys 22, 2023 7:41 pm
URSA kirjoitti: Pe Syys 22, 2023 6:03 pm Olisko ruohikkopalojen määrä ja täysosuma suoraan päämajaan saaneet amerikkalaiset vakuuttuneiksi?
Media: USA lähettää Ukrainalle ensimmäiset pitkän kantaman ATACMS-ohjukset

JULKAISTU 3 MINUUTTIA SITTEN

Presidentti Joe Biden on sanonut presidentti Volodymyr Zelenskyille, että Yhdysvallat lähettää Ukrainalle pienen määrän pitkän kantaman ATACMS-ohjuksia, kertoo yhdysvaltalaismedia NBC News -lähteisiinsä vedoten.

Uutinen päivittyy.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/med ... et/8784290

Kohta roihuaa muukin kuin nurmikot.
Uutinen päivittyy siten että ei nyt lähetelläkkään yhtään mitään :mrgreen:
Media: USA lähettää Ukrainalle ensimmäiset pitkän kantaman ATACMS-ohjukset

JULKAISTU 22.09.2023 17:55 (PÄIVITETTY 2 TUNTIA SITTEN)

Presidentti Joe Biden on sanonut presidentti Volodymyr Zelenskyille, että Yhdysvallat lähettää Ukrainalle pienen määrän pitkän kantaman ATACMS-ohjuksia, kertoo yhdysvaltalaismedia NBC News yhdysvaltalaisiin viranomaislähteisiinsä nojaten.

Vielä eilen Valkoinen talo totesi, että sen tuorein asepaketti ei sisällä Ukrainan pitkään haluamia pitkän kantaman ATACMS-ohjuksia.

Aiemmin ABC News -media uutisoi viranomaislähteisiin vedoten, että Yhdysvallat todennäköisesti lähettää Ukrainalle kyseisiä ohjuksia.

Sotatieteilijä Ilmari Käihkön sanoi syyskuussa MTV Uutisille, että on ollut "pitkään todennäköistä", että Yhdysvallat ennemmin tai myöhemmin antaa Ukrainalle kyseisiä ohjuksia.

– Jos päätös toteutuu, se on Ukrainalla sotilaallisesti ja poliittisesti merkittävä. Ukrainan toivelistalla ei ole näiden jälkeen enää hirveästi uusia aseita. On saatu taistelupanssarivaunuja ja rypälepommeja, F-16-hävittäjät ovat tulossa, Käihkö sanoo MTV Uutisille puhelimitse.

– Sitten puhutaan määristä, laadullisesti uutta annettavaa ei hirveästi enää ole.

ATACMS-ohjuksilla yksi iso etu Storm Shadow -ohjukseen verrattuna

Tyypistä riippuen ATACMS-ohjuksien kantama on jopa 300 kilometriä. ATACMS-ohjuksia voidaan ampua Ukrainan jo aikaisemmin saamilla HIMARS- ja M270 MLRS -raketinheittimillä.

Ukrainalla on kyseisille raketinheittimille tällä hetkellä käytössään ohjuksia, joiden kantama on noin 80 kilometriä. Ukrainan ohjusvalikoimasta pisimmälle lentää Britannian ja Ranskan lahjoittama Storm Shadow/Scalp -risteilyohjus.

ATACMS-ohjuksilla on yksi merkittävä etu Storm Shadow/Scalp-risteilyohjukseen nähden, sotatieteilijä Käihkö sanoo.

– ATACMS ammutaan HIMARS-järjestelmästä. Niiden käyttäminen ei vaadi ilma-asetta, minkä taas Storm Shadow/Scalp -ohjus vaatii. Jos Venäjä pystyisi vaikuttamaan Ukrainan ilma-aseeseen, ei Ukraina enää voisi käyttää näitä ohjuksia, Käihkö totesi MTV Uutisille.

– ATACMS-ohjuksia pystytään käyttämään ilman ilma-asettakin ja ylipäätään huomattavasti nopeammin. Niillä on paljon helpompi hyökätä esimerkiksi ilmatorjuntajärjestelmien kimppuun, Käihkö jatkaa.

Kohteina "kriittiset venäläiskohteet"

Jos Ukraina todella saa Yhdysvalloilta 300 kilometrin päähän yltäviä ATACMS-ohjuksia, voisi se hyökätä niillä kantaman puolesta esimerkiksi käytännössä mihin tahansa Venäjän miehittämälle Krimin niemimaalle. Näin siinä tapauksessa, että HIMARS-raketinheittimet tuotaisiin eturintaman läheisyyteen.

– Vaikka mitään kriittisiä järjestelmiä ei mielellään tuoda eturintamalle, niin yksittäisen ohjuslaukaisujärjestelmän tuominen etulinjaan on turvallisempaa kuin siellä lentäminen tutkassa näkyvällä ilma-aluksella. Sitä kautta kantamaa voidaan lisätä, Käihkö sanoo.

ATACMS-ohjuksilla Ukraina pystyisi vaikuttamaan "kriittisiin venäläiskohteisiin", Käihkö sanoo.

Ukrainalla on julkisten tietojen mukaan käytössään 16 HIMARS-raketinheitinjärjestelmää. Kesällä 2022 Ukraina pystyi HIMARS-raketinheittimillä lyhyessä ajassa vaikuttamaan merkittävästi tapaan, jolla Venäjä säilytti tykistöammuksiaan ja sijoitti komentopaikkojaan.

Keskeinen kysymys on, kuinka paljon Ukraina ATACMS-ohjuksia saa. NBC Newsin tietojen mukaan määrä on ainakin aluksi pieni.

– Parilla kymmenellä ohjuksella ei niin suurta merkitystä olisi, mutta jos määrä on suurempi tai se kasvaisi koko ajan, merkitys olisi suurempi. Joka tapauksessa ohjukset auttavat Ukrainaa, Käihkö summaa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/med ... #gs.61ypjv
Vastaa Viestiin