Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Gurney
Jessica Fletcher
Viestit: 3195
Liittynyt: Ti Huhti 02, 2013 9:37 am

Re: Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Gurney »

lumiaura kirjoitti: Su Loka 08, 2023 8:52 pm
Pst kirjoitti: Su Loka 08, 2023 8:23 pm Miten pyörätuolilla liikkunut on juossut keittiöön?
Näköjään haettu työkyvyttömyyseläkeläisen edut jotta jää enemmän aikaa perheelle.

Toivottavasti tarkastellaan lääkärissä vähän paremmin vointia kuin kyselemällä.
Niin just, batiikkinoidat hädissään keksimässä satua pyörätuolista kun laajasti ihmetellään miksi mies jätti perheensä sinne 🤣8

Kun toinen puikulapää kertoo lehdessä
Kun hän heräsi, niin ensimmäisenä hän juoksi keittiöön katsomaan, onko siellä liesi päällä. Oli pimeää. Hän oli sokissa eikä pystynyt hengittämään, kertoo Iltalehden haastattelema lähisukulainen miehen kertoneen.

Tässäkin tapauksessa pitää varmaan todeta, että Darwinin palkinto perheelle ja luonto korjaa idiootit pois. Samalla tavalla tässäkin ketjussa kauhistelevat moraaliposeerajat kommentoivat kun nuori ajaa autolla ylinopeutta ja tappaa itsensä ja kaverinsa
Viimeksi muokannut Gurney, Su Loka 08, 2023 9:08 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Jos tosiasiat näyttävät olevan keskenään ristiriidassa, se tarkoittaa sitä, että joku niistä ei ole tosiasia
Avatar
Tenderloin
Remington Steele
Viestit: 247
Liittynyt: Ma Touko 03, 2021 1:43 pm

Re: Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Tenderloin »

Kotouttaminen on epäonnistunut. Tarvitaan lisää rahaa ja koulutusta jotta tämä somalialainen saunakulttuuri ei leviä laajemmalle.
Murhuutus
Alokas
Viestit: 8
Liittynyt: Ti Loka 03, 2023 2:49 pm

Re: Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Murhuutus »

Gurney kirjoitti: Su Loka 08, 2023 9:04 pm ¨
Tässäkin tapauksessa pitää varmaan todeta, että Darwinin palkinto perheelle ja luonto korjaa idiootit pois. Samalla tavalla tässäkin ketjussa kauhistelevat moraaliposeerajat kommentoivat kun nuori ajaa autolla ylinopeutta ja tappaa itsensä ja kaverinsa
Eihän se ole korjannut sinuakaan pois. "Logiikkasi" ei toimi.Tässä tapauksessa kuoli neljä lasta, jotka tuskin olivat tekoon millään tavalla syyllisiä. En oleta, että ymmärrät.
Avatar
Moderaattorit
Moderaattori
Viestit: 1537
Liittynyt: Ke Kesä 27, 2007 3:20 pm

Re: Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Moderaattorit »

Ketjusta kannettu kahden sivun verran viestejä roskalaatikkoon. Asiattomuuksia, kinastelua, omia juttuja, aiheen ohi-kirjoittamista.

Ketjun aihe on mainittu otsikossa. Jatketaan sillä ja pysytään asiassa.
-NILS-
Ne tietää, jotka tietää...
Terre
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 10
Liittynyt: Ma Joulu 19, 2022 10:08 pm

Re: Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Terre »

Mä laitoin kesällä saunaan tulia ja tajusin vähän liian myöhään, et melkein pyörryn. Meni aika autopilotille pää ja vasta ulkona tajusin alkaa huudella myös muita pois läheltä katetulta terassilta. Oli piipun pelti kiinni ja häkää muodostui yllättävän paljon.

Ihminen on menettänyt viisi perheenjäsentään, ei epäillä toistaiseksi rikosta. Missä on teidän myötätunto?
Murhuutus
Alokas
Viestit: 8
Liittynyt: Ti Loka 03, 2023 2:49 pm

Re: Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Murhuutus »

Moderaattorit kirjoitti: Su Loka 08, 2023 9:34 pm Ketjusta kannettu kahden sivun verran viestejä roskalaatikkoon. Asiattomuuksia, kinastelua, omia juttuja, aiheen ohi-kirjoittamista.

Ketjun aihe on mainittu otsikossa. Jatketaan sillä ja pysytään asiassa.
-NILS-
Esim. tuo viesti sitten kai on hyvän maun mukainen, eikä asiaton? Minusta tuollainen ei kyllä ole normaalien ihmisten keskustelukulttuuriin kuuluvaa ottaen huomioon viitekehys missä keskustelua käydään.
Tenderloin kirjoitti: Su Loka 08, 2023 9:05 pm Kotouttaminen on epäonnistunut. Tarvitaan lisää rahaa ja koulutusta jotta tämä somalialainen saunakulttuuri ei leviä laajemmalle.
Merimakkara
Scooby-Doo
Viestit: 27
Liittynyt: Ma Elo 26, 2019 7:08 pm

Re: Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Merimakkara »

Pyörätuolia käyttävänä voin kertoa, että pyörätuolilla liikkuminen ei välttämättä tarkoita, ettei kykyä kävellä olisi. Itselläni jalat kipeytyvät kävelyssä, joten pääsääntöisesti käytän pyörätuolia, mutta pieniä matkoja pystyn kyllä kävelemään ja aivan varmasti tulipalotilanteessa juoksisin asunnosta ulos omin jaloin. Ihmisillä on erilaisia syitä ja sairauksia pyörätuolin käyttöön, osa ei pysty liikuttamaan jalkojaan lainkaan, osalla on kävelykykyä ja sitä voi käyttää jossain määrin, mutta ei niin, että sillä selviäisi normaalissa arjessa.
Merimakkara
Scooby-Doo
Viestit: 27
Liittynyt: Ma Elo 26, 2019 7:08 pm

Re: Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Merimakkara »

Voin myös kertoa, ettei työkyvyttömyyseläkkeelle pääse ilman painavia syitä, ennemmin ongelma on, ettei todella sairaat ja työkyvyttömät sinne pääse, vaan joutuvat työttömiksi työnhakijoiksi tilanteessa missä ei ole mitään edellytyksiä selvitä työelämässä.
Touhupuntti
Rico Tubbs
Viestit: 1232
Liittynyt: Ke Heinä 29, 2020 11:21 am

Re: Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Touhupuntti »

Tässähän pätee se sama mitä aina hoetaan kantaväestön keskuudessa että laita ensin happinaamari itselle, että pystyt auttamaan muita. Voisin kuvitella isän ajatelleen soittaessa apua ajatelleen menneen soittamaan apua kuin ettei puhelu katkea esim oman tajuttomuuden vuoksi, eikä ole shokissa osannut ajatella tilanteen vakavuutta josta kertoo myös tuo että ensin vaan hellan levyä tarkastanut.
Osaanotot omaisille ja saa vaan hävetä millaiseksi keskustelu kantaväestön keskuudessa on monessa paikkaa mennyt.
Carelin
Axel Foley
Viestit: 2113
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 8:37 am

Re: Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Carelin »

Oliko pyörätuolipotilas kokenut ihmeparantumisen kun tuli hätä.
Kun somaleista kysymys niin haistan palaneen käryä. Muuallakin kuin saunassa. En luota yhtään tähän kansaan.
Epäilemättä kaikki kuusi henkilöä perheessä eli kelan tuilla.
TrueAnsa
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 110
Liittynyt: Ma Maalis 13, 2023 2:24 pm

Re: Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja TrueAnsa »

kakkosurpo kirjoitti: Su Loka 08, 2023 1:31 pm
Millavaan kirjoitti: Su Loka 08, 2023 12:51 pm Eikö tämän foorumin järjettömään rasisimiin saa mitään kuria sääntöjen puitteissa? Tämä isä varmasti kaikkensa teki ja menetti silti perheensä ja voin vaan kuvitella miten kamalaa se on ja täällä vaan porukka puhuu tosi alentavaan sävyyn.
Tiedä vaikka tämä isukki olisi mustalaisten kanssa dösäkuskina. Somalit ja mustalaiset ovat niin tunnettuja työteliäisyydestään, että siinä me kalpeanaamat jäädään kolmanneksi. Ja onneksi isukki sai pelastettua itsensä.
Ai niin, Somali yhteisö suree omiaan. Allahu akbar, allahu akbar. Saatanan Allu kun ei rientänyt pelastamaan tätä perhettä, isukilta jäi homma kesken, kun oli varmaankin kiire ajamaan dösää. Eiks ni, Millavaan?

Muuten, oliko Millavaan nimimerkki paikalla katsomassa kuinka isukki teki kaikkensa? Mutta mitä se kaikki sisälsi, jäi Millavaanilta kertomatta.
Ja tää tapaus liittyy miten mustalaisiin? Minusta kyllä asiaton kommentti. Meinaatko että mustalainen dösäkuskina tekisi samoin kun tämä somali? Luulen kyllä että jokainen ihminen yrittäisi pelastaa perheensä ammatistaan huolimatta.
Tessu
Axel Foley
Viestit: 2176
Liittynyt: La Tammi 05, 2013 1:51 am

Re: Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Nyt kun kaikkia direktiivejä ja pakkoja on niin eikö voisi uusiin ja saneerattaviin kaikkiin taloihin vaatia kunnollisia paloilmottimia jotka toimis ihan muun kun pariston avulla,luulis sellasten pelastavan enempi henkiä kuin nuo jokaisen itte kattoon liimailtavat.
Se sitten jäis insinöörien ja paloviranomaisten huoleksi minne ilmotus menee mutta parempi olis sekin että meenee ettei tämmöstä enää tapahtuisi.
tuo kun ihanse ja sama kenen vastuulla ne yksittäiset varottimet on jos ei niitä kukaan kuitenkaan huolla.
Calabash
Javier Pena
Viestit: 1861
Liittynyt: To Heinä 09, 2015 2:54 pm

Re: Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Calabash »

Surullinen ja karmea juttu. Ei tästä juuri enempää voi sanoa. Asialla riekkuminen.on äärimmäisen vastenmielistä.
Amnestia
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1397
Liittynyt: Ma Touko 04, 2020 8:34 pm

Re: Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja Amnestia »

Näissä on yleensä kyse joko:

- Saunaa ei ole ajateltu käytettävän, ei kuulu kulttuuriin. Ja saunaa on käytetty varastona. Kiuasta ei ole kuitenkaan kytketty
pois sähköverkosta ja pieni lapsi menee leikkimään ja räplää helposti kiukaan kellokytkimestä jne. päälle.

TAI

- Pyykin kuivatuksesta ja käytetään jotakin heikkoja / sulavia telineitä tai naruja, ja vaatteet päätyvät kiukaalle. Heikot telineet helposti nuokahtavat märkien vaatteiden painosta.


Näitä on ollut jo useita maahanmuuttajataustaisilla. Eli kyllä viestinnässä ja opastuksessa on epäonnistuttu. Tai sitten kaikkia ei kiinnosta kuunnella.
Avatar
SYLWAR
Perry Mason
Viestit: 3665
Liittynyt: La Elo 20, 2011 1:24 am
Paikkakunta: Norrland SWE

Re: Viisi ihmistä kuoli tulipalossa Vantaan Hakunilassa

Viesti Kirjoittaja SYLWAR »

Merimakkara kirjoitti: Su Loka 08, 2023 9:57 pm Pyörätuolia käyttävänä voin kertoa, että pyörätuolilla liikkuminen ei välttämättä tarkoita, ettei kykyä kävellä olisi. Itselläni jalat kipeytyvät kävelyssä, joten pääsääntöisesti käytän pyörätuolia, mutta pieniä matkoja pystyn kyllä kävelemään ja aivan varmasti tulipalotilanteessa juoksisin asunnosta ulos omin jaloin. Ihmisillä on erilaisia syitä ja sairauksia pyörätuolin käyttöön, osa ei pysty liikuttamaan jalkojaan lainkaan, osalla on kävelykykyä ja sitä voi käyttää jossain määrin, mutta ei niin, että sillä selviäisi normaalissa arjessa.
Totta tämä, sillä naapurin kasikymppinen tanskalaisrouvakin käyttää pyörätuolia vaikka jalatkin toimii, ajaa jopa itse autoakin, jossa on vielä kova loota, ei automaatti. Tämä siksi, ettei hän pysty seisomaan pitkiä aikoja, vaan ne jalat väsyy seisoessa ja kävellessä.
Juoksemaan ei kyllä pysty ja liikkuminen on todella verrakaista niillä koivilla.
Taumata­whakatangihanga­koauau­o­tamatea­turi­pukaka­piki­maunga­horo­nuku­pokai­whenua­ki­tana­tahu
40.346°S 176.5402°E
Vastaa Viestiin