Psykoterapiakeskus Vastaamon tietomurto - 6 vuotta 3 kuukautta vankeutta

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
jolkuttelija
Remington Steele
Viestit: 207
Liittynyt: La Kesä 04, 2022 11:50 am

Re: Psykoterapiakeskus Vastaamo tietomurto - etsintäkuulutettu hakkeri löytyi Ranskasta

Viesti Kirjoittaja jolkuttelija »

Syytteet kokonaisuudessaan julki:
Ensimmäinen syyte, törkeä tietomurto
Syytteen mukaan Kivimäki on yksin tai yhdessä tuntemattomaksi jääneiden henkilöiden kanssa oikeudettomasti tunkeutunut Psykoterapiakeskus Vastaamon tietojärjestelmään.

Ennen tietojärjestelmään tunkeutumista hän on selvittänyt internetissä olevia palvelimia, joissa on ollut haavoittuvuuksia, kuten avoimia tietoliikenneportteja ja tavanomaisia ja helposti arvattavia salasanoja.

Kun hänelle on selvinnyt, että Vastaamon palvelimessa on ollut haavoittuvuuksia, hän on tunkeutunut Vastaamon potilastietokannan sisältäneeseen palvelimeen.

Se tapahtui syytteen mukaan niin, että hän loi yhteyden Vastaamon MySQL-palvelimeen ja käytti hänelle kuulumatonta käyttäjätunnusta ja salasanaa. Sitten hän latasi potilastietokannan käyttöönsä. Se sisälsi noin 33 000 potilaan erittäin arkaluonteiset henkilö- ja potilastiedot sekä käyntimerkinnät.

Teko oli suunnitelmallinen. Tietomurtoon ja sen valmisteluun on käytetty haavoittuvuuksien selvittämiseen ja tietomurtoihin suunniteltuja ohjelmistoja, joita ei ole julkisesti saatavilla.
Toinen syyte, törkeän kiristyksen yritys
Syytteen mukaan Kivimäki on yksin tai yhdessä tuntemattomaksi jääneiden henkilöiden kanssa lähettänyt Vastaamolle sähköpostitse kiristysviestin, jossa hän on vaatinut yrityksen edustajia luopumaan taloudellisesta edusta, johon hänellä ei ole ollut oikeutta samalla uhaten, jos vaatimuksiin ei suostuta.

Hän vaati yritystä maksamaan 40 bitcoinia eli noin tuolloin 366 000 euroa siitä, että ei julkaise hallussaan olleita erittäin arkaluonteisia tietoja.

Yritys ei suostunut, joten hän syytteen mukaan julkaisi ensin sata potilastietoa, sitten toiset sata.

Sitten hän syytteen mukaan ohjelmasarjan, jonka tarkoitus oli julkaista sata tietoa päivässä. Hän kuitenkin syytteen mukaan julkaisi kaikki kerralla, vaikka tarkoitus oli ajastaa ne.

Yhteensä noin 33 000 henkilön tiedot menivät siten julki.
Kolmas syyte, 9 598 kappaletta törkeää yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämistä.

Syytteen mukaan Kivimäki julkaisi näin yhteensä noin 33000 henkilön erittäin arkaluonteiset tiedot kolmessa erässä.

”Ottaen huomioon Psykoterapiakeskus Vastaamo Oy:n asema mielenterveyspalveluja tuottavana yrityksenä, on Kivimäki teollaan yksityiselämää loukkaavassa tiedon levittämisessä aiheuttanut suurta kärsimystä tai sen vaaraa taikka erityisen suurta vahinkoa tai sen vaaraa asianomistajille ja rikos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä”, syytteessä todetaan.
Neljäs syyte, 21 316 kappaletta törkeän kiristyksen yritystä.

Syytteen mukaan Kivimäki on lokakuussa 2020 lähettänyt Vastaamon potilastietokannasta ilmeneville henkilöille kiristysviestin, jossa hän uhkauksella vaati heiltä kryptovaluuttana 200 tai 500 euron maksua uhaten samalla julkaista heidän arkaluonteiset henkilö- ja potilastiedot internetiin, jos vaatimukseen ei suostuta.

”Kiristyksessä on uhattu vakavanlaatuisella rikoksella, joka vaarantaisi toisen hengen tai terveyden sekä käytetty häikäilemättömästi hyväksi toisen erityistä heikkoutta tai muuta turvatonta tilaa ja teko on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä”, syytteessä kerrotaan.

Kiristetyt eivät maksaneet, joten teko jäi yritykseksi.
Viides syyte, 20 kappaletta törkeää kiristystä.

Syytteen mukaan Kivimäki uhkasi kiristysviestillään julkaista arkaluonteiset tiedot, jos uhrit eivät maksa 200 tai 500 euron maksua kryptovaluuttana. Heistä siis 20 myös maksoi. Syytteen mukaan tässä käytettiin häikäilemättömästi hyväksi toisen erityistä heikkoutta tai muuta turvatonta tilaa.

SYYTTÄJÄT kertoivat aiemmin keskiviikkona tiedotustilaisuudessa jo syytteiden nimikkeet ja tekojen lukumäärän.

Syytteitä Kivimäelle siis tulee törkeästä tietomurrosta, törkeästä kiristyksen yrityksestä, 9 598 törkeästä yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisestä, 21 316:sta törkeän kiristyksen yrityksestä ja 20 törkeästä kiristyksestä. Näiden aikaväli on kesästä 2018 syksyyn 2020.

Viimeinen nimike tarkoittaa sitä, että 20 ihmisen epäillään myös maksaneen kiristäjälle vaaditun summan.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009931214.html
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17420
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Psykoterapiakeskus Vastaamo tietomurto - etsintäkuulutettu hakkeri löytyi Ranskasta

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Syyttäjä vaatii Aleksanteri Kivimäelle 7 vuoden vankeutta
Syyttäjä vaatii Vastaamon tietomurrosta syytetylle Aleksanteri Kivimäelle seitsemän vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta.

Aleksanteri Kivimäkeä vastaan nostettiin syytte murrosta, törkeän kiristyksen yrityksestä, 9 598 törkeästä yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisestä, 21 316 törkeän kiristyksen yrityksestä ja 20 törkeästä kiristyksestä.
Asianomistajia on yhteensä 21 459.
Törkeä tietomurto on tehty 25.–26.11.2018 ja muut rikokset syys–lokakuussa 2020.

Törkeä tietomurto
Haastehakemuksen mukaan Kivimäki on käyttämällä hänelle kuulumatonta käyttäjätunnusta tai turvajärjestelyn muuten murtamalla oikeudettomasti tunkeutunut mielenterveyspalveluja tuottavan Psykoterapiakeskus Vastaamon tietojärjestelmään.
Kivimäelle on haasteen mukaan saanut haavoittuvasta palvelusta ladattua potilastietokannan käyttöönsä.
Syyttäjä vaatii vangittuna olevalle Kivimäelle rangaistusta törkeistä rikoksista. Syyttäjä vaatii, että Kivimäki tuomitaan seitsemän vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen, ja että rikoksentekovälineet määrätään valtiolle menetettäviksi.

Aiemmin Juliuksena tunnettu Kivimäki on mittavan rikoskokonaisuuden ainoa epäilty ja syytetty. Kivimäki on ollut vangittuna helmikuusta alkaen.
Syyttäjät kertoivat tiedotustilaisuudessa keskiviikkona, etteivät näe tarpeen muuttaa pakkokeinoja ja näin ollen vapauttaa epäiltyä tutkintavankeudesta.
Syyttäjän mukaan Kivimäki lähetti syys–lokakuun 2020 aikana Vastaamolle sähköpostitse kiristysviestin, jossa hän vaati Vastaamolta 366 000 euron edestä, Kun pyyntöön ei suostuttu, julkaistiin ensin 100 potilastietoa 21. lokakuuta 2020 ja 100 potilastietoa 22. lokakuuta 2020.
Syyttäjän mukaan Kivimäki vaati uhreilta 200 tai 500 euron maksua kryptovaluuttana, uhaten muutoin julkaista heidän potilastietonsa. 20 henkilöä maksoi.

Törkeä kiristys sekä sen yritys
Syyttäjän mukaan Kivimän tarkoitus oli julkaista sata tietoa päivittäin, mutta teknisen erheen vuoksi päätyi julkaisemaan loput, noin 33 000 henkilön tiedot kerralla.

https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/ ... c2LjAuMC4w
Infoaja
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 119
Liittynyt: Ti Marras 03, 2020 1:36 pm

Re: Psykoterapiakeskus Vastaamo tietomurto - etsintäkuulutettu hakkeri löytyi Ranskasta

Viesti Kirjoittaja Infoaja »

viivahattu kirjoitti: Pe Syys 22, 2023 4:47 pm Poliisi totesi, että vaikka Kivimäkeä epäillään noin monesta muustakin rikoksesta, niitä ei ole mahdollisuutta tutkia, koska asianomistajat eivät ole tiedossa ja tutkinta veisi niin kauan, että rikokset ehtisivät vanhentua. Eikös Suomessa ole n. 7000 virassa olevaa poliisia? Pari tietomurtoa tutkittavaksi jokaiselle Suomen poliisille ja vähän jäisi tähteellekin. Siitä mittakaavaa.

Nyt muuten jos ei tule maksimirangaistusta tai ainakin hyvin lähelle sitä Kivimäelle, niin Suomen oikeuslaitoksen voi samantien vaikka lakkauttaa. Minkä takia se rangaistusasteikon yläpää siellä edes on, jos sitä ei juuri koskaan käytetä?

edit
Ahaa, törkeän tietomurron maksimirangaistus on niinkin ankara kuin kaksi vuotta vankeutta. Olisi kyllä farssien farssi, jos Kivimäelle nuijittaisiin käräjillä joku vuosi ja kolme kuukautta ehdollista, mikä katsottaisiin suoritetuksi tutkintavankeuden aikana, joten ei kun sormenheristykset päälle, nuijalla pöytään ja Julius vapaalle jalalle.
Sitä voi sitten miettiä, mitä hyötyä tuosta prosessista loppukädessä olisi. Maksimituomion Julius tulee kuitenkin saamaan, joten siihen se ei vaikuta. Ja jos näillä tuntemattomaksi jäävillä asianomistajilla olisi korvausvaatimuksia, he olisivat ilmoittautuneet tässä vuosien kuluessa poliisille. Eli se vain pitkittäisi prosessia vaikuttamatta yhtään mihinkään.
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17420
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Psykoterapiakeskus Vastaamo tietomurto - etsintäkuulutettu hakkeri löytyi Ranskasta

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Vastaamon skandaali teki eduskunnan tieto­turva­päälliköstä lopullisesti työkyvyttömän – ”Oli härski temppu”
Yksi Vastaamo-jutun uhreista on eduskunnan entinen tieto­turva­päällikkö Antti Laulajainen, jonka työuran vuoto pilasi pysyvästi. ”Tässä hyökättiin kimppuuni heikoimpina hetkinäni ja yritettiin vielä hyötyä siitä taloudellisesti.”

TÄMÄ on vasta alku pitkälle matkalle, mietti helsinkiläinen Antti Laulajainen tällä viikolla. Vastaamo-jutun epäillyn Aleksanteri Kivimäen saamat syytteet olivat juuri tulleet julki.
”Päällimmäinen ajatus on, että ei mitään yllätyksiä onneksi tullut. Kivimäki asetetaan syytteeseen, kuten oli odotettu. Rikos oli kuitenkin poikkeuksellisen laaja, ja oli mahdollista, että jotain poikkeavaa saattaisi tulla esille”, Laulajainen, 53, sanoo.
Laulajainen tietää mistä puhuu, sillä hän on entinen eduskunnan tietoturvapäällikkö ja yksi Vastaamo-jutun noin 33 800 uhrista. Myös hänen tietojaan katosi johonkin netin syvyyksiin.

LAULAJAINEN oli jo valmiiksi henkisesti heikossa kunnossa, kun Vastaamon tietomurtoon liitetty kiristysviesti tuli syksyllä 2020.
”Se oli lamaannuttava hetki. Ajattelin, että ei voi olla totta. Olin ammatissani nähnyt, miten tietomurroissa lähtee nimiä ja osoitteita, mutta tässä oli henkilötunnus ja tieto siitä, että olin ollut Vastaamon asiakas, sekä käsky maksaa”, Laulajainen muistelee.
Tietoturva oli hänen ammattinsa. Nyt alan ammattilaisten pahin painajainen osui häneen itseensä.
Laulajainen kärsi tuolloin masennuksesta ja on nykyisin työkyvyttömyys­eläkkeellä. Vastaamon asiakkaana hän ehti olla muutaman kerran, joten kiristysviesti tavoitti hänetkin.
”Se aiheutti raivokohtauksen. Menin saman päivän iltana hakkaamaan naapurin ovea, kun siellä oli juhlat, ja sanoin, että saatana nyt hiljaa. Seuraavana päivänä pyysin anteeksi.”

NYT tunteet vaihtelevat vihasta suruun ja masennukseen, Laulajainen kertoo. Hän ei osannut aavistaa, että ihmisen yksityisyyttä voi rikkoa näin räikeästi.
”Kiristyksen yrittäminen kruunasi teon törkeyden. Tässä on hyökätty kimppuuni heikoimpina hetkinäni ja yritetty vielä hyötyä siitä taloudellisesti.”

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009929448.html
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17420
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Psykoterapiakeskus Vastaamo tietomurto - etsintäkuulutettu hakkeri löytyi Ranskasta

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Suuren Vastaamo-tietomurron oikeudenkäynti alkaa tänään valmisteluistunnolla. Istunto järjestetään Espoon oikeustalossa Otaniemessä.

Valmisteluistunnossa sovitaan tulevan oikeudenkäynnin aikataulusta. Oikeudessa ei siis vielä tänään ryhdytä käsittelemään Julius Aleksanteri Kivimäen rikossyytteitä.
Rikossyytteiden puinti alkaa oikeuden pääkäsittelyssä 13. päivä marraskuuta.
Tulossa on selvästi yksi Suomen rikoshistorian laajimmista oikeudenkäynneistä. Asianomistajia jutussa on yli 21 000.
Massiiviselle oikeudenkäynnille on varattu lukuisia istuntopäiviä, ja juttua istutaan käräjillä ensi vuoden helmikuun loppuun saakka.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mas ... #gs.6uxwp3
B€st
Roger Murtaugh
Viestit: 889
Liittynyt: Ke Tammi 29, 2020 8:58 am

Re: Psykoterapiakeskus Vastaamo tietomurto - etsintäkuulutettu hakkeri löytyi Ranskasta

Viesti Kirjoittaja B€st »

Uusi tieto itselleni tuo Otaniemen oikeustalo. Ei olekaan siis enää Nihtisillassa.
Jotenkin hupaisa tämä Vastaamo-tapaus. Eduskunnan tietoturvapomosta tuli työkyvytön mukamas tämän tapauksen vuoksi. Aika vähän pää kestää kuumuutta alan asiantuntijallakin. Minulle jos tuollainen tyyppi lähettäisi jotain kiristysmeiliä, vastaisin FU.
Peni
Neuvoja-Jack
Viestit: 570
Liittynyt: La Joulu 17, 2022 1:49 am

Re: Psykoterapiakeskus Vastaamo tietomurto - etsintäkuulutettu hakkeri löytyi Ranskasta

Viesti Kirjoittaja Peni »

"9.17 Valmisteluistunnon jälkeen oikeudenkäynti jatkuu marraskuussa pääkäsittelyn merkeissä. Uhreja on yli 20 000. Heille on järjestetty omat tilat toisaalle, joista voivat etäyhteydellä seurata istuntoja. Näin myös uhrien henkilöllisyydet pysyvät paremmin salassa."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/9cff ... 10a3c2db6e

No ei varmaan kuulkaa ole 20,000 ihmiselle järjestetty mitään paikkaa ja sinne kaikille tietokoneet etäyhteyttä varten. Onko tuo vittu idiootti toimittaja? Meinaako se että ihmiset,yli 20,000, on pitkin suomea saapunu jonneki jalkapallostadionille kokoontumaan järjestettyyn tilaan"oikeuteen"?

Ovat kotona jos ovat seuraamassa,luulen että suurin osa on töissänsä,kenenkään uhrin ei tarvi olla edes paikalla,kuten ei monissa muissakaan missä rangistusvaatimuksen on voinut esittää jo poliisille eikä asia ole sinänäsä riitaisa tai tarvi kuulla uhria,mitä niitä tässä pitäsi kuulla? Haluaisin kyllä kuulla käsittelyajan jos kaikki kuullaan yksitellen "nimi,synt.aika,osoite jne" menee varmaan pitkälle vuoteen 2030 siellä "omissa järjestetyissä tiloissa,toisaalla" omaa vuoroa ootellessa jos on vaikka sijalla 19,999 ? :lol:

Kuuluu vielä että "minä olen ootellu täällä varastossa/jalkapallostadionilla nyt omaa vuoroa 5 vuotta ja ollaan menossa vasta kohdassa 14700..." :lol:
Somalit on neekereitten mustalaisia.
Crishélle
Nikke Knatterton
Viestit: 150
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2012 5:06 pm

Re: Psykoterapiakeskus Vastaamo tietomurto - etsintäkuulutettu hakkeri löytyi Ranskasta

Viesti Kirjoittaja Crishélle »

Korostan, että en ole psykiatri enkä koskaan tavannut tätä Kivimäkeä, mutta minulle tulee hänen käytöksestään vahvasti sellaiset vibat, että hänessä on jotain narsistista. Katsoin sen haastattelun joka hänestä tehtiin ja ihan pokkana väitti ettei ole tehnyt käytännössä yhtään mitään. Ja tuo virnuilu aikaisemmassa oikeuskäsittelyssä vielä vahvistaa omaa näkemystäni hänestä. Nyt on näyttänyt tajuavan että joutuu oikeasti kuseen, mutta yrittää varmasti vielä vierittää kaiken muiden niskoille, minkä vaan voi.

Millainen ihminen edes muutenkaan luulee, että jotakuta kiinnostaa satunnaisen ihmisen terveystiedot? Okei, on niitä urkkijoita ja varsinkin mielenterveysongelmat on erittäin arkoja asioita joillekuille, mutta mikä tuo tyyppi luulee olevansa? Joku kaikkivoipa valtionsalaisuuksien paljastaja?
✊️♀️
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17420
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Psykoterapiakeskus Vastaamo tietomurto - etsintäkuulutettu hakkeri löytyi Ranskasta

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Kivimäki valitti oloistaan oikeudessa
Julius Kivimäki valitti oloistaan oikeudessa.
- Olisiko puolustukselle joku fiksumpi taukotila? Kivimäki kysyi.
Asianajaja Peter Jaarin mukaan Kivimäki joutui olemaan istuntotauolla torstaina "hytissä" tai "sumpussa".
Puheenjohtajalla oli tähän tiukka vastaus
- Kun on vapautensa menettänyt, sumppu on se paikka, jossa on oikeudenkäynnin tauolla, puheenjohtaja sanoi.
Puheenjohtaja tarjosi kuitenkin mahdollisuutta olla myös neuvotteluhuoneessa.
- Tiedän, että sumppu on karu paikka, puheenjohtaja kertoi.

https://www.is.fi/digitoday/art-2000009947701.html

Oli pojulta jo hymy hyytynyt :D
Vieno neito
Hetty Wainthropp
Viestit: 479
Liittynyt: Ma Elo 04, 2008 3:02 am

Re: Psykoterapiakeskus Vastaamo tietomurto - etsintäkuulutettu hakkeri löytyi Ranskasta

Viesti Kirjoittaja Vieno neito »

jolkuttelija kirjoitti: Ke Loka 18, 2023 1:40 pm Teko oli suunnitelmallinen. Tietomurtoon ja sen valmisteluun on käytetty haavoittuvuuksien selvittämiseen ja tietomurtoihin suunniteltuja ohjelmistoja, joita ei ole julkisesti saatavilla.
Mitäköhän on tarkoittavinaan se (syyttäjän väite?), ettei muka olisi julkisesti saatavilla? Monia tämäntyyppisiä ohjelmia on varsin helposti saatavilla, kuten vaikkapa tämä hyvin tunnettu:

Metasploit
https://en.wikipedia.org/wiki/Metasploit
The Metasploit Project is a computer security project that provides information about security vulnerabilities and aids in penetration testing and IDS signature development. It is owned by Boston, Massachusetts-based security company Rapid7.
...
Like comparable commercial products such as Immunity's Canvas or Core Security Technologies' Core Impact, Metasploit can be used to test the vulnerability of computer systems or to break into remote systems. Like many information security tools, Metasploit can be used for both legitimate and unauthorized activities.
...
Metasploit's emerging position as the de facto exploit development framework[7] led to the release of software vulnerability advisories often accompanied[8] by a third party Metasploit exploit module that highlights the exploitability, risk and remediation of that particular bug.
Toinen hyvin tunnettu esimerkki hieman erityyppisillä ominaisuuksilla on monissa elokuvassakin nähty Nmap:

Nmap
https://en.wikipedia.org/wiki/Nmap
Nmap (Network Mapper) is a network scanner created by Gordon Lyon (also known by his pseudonym Fyodor Vaskovich).[4] Nmap is used to discover hosts and services on a computer network by sending packets and analyzing the responses.[5]
...
In The Matrix Reloaded, Trinity is seen using Nmap to access a power plant's computer system,[44] allowing Neo to "physically" break into a building. The appearance of Nmap in the film was widely discussed on Internet forums and hailed as an unusually realistic example of hacking.

Tällaisia työkaluja käytetään aivan yleisesti myös aivan laillisiin tarkoituksiin, kuten siihen, että yritetään löytää ja tukkia mahdolliset haavoittuvuudet ennen kuin joku rikollinen ehtii löytää ja hyödyntää niitä. Tällaisia työkaluja olisi kannattanut Vastaamonkin käyttää jo ennen tietomurtoja (niitähän oli useita erilaisia), jos ei ennen niitä ollut selvillä lukuisat tietoturvapuutteet ja sitten alkaa tukkia aukkoja:

Uusia tietoja Vastaamosta: Yrityksen palvelinta käytettiin kyberhyökkäykseen Venäjältä
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/uus ... sa/8650742
KRP:n esitutkintamateriaalin perusteella psykoterapiakeskus Vastaamon tietoturva oli niin hunningolla, että yrityksen palvelinta onnistuttiin käyttämään osana kyberhyökkäystä Venäjältä käsin. Toisella palvelimella virus louhi salaa kryptovaluuttaa yrityksen tietämättä.

Esitutkinnan mukaan Vastaamon vakavat tietoturvaongelmat eivät rajoittuneet syksyllä 2020 tapahtuneeseen suureen tietovuotoon tai aiemmin vuosina 2018 ja 2019 tapahtuneisiin tietomurtoihin, joista on julkisuudessa kerrottu.

Entisen toimitusjohtajan Ville Tapion oikeudenkäynnin myötä julkiseksi tullut esitutkintamateriaali paljastaa, että yrityksen palvelimille tunkeuduttiin luvatta todennäköisesti myös useilla muilla kerroilla.
...
Luvaton sisäänpääsy oli vieläpä poikkeuksellisen helppoa.

Palvelimen ylläpitäjän käyttäjätunnuksille, niin sanotuille root-tunnuksille, ei ollut määritelty minkäänlaista salasanaa, ja yhteydenotto oli mahdollista mistä hyvänsä.
...
Tietoturvan tasoa kuvaa hyvin se, että palvelimen suojaksi viritetty palomuurikin päästi läpi kaiken liikenteen – myös esimerkiksi IP-osoitteista, joita tiedettiin käytetyn kyberhyökkäyksissä. Syynä oli, ettei palomuuria ollut osattu asentaa oikein.
Viimeksi muokannut Vieno neito, To Loka 26, 2023 1:37 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
B€st
Roger Murtaugh
Viestit: 889
Liittynyt: Ke Tammi 29, 2020 8:58 am

Re: Psykoterapiakeskus Vastaamo tietomurto - etsintäkuulutettu hakkeri löytyi Ranskasta

Viesti Kirjoittaja B€st »

Crishélle kirjoitti: To Loka 26, 2023 12:16 pm Millainen ihminen edes muutenkaan luulee, että jotakuta kiinnostaa satunnaisen ihmisen terveystiedot? Okei, on niitä urkkijoita ja varsinkin mielenterveysongelmat on erittäin arkoja asioita joillekuille, mutta mikä tuo tyyppi luulee olevansa? Joku kaikkivoipa valtionsalaisuuksien paljastaja?
eikös hänen ohjelmansa pyrkinyt murtautumaan useisiin yrityksiin. Tuo Vastaamo oli vain sellainen kusinen putka, jonka tietoturva ei ollut kunnossa. Tuskin Kivimäkeä kiinnosti terveystiedot, niiden julkaiseminen tai esim. sellaisen asian esilletuonti, että Eduskunnan tietoturvasta vastasi joku arkajalka, jonka pää ei kestä, vaan hakkerille lienee olennaista saada fiiliksiä siitä, että onnistuu hakkeroimaan jonnekin ja kenties siinä sivussa tekemään rahaa toiminnallaan.

Olen sitä mieltä, että vaikka tuo tietomurto osui nyt kaikista heikoimpaan osaan kansasta, niin se sisuunnuttaa. Moni tajuaa kenties ensimmäistä kertaa elämässään, ettei elämän ole tarkoitus olla pelkkää soijalaten kittaamista. Loppuu into istuskella "roopebobien" kanssa juttelemassa ja henkilö lähtee vaikkapa kuntosalille laittamaan itseään kuntoon.
Vieno neito
Hetty Wainthropp
Viestit: 479
Liittynyt: Ma Elo 04, 2008 3:02 am

Re: Psykoterapiakeskus Vastaamo tietomurto - etsintäkuulutettu hakkeri löytyi Ranskasta

Viesti Kirjoittaja Vieno neito »

Vastaamo-epäilty Julius Kivimäki väittää poliisin rakentaneen tarinan
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/jul ... an/8796978
– Näiden tietojen valossa, joita meille on jaettu, on vaikea ymmärtää miten nämä epäilyt kohdistuvat juuri minuun. Siellä on kuitenkin kymmenkunta muuta ihmistä, joihin nämä samat, varsin heikot materiaalit voisivat sopia, Kivimäki sanoo.

Kivimäki kiistää ehdottomasti olevansa Vastaamon tietomurtaja.

– Emme ole saaneet tässäkään vaiheessa selvyyttä poliisin käsityksestä tästä mekaniikasta, miten nämä asiat olisivat tosiasiallisesti tapahtuneet.

eskusrikospoliisin mukaan moni seikka kytkee Kivimäen tietomurtoon. Kivimäki on eri mieltä.

– Esitutkintapöytäkirjassa ei ole sellaisia yksityiskohtia, jotka millään tavoin sitoisivat minua tähän tekoon. Poliisi yrittää rakentaa tällaista hyvin monimutkaista tarinaa tässä, mutta minä en ole tätä tehnyt. Siellä ei ole mitään sellaista, että minun tietokoneeltani tai minun osoitteestani olisi tehty jotain tekoon liittyvää asiaa, hän sanoo.
Saa nähdä millaista todistusaineistoa on saatu kasaan syytteen tueksi. Onko se tosiaan iso kasa todistusaineistoa, joka ei kuitenkaan tosiasiassa riitä osoittamaan syyllisyyttä (ja kenties runsaalla määrällä pyritään peittämään tätä laadullista puutetta) ja jos asia on noin, niin katsooko oikeus "varmuuden vuoksi" tai ymmärtämättömyyttään Juliuksen kuitenkin syylliseksi, vaikka tosiasiassa riittävää näyttöä ei ole esittää siitä, että tekijä olisi juuri Julius eikä mahdollisesti joku aivan muu henkilö. Vuosien takaa tulee mieleen eräs toinen kuulemani oikeusmurha, jossa tunnuttiin menetelleen hieman tähän tyyliin.
jolkuttelija
Remington Steele
Viestit: 207
Liittynyt: La Kesä 04, 2022 11:50 am

Re: Psykoterapiakeskus Vastaamo tietomurto - etsintäkuulutettu hakkeri löytyi Ranskasta

Viesti Kirjoittaja jolkuttelija »

Keskusrikospoliisin (KRP) esitutkintamateriaalin oli määrä tulla tänään julkiseksi, mutta julkistaminen lykkääntyi uusien salauspyyntöjen vuoksi. Haastehakemuksen sisältö tuli poikkeuksellisesti julkiseksi jo syytteennoston yhteydessä viime viikolla. - TS
Harmi, kun ei saatu vielä iltalukemista 3000-sivuisesta eepoksesta.
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17420
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Psykoterapiakeskus Vastaamo tietomurto - etsintäkuulutettu hakkeri löytyi Ranskasta

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Pojua on tutkintovankeus alkanut viime tietojen mukaan ihan ahistaa!
Heh, toivottavasti pitävät nyt kiinni ihan tuomioon asti, joka ilmeisesti tulossa joskus joulun jälkeen :lol:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/asi ... sa/8807088
Crishélle
Nikke Knatterton
Viestit: 150
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2012 5:06 pm

Re: Psykoterapiakeskus Vastaamo tietomurto - etsintäkuulutettu hakkeri löytyi Ranskasta

Viesti Kirjoittaja Crishélle »

Oikeus ennen kaikkea kirjoitti: To Loka 26, 2023 3:58 pm Pojua on tutkintovankeus alkanut viime tietojen mukaan ihan ahistaa!
Heh, toivottavasti pitävät nyt kiinni ihan tuomioon asti, joka ilmeisesti tulossa joskus joulun jälkeen :lol:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/asi ... sa/8807088
Nii-in. Se kun on sillä viisiin että jos haluaa rauhassa elää ja olinpaikkansa itse valita, ei varmaan kannata tehtailla tietomurtoja. Ja vielä arkaluonteisiin yksityisasioihin. En hyväksy tietomurtoja esimerkiksi yrityksien taloustietoihinkaan, mutta yksityisten asioiden kaivelu on paljon pahempaa. Ihmisten ongelmien osalta on aina paljon enemmän pelissä kuin tuollainen hemmoteltu nulikka ja kitisevä mammanpoika voi ikinä käsittää. Ei ole kai kotona opetettu syitä ja seurauksia.
✊️♀️
Vastaa Viestiin