Rikosuutiset, jotka "eivät ansaitse" omaa ketjua

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Matti Ja Maija
Adrian Monk
Viestit: 2856
Liittynyt: Pe Helmi 25, 2022 10:32 am

Re: Poliisi otti kiinni uhkaavasti käyttäytyneen henkilön päiväkodin pihalla Kangasalla

Viesti Kirjoittaja Matti Ja Maija »

Taisi olla henkisesti päiväkoti-ikäinen?
Slava Ukraini! <3

JanitaSlima nauraa joka paikkaan. :D

Bänniä hänelle.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Muhoksella ampumavälikohtaus viikonloppuna - ei uhreja

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Poliisi takavarikoi kohdeasunnosta useita aseita sekä patruunoita.
Oulun poliisilaitoksen rikostutkinnassa on tutkittavana Pohjois-Pohjanmaalla viikonloppuna tapahtunut rikoskokonaisuus, tiedottaa Oulun poliisilaitos.

Oulun poliisi kertoo poliisin saaneen ilmoituksen lauantain vastaisena yönä 28. lokakuuta, jossa ilmoitettiin aseella ampumisesta yksityisasunnossa Muhoksella.
Poliisin päästyä kohteeseen, oli tilanne jo rauhoittunut.
Poliisi otti haltuun ja takavarikoi kohdeasunnosta useita aseita sekä patruunoita.

Tapausta tutkitaan Oulun poliisissa ampuma-aserikoksena ja vaaran aiheuttamisena.

https://viranomaisuutiset.fi/muhoksella ... iheutunut/
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Viranomaisia uhattu aseella Kokkolassa

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Poliisi sai tänään tehtävän Kokkolan Roosinkadulle, jossa henkilö kiväärimallisella aseella oli uhannut toista viranomaista.

Henkilön kiinniottoon varauduttiin usean poliisipartion voimin ja partioiden päästyä kohteeseen uhkasi henkilö myös poliisia samaisella aseella. Poliisi joutui käyttämään voimakeinoja kohdehenkilön vastarinnan murtamiseksi ja henkilö otettiin kiinni epäiltynä virkamiehen väkivaltaisesti vastustamisesta. Kiinniotettu loukkaantui kiinniottotilanteessa lievästi.

https://poliisi.fi/-/viranomaisia-uhatt ... kokkolassa
Matti Ja Maija
Adrian Monk
Viestit: 2856
Liittynyt: Pe Helmi 25, 2022 10:32 am

Re: Viranomaisia uhattu aseella Kokkolassa

Viesti Kirjoittaja Matti Ja Maija »

"Ulosottoviranomaista uhattiin aseella Kokkolassa

Poliisin mukaan henkilö on otettu kiinni epäiltynä virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.

Henkilö uhkasi ulosottoviranomaista ja poliisia ilmakiväärillä Kokkolassa. Henkilö otettiin kiinni epäiltynä virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta. Poliisi kertoo asiasta tiedotteessaan.

Pohjanmaan poliisista kerrotaan Iltalehdelle, että tilanne oli saanut alkunsa kello 13 jälkeen, kun ulosottoviranomainen oli ollut suorittamassa omaa tehtäväänsä, ja epäilty oli uhannut tätä ”kiväärimallisella” aseella.

Poliisi saapui paikalle usean partion vahvuudella, jolloin henkilö uhkasi myös poliisia samalla aseella. Lopulta ase osoittautui ilmakivääriksi.

Poliisin mukaan tilanne tapahtui epäillyn asunnon välittömässä läheisyydessä Roosinkadulla Kokkolassa.

Poliisin tilannekeskuksesta kerrotaan, että kiinniottotilanteessa käytettiin poliisikoiraa. Poliisin mukaan henkilö loukkaantui tilanteessa lievästi."

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4b86 ... f25fb3b866
Slava Ukraini! <3

JanitaSlima nauraa joka paikkaan. :D

Bänniä hänelle.
Sienisalaatti
Axel Foley
Viestit: 2042
Liittynyt: Ma Huhti 12, 2021 5:34 pm

Re: Viranomaisia uhattu aseella Kokkolassa

Viesti Kirjoittaja Sienisalaatti »

Yritti muuttaa velat saataviksi, ja varmaan myös käski viranomaisten pitämään huolta vain omista asioistaan :D
Oikeudesta viis, kunhan laki säilyy! Eikä mitään henkilökohtaista ketään kohtaan, asiat vain asioina täällä.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Rikosuutiset, jotka "eivät ansaitse" omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

"Silmitöntä ja raivohullua" – hovioikeus korotti miehen tajuttomaksi Laukaassa pahoinpidelleen vankilatuomiota

Vaasan hovioikeus on koventanut 30-vuotiaan miehen kesäkuussa 2019 Laukaassa tapahtuneesta pahoinpitelystä saamaa vankilatuomiota.

Mies pahoinpiteli kyynärsauvojen kanssa liikkunutta miestä lyömällä tätä nyrkein päähän ja jatkoi tekoaan vaikka mies kaatui maahan ja menetti tajuntansa.

Miehen syytettiin myös potkineen uhria päähän, mutta tältä osin teko jäi näyttämättä. Muun muassa tästä syystä Keski-Suomen käräjäoikeus ei arvioinut pahoinpitelyä törkeäksi ja tuomitsi miehen perusmuotoisesta pahoinpitelystä ja muista rikoksistaan yhteiseen kahdeksan kuukauden ehdottomaan vankeuteen.

Uhri valitti ratkaisusta hovioikeuteen, joka katsoi käräjäoikeuden tapaan, ettei päähän potkimisesta ole syyksilukemisen edellyttävää näyttöä. Siitä huolimatta hovioikeus arvioi pahoinpitelyn törkeäksi, sillä sitä pidettiin tekotavaltaan erityisen raakana ja julmana. Väkivaltaa ei edeltänyt riitely tai provosointi, ja kyynärsauvoilla liikkunut mies oli jo ennen väkivallan alkamista haavoittuvassa asemassa. Hovioikeus huomioi väkivallan tapahtuneen lähes yksinomaan sen jälkeen kun uhri kaatui maahan ja menetti tajuntansa. Lyöntien voimakkuutta katsottiin osoittaneen miehen saamat vammat, useat kasvojen alueen luunmurtumat, sekä todistajan kuvaus väkivallan silmittömyydestä ja miehen raivohulluudesta.

Miehen tuomio korotettiin 1,5 vuodeksi ehdotonta vankeutta. Kivusta, särystä ja muusta tilapäisestä haitasta miehen uhrille maksettavaksi tuomittu korvaus korotettiin 3 000 euroon ja lisäksi hänet velvoitettiin maksamaan 2 500 euron korvaus kärsimyksestä.
Keskisuomalainen
3.11.2023 7:00
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Rikosuutiset, jotka "eivät ansaitse" omaa ketjua

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Miehen auto sammui risteykseen Tampereen keskustassa – Takana ajaneen reaktio johti oikeuteen

Pirkanmaan käräjäoikeudessa puitiin lokakuussa pahoinpitelyä, joka sai alkunsa auton sammumisesta liikennevaloihin.

...

Tilanne sai alkunsa kesäkuussa 2022, kun automekaanikkona työskennellyt mies ajoi kaverinsa moottoriviallista autoa Tampereen keskustassa.

Miehen kuljettama auto sammui Hämeenpuiston ja Satamakadun risteyksen liikennevaloissa, eikä mies päässyt heti liikkeelle, kun valot vaihtuivat vihreiksi. Takaa tööttäiltiin. Mies kertoi oikeudessa panikoineensa, mutta pääsi sitten ajamaan pois tieltä pari metriä. Mies koitti kääntyä oikealle, kun takana ollut autoilija koitti lähteä ohittamaan häntä osittain kävelytien kautta.

Auto ei päässyt ohi ja autot tönäisivät toisiaan. Autoon tuli miehen mukaan ”mitätön naarmu”.

Moottoriviallisella autolla ajanut mies koitti pian kääntyä porttikongista parkkipaikalle, mutta portti ei auennut. Mies joutui pysähtymään. Silloin takaa tulleesta autosta lähti ulos kolme miestä. Syntyi kovaääninen riita, joka kävi fyysiseksi.

Mies sanoi koittaneensa rauhoitella heitä, mutta tuloksetta. Mies sai ainakin yhden iskun kasvoihinsa ja toisen takaraivoon, sitten kolmikko poistui paikalta. Mekaanikko onnistui ottamaan kuvan poistuvasta autosta.

Mekaanikko soitti hätäkeskukseen. Myöhemmin lääkärintarkastuksessa hänellä todettiin pysyväksi jäävä näönalenema toisessa silmässä.

”Yritti ärsyttää
Toista autoa kuljettanut mies sai tapauksesta tuomion. Hän kertoi oikeudessa, että oli kokenut mekaanikon yrittäneen ärsyttää häntä, koska tämä oli ajanut pari metriä valoista eteenpäin, mutta ei sitten taas liikkunut. Lisäksi mies ei päästänyt häntä ohittamaan oikealta eikä vasemmalta.

Miehen mukaan tästä syntyi sanaharkka, jossa asianomistaja haukkui häntä oikeuden mukaan ”tosi rumilla sanoilla” ja asianomistaja löi hänen autoaan jollain. Mies kiisti, että olisi pahoinpidellyt mekaanikkoa mitenkään.
...

Pirkanmaan käräjäoikeus antoi vuonna 1994 syntyneelle miehelle tuomion pahoinpitelystä. Hän joutuu maksamaan 60 päiväsakkoa, mikä on hänen tuloillaan 840 euroa. Mies joutuu myös korvaamaan asianomistajalle oikeudenkäyntikuluja noin 1 900 euroa.
Enemmän täällä: Aamulehti
6.11.2023 6:30
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Poliisi tutkii Turun keskustassa tapahtunutta puukotusta

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Lounais-Suomen poliisi tutkii Turun keskustassa torstai-iltana tapahtunutta puukotusta. Alun perin kateissa ollut epäilty on tavoitettu ja otettu kiinni.

Hätäkeskukseen ilmoitettiin viime viikon torstai-iltana noin kello kahdeksan aikaan miehestä, joka oli kertonut sivulliselle tulleensa puukotetuksi.
Teko tapahtui julkisella paikalla Turussa Itäisen keskustan alueella. Epäilty tekijä oli poistunut tekopaikalta, eikä poliisi tavoittanut häntä ilmoitetun tapahtuman jälkeen.
Poliisin saamien alkutietojen sekä aloitetun esitutkinnan perusteella on selvinnyt, että uhri ja epäilty tekijä tunsivat toisensa entuudestaan.
Lounais-Suomen poliisi on myöhemmin tavoittanut ja ottanut kiinni teosta epäillyn miehen. Miehen epäillään syyllistyneen tapon yritykseen.

https://poliisi.fi/-/poliisi-tutkii-tur ... puukotusta
Tuhkala
Alibin satunnaislukija
Viestit: 60
Liittynyt: To Heinä 01, 2021 12:33 am

Re: Poliisi tutkii Turun keskustassa tapahtunutta puukotusta

Viesti Kirjoittaja Tuhkala »

Olisikohan kenelläkään mitään lisätietoja tästä?
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Kuopiossa vahingoitettu hautakiviä

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Poliisi tutkii Kuopiossa hautakiviin kohdistuneita vahingontekoja ja omaisuusrikoksia.

Itä-Suomen poliisille on tullut useita ilmoituksia hautakiviin kohdistuneista rikoksista viikonlopulta Kuopiosta. Hautakiviä on vahingoitettu ainakin Flodbergin hautausmaalla. Lisäksi kivistä on varastettu nimilaattoja ja muita koriste-esineitä.

https://poliisi.fi/-/kuopiossa-vahingoitettu-hautakivia
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5149
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Kuopiossa vahingoitettu hautakiviä

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »


Taitaa tällä kertaa olla pikkusaatanistit asialla, kun trofeitakin on otettu. :?
X X X X X
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Huoneisto sytytettiin tuleen Tikkurilassa 25.10.

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Itä-Uudenmaan poliisi kertoo tutkivansa Tikkurilassa 25. lokakuuta tapahtunutta huoneistopaloa.
Tulipaloa epäillään tahallaan sytytetyksi.

Poliisipartio sai tehtävän Orvokkitielle noin kello 6.50. Paikalle hälytettiin poliisin lisäksi useita pelastus- ja ensihoidon yksiköitä.
Poliisi otti kiinni talon rappukäytävän ulkopuolelta miehen, jonka epäillään syyllistyneen tuhotyöhön.
Tapausta tutkiva poliisi etsii nyt toista miestä, joka oli silminnäkijän mukaan rappukäytävässä tapahtuma-aikoihin.
– Miestä ei epäillä rikoksesta eikä hänen epäillä osallistuneen palon syttymiseen, kertoo Itä-Uudenmaan poliisin rikostarkastaja Krista Vallila tiedotteessa.

Poliisi pyytää miestä ilmoittautumaan sähköpostilla osoitteeseen [email protected] asian selvittämiseksi.

https://www.vantaansanomat.fi/paikalliset/6333954
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Aseistautunut henkilö koulussa Hampurissa – poliisin erikois­yksiköt paikalla

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

SAKSAN Hampurissa sijaitsevassa koulussa on käynnissä suuri poliisioperaatio, muun muassa saksalaislehti Bild kertoo.

Paikallisten medioiden mukaan kaksi henkilöä, joista ainakin toinen on aseistautunut pistoolilla, ovat uhanneet koulun opettajaa. Henkilöt ovat mahdollisesti koulun oppilaita, mutta asiasta ei ole toistaiseksi varmuutta.

PAIKALLA on runsaasti poliisin erikoisyksiköitä, jotka etsivät parhaillaan kahta epäiltyä koulurakennuksen sisältä.
Bildin kuvamateriaalin perusteella koulun oppilaat on evakuoitu.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009977456.html
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Aseistautunut henkilö koulussa Hampurissa – poliisin erikois­yksiköt paikalla

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Paikallisten medioiden mukaan kaksi henkilöä, joista ainakin toinen on aseistautunut pistoolilla, ovat uhanneet koulun opettajaa. Henkilöt ovat mahdollisesti koulun oppilaita, mutta asiasta ei ole toistaiseksi varmuutta.

PAIKALLA on runsaasti poliisin erikoisyksiköitä, jotka etsivät parhaillaan kahta epäiltyä koulurakennuksen sisältä.
Erikoisjoukkoja.jpg
Erikoisjoukkoja.jpg (232.79 KiB) Katsottu 1334 kertaa
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009977456.html
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Pullopommeja räjäytetty rappukäytävässä Vantaalla

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Itä-Uudenmaan poliisi varoittaa muun muassa Vantaan Hakunilassa räjäytetyistä pullopommeista.
– Kaikissa tekotapa on noudattanut samaa kaavaa. Itse tehty pullopommi on räjäytetty kerrostalon rappukäytävässä. Poliisin tietoon ei ole tullut, että kukaan olisi loukkaantunut näissä tapauksissa, sanoo rikostarkastaja Marianne Mettovaara Itä-Uudenmaan poliisin tiedotteessa.
Poliisin mukaan pullopommien aiheuttaman äänihaitan lisäksi tekijät altistavat itsensä vaaraan pommeja tehdessään ja räjäyttäessään.

Poliisi muistuttaa, että pullopommit ovat arvaamattomia ja niiden räjähtämisen nopeutta on mahdotonta arvioida. Suljetussa tilassa, kuten rappukäytävässä, räjäytetty pommi voi aiheuttaa vammoja myös sivullisille.

Etenkin pienille lapsille räjähdys voi aiheuttaa vakavat vammat.
– Räjähtäessään, usein muovipulloon tehty, pullopommi sirpaloituu, ja siitä leviävät aineet voivat aiheuttaa altistujalle vakavia vammoja iholle ja pahimmassa tapauksessa jopa näkökyvylle, Mettovaara toteaa.

Ongelmia aiheuttavat räjäytettyjen pullopommien lisäksi räjähtämättä jääneet pullistuneet pullot. Molempien hävittäminen tulee tehdä oikeaoppisesti.

https://yle.fi/a/74-20059524
Vastaa Viestiin