Kaksi kuoli ampumisessa pika­ruoka­ravintolan parkki­paikalla Marseillessa

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17448
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Kaksi kuoli ampumisessa pika­ruoka­ravintolan parkki­paikalla Marseillessa

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

KAKSI IHMISTÄ on kuollut ja kolme loukkaantunut ampumavälikohtauksessa Etelä-Ranskan Marseillessa lauantai-iltana, kertoo uutistoimisto AFP.
Kaikki viisi ihmistä olivat samassa autossa pikaruokaravintola McDonald’sin parkkipaikalla, kun toinen ajoneuvo seisahtui auton viereen.
Vasta pysähtyneessä ajoneuvossa ollut henkilö alkoi ampua toista autoa kohti rynnäkkökiväärillä surmaten kuljettajan ja tämän vieressä etupenkillä istuneen henkilön, kaupungin ylisyyttäjä Nicolas Bessone kertoo AFP:lle.

AUTOSSA, jota kohti ammuttiin, oli tapahtumahetkellä kaksi naista ja kolme miestä. Miehet olivat poliisin tiedossa aiemmista huumekauppaan ja väkivaltaan liittyvistä tapauksista.
Poliisi tutkii tapausta murhana ja murhan yrityksenä osana järjestäytynyttä rikollisuutta. Syyttäjät kertovat ampumiseen käytetyn ajoneuvon löytyneen poltettuna läheltä tapahtumapaikkaa.

Tänä vuonna Marseillessa on kuollut 45 ihmistä laittomaan huumekauppaan kytkeytyvissä väkivaltaisuuksissa.

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009986184.html
Avatar
Collie
Perry Mason
Viestit: 3653
Liittynyt: Ma Huhti 15, 2019 7:16 pm
Paikkakunta: Kielipoliisin virallinen toimisto

Re: Kaksi kuoli ampumisessa pika­ruoka­ravintolan parkki­paikalla Marseillessa

Viesti Kirjoittaja Collie »

Oikeus ennen kaikkea kirjoitti: Su Marras 12, 2023 3:03 pm Vasta pysähtyneessä ajoneuvossa ollut henkilö alkoi ampua toista autoa kohti rynnäkkökiväärillä surmaten kuljettajan ja tämän vieressä etupenkillä istuneen henkilön, kaupungin ylisyyttäjä Nicolas Bessone kertoo AFP:lle.

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009986184.html
Pitäisi varmaan kieltää asukkailta rynnäkkökiväärit ettei tällaista pääsisi tapahtumaan.
Kurpa kirjoitti: La Marras 23, 2024 8:41 pm On taas niin viisaita kommentteja. Ketä vittua kiinnostaa onko se joku demari, kun puhutaan valtuustotason poliitikoista eikä mistään kansanedustajasta edes. Se on vaan joku tavis.
Vastaa Viestiin