Tappeluun puuttunutta miestä viillettiin kaulaan ja päähän Kuokkalassa – 26-vuotiaalle tuomio hätävarjelun liioitteluna tehdystä tapon yrityksestä
Kahden miehen tarkoitus sopia aiemmat erimielisyytensä ei toteutunut toivotusti Jyväskylän Kuokkalassa viime vuoden marraskuussa. Kun asunnosta soitetun hätäpuhelun perusteella paikalle saapuivat ensihoitajat ja poliisit, löysivät he wc:n lattialta makaamasta verta vuotaneen miehen.
Kaulaansa ja kasvoihinsa viiltohaavoja saanut mies kuljetettiin sairaalahoitoon.
Keski-Suomen käräjäoikeudessa 26-vuotias mies kiisti syytteen tapon yrityksestä. Hän myönsi valmistaneensa rikkomansa lasipullon paloista viiltämiseen soveltuvat välineet ja myönsi viiltäneensä 29-vuotiasta miestä kaulaan.
Syytetty kertoi, ettei tuntenut viiltämäänsä miestä entuudestaan. 25-vuotiaan miehen hän sen sijaan oli tuntenut vuosia ja kertoi tämän uhkailleen häntä ennen tapahtunutta puhelimitse. Tämän vuoksi hän myönsi ryhtyneensä "varustautumaan" kuultuaan miehen olevan tulossa asunnolle.
Tuomiossaan oikeus toteaa asunnon ja terassin tapahtumien jääneen varsin epäselviksi. Hätävarjelutilanteen mahdollisuutta ei pystytty sulkemaan pois. Oikeus arvioi kuitenkin, että miehellä olisi ollut hyökkäyksen torjumiseksi muitakin keinoja kuin viiltää toista miestä lasilla. Vaikka miehen tarkoituksena ei oikeuden mukaan ollut tappaa, on tämän tullut kaulaan viiltäessään ymmärtää siitä voivan aiheutua kuoleman.
Peter Santeri Kevätsalo Suarezin katsottiin syyllistyneen hätävarjelun liioitteluna tehtyyn tapon yritykseen, josta hänelle tuomittiin ehdotonta vankeutta kaksi ja puoli vuotta. Uhrille hänet velvoitettiin maksamaan korvauksia yhteensä runsaat 4 800 euroa sekä korvaamaan valtiolle tämän runsaan 3 000 euron oikeudenkäyntikulut.
Tuomittu määrättiin pidettäväksi edelleen vangittuna.
https://www.ksml.fi/paikalliset/6556195