Mustia aukkoja hiukkaskiihdyttimestä

Parapsykologia, PSI, rajatieto, kummitukset, salaliitot.
JPa
Remington Steele
Viestit: 214
Liittynyt: Ke Tammi 09, 2008 7:41 pm
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JPa »

Kyllä te ens jouluna taas syötte kinkku ja laulatte juicen sikaa. Ja näätte sen 2012 tapauksen. Ellei käy jotain muuta odottamatonta kuten kolari, infarkti, venäjä...
Lisää löylyä, PRKL!!!
”Kyynelien tuskaa, verien velka." Tytöt sanovat haastattelun lopuksi rikollisjärjestön tunnuslauseen: - "Vaikka sä oot hopeeta, niin sä oot täyttä kultaa." :mrgreen: :lol:
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

Minusta näin maailmanlopun kynnyksellä jokaisen pitäisi tunnustaa syntinsä, ettei meidän muiden tarvitse viimeisillä hetkillämme miettiä selvittämättömiä rikoksia ja muita vastaavia mysteerejä.

No niin, kuka aloittaa?
Bambinos
Agentti Scully
Viestit: 666
Liittynyt: To Helmi 28, 2008 10:36 am

Viesti Kirjoittaja Bambinos »

SVC kirjoitti: Ainoa asia mikä jää ketuttamaan on se, ettei saada koskaan tietää olivatko Mayat oikeassa joulukuusta 2012. :o
Hahaa - koska Mayat ovat ennustaneet muutosta maailmaan vuodelle 2012, maailma ei siis tule päättymään huomenna. Koska kai se olisi ennustettu sitten vuodelle 2008..
Lars
Alibin satunnaislukija
Viestit: 64
Liittynyt: Su Syys 02, 2007 9:42 pm

Viesti Kirjoittaja Lars »

Bambinos kirjoitti:
SVC kirjoitti: Ainoa asia mikä jää ketuttamaan on se, ettei saada koskaan tietää olivatko Mayat oikeassa joulukuusta 2012. :o
Hahaa - koska Mayat ovat ennustaneet muutosta maailmaan vuodelle 2012, maailma ei siis tule päättymään huomenna. Koska kai se olisi ennustettu sitten vuodelle 2008..
Tarkkuutta! Jos musta aukko kasvaa, sillä kestää neljä vuotta tulla niin suureksi, että imaisee koko maapallon. Näin ainakin propellihatut väittävät. Tosin Valtaojan Esko sanoo että ne ovat niin pieniä että mahtuisiavt työpöydälle, Hawking taas että säteilevät itsensä kadoksiin heti. Olishan tommonen näppärä roskapönttö.
Solmu
Adrian Monk
Viestit: 2519
Liittynyt: Ti Heinä 22, 2008 2:19 pm

Viesti Kirjoittaja Solmu »

Huomenna tars tankata autoa. Sanokaa nyt suatana kannattaako tankata tankki täyteen, niinku yleensä teen. Vai otanko vaan 15litraa?
Oishan se nyt noloa jos rahaa hukkaan laittaisin vielä maailmanlopun kynnyksellä.

Niijoo.. on mul kirjaston kirjojaki kyllä viel palauttamatta...
"Yöperho on koteloitunut"
etsijä
Remington Steele
Viestit: 210
Liittynyt: Ti Touko 13, 2008 4:50 pm
Paikkakunta: Häme

Viesti Kirjoittaja etsijä »

Toisin kuin edellisessä viestissäni väitin, alasajettava laite ei ollut ATLAS vaan LEP.

LEP illä tutkittiin BigBang -teoriaa törmäyttämällä electroneja ja positroneja vastakkain. Energia jolla hiukkasia törmäytettiin oli 91 GeV, eli yli 10 kertaa enemmän kuin on käytössä esim. ranskalaisessa ESRF:n noin kilometrin pituisessa kiihdyttimessä. GeV = GigaelektroniVoltti.
Yritin löytää jotain artikkelia kuvaamaan em. termiä, mutten löytänyt. Jonkinlaisen kuvan saanee jos kerron että 6 GeV syöttämiseen käytettävät kaapelit olivat noin ranteen vahvuisia ja että ranskan valtion sähköverkko EDF ei pystynyt takaamaan kyllin vakaata virransyöttöä joten ESRF rakennutti alueelleen oman varavoimalaitoksen tasaamaan virransyöttöä häiriöiden varalta.

Hassua kyllä, kukaan ei tuntunut olevan huolissaan siitä että LEP aiheuttaisi uuden BigBangin, vaikka juuri sitä yritettiin, tosin mikroskooppisessa mittakaavassa, aivan kuten LHC:täkin aiotaan käyttää.

"LEP accelerates electrons and their anti-particles, positrons, in opposite directions in a vacuum pipe inside a retaining ring of magnets, before inducing them to collide head-on. In their annihilation, the energy released in a small volume is comparable to that which existed in the Universe a fraction of a second after its creation in the Big Bang, so there is a synthesis between the very large (cosmology) and the very small (particle physics). "

http://delphiwww.cern.ch/offline/physics/pubdet2.html


(Edit: Tarkennettu termejä sekä poistettu kirjoitusvirheitä)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Viesti Kirjoittaja Luupää »

http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=134202


Tässä tämänhetkistä taustatietoa:
Miljardimopo hyrähtää käyntiin keskiviikkona
Ennätystehokas hiukkaskiihdytin avaa aineen salaisuuksia

STT-SAMMELI HEIKKINEN, 9.9.2008

Aivan pian avataan aarrearkku, josta avautuvat aineen salaisuudet ja maailmankaikkeuden alkuhetket. Tai sitten luvassa onkin maailmanloppu mustien aukkojen syövereissä.

Ehkä voidaan ottaa vähän takaisin. Kyseessähän on kuitenkin vain ehkä ihmiskunnan suurin tieteellinen koe koskaan: Sveitsin ja Ranskan rajalla maan alla uinuva, kolme miljardia euroa maksanut, 27-kilometrinen LHC-hiukkaskiihdytin käynnistetään keskiviikkona ensimmäisen kerran.

Jokunen pessimisti uskoo, että tämä on virhe. Heidän mukaansa kiihdyttimessä valtavaa vauhtia törmäilevät hiukkaset synnyttävät pikkuruisia mustia aukkoja, jotka ennen pitkää nielevät maailmamme.



Mustia aukkoja ei ole vielä näkynyt

Kosmologian professori Kari Enqvist myöntää, että kukaan ei voi tietää aivan tarkkaan, mitä uudesta huipputehokkaasta kiihdyttimestä - tai oikeastaan törmäyttimestä - putkahtaa. Maailmanloppua Enqvist ei pelkää.

- Tuollaisten mustien aukkojen syntyminen on erittäin epätodennäköistä. Ja teorioiden mukaan sellainen höyrystyisi saman tien syntymänsä jälkeen, Enqvist rauhoittelee.

Jos pelkkä teoria ei riitä päästämään mustan aukon pelosta, Enqvist kehottaa luottamaan kokemukseen. Hänen mukaansa kosminen säteily aiheuttaa maapallolla jatkuvasti paljon suurienergisempiä törmäyksiä kuin uusi törmäytin pystyy saamaan aikaan.

- Eikä täällä näy mustia aukkoja, hän kuittaa.

Koko valtavan törmäyttimen tarkoitus on auttaa tutkijoita alkeishiukkasten etsimisessä. Alkeishiukkasiksi kutsutaan niitä hiukkasia, jotka eivät enää koostu muista hiukkasista, siis aineen pienimpiä osasia.

Käytännössä hiukkasia metsästetään törmäyttimessä ajamalla atomien ytimistä löytyviä protoneja valtavalla vauhdilla päin toisiaan. Törmäyksissä protonit hajoavat palasiksi, joista osa on alkeishiukkasia.



Hiukkaskiihdytin on kuin mopo

Enqvistin mukaan tutkijoita kiinnostaa erityisesti niin kutsuttu Higgsin hiukkanen, joka on aineen perusolemusta selittävän hiukkasfysiikan standardimallin mukaan olemassa. Sitä ei kuitenkaan ole vielä havaittu.

- Higgsin hiukkanen puuttuu vielä standardimallin kauniista katedraalista, Enqvist muotoilee.

Kun protoneja päästään törmäyttämään aivan uudella vauhdilla, törmäyksen jäljiltä toivotaan löytyvän myös Higgsin hiukkasia. Tai ainakin jälkiä niistä. Suurin osa alkeishiukkasista ehtii elää vain silmänräpäyksen, niin myös Higgsin hiukkanen.

Enqvistin mielestä jännittävintä on kuitenkin se, että uudessa törmäyttimessä voi syntyä hiukkasia, joiden olemassaoloa ei ole tähän saakka osattu edes arvata.

Keskiviikkona tuskin maailmankaikkeus vielä paljastaa salojaan. Kyseessä on ensimmäinen koekäyttö ja valtava laite vaatii vielä hienosäätöä.

- Hiukkaskiihdytin ei ole vielä täydessä voimassaan. Se on vähän niin kuin mopo, sitä pitää viritellä, Enqvist selittää.
Mielenkiintoinen tuo viimeinen lause jossa Enqvistin mukaan mopoja pitää viritellä! Mitä sanovat liikkuvat ja liikennevalvontaa suorittavat poliisit tästä?
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

Kärrätkää nyt äkkiä ydinjätteet Cerniin mustia aukkoja odottamaan, päästään niistä ainakin ensimmäisenä!
Avatar
Tengu
Harjunpää
Viestit: 343
Liittynyt: Ti Kesä 24, 2008 1:23 pm
Paikkakunta: Rikosnimike

Viesti Kirjoittaja Tengu »

Ihan varmuuden vuoks pitää huomenna olla krapula töissä.. . Ja ei.. ei tähän mitään taikauskoa liity :lol:
Torture is best at bedtime.
JPa
Remington Steele
Viestit: 214
Liittynyt: Ke Tammi 09, 2008 7:41 pm
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JPa »

Kuva
Lisää löylyä, PRKL!!!
”Kyynelien tuskaa, verien velka." Tytöt sanovat haastattelun lopuksi rikollisjärjestön tunnuslauseen: - "Vaikka sä oot hopeeta, niin sä oot täyttä kultaa." :mrgreen: :lol:
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

Hyvää maailmanloppua kaikille.

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

Solmu
Adrian Monk
Viestit: 2519
Liittynyt: Ti Heinä 22, 2008 2:19 pm

Viesti Kirjoittaja Solmu »

VoDKa kirjoitti:Hyvää maailmanloppua kaikille.
Lupailet vaan..
"Yöperho on koteloitunut"
JPa
Remington Steele
Viestit: 214
Liittynyt: Ke Tammi 09, 2008 7:41 pm
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JPa »

Ai tämmönenkö se oli?
Lisää löylyä, PRKL!!!
”Kyynelien tuskaa, verien velka." Tytöt sanovat haastattelun lopuksi rikollisjärjestön tunnuslauseen: - "Vaikka sä oot hopeeta, niin sä oot täyttä kultaa." :mrgreen: :lol:
Avatar
Tengu
Harjunpää
Viestit: 343
Liittynyt: Ti Kesä 24, 2008 1:23 pm
Paikkakunta: Rikosnimike

Viesti Kirjoittaja Tengu »

Vielä vajaat 10min starttiin.

The first injection of a beam is scheduled for 9:30 CET
Torture is best at bedtime.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Viesti Kirjoittaja Luupää »

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkom ... id=1584516
Nyt se käynnistyi - Ei maailmanloppua!
10.09.2008 10:43


Maailman kallein ja voimakkain fysiikan koelaitos aloitti keskiviikkona toimintansa Ranskan ja Sveitsin rajalla.

Euroopan hiukkasfysiikan tutkimuslaitoksen Cernin rakentama suuri hadronikiihdytin eli LHC ratkoo maailmankaikkeuden rakenteen viimeisiä arvoituksia.

- Pystymme näkemään syvemmälle aineen rakenteisiin kuin koskaan aikaisemmin, sanoi Liverpoolin yliopiston hiukkasfyysikko Tara Shears aamulla BBC:lle.

- Tutkimme sitä, miltä maailmankaikkeus näytti miljardisosasekunnin suuren alkuräjähdyksen jälkeen. Se on hämmästyttävää, todella fantastista.

Etsinnän kohteena oleva hiukkanen on niin sanottu Higgsin bosoni, jonka olemassaolo on toistaiseksi vain teoriaa.

Vastustajat pelkäsivät, että suuri hadronikiihdytin synnyttää minikokoisia mustia aukkoja, jotka voisivat jopa nielaista maapallon sisäänsä. Tutkijat kuitenkin vakuuttavat, ettei hadronikiihdyttimestä ole vaaraa ihmiskunnan turvallisuudelle.
Toivotaan että miljoonamopo pysyy lapasessa!
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Vastaa Viestiin