Susanne Lindholmin, 25 v. kellarisurma Helsingin Kumpulassa 8.8.1976

Suomessa tapahtuneet vielä selvittämättömät henkirikokset
Kylli
Perry Mason
Viestit: 3542
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kylli »

Hämmentävää, miten noissa jutuissa tulee vastaan eriäviä yksityiskohtia. Esim. muistan ihan tarkkaan lukeneeni jostain lauseen, jossa kumottiin kokonaan väittämä jonka mukaan Susanne olisi käynyt Helsinki-klubilla. Kun vaan muistaisin missä se oli... ARGH.

Tuossa tuli juuri niitä asioita, joita ainakin itse olen kaivannut: vähän Susannen luonteesta, perusteluita poliisin väittämille, tarkempaa tietoa tutkimuksista ja illan kulusta...

Ja Susannen sisaren nimi.

WTG Cotton!
Yö ja aamu jokainen, jollekin on viimeinen. Joka ilta, joka yö, jonkun sydän riemuin lyö. Jonkun sydän riemuin lyö, jonkun osa ikiyö...
Peräkylän Maigret
Javier Pena
Viestit: 1844
Liittynyt: Ke Heinä 04, 2007 11:17 pm
Paikkakunta: Pariisi

Viesti Kirjoittaja Peräkylän Maigret »

Kiitos vaivannäöstä. Kovin paljon uuttahan ei sitten tässä kuitenkaan ollut ja valitettavasti on todettava että tutkimus ei liene paljoakaan edistynyt yli kolmena vuosikymmenenä.
Cotton kirjoitti: Seura-lehti 12.11.1976 kertoo mm. seuraavaa:

Helsingin rikospoliisin komisario Martti Latikka:

"Tämä on ainakin tiedossa varmuudella: Lauantaina elokuun seitsemäntenä lentokenttävirkailija Susanne Lindholm, 25, oli sisarensa Camilla Lindholmin kanssa ulkona huvittelemassa.

Tytöt istuivat iltaa kello 22:n jälkeen Hotelli Haagan baarissa ja myöhemmin illalla he siirtyivät keskikaupungille Helsinki-klubille.

Susanne tanssi discossa norjalaisen miehen kanssa. Mies pyysi tyttöjä mukaansa hotelli Hesperian yökerhoon. Camilla poistui kuitenkin seurasta Rautatientorilla. Kello oli silloin 1.20.
He olivat sittenkin myös Helsinki-klubissa. Aiemmin olen luullut että Haaga ja Hesari sekoitettiin keskenään. Klo 01.20 lähtivät (silloinkin ) viimeiset bussit (65), mutta Susanne ei kuitenkaan halunnut seurata siskoaan vaikka taksirahaa ei liene ollut.
Cotton kirjoitti: Susanne siirtyi norjalaisen mukana Hesperiaan.

Myöhemmin aamuyöllä Susanne piipahti muutaman minuutin verran norjalaisen huoneessa ja nautti miehen seurassa yhden viskigrogin.

Hotellista Susanne poistui kello 3.20.
Hieman aiemmin arvioitua myöhemmin tuo poistuminen.

Cotton kirjoitti:Aamuyöllä Sofianlehdonkadun asukas kuuli ääniä, ehkä avunhuutojakin, talon pyöräkellarista.
Tässä ei siis puhuta klo 04 ajasta mitään ! Mistäköhän sekin on myöhemmin ilmestynyt mukaan ?
Cotton kirjoitti:Joitakin tunteja myöhemmin sunnuntaina iltapäivällä talon asukas meni pyöräkellariin ja löysi Susanne Lindholmin ruumiin lattialta. Susanne oli raiskattu ja kuristettu erittäin raa´asti.
Useita tunteja myöhemmin vasta klo 13 jälkeen.
Cotton kirjoitti:-Susannen matkasta Hesperiasta Sofianlehdonkadulle ei ole yhtään sellaista havaintoa, mikä olisi johtanut tulokseen, komisario Latikka kertoo.

-Suusannesta ei ole minkäänlaista havaintoa. Olemme puhuttaneet kaikki mahdolliset ihmiset vaihtoehtoisten kävelyreittien varrelta. Näiltä ihmisiltä tai sellaisilta jotka ovat meidän "vakioihmisiämme", tähän aikaan liikkeellä olevia, lehdenjakajia jne., emme ole saaneet myöskään ainuttakaan vihjettä.

-Susanne oli poikkeuksellisen kaunis nainen. Hänen miestuttunsa ovat sanoneet, että Susanne ei kulje kadulla niin etteikö perään katsottaisi. Kukaan ei kuitenkaan ole häntä nähnyt.

Eivät ole lehdenjakajat, taksikuskit, yövartijat huomanneet mitään !

Cotton kirjoitti:--Tavallista paremman näköinen nainen saa tuohon aikaan yöstä useitakin "kyytitarjouksia", kukaan ei kuitenkaan ole ilmoittautunut meille tällaisena tarjoajana.

-Näistä syistä olenkin pitänyt todennäköisempänä, että Susanne tuli kotiin autolla. Taksirahaa hänellä ei tiettävästä ollut, Latikka sanoo.
Toisaalta kukaan ei ole myöskään nähnyt yöllä kadulle talon eteen pysähtynyttä autoa, joka olisi siinä ollut parkissa ja myöhemmin kaasuttanut tiehensä.
Cotton kirjoitti: ---Meillä on useita erilaisia havaintoja, mutta monien haittana on epätarkkuus. Tapahtuma-aikakin on epäselvä. Kukaan kellarista ääniä kuulleistakaan ei tullut vilkaisseeksi kelloa.
No kai ne muistaa oliko silloin jo valoisaa vai vieläkö hämärää, kun kuulivat ääniä. Aurinko nousi tuolloin klo 04:15 Helsingissä !
Cotton kirjoitti: Latikka sanoo, että surmaajasta kyllä tiedetään jotain, mutta tutkinnallisista syistä näitä tietoja ei voi paljastaa.
Niinpä.
Cotton kirjoitti: Komisario on kallistunut sellaisen ajattelun kannalle, että Susanne yllätettiin ulko-ovella. Susannesta muotoutunut kuva ei hänen mielestään tue sellaista ajatusta, että Susanne olisi mennyt vapaaehtoisesti kellariin
Olisiko siis kyydin tarjonnut mies jättäen auton kadun reunaan lähtenyt seuraamaan hiipien perässä talon toiselle puolelle ja sitten hyökännyt
ulko-ovella.
Cotton kirjoitti:-Minä olen sitä mieltä, että tekijöitä on tässä tapauksessa vain yksi. Murhaaja on todennäköisesti keski-iän alapuolella.
Tuohon ei nyt tarvitse kovin paljon päättelykykyä.
Cotton kirjoitti:--Susanne on kamppaillut raivokkaasti ja hän on onnistunut vahingoittamaan surmaajaansa. Varmaa ei ole kuitenkaan pystyikö Susanne saamaan arpia miehen naamaan.
Ottavat hieman takaisin alussa julkaisemaansa naarmukasvo-teoriaa, joka taisi poikia liikaa vihjeitä.
Cotton kirjoitti: ---Tällaisen teon tekijä voi olla kuka tahansa, tekijä voi olla vaikka seurapiireistä, hänellä ei tarvitse olla mitään rötöksiä ennestään, häiriintyneestä miehestä on tietenkin kyse.
Aivan.
Cotton kirjoitti:---Tilanteen lähtökohta voi olla sellainen, ettei surmaaja ole alunperin aikonut tappaa Susannea, teon ei tarvitse olla suunniteltu. Sen sijaan raiskauksen jälkeinen surmaaminen on ollut hyvinkin harkittu, Latikka sanoo.
Niinpä. Murha ei rikoksena vanhene. Elinkautinen odottaa jotakuta.
Cotton kirjoitti:-Kun Susanne oli hyvin helposti ärsyyntyvä, hän ei sietänyt minkäänlaista ahdistelua, voi olla että hän itse kiihdytti tapahtumia tähän lopputulokseen."
Hieman arveluttava kommentti, mutta kuvaa aikakautta enemmän kuin kommentoijaa.
Cotton
Martin Beck
Viestit: 772
Liittynyt: Pe Huhti 25, 2008 5:28 pm
Paikkakunta: Fall River

Viesti Kirjoittaja Cotton »

Kieltämättä aika ihmeellinen kommentti komisariolta, mutta toisaalta samassa Seura lehden jutussa (suurkiitos muuten vihjeestä!) Susannen isä Torsten Lindholm kuvailee tytärtään seuraavanlaisesti:

-"Susanne pelkäsi... Häntähän oli ahdisteltu useita kertoja aikaisemminkin."

-"Hänessä oli se paha vika, että hän oli niin kiihkeä. Hän reagoi tuollaisessa tilanteessa niin voimakkaasti tunteella: tiuskaisi tai ei vastannut mitään jos yritti esimerkiksi päästä puheisiin kadulla."

-"Hän oli niin ylpeä tyttö. Hän oli hyvin itsenäinen ja halusi selvitä kaikista tilanteista itsenäisesti."

-kirj. virheitä korjattu-
Viimeksi muokannut Cotton, Ti Syys 09, 2008 5:14 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Peräkylän Maigret
Javier Pena
Viestit: 1844
Liittynyt: Ke Heinä 04, 2007 11:17 pm
Paikkakunta: Pariisi

Viesti Kirjoittaja Peräkylän Maigret »

Cotton kirjoitti:Kieltämättä aika ihmeellinen kommentti komisariolta, mutta toisaalta samassa Seura lehden jutussa (suurkiitos muuten vihjeestä!) Susannen isä Torsten Lindholm kuvailee tytärtään seuraanlaisesti:

-"Susanne pelkäsi... Häntähän oli ahdisteltu useita kertoja aikaisemminkin."

-"Hänessä oli se paha vika, että hän oli niin kiihkeä. Hän reagoi tuollaisessa tilanteessa niin voimakkaasti tunteella: tiuskaisi tai ei vastannut mitään jos yritti esimerkiksi päästä puheisiin kadulla."

-"Hän oli niin ylpeä tyttö. Hän oli hyvin itsenäinen ja halusi selvitä kaikista tilanteista itsenäisesti."
Muistan hämärästi tuon artikkelin. Tässä tullaan juuri siihen omaan teoriaani, että kun Susanne tunsi epämiellyttäväksi kävellä öisillä kaduilla, niin hän on saattanut hakeutua kävelemään niin näkymättömiin kuin mahdollista, pois jalkakäytäviltä esim. raitiotiekiskoille lehmusten katveeseen jne. Yö on kuitenkin jo pimeää elokuussa ja jospa hän sittenkin olisi tullut kävellen..Kukaan ei vain onnistunut näkemään häntä ..

Latikalla oli näköjään lempiteoria tuo autolla tuleminen. Mutta tuossa HS 6.8.2001 artikkelissa nykyinen tutkija ei enää vannonut sen nimeen.

EDIT: lisätty viimeisin kappale
Kylli
Perry Mason
Viestit: 3542
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kylli »

Cotton kirjoitti:Seura-lehti 12.11.1976 kertoo mm. seuraavaa:


Tytöt istuivat iltaa kello 22:n jälkeen Hotelli Haagan baarissa ja myöhemmin illalla he siirtyivät keskikaupungille Helsinki-klubille.

Oliko Haagassa muitakin ystäviä kuten muualla on kerrottu?

Myöhemmin aamuyöllä Susanne piipahti muutaman minuutin verran norjalaisen huoneessa ja nautti miehen seurassa yhden viskigrogin.

Nopsaan joi grogin...


Hotellista Susanne poistui kello 3.20.

Rivakkaan tahtiin sai Susanne niitä ratikkakiskoja pitkin kiiruhtaa... Jaa niin, oma olettamukseni pohjasi nyt siihen tietoon ajankohdasta, joka on joka paikassa muualla mainittu. Huom. ajankohdissahan kyllä sählättiin alusta lähtien. Ensimmäiset lähteet kertoivat Susannen poistuneen Hesperiasta klo 02.


Aamuyöllä Sofianlehdonkadun asukas kuuli ääniä, ehkä avunhuutojakin, talon pyöräkellarista.

Avunhuuto on muissa lähteissä kuvailtu varmaksi ja klo 04 tehdyksi.


-Susannen matkasta Hesperiasta Sofianlehdonkadulle ei ole yhtään sellaista havaintoa, mikä olisi johtanut tulokseen, komisario Latikka kertoo.
-Suusannesta ei ole minkäänlaista havaintoa.

Siis ei ole "sellaista" vai ei ole "minkäänlaista"?


-Tavallista paremman näköinen nainen saa tuohon aikaan yöstä useitakin "kyytitarjouksia", kukaan ei kuitenkaan ole ilmoittautunut meille tällaisena tarjoajana.

Eikös tästäkin ole useaan kertaan kerrottu, että tarjouksia tuli mutta Susanne torjui ne?


-Meillä on useita erilaisia havaintoja, mutta monien haittana on epätarkkuus. Tapahtuma-aikakin on epäselvä. Kukaan kellarista ääniä kuulleistakaan ei tullut vilkaisseeksi kelloa.

MITÄ??

Susannesta muotoutunut kuva ei hänen mielestään tue sellaista ajatusta, että Susanne olisi mennyt vapaaehtoisesti pyöräkellariin.

Susannellakin oli varmasti heikko kohtansa...


-Tällaisen teon tekijä voi olla kuka tahansa, tekijä voi olla vaikka seurapiireistä, hänellä ei tarvitse olla mitään rötöksiä ennestään,

Niinpä. Ks. edellä. Ja Kyllin lemppariteoria...

-Kun Susanne oli hyvin helposti ärsyyntyvä, hän ei sietänyt minkäänlaista ahdistelua, voi olla että hän itse kiihdytti tapahtumia tähän lopputulokseen.

Jospa se pinna oli monestakin syystä jo tiukalla?
Pyydän anteeksi, etten hallitse noitten multilainausten tekemistä (kyllä, opettelen sen ihan pian. Terveiset vaan opettajalle). Tummennetut kohdat ovat siis Kyllin kommentteja.
Yö ja aamu jokainen, jollekin on viimeinen. Joka ilta, joka yö, jonkun sydän riemuin lyö. Jonkun sydän riemuin lyö, jonkun osa ikiyö...
Peräkylän Maigret
Javier Pena
Viestit: 1844
Liittynyt: Ke Heinä 04, 2007 11:17 pm
Paikkakunta: Pariisi

Viesti Kirjoittaja Peräkylän Maigret »

Kylli kirjoitti:
Aamuyöllä Sofianlehdonkadun asukas kuuli ääniä, ehkä avunhuutojakin, talon pyöräkellarista.

Avunhuuto on muissa lähteissä kuvailtu varmaksi ja klo 04 tehdyksi.
Täytyy muistaa että tapahtumasta oli vasta reilu kolme kuukautta ja osa tiedon panttauksesta voi hyvinkin olla taktista.

Kylli kirjoitti: -Susannen matkasta Hesperiasta Sofianlehdonkadulle ei ole yhtään sellaista havaintoa, mikä olisi johtanut tulokseen, komisario Latikka kertoo.
-Suusannesta ei ole minkäänlaista havaintoa.

Siis ei ole "sellaista" vai ei ole "minkäänlaista"?
Tuo voi tarkoittaa että ei ole yhtään luotettavaa havaintoa, jonka perusteella tutkijat voisivat hylätä muut vaihtoehdot. Mutu-havaintoja varmaankin on ilmaantunut.

Kylli kirjoitti: -Tavallista paremman näköinen nainen saa tuohon aikaan yöstä useitakin "kyytitarjouksia", kukaan ei kuitenkaan ole ilmoittautunut meille tällaisena tarjoajana.

Eikös tästäkin ole useaan kertaan kerrottu, että tarjouksia tuli mutta Susanne torjui ne?
On sanottu että kyytiä tarjottiin tuossa Hesperian edustalla heti. Alan miesten kuulustelut olivat ehkä vaiheessa vielä ja voi olla taktinen lausunto tämäkin.
Kylli kirjoitti:Meillä on useita erilaisia havaintoja, mutta monien haittana on epätarkkuus. Tapahtuma-aikakin on epäselvä. Kukaan kellarista ääniä kuulleistakaan ei tullut vilkaisseeksi kelloa.

MITÄ??
Tarkoittaisko tämä että talon ympärillä olleesta yöllisestä eriasteisesta liikehdinnästä on tehty havaintoja, mutta näitä irrallisia elementtejä ei voida linkittää tähän ko. tapahtumaan. Kai se yöllisen bile-porukan kotiinlähtökin on aiheuttanut jonkinasteista hälyä ?
Cotton
Martin Beck
Viestit: 772
Liittynyt: Pe Huhti 25, 2008 5:28 pm
Paikkakunta: Fall River

Viesti Kirjoittaja Cotton »

Komisario Latikan ja Susannen isän teoriat sotivat toisiaan vastaan jo edm. lehtijutussakin.

Torsten Lindholm kertoo: "Susanne pelkäsi suomalaisia miehiä. En usko, että hän olisi vapaaehtoisesti noussut rahattomana vieraan tarjoamaan kyytiin..."

Ja että: "Vain viisi päivää ennen kuolemaansa Susanne oli sanonut sisarelleen, että hän ei suostuisi missään tapauksessa menemään kenenkään vieraan autoon. Susanne oli sanonut, että joskus hänelle saattoi jonkun tutunkin kyydissä tulla pelko: mitäpä jos tuo ajaa auton sivutielle ja raiskaa siellä."

Kellarissa lemmiskely teoriasta Torsten Lindholm kertoo seuraavaa: "Meitä, minua ja vaimoani, Susanne ei tällaisissa asioissa pelännyt tai arastellut. Hän toi jos halusi vieraan omaan huoneeseensa yöksi. Hän oli tehnyt näin aikaisemmin, emmekä ymmärrä miksi hän ei olisi voinut tehdä näin nytkin. Toisekseen on täysin järjenvastaista, että Susannen kaltainen tyttö edes ajattelisi tällaista mahdollisuutta jossain sementtisellä, pölyisellä kellarin lattialla. Lisäksi hän oli tehnyt treffit aikaisemmin illalla tapaamansa norjalaisen kanssa seuraavaksi illaksi, miksi..." (Tässä kohtaa sivu vaihtuu ja se sivu on ed. kansallisarkistossa!!)

Avainasiaankin T.Lindholmilla on sananen sanottavana: "Sitä me olemme miettineet, että olisiko murhaaja asunut joskus tässä talossa. Jotenkin tuntuu siltä, kuin hän olisi etukäteen tiennyt, jotta samalla avaimella pääsee ainakin kolmesta ovesta: ulko-oven lisäksi kellarikäytävään vievästä ovesta sekä pyöräkellarin ovesta."

Torsten Lindholm oli tapauksen aikaan jo eläkkeellä oleva Elanto-Tidningenin päätoimittaja ja Hufudstadsbladetin urheilu- ja rikostoimittaja.
Kylli
Perry Mason
Viestit: 3542
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kylli »

Miksiköhän Susanne pelkäsi suomalaisia miehiä?

Pelkäsikö Susanne nimenomaan auton kyydissä (koska mainitsi asiasta erikseen)? Miksi? Oliko hänelle joskus tapahtunut jotain epämiellyttävää jonkun kyydissä? Jonkun suomalaisen?

Mistä päätellään Susannen menneen kellariin nimenomaan "lempimään"? En itsekään pidä todennäköisenä em. vaihtoehtoa. Raiskauksessa on kyse aivan muusta. Ja sovinnossa lempimistä olisi tosiaan voinut tehdä siellä omassa huoneessa. Kyllä sinne on menty ihan muissa aikeissa, sovitusti tai sitten ei.

Tuota ns. entisen naapurin teoriaahan onkin jo pohdittu... Tai se jonkun entinen miesystävä -teoria sopisi myös.

Onkohan noista "seuraavan illan treffeistä" jonkun muunkin sana kuin norskin?
Yö ja aamu jokainen, jollekin on viimeinen. Joka ilta, joka yö, jonkun sydän riemuin lyö. Jonkun sydän riemuin lyö, jonkun osa ikiyö...
Cotton
Martin Beck
Viestit: 772
Liittynyt: Pe Huhti 25, 2008 5:28 pm
Paikkakunta: Fall River

Viesti Kirjoittaja Cotton »

Ei S.L.:n isäkään oikein usko tuohon "lemmiskelyteoriaan".

Seuraava lainaus on jälleen Torsten Lindholmilta:

"Tyttö saattoi jopa ajatella, että jos hän huutaa, niin sitten myöhemmin talon mummot puhuvat, jotta siellä se Lindholmin tyttö huusi humalassa viime yönä porraskäytävässä. Mitään kamppailun ääniä tai huutoja ei kukaan porraskäytävästä ole kuullut."

Edm. vrt. S.L.:n ylpeys ja itsenäisyys.
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Viesti Kirjoittaja skoone »

Cotton kirjoitti:Ei S.L.:n isäkään oikein usko tuohon "lemmiskelyteoriaan".

Seuraava lainaus on jälleen Torsten Lindholmilta:

"Tyttö saattoi jopa ajatella, että jos hän huutaa, niin sitten myöhemmin talon mummot puhuvat, jotta siellä se Lindholmin tyttö huusi humalassa viime yönä porraskäytävässä. Mitään kamppailun ääniä tai huutoja ei kukaan porraskäytävästä ole kuullut."

Edm. vrt. S.L.:n ylpeys ja itsenäisyys.
Nyt mulla alkoi hälytyskellot soimaan. Ihmeen syvällisesti, tai omistavasti, isä TL puhuu tyttärensä seksuaalimieltymyksistä/tottumuksista jne???
Muista lähdekritiikki!
Peräkylän Maigret
Javier Pena
Viestit: 1844
Liittynyt: Ke Heinä 04, 2007 11:17 pm
Paikkakunta: Pariisi

Viesti Kirjoittaja Peräkylän Maigret »

Cotton kirjoitti:Seuraava lainaus on jälleen Torsten Lindholmilta:

"Tyttö saattoi jopa ajatella, että jos hän huutaa, niin sitten myöhemmin talon mummot puhuvat, jotta siellä se Lindholmin tyttö huusi humalassa viime yönä porraskäytävässä. Mitään kamppailun ääniä tai huutoja ei kukaan porraskäytävästä ole kuullut."
Olisikohan vielä niin, että jos hyökkääjä on jollain tasolla tuttu, niin tuo huutaminen ei ala niin spontaanisti vaan asiaa yrittää ikään kuin ratkoa muuten. Aivan tuiki tuntemattoman hyökätessä kauhuefekti olisi voimakkaampi ja itsesuojeluvaiston käynnistämä kirkuminen alkaisi nopeammin.

OT - Nuo talon mummot jotka normaalisti rekisteröivät kaikki risahdukset ja ylöskirjaavat pihalla liikkujat, niin mitä hemmettiä ne tekivät tuona kohtalokkaana yönä? Laimin löivät päivystysvelvollisuuden !
Kylli
Perry Mason
Viestit: 3542
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kylli »

OT-kevennys:

Kerrostalokyttääjien sivustolla on muutama maininta Sofianlehdonkadulla toimivista kyttääjistä, tosin talojen numeroita ei ole mainittu ja kommentitkin ovat muutaman vuoden takaisia mutta totta puhut Maigret, jälleen kerran, tuskin niitä ainakaan vähemmän oli vuonna 1976...

:wink:
Yö ja aamu jokainen, jollekin on viimeinen. Joka ilta, joka yö, jonkun sydän riemuin lyö. Jonkun sydän riemuin lyö, jonkun osa ikiyö...
Cotton
Martin Beck
Viestit: 772
Liittynyt: Pe Huhti 25, 2008 5:28 pm
Paikkakunta: Fall River

Viesti Kirjoittaja Cotton »

OffTopic- mummoista ja muista asukkaista T.L. kertoo seuraavaa:

"Kun silloin viikonvaihteessa sattui olemaan kesälauantai, oli vain noin puolet talon asukkaista paikalla. Talonmiehen vaimo nukkui vain seitsemän metrin päässä ulko-ovelta, hän olisi varmaan herännyt jos jotain isompaa kamppailua olisi käyty."

Kyllähän nämä puoltavat aika vahvasti tuttuus-teoriaa, kun mukaan otetaan vielä S.L.:n häveliäisyys ja ylpeys jne.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Cotton kirjoitti:Edm. vrt. S.L.:n ylpeys ja itsenäisyys.
Tästä Susannen kotona asumisesta on jo aiemmin jauhettu eikä se suoranaisesti liity hänen kohtaloonsa, mutta... Miksi tuon ikäinen nainen, ylpeä ja omanarvontuntoinen asui vielä vanhempiensa luona? Työpaikka ja kaikkee.

Oliko hän asunut koskaan muualla, (tuota ulkomaan juttua lukuunottamatta)?

Entä miksi hän ns. vängällä halusi (ei rahaa) vielä ns. jatkoille Hesperiaan? Pitikö siellä kuitenkin tavata joku tai pitikö siellä mahdollisesti olla joku tietty hlö? Vai oliko syynä vain miehen tarve?

Tuo mahdollisuus, että tekijä oli jokin entinen asukas on hyvinkin mahdollinen - ehkä jopa todennäköinen. Ulko-ovien ja kellareiden lukot olivat tavallisia Abloy-lukkoja, joiden avaimet sai teettää kuka tahansa, (näin siis oletan olleen) ja kyllä monelle asukkaalle niitä taskunpohjalle muuton jälkeen oli jäänyt. Ehkä tarkoituksella ehkä ei.

Oliko kaikki vain sattumaa; entinen asukas ajoi/käveli/pyöräili alueella, näki Susannen ja seurasi häntä porrasaulaan ja sai jollain ihmeen syyllä hänet pyöräkellariin, (tunsivat/tiesivät toisensa), jossa teki surman. Tilanne vain karkasi käsistä. Ehkä mietti jopa ilmoittautumistaan poliisille, mutta aika kului "huh huh! ei kuulu mitään, taisin selvitä". Keitä profiiliin sopivia oli muuttanut tuosta osoitteesta pois viimeisen viiden vuoden aikana? No, eiköhän poliisi ole näitäkin jo selvitellyt?

Kiitokset Maigretille ja Kyllille pohdiskeluista sekä erityiskiitos Cottonille vaivannäöstä niin tämän kun muidenkin tapausten suhteen. Saadaan pidettyä tätä keskustelua yllä. Toivottavasti aiheuttaa jollekin pistoksia omaantuntoon...
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Cotton
Martin Beck
Viestit: 772
Liittynyt: Pe Huhti 25, 2008 5:28 pm
Paikkakunta: Fall River

Viesti Kirjoittaja Cotton »

Tekijän ja uhrin välinen tuttuus- teoria vahvistaa otettaan tämän viimeisimmän tietolähteen valossa.

Susannen löytymiseen liittyvistä seikoista Torsten Lindholm kertoo muuten seuraavalla tavalla:

"Kyllä murhaaja on ollut selvinpäin. Teon jälkikin on niin siistitty. Murhaaja on asettanut ilmeisesti Susannen harteilla olleen Finnairin vihreän jakun siististi ruumiin päälle ja asettanut vielä avaimenkin takin taskuun." (Seura 12.11.1976)

Sitten kun olen aina ajoittain sanoihin takertuja niin mitä kummaa Komisario Latikka ajoi takaa heittämällä, että "tekijä voi olla vaikka seurapiireistä"? Onko kyseessä ns. tahallinen lipsahdus, jolla nostettiin painetta epäiltyä kohtaan? Kuka oli muutaman vuoden takainen epäilty?

Ja vielä pahoitteluni, että tiputtelen näitä lainauksia näin pätkissä, mutta kuten osa jo tietääkin, materiaalia kohtasi traaginen katastrofi eikä juttu ole kokonaisuudessaan hallussani.
Vastaa Viestiin