Ah Venäjää!

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Avatar
bumi
Theo Kojak
Viestit: 1167
Liittynyt: Ma Tammi 30, 2017 10:41 pm

Re: Ah Venäjää!

Viesti Kirjoittaja bumi »

^ Vielä kun tuota ryssälää ihannoivat Suomessa asuvat muuttaisivat tuonne ihmemaahansa. :lol:
jhou
Perry Mason
Viestit: 3843
Liittynyt: Ti Maalis 31, 2015 3:09 pm

Re: Ah Venäjää!

Viesti Kirjoittaja jhou »

URSA kirjoitti: To Tammi 18, 2024 4:57 pm
Lavrov: Sota on ”puhdistanut” Venäjää

Ulkoministerin mukaan niin kutsuttu erikoissotilasoperaatio on saanut sellaisia ihmisiä lähtemään, jotka eivät tunne kuuluvansa venäläiseen historiaan ja kulttuuriin.

14:42

VENÄJÄN ulkoministeri Sergei Lavrov väitti torstaina, että Venäjän käymä hyökkäyssota Ukrainassa on ”puhdistanut” yhteiskuntaa.

”Erikoissotilasoperaatio on yhdistänyt yhteiskuntamme ennenkokemattomalla tavalla ja myötävaikuttanut sellaisten ihmisten puhdistukseen, jotka eivät tunne kuuluvansa venäläiseen historiaan ja kulttuuriin. Osa on lähtenyt ja osa on jäänyt, mutta muuttanut ajatteluaan”, Lavrov sanaili tiedotustilaisuudessa.

Kymmenet tuhannet ihmiset lähtivät Venäjältä, kun sota alkoi vajaat kaksi vuotta sitten. Tuhansia lisää lähti sen jälkeen, kun viranomaiset olivat kertoneet ”osittaisesta” liikekannallepanosta.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000010129064.html

Se vasta puhdistaakin yhteiskuntaa kun työikäisiä miehiä ei ole sen vertaa jäljellä että ylläpitäisivät lämmitysjärjestelmiä toimintakunnossa. :lol:
Sääli vaan, että puhdistus ei vielä ole yltänyt ihan ylimpään johtoon asti. Nythän siellä pääasiassa puhdistetaan erilaisten köyhien reuna-alueiden väestöä lähettämällä niitä lannoitteeksi Ukrainan pellolle. Näiden lavrovien, putinien ja peskovien jälkikasvu yrittää hoitaa asiat "toisella tasolla". Mutta ällös Lavrov huoli, sinunkin ja läheistesi vuoro koittaa. Diktatuureissa niin käy aina, vääjäämättä.
Hyvin suunniteltu on edelleenkin tekemättä.
C. Semmmone
Neuvoja-Jack
Viestit: 502
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 9:45 am

Re: Ah Venäjää!

Viesti Kirjoittaja C. Semmmone »

Venäjä ei voi hyötyä länsimaisella datalla opetetusta generatiivisesta tekoälystä.

Putinin mielestä länsimainen tekoäly on uhka Venäjälle.

- Emme voi hyväksyä ulkomaisen tekoälytekniikan monopolia. Se on vaarallista ja torjuttava, sanoi Putin syksyllä 2023 Moskovassa pidetyssä tekoälykonferenssissa.

Käytännössä Venäjä on jo menettänyt mahdollisuutensa pysyä mukana tekoälyn mahdollisuuksien hyödyntämisessä.

Tekoäly johtaa kuolemattomuuteen tai sukupuuttoon
viewtopic.php?f=10&t=40422&start=135#:~ ... oi%20Putin.

russian_robot.jpg
russian_robot.jpg (99.59 KiB) Katsottu 1675 kertaa
SDP pitäisi kieltää hyvien tapojen vastaisena.
C. Semmmone
Neuvoja-Jack
Viestit: 502
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 9:45 am

Re: Ah Venäjää!

Viesti Kirjoittaja C. Semmmone »

"Kaksi Venäjän Siperiassa toimivaa lentoyhtiötä on pyytänyt maan hallitukselta lupaa jatkaa yli 50-vuotiaiden, neuvostoaikaisten Antonov An-24- ja An-26-koneiden käyttöikää, koska samojen konetyyppien uudempiin koneisiin ei enää juuri löydy varaosia ja moottorikomponentteja. Suurimmat ongelmat johtuvat siitä, että etelävenäläisessä Donin Rostovissa sijainnut tehdas numero 412 lopetti näiden konetyyppien moottorikorjaukset maaliskuun lopussa 2023.

Suurin siperialaisyhtiö S7 Airliners on vähentämässä henkilökuntaansa Moskovan toimistostaan sekä pääkaupunkiin lentävistä miehistöistä, koska moni yhtiön Airbus A320- ja A321neo-koneista makaa kentillä, koska niiden Pratt&Whitney -moottoreita ei pystytä huoltamaan. Talouslehti Kommersantin mukaan varaosapulan takia myös muut lentoyhtiöt alkavat vähentää henkilöstöään tänä vuonna."

Siperiasta loppuvat koneet, itänaapurin lentoliikenteen alho syvenee
Koneiden korjaaminen vaikeutuu, hätälaskuihin johtavat vikatilanteet lisääntyvät ja yhtiöt vähentävät henkilökuntaansa.
https://www.verkkouutiset.fi/a/siperias ... o-syvenee/
18.01.2024

C. Semmmone kirjoitti: Ti Joulu 19, 2023 8:44 am Moskovia (Venäjä) asettaa tavoitteita vuodelle 2024. Vinkkejä Putinille:

- Erikoinen operaatio jatkuu, kunnes saksalaiset kansallissosialistit on häädetty Ukrainasta
- Ukrainassa kaatuvien omien sotilaiden määrä nostetaan pysyvästi yli 1.000 kpl / vuorokausi
- Korvaukseksi kaatuneiden omaisille lähetetään kutsu asepalvelukseen
- Järjestetään yleinen liikekannallepano
- Otetaan käyttöön tehokasta Saksassa kehitettyä krematoriotekniikkaa

- Asemenot nostetaan 40 prosentista 60 prosenttiin julkisista menoista
- Mustanmeren laivasto siirtyy suunnitelman mukaisesti vakuutusyhtiön arvioitavaksi
- Aseiden vienti ulkomaille lopetetaan, paitsi jatketaan Ukrainan suurimpana aseistajana
- Venäjä lahjoittaa 300 miljardia dollaria ulkomailla olevia varoja Ukrainan aseistamiseen
- Ukrainasta tuodaan 20% enemmän pesukoneita ja otetaan niiden mikropiirit asekäyttöön

- Kuorma-autot suojataan räjähtävällä (reaktiivisella) panssaroinnilla
- Hävittäjälentokoneissa otetaan käytöön pitävä teippi suunnistuslaitteille
- Hävittäjäkoneisiin kehitetään kyky lentää pilvipoudalla ja nousta sulan maan aikaan
- Ydinaseita yritetään saada toimintakuntoon räjäyttämättä kovin monta vahingossa
- Venäjän asevoimien modernisointi taantuu toiset 18 vuotta

- Taistelukoulutusta lisätään päiväkodeissa
- Taistelukoulutusta lisätään delfinaarioissa
- Öljylle ja kaasulle 35% alennus ja vienti supistetaan 35%, kun muu maailma luopuu fossiilisista
- Öljyä ja kaasua aletaan käyttää talojen lämmitykseen Itä-Siperiassa
- Avaruuslennot lopetetaan asiakkaiden puutteessa, ellei Kuusta löydy kansallissosialisteja

- Matkustajalentokoneista joka toinen puretaan varaosiksi
- Henkilöautoista joka toinen puretaan varaosiksi
- Loputkin ulkomaiset yritykset kansallistetaan
- McDonaldsin seuraaja alkaa myydä ranskalaisia perunoita
- Vähintään yksi 83 itsehallinnollisesta alueesta itsenäistyy

- Brasilia, Intia ja Kiina ottavat ruplan viralliseksi valuutakseen
- Kiinaan avataan ratayhteys
- Annetaan Suomelle lupa lähettää Allegro-junat Ukrainaan
- Pohjois-Koreasta saadaan aseiden lisäksi huipputekniikkaa ja kulutustavaroita
- Erotetaan Venäjä rautaesiripulla pysyvästi Euroopasta kokonaan Aasian maaksi

- Uhataan hyökkäyksellä Natoa, Suomea, Viroa, Latviaa, Puolaa, Saksaa ja Iso-Britanniaa
- Luvataan, ettei hyökätä Natoon, Suomeen, Viroon, Latviaan, Puolaan, Saksaan tai Iso-Britanniaan
- Aiheutetaan nälänhätä joko Venäjällä tai ulkomailla
- Keskuspankki nostaa ohjauskoron 25 prosenttiin
- Kananmunien tuonti muka sallitaan, se on ovela hämäys (maskirovka)

- Kun Suomen puolelta ei voi enää hakea pankkiautomaateista euroja, .. öh .. lähetellään kirjeitse?
- Ainakin Ruotsi autetaan Natoon
- Hyväksytään Unkari liitettäväksi Venäjään venäläisellä kansanäänestyksellä
- Valitaan Putin tai pari presidentiksi esim. venäläisellä kansanäänestyksellä
- Tuomitaan Navalnyi vankilaan tai hukataan Navalnyi vankilasta

- Suomea onnitellaan Natoon liittymisen johdosta lahjoittamalla tarpeettomat avaruuskirurgit ja kvanttikemistit
- Yliopistokoulutuksen saaneet lähetetään ulkomaille, mieluiten Ukrainaan
- Ikkunoiden ja ovien turvallisuuteen kiinnitetään yhä enemmän huomiota
- Kellot käännetään näyttämään Moskovan aikaa, 50 vuotta taaksepäin
- Kulutustavaroiden saatavuus USAn tasolle: Ruplalla ei saa mitään, dollarilla saa mitä tahansa

Tuleekos mieleen nyt muuta?
SDP pitäisi kieltää hyvien tapojen vastaisena.
Samira
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1414
Liittynyt: Pe Marras 22, 2019 12:33 pm

Re: Ah Venäjää!

Viesti Kirjoittaja Samira »

Replikaani kirjoitti: Pe Tammi 19, 2024 10:28 pm Newsweek kertoo kuinka Venäjä voitti pakotesodan länsimaita vastaan. Hyvähän se on että näistä kirjoitellaan länsimaissakin.

https://www.newsweek.com/how-russia-won ... on-1861645
How Russia Won the Sanctions War With the West
It is now abundantly clear that Russia has defeated the Western sanctions regime that was intended to cripple its economy and force its withdrawal from Ukraine. Instead of collapsing, the Russian economy is growing rapidly. Russia's GDP grew by an impressive 5.5 percent in the third quarter of 2023. Final figures for the year are not yet in, but Russian GDP growth for all of 2023 should exceed 3 percent. Ironically, the Russians are doing rather better than those who imposed sanctions on them. In 2023, the U.S. economy grew by 2.4 percent while the German economy shrank, and the EU as a whole grew by less than 1 percent
Sanctions are cheap and easy to impose, but they seldom work. While they make it look like you are doing something meaningful, they are, in fact, often little more than economic virtue signaling. Economic sanctions have certainly not changed the outcome in Ukraine. Kyiv is out of men, out of money, out of artillery shells and out of time. The West should stop giving money to a man with a hole in his pocket.

Kyseessä on jonkun mielipidekirjoitus, ei mikään uutinen. Venäjä ei ole voittanut yhtään mitään. Rupla mönkii pohjamudissa, öljyä myydään alle omakustannushinnan. Maasta on loikannut terävin kärki, aivovuoto. Tulevaisuus ei hyvältä näytä. Kovasti esitetään kaiken olevan hyvin.
Sikis:
Faktahan on kuten NATO:kin tunnustaa ettei jonkin Ukrainan haltuunottoon mene puoltatuntia kauempaa. Näin ei kuitenkaan ole näillä näkymin tapahtumassa vaikkakin länsipropagandakoneisto nyt yrittää muuta surkuhupaisasti esittää.
Honey_Badger
Neuvoja-Jack
Viestit: 581
Liittynyt: Ke Joulu 27, 2023 9:37 am

Re: Ah Venäjää!

Viesti Kirjoittaja Honey_Badger »

C. Semmmone kirjoitti: To Tammi 18, 2024 11:37 pm Venäjä ei voi hyötyä länsimaisella datalla opetetusta generatiivisesta tekoälystä.

Putinin mielestä länsimainen tekoäly on uhka Venäjälle.

- Emme voi hyväksyä ulkomaisen tekoälytekniikan monopolia. Se on vaarallista ja torjuttava, sanoi Putin syksyllä 2023 Moskovassa pidetyssä tekoälykonferenssissa.

Käytännössä Venäjä on jo menettänyt mahdollisuutensa pysyä mukana tekoälyn mahdollisuuksien hyödyntämisessä.

Tekoäly johtaa kuolemattomuuteen tai sukupuuttoon
viewtopic.php?f=10&t=40422&start=135#:~ ... oi%20Putin.


russian_robot.jpg
Niinpä, tekoälyn kehittämisen tai edes ymmärtämisen peruslähtökohta on riittävä määrä 'normaalia' tarpeeksi korkeaa ihmisälyä. Tätä ei zenäjällä enää juurikaan ole, ei edes lähellekään sen verta mitä kommariliiton aikaan oli. Erilaiset puhdistukset ja aivovuoto ulkomaille on pitänyt asiasta huolen, kuten myös yliopisto- ja tutkimusjärjestelmän tehottomuus. Unohtaa ei sovi myöskään yhteiskunnan muiden alojen läpitunkevan, voimallisen korruption vaikutuksia - se pakottaa resurssoimaan asioita ja toimintaa moninkertaisesti yli oikean tarpeen, jä nämäkin resurssit ovat sitten poissa muusta, kuten tutkimuksesta.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9316
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ah Venäjää!

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Ei Venäjällä ihan kaikkia työntekijöitä olla lähetetty sotarikostelemaan Ukrainaan. Tärkeimmät on jätetty hommiin kotimaan hyväksi!

Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
C. Semmmone
Neuvoja-Jack
Viestit: 502
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 9:45 am

Re: Ah Venäjää!

Viesti Kirjoittaja C. Semmmone »

Kaksoiskansalaisuus on hankala asia, varsinkin Venäjän tapauksessa.
Maahanmuuttajan lojaalisuus vanhaa kotimaata kohtaan on yleensä suurempi kuin uutta kotimaata kohtaan.


"Venäjän viranomaiset laativat lakia, joka velvoittaa ulkomailla asuvat Venäjän kansalaiset rekisteröitymään omaan ”maahanmuuttorekisteriin”.

Rekisteriin yhdistetään FSB:n (entisen KGB:n) sekä talous-, oikeus- ja tutkimusministerin tietoja, joista rakennetaan ihmiselle profiili. Lisäksi suunnitellaan, että joitakin biologisia tietoja tullaan vaatimaan.

Jo nyt Venäjän kansalaiset, jotka asuvat ulkomailla, ovat velvollisia auttamaan Venäjän hallitusta kaikilla mahdollisilla tavoilla, jos hallitus esittää tällaisen vaatimuksen yksittäiselle ihmiselle. Tällä uudella lailla ulkomailla asuvat venäläiset otetaan entistä tehokkaampaan vakoilukäyttöön."

Ulkomailla asuvat venäläiset otetaan Kremlin syyniin – FSB valkkaa heistä parhaat ”toimintaan”
https://pt-media.org/2024/01/20/ulkomai ... oimintaan/
20.1.2024 Paavo/ Pt-media
SDP pitäisi kieltää hyvien tapojen vastaisena.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15356
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ah Venäjää!

Viesti Kirjoittaja URSA »

Likasangolla kolahti pilkka omaan nilkkaan.
Lukašenka on loukkaantunut halkoja hakatessaan

Valko-Venäjän presidentti sanoi loukanneensa jalkansa polttopuita pilkkoessaan.
Valko-Venäjän Aljaksandr Lukašenka pilkkoi puita syyskuussa 2022 ja irvaili Euroopan energiakriisille.

Tänään klo 4:23

Valko-Venäjän presidentti Aljaksandr Lukašenka joutui jättämään väliin jääkiekkojoukkueensa ottelun lauantaina loukkaantumisen vuoksi, kertoo Valko-Venäjän valtiollinen uutistoimisto Belta.

Lukašenka kertoi loukkaantumisestaan valkovenäläisellä Telegram-kanavalla.

Kanavalla jaetulla videolla 69-vuotias presidentti kertoo saaneensa vamman työmatkallaan Borisovin alueella sijaitsevaan autotehtaaseen perjantaina.

– Olin pilkkomassa polttopuita. Noin 80 kiloa painava kanto putosi jalkani päälle. Jatkoin kävelyä, ja jalka näytti olevan kunnossa, mutta myöhemmin..., Lukašenka kuvasi loukkaantumistaan.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e27 ... e0229f4c92

Pudonneeko kohta sairaalan ikkunasta.
Kummisetä
Michael Knight
Viestit: 4280
Liittynyt: Ma Joulu 16, 2019 3:52 pm

Re: Ah Venäjää!

Viesti Kirjoittaja Kummisetä »

^Hienoa! Ja toinen päivän hyvä uutinen:
ryssiltä loppuu insuliini vaikka "pakotteet ei vaikutakkaan ryssiin millään tavalla" :twisted:
Toivotaan että ryssä tajuaa mistä on kysymys , kaappaavat vallan ja tappavat assputinin kätyreineen!

Monet venäläiset kärvistelevät ilman elintärkeää lääkettä
Diabeteksen hoidossa käytettävästä insuliinista on pulaa ympäri Venäjää.

Insuliinista on pulaa apteekeissa Venäjällä, kirjoittaa riippumaton venäläismedia Moscow Times.

Syynä on Venäjän Ukrainaan aloittama hyökkäys, sillä diabeteksen hoidossa käytettävät lääkkeet ovat yleensä tulleet Venäjälle ulkomailta.
Venäjän terveysministeriön mukaan diabeetikoita on tällä hetkellä Venäjällä yli 10 miljoonaa.
– Tulen apteekkiin, ja minulle sanotaan, ettei insuliinia ole, Barnaulin kaupungissa Etelä-Siperiassa asuva Jelena kertoi ngs22.ru -sivustolle.
Kaakkois-Siperian Tšitassa asuva Anna Vavilina sanoi paikallismedialle, että pikainsuliinia ei ole saatavilla missään apteekissa.

– Sitä ei voi tilata. Sitä ei yksinkertaisesti ole olemassa, Vavilina sanoo.
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
C. Semmmone
Neuvoja-Jack
Viestit: 502
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 9:45 am

Re: Ah Venäjää!

Viesti Kirjoittaja C. Semmmone »

Nyt se maa lopultakin jäätyi ja Venäjä pääsee suunnitelman mukaisesti nostamaan tappiot ennätyslukemiin.


"Venäjän hyökkäyksen intensiteetti on kasvanut tasaisesti viimeisen kahden viikon aikana, kertoo Britannian puolustusministeriön tuore tiedusteluraportti.

– Keskeinen tekijä tässä on erittäin todennäköisesti maaperän jäätyminen, mikä mahdollistaa panssaroitujen ajoneuvojen liikkumisen maastossa, raportissa kirjoitetaan.

Venäjän hyökkäykset ovat voimistuneet vertailtaessa ajanjaksoa 14.–18. tammikuulta edelliseen viiden päivän jaksoon, Ukrainan asevoimista on raportoitu.

Näiden viiden päivän aikana Venäjän sotilasajoneuvojen menetykset kasvoivat 88 prosenttia ja venäläisten panssarivaunujen menetysten määrä 95 prosenttia.

Lisäksi venäläisten kaatuneiden määrä nousi samalla ajanjaksolla 15 prosenttia."

Venäjä hyökkää yhä kovemmin, myös tappiot kasvaneet
Suopeammat sääolosuhteet ovat avittaneet Venäjän etenemistä.
https://www.verkkouutiset.fi/a/venaja-h ... kasvaneet/
Verkkouutiset 21.01.2024

C. Semmmone kirjoitti: Ti Joulu 19, 2023 8:44 am Moskovia (Venäjä) asettaa tavoitteita vuodelle 2024. Vinkkejä Putinille:

- Erikoinen operaatio jatkuu, kunnes saksalaiset kansallissosialistit on häädetty Ukrainasta
- Ukrainassa kaatuvien omien sotilaiden määrä nostetaan pysyvästi yli 1.000 kpl / vuorokausi
- Korvaukseksi kaatuneiden omaisille lähetetään kutsu asepalvelukseen
- Järjestetään yleinen liikekannallepano
- Otetaan käyttöön tehokasta Saksassa kehitettyä krematoriotekniikkaa

- Asemenot nostetaan 40 prosentista 60 prosenttiin julkisista menoista
- Mustanmeren laivasto siirtyy suunnitelman mukaisesti vakuutusyhtiön arvioitavaksi
- Aseiden vienti ulkomaille lopetetaan, paitsi jatketaan Ukrainan suurimpana aseistajana
- Venäjä lahjoittaa 300 miljardia dollaria ulkomailla olevia varoja Ukrainan aseistamiseen
- Ukrainasta tuodaan 20% enemmän pesukoneita ja otetaan niiden mikropiirit asekäyttöön

- Kuorma-autot suojataan räjähtävällä (reaktiivisella) panssaroinnilla
- Hävittäjälentokoneissa otetaan käytöön pitävä teippi suunnistuslaitteille
- Hävittäjäkoneisiin kehitetään kyky lentää pilvipoudalla ja nousta sulan maan aikaan
- Ydinaseita yritetään saada toimintakuntoon räjäyttämättä kovin monta vahingossa
- Venäjän asevoimien modernisointi taantuu toiset 18 vuotta

- Taistelukoulutusta lisätään päiväkodeissa
- Taistelukoulutusta lisätään delfinaarioissa
- Öljylle ja kaasulle 35% alennus ja vienti supistetaan 35%, kun muu maailma luopuu fossiilisista
- Öljyä ja kaasua aletaan käyttää talojen lämmitykseen Itä-Siperiassa
- Avaruuslennot lopetetaan asiakkaiden puutteessa, ellei Kuusta löydy kansallissosialisteja

- Matkustajalentokoneista joka toinen puretaan varaosiksi
- Henkilöautoista joka toinen puretaan varaosiksi
- Loputkin ulkomaiset yritykset kansallistetaan
- McDonaldsin seuraaja alkaa myydä ranskalaisia perunoita
- Vähintään yksi 83 itsehallinnollisesta alueesta itsenäistyy

- Brasilia, Intia ja Kiina ottavat ruplan viralliseksi valuutakseen
- Kiinaan avataan ratayhteys
- Annetaan Suomelle lupa lähettää Allegro-junat Ukrainaan
- Pohjois-Koreasta saadaan aseiden lisäksi huipputekniikkaa ja kulutustavaroita
- Erotetaan Venäjä rautaesiripulla pysyvästi Euroopasta kokonaan Aasian maaksi

- Uhataan hyökkäyksellä Natoa, Suomea, Viroa, Latviaa, Puolaa, Saksaa ja Iso-Britanniaa
- Luvataan, ettei hyökätä Natoon, Suomeen, Viroon, Latviaan, Puolaan, Saksaan tai Iso-Britanniaan
- Aiheutetaan nälänhätä joko Venäjällä tai ulkomailla
- Keskuspankki nostaa ohjauskoron 25 prosenttiin
- Kananmunien tuonti muka sallitaan, se on ovela hämäys (maskirovka)

- Kun Suomen puolelta ei voi enää hakea pankkiautomaateista euroja, .. öh .. lähetellään kirjeitse?
- Ainakin Ruotsi autetaan Natoon
- Hyväksytään Unkari liitettäväksi Venäjään venäläisellä kansanäänestyksellä
- Valitaan Putin tai pari presidentiksi esim. venäläisellä kansanäänestyksellä
- Tuomitaan Navalnyi vankilaan tai hukataan Navalnyi vankilasta

- Suomea onnitellaan Natoon liittymisen johdosta lahjoittamalla tarpeettomat avaruuskirurgit ja kvanttikemistit
- Yliopistokoulutuksen saaneet lähetetään ulkomaille, mieluiten Ukrainaan
- Ikkunoiden ja ovien turvallisuuteen kiinnitetään yhä enemmän huomiota
- Kellot käännetään näyttämään Moskovan aikaa, 50 vuotta taaksepäin
- Kulutustavaroiden saatavuus USAn tasolle: Ruplalla ei saa mitään, dollarilla saa mitä tahansa

Tuleekos mieleen nyt muuta?
SDP pitäisi kieltää hyvien tapojen vastaisena.
C. Semmmone
Neuvoja-Jack
Viestit: 502
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 9:45 am

Re: Ah Venäjää!

Viesti Kirjoittaja C. Semmmone »

Unohtui ehdottaa Alaskan haltuunottoa Venäjän listalle vuoden 2024 tavoitteiksi.


"Venäjän presidentti Vladimir Putin on allekirjoittanut asetuksen, jonka mukaan Alaskan myynti Yhdysvalloille vuonna 1867 oli laitonta. Venäjän mukaan Yhdysvallat on siten ”miehittänyt Alaskan laittomasti”."

Venäjän mukaan Alaska kuuluu sille, Vladimir Putin allekirjoitti asetuksen
Venäjän mielestä Yhdysvallat osti Alaskan siltä laittomasti.
https://www.verkkouutiset.fi/a/venajan- ... asetuksen/
Verkkouutiset 22.01.2024
SDP pitäisi kieltää hyvien tapojen vastaisena.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15356
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ah Venäjää!

Viesti Kirjoittaja URSA »

Trumppi tietenkin lupaa Alaskan vaalivoittoa vastaan.

Luulisi perusryssienkin alkavan huomaamaan jotakin.
Venäjän rautateille tehty yli 180 sabotaasi-iskua, kutsuntatoimistoihin yli 200 tuhopolttoa

PÄIVITETTY 22.01.2024 | 15:02

Kuva

Venäjän sisäministeriö kertoi hämmentäviä numeroita hyökkäyssodan alusta alkaen.

Venäjän rautateitä vastaan on tehty vajaan kahden vuoden aikana 184 sabotaasi-iskua. Samassa ajassa Venäjän kutsuntatoimistoihin kohdistui 220 tuhopolttoa. Luvut ovat peräisin Venäjän sisäministeriön yleisen turvallisuuden yksikön päälliköltä. Uutistoimisto Tassin tiedoista kertoo Lenta.ru.

Luvut on kerätty alkaen siitä, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan 24. helmikuuta 2022. Venäläisten medioiden mukaan luvut ovat ”sotilaallisen erikoisoperaation” alusta.

Rautateihin kohdistuneista iskuista otettiin kiinni 141 ihmistä. Heistä 59 oli teini-ikäisiä. Tuhopolttoiskuja tehtiin sisäministeriön mukaan 58 alueella, ja niiden selviämisprosentti oli 85. Tuhopoltoista syytteen sai yhteensä viisitoista alaikäistä. Sisäministeriön edustajan Stanislav Kolesnikin mukaan alaikäisten osuus johtuisi siitä, että köyhissä oloissa elävät ovat valmiita tekemään rikoksia rahaa vastaan.

Venäjän hyökkäys on kestänyt himpun alle 700 päivää. Mikäli sisäministeriön kertomat numerot pitävät paikkansa, se tarkoittaisi, että Venäjän rautateitä on sabotoitu noin joka neljäs päivä, ja kutsuntatoimistoja noin joka kolmas päivä. Lukujen oikeellisuudesta ei ole kuitenkaan mahdollista varmistua itsenäisesti.
https://www.verkkouutiset.fi/a/venajan- ... /#e14dfa71
Solttuetsivä
Jessica Fletcher
Viestit: 3483
Liittynyt: La Maalis 19, 2016 12:22 pm

Re: Ah Venäjää!

Viesti Kirjoittaja Solttuetsivä »

C. Semmmone kirjoitti: Ma Tammi 22, 2024 1:04 pm Unohtui ehdottaa Alaskan haltuunottoa Venäjän listalle vuoden 2024 tavoitteiksi.


"Venäjän presidentti Vladimir Putin on allekirjoittanut asetuksen, jonka mukaan Alaskan myynti Yhdysvalloille vuonna 1867 oli laitonta. Venäjän mukaan Yhdysvallat on siten ”miehittänyt Alaskan laittomasti”."

Venäjän mukaan Alaska kuuluu sille, Vladimir Putin allekirjoitti asetuksen
Venäjän mielestä Yhdysvallat osti Alaskan siltä laittomasti.
https://www.verkkouutiset.fi/a/venajan- ... asetuksen/
Verkkouutiset 22.01.2024
Tuo Alaskan myynti oli siihen aikaan ainut mahdollisuus.
Alaskalla ei silloin ollut oikeastaan mitään arvoa ja siitä aiheutui isot kulut.

Venäjä ei olisi pystynyt puolustamaan Alaskaa ja Iso-Britannia olisi vallannut ja vaatinut omakseen ilmaiseksi.
Silloin Kanadan omistanut Iso-Britannia olisi ottanut Alaskan helposti haltuunsa.

Venäjä hävisi Krimin sodan ja Iso-Britannia olisi todennäkäisesti vaatinut Alaskaa sotakorvauksena jos Venäjä ei kykene maksamaan korvauksia rahalla ja kullalla.
Venäjllä ei ollut varoja maksaa sotakorvauksia joita siltä vaadittiin hävitystä Krimin sodasta.
Venäjän Tsaari ei ollut halukas neuvottelemaan sotakorvauksista Iso-Britannian kanssa ja oli riski että Iso:Britannia valloittaa ja ottaa haltuun Alaskan sotakorvauksena.
Silloin Venäjä aloitti Alaskan tarjoamisen myynnillä USA:lle.
Sitten myynti toteutui muutamna vuoden kuluttua, 1867.

Venäjälle oli tuossa intressinä myös se, että tuohon aikaan USA ja Iso-Britannia olivat tavallaan toistensa vihollisia.
Ja Venäjä ajatteli, että tuo tasapainottaa tilannetta myös Venäjän kauko-idässä kun Alaska myydään Iso-Britannian viholliselle.
C. Semmmone
Neuvoja-Jack
Viestit: 502
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 9:45 am

Re: Ah Venäjää!

Viesti Kirjoittaja C. Semmmone »

Niin, oli aika, jolloin Suomi-Moskovia omisti nykyisin USAlle kuuluvan Alaskan.
Turha meidän suomalaisten on haikailla Alaskan tai muiden myymiemme alueiden perään.

Varsinkin se nykyinen Venäjä on sellainen kaatopaikka, etten huolisi sitä enää takaisin.
En edes niitä parhaita läntisiä osia, vaikka pääkaupunkimme Helsinki onkin liian lähellä rajaa.
En edes ilman venäläisiä.

En usko, että Venäjä (Moskovia) kykenisi estämään idän suunnasta Suomeen suuntautuvaa hyökkäystä.
Sellainen uhka on aiemminkin poikinut aluevaatimuksia Karjalassa. Ehkä se pelottaa Venäjää.

Mutta turhaan Venäjä jatkuvasti pelkää Suomen hyökkäävän ja valloittavan.
Unohdetaan me suomalaiset suosiolla Amerikan ja Aasian alueet.
SDP pitäisi kieltää hyvien tapojen vastaisena.
Vastaa Viestiin