4v. pojan törkeä kuolemantuottamus 8.6.2023 Joensuu, äidille ja isäpuolelle ehdotonta

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
NeitiEtsivätär
Lauri Hanhivaara
Viestit: 128
Liittynyt: Su Maalis 24, 2013 3:48 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittu

Viesti Kirjoittaja NeitiEtsivätär »

Jokukukavaan kirjoitti: Ma Helmi 12, 2024 3:18 pm
NeitiEtsivätär kirjoitti: Ma Helmi 12, 2024 3:11 pm
Oikeus ennen kaikkea kirjoitti: Ma Helmi 12, 2024 1:58 pm Lapsiraukka on ollut varmaan joku fakiiri: "Puolustus myös katsoo, että lapsi ei ole ilmaissut kipuaan, joten äiti ei ole voinut tätä lapsen tuskaa."
Siis ajatelkaa nyt vähän 27x27 cm palorakkula eikä aiheuta sellaista kipua, että edes valittaisi siitä...
:twisted: :twisted: :twisted:
Kuulostaa siltä, että pientä on aiemminkin jo kauan rankaistu itkusta, joten ei ole enää edes sitä tehnyt.

Tämä tapaus niin kuvottaa.
Eiköhän se lapsi ole ollut vaan niin kovassa shokissa ja tajunnan rajamailla jo tuolloin että itkua ei paljon irtoa. Palovamman tulohetkellä on takuulla itkenytkin. Naapurit on voineet olla töissä ym silloin ja eipä kaikissa kerrostaloissa itkukaan naapuriin kuulu. Takuulla silloin jo kun Muusa kotiutunut on Milo jo shokissa ollut. Meille aikuisillekin jos tulee oman kämmenen kokoinen mustelma niin suositus on mennä lääkäriin. Milon mustelma ylsi keskivartalosta jalkaan ollen mitä 11×9cm ja palovammat lähes 30×30 isoin niistä.
Toivotaan kovasti, että oli mieluummin shokissa.

Luin vain, että naapuri todennut, että lapsen itkua ei kuulunut normaalistikaan.
Kyllähän nyt ääntä lähtee tuommoisesta pikkutyypistä varsinkin jos oli niin tapaturma-altis kuin synnyttäjä väittää.
Että siihen tuon kommenttini perustin.
olankohaus
Alibin satunnaislukija
Viestit: 69
Liittynyt: Su Kesä 11, 2023 6:25 am

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittu

Viesti Kirjoittaja olankohaus »

Tässä tietoa Vileda mopista:


”Tietoja hyörymopista Vileda Steam Plus 168917:
Käyttövalmis 15 sekunnissa.
Toimii useimmilla lattioilla.
3 mitta-asetusta – parketti, matto ja kaakeli.
Vesisäiliö: 0,4 litraa.
Paino 2,3 kg.
Pituus 126 cm.

Puhdistaa ilman kemikaaleja
Säännöllinen höyrypesu auttaa poistamaan punkkeja ja tietynlaisia bakteereja. Laita enintään 400 ml vettä ja käynnistä kone, joka on valmis jopa 15 sekunnissa.”

Eli se että käynnistää mopin ja odottaa 15sek, sekä jahtaa lasta pitkin kämppää on aika pitkä aika miettiä tekoa uudelleen. Meillä on höyrymoppi ja kerran vahingossa se ”suhahti” kun nostin moppia, niin 10cm päässä kirpaisi paljaalle iholle niin että säpsähdin oikein. Eli lapsen kokema on ollut pelkkää tuskaa… Voi pieni raukka. :(
MissMacGyver
Susikoski
Viestit: 35
Liittynyt: Ma Tammi 08, 2024 9:48 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittu

Viesti Kirjoittaja MissMacGyver »

Jokukukavaan kirjoitti: Ma Helmi 12, 2024 3:26 pm Eli on aivan ilmiselvää, että lasu on muokannut ja pahasti. Lapsi joka palautuu huostaanotosta kotiin alkaa saada isoja mustelmia jotka pöiväkotikin huomaa. Lasu on takuulla tehty päiväkodista huostaanottotaustankin jälkeen erityisesti. Missä on ollut lastensuojelu? Paha moka joka maksoi viattoman lapsen hengen.
Hmm, kunpa vaan vastaavasta olisi jokin ennakkotapaus, että olisi voitu välttää tämä tapahtuma. Eiku ai niin, niinhän onkin. Vilja Eerika oli muistaakseni useasti sijoitettuna pois kotoa, jolloin voi hyvin ja ilmaisi, ettei tahdo palata kotiin. Niin pistää tommoset persesossut vihaksi ja opet, hoitajat jne, jotka näkee lapsen hädän muttei aidosti tee asialle mitään!!
Vilmavain
Nikke Knatterton
Viestit: 188
Liittynyt: Ti Tammi 26, 2021 3:14 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittu

Viesti Kirjoittaja Vilmavain »

Iltalehden plus osiossahan oli tästä Joensuun lastensuojelusta jokin juttu. Juuri ennen Milon kuolemaa on käsitelty alakouluikäisen tapausta, johon Joensuun lastensuojelu ei ollut puuttunut. Eli luulen kyllä, että tästä jonkinlaisen syytteen saavat.


"Tämä ei saa toistua

4-vuotiaan pojan traaginen kuolema Joensuussa pysäytti viime kesänä koko Suomen. Iltalehti paljastaa nyt, että vain hetkeä aiemmin viranomaiset olivat käsitelleet toisen lapsen järkyttävää kohtaloa Joensuussa. Lastensuojelua oli käsketty varmistamaan, että vastaava ei enää toistu. Sitten löytyi ruumis.

Joensuun kaupungin lastensuojelu on suhtautunut välinpitämättömästi kymmeniin lapsesta tehtyihin lastensuojeluilmoituksiin.

Dokumentti on päivätty maaliskuussa 2023. Viranomaiset olivat huolissaan. He vaativat Joensuulta selvitystä, miksi alakouluikäisen lapsen hätään ei ollut puututtu lastensuojelussa. Selvityksen takarajaksi annettiin 31. toukokuuta. Vain kahdeksan päivää takarajasta Joensuusta löytyi henkirikoksen uhri, 4-vuotias poika.

Dokumenttien perusteella selviää, että toisesta, nykyään alakouluikäisestä lapsesta oli tehty lukuisia lastensuojeluilmoituksia yli kolmen vuoden ajan, ainakin 4-vuotiaasta lähtien.

Ilmoituksia olivat tehneet muun muassa naapurit, isännöintitoimisto, päiväkoti, esikoulu ja poliisi. Tuloksetta. Ilmoituksista huolimatta lapsi eli vuosia äitinsä kanssa järkyttävissä kotioloissa: asunnosta oli kuulunut väkivaltaan viittaavia ääniä, naisen huutoa, lapsen itkua, kiroilua ja tavaroiden heittelyä."


https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5cb6 ... 26b67d0c45

On tosiaan maksumuurin takana.
Matti Ja Maija
Adrian Monk
Viestit: 2856
Liittynyt: Pe Helmi 25, 2022 10:32 am

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittu

Viesti Kirjoittaja Matti Ja Maija »

"Äiti ripitti isäpuolta
Myös tällaisen keskustelun he kävivät ennen lapsen kuolemaa:

- Oot sitte varovainen sen lapsen kanssa ei ilmesty enempää mustelmia, äiti kirjoittaa.

- Jaksa selitellä päikyssä jokaista mustelmaa.

Äiti sanoo, että päiväkodissa saatetaan luulla, että "isi hakkaa", kun on "sellaset mustelmat naamassa".

- Varmaan lasunkin (lastensuojeluilmoituksen) tekivät, kun vaikuttivat siltä etteivät usko sanaakaan.

- Joo no sen pää kolahti ihan vahingossa.

Syyttäjä huomauttaa, että viestien perusteella lapsi pelkäsi isäpuoltaan.


15:23
"Pikkasen näpäytin vaan"
Nyt katsotaan äidin ja isäpuolen välisiä viestejä, joita he ovat lähetelleet toisilleen keväällä 2022 eli kuukausia ennen lapsen kuolemaa.

Viesteistä käy ilmi, että isäpuoli on kohdellut lasta ei-toivotulla tavalla.

- Vaarannat mun lapsen sen takia et sun pitää leikkii jotain vitun jeesusta, äiti kirjoittaa isäpuolelle.

Äiti moittii, miksi isäpuolen pitää aina "riehua" ja ratkaista kaikki asiat väkivallalla.

- Se ei tarkoita, että voisit satuttaa mun lasta, joka on pieni viaton ihminen, joka ei oo tehnyt mitään pahaa.

- Pikkasen näpäytin vaan, isäpuoli vastaa.

Viesteistä ilmenee, että äiti yritti totuttaa lastaan olemaan kahdestaan isäpuolen seurassa. Äiti viestitti:

- Muista, että älä säikyttele/pelottele sitä, koska se pelkää tosi helposti.

- Toivotaan, että se tottuis suhun taas nopee eikä pelkää enää sitä, että teet sille jotain.

Viesteistä ei ilmene, mitä on tapahtunut."
Slava Ukraini! <3

JanitaSlima nauraa joka paikkaan. :D

Bänniä hänelle.
Sun40
Alibin satunnaislukija
Viestit: 53
Liittynyt: Ma Kesä 19, 2023 5:02 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittu

Viesti Kirjoittaja Sun40 »

Tämä tapaus onniin kauhea ja kuvottava että ei mitään rajaa. On itkettänyt monta kertaa tänään tämän pienen pojan kohtalo. Miten tällaista voi tapahtua? Millainen ihminen kykenee tekemään näin?
Niin pahaa ja kivuliasta rangaistusta ei olekkaan mikä näiden kahden kuuluisi saada. Vähintään he ansaitsevat heille tehtävän saman minkä he itse tekivät tälle pojalle: kivuliaan kidutuksen mutta ilman kuolemaa. Kipuun he ei ansaitse saada hoitoa tai muutakaan apua.
Tuon uutisoidun kevään huostassa olon ymmärsin niin että poika olisi ollut poliisin huostassa. Itse alalla olevana tiedän että huostasta ei ihan hetkeen kotiin palauduta, mikäli siis kyseessä nimenomaan huostaanotto eikä esim avohuollon tukitoimena tehty sijoitus.
Tämän päivän tapausken uutisoinnin sisältö sai minut hakemaan oman pojan ilmoitettua aiemmin päiväkodista ja aion halata häntä tänään lujemmin ja enemmän kuin koskaan. <3
Avatar
zombiecoyote
Jack Taylor
Viestit: 16
Liittynyt: Ti Marras 30, 2021 6:26 am

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittu

Viesti Kirjoittaja zombiecoyote »

Tämä on kyllä omaan miesmuistiin nähden heittämättä ehkä kamalin/koskettavin lapseen liittyvä rikos Suomessa? On mielessä jatkuvasti ja varsinkin näin tuoreena äitinä riipaisee todella syvältä, emyönnän itkuja on tullut tapauksen vuoksi päästettyä.

Se mikä tuli tuosta liveseurannasta mieleen, niin jos Muusa on niin kovin viaton tapahtumaan mihin puolustuskin vetoaa, niin miksi äiti ei osoita mitään merkkejä siitä, että tapahtuma ja oma lapsen väkivaltainen kidutuskuolema tuntuisi jossain? Pyöriskelee vain tuolillaan, nypertää hupparin naruja ja väittää että poikkiksen syytä tai ettei tiedä mistään mitään :roll: kyllähän tyhmemmälläkin äo:lla varustettu ihminen reagoi oman lapsen ihan tavallisiin erilaisiin viesteihin puhumattakaan kidutuksesta!

Minusta(kin) Muusan pitäisi saada murhatuomio, koska lapsen pahoinpitely on ollut pitkäkestoista ja Muusa on ihan yhtälailla ollut lapsensa hengen lähtöön osallisena sallimalla kaikki ne kidutukset jo pidemmältä ajalta (ainakin helmikuusta lähtien viestien perusteella). On kirjoittanut, että "Milo on pieni viaton ihminen, joka ei ole ikinä tehnyt sulle mitään pahaa", mutta silti "Ole sitten varovainen sen lapsen kanssa, ettei ilmesty enempää mustelmia. Jaksa selitellä päikyssä jokaista mustelmaa.". 27cm x 27cm palovamma ei myöskään jää edes sokealta huomaamatta ja minusta viestittelykin sen osoittaa, että pienetkin mustelmat ja pojan pelko narkki-isäpuolta kohtaan on todellakin huomattu ja silti yritetty valkoista puhua mustaksi. Ymmärrän, niin syyttäjä kuin puolustus tarraa kaikkiin mahdollisiin lillukanvarsiin aina, mutta todella oksettavaa ja alhaista käyttää (Muusan) puolustuksena oman lapsen kuolemalle silti sitä, että eihän se lapsi edes itkenyt.

Ja kuinka sokea voi olla Muusan äitikin, puolustaessaan edelleen tuota pirua. Minut olisi omat vanhemmat tappaneet ihan omin käsin, jos olisin omalle lapselle/heidän lapsenlapselleen tehnyt mitään vastaavaa tai sallinut puolison tekevän mitään vakivaltaa lapsia kohtaan. Ja jos oikein muistan, Muusan äitikö oli tyyliin ensimmäisenä paikan päällä? Varmasti näki siis palaneen lapsen, miten Muusa on saanut hälle selitettyä oman syyttömyytensä, kun jo edellisiltana siskolleen Muusa sanoi että lääkitsisi kipeää lastaan?

Onko siitä sossujen osallisuudesta (tai lähinnä siitä etteivät osallistuneet) jo ollut puhetta, että tuleeko/tuliko sinnekin suuntaan syyte? Joku vois vaikka sen IL:n plussan Joensuun sossuista referoida tänne, jos siellä oli infoa.
olankohaus
Alibin satunnaislukija
Viestit: 69
Liittynyt: Su Kesä 11, 2023 6:25 am

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittu

Viesti Kirjoittaja olankohaus »

Tämä mies on saanut tehdä hirveitä asioita lapselle ja äiti on näistä tiennyt. Sitten se uuvatti vielä selittelee sen puolesta väkivallan aiheuttamia vammoja ja puolustelee tuolla oikeudessa vielä kaiken hatuksi. Hyi saasta :evil:
olankohaus
Alibin satunnaislukija
Viestit: 69
Liittynyt: Su Kesä 11, 2023 6:25 am

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittu

Viesti Kirjoittaja olankohaus »

15:51
Kauheudet selviävät äidille

Pariskunnan viestittely jatkuu aamupäivän ajan. Äiti on mummonsa kanssa asioilla ja isäpuoli vahtii äidin 4-vuotiasta lasta.

Isäpuoli lähettää lapsesta muutamia kuvia. Kaikki vaikuttaa olevan kunnossa. Kello 11.04 isäpuoli lähettää viimeisin viestinsä toviin. Äiti kyselee isäpuolen perään, mutta ei saa vastauksia.

– Mitä te siellä oikein teette, äiti yrittää kysyä.

Isäpuoli vastaa seuraavan kerran kello 13.19.

– Tuo riehuu ja sillä lähtee nahkaa poskista, isäpuoli kertoo.

– Voi olla, että pesin vähän liian kovaa sen naamaa.

Äiti vaikuttaa järkyttyvän isäpuolen kertomista tapahtumista ja vastaa useilla lyhyillä viesteillä.

– En uskalla jättää sitä sulle enää ikinä.

– Vittu tarvi aina satuttaa sitä. Ihan tahallaan satutat sitä. Ihmekään ku pelkää sua.

– Kidutat sitä aina kun oon poissa. Vitun sairasta.

Äiti kyseenalaistaa, ovatko mustelmatkin kenties syntyneet tahallaan aiheutettuna.

– En tajua mitä vittua teet sille lapselle aina kun oot poissa.

Jossain vaiheessa vaikuttaa, että tilanteen vakavuus alkaa selvitä äidille todella. Illalla hän viestittelee vielä lisää isäpuolelle.

– Sä et voi tehdä lapselle noin. Sairainta on, että sä et ole edes pahoillas.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b34b ... c13e72fc92
Anoteus
Axel Foley
Viestit: 2159
Liittynyt: Su Tammi 20, 2019 7:12 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittu

Viesti Kirjoittaja Anoteus »

Pitkästä aikaa case, jonka oikeudenkäyntiä ei pysty vaan lukemaan.. niin sairasta nuo teot, mutta siihen päälle vielä se, että joku yrittää oikeasti vielä puolustautumaan.. kaikki kuitenkin tietää mitä on tapahtunut. Suomeenkin tarvittaisiin se jälkiabortti täysikäisille
Jokukukavaan
Agentti Scully
Viestit: 653
Liittynyt: Ke Joulu 15, 2021 12:49 am

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittu

Viesti Kirjoittaja Jokukukavaan »

Eli siis väkivalta on todennäköisesti isäpuolen kokonaan tekemää. Äiti taas on rakastanut ja kenties läheisriippuvainen Nisti-Sebuun. Sebu taas on vielä Muussa sairaampikin. Alkaa valjeta tää kuvio kaikill nyt. Äiti ei kyennyt suojelemaan lastaan Sebulta. Hän tiesi että Sebu hakkaa Miloa ja silti jätti Milon Sebun hoiviin. 🥺
Paikalla
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5730
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittu

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

olankohaus kirjoitti: Ma Helmi 12, 2024 3:51 pm Tämä mies on saanut tehdä hirveitä asioita lapselle ja äiti on näistä tiennyt. Sitten se uuvatti vielä selittelee sen puolesta väkivallan aiheuttamia vammoja ja puolustelee tuolla oikeudessa vielä kaiken hatuksi. Hyi saasta :evil:
Noista Muusan viesteistä tulee kuva, että häntä koskettaa enemmän hänen oman lapsensa rääkkäämisen mahdollinen paljastuminen ulkopuolisille kuin se, että hänen lastansa todellakin rääkätään. Toisin sanottuna Muusaa pelottavat hänelle itselleen koituvat seuraukset, mutta lapsen kärsimyksistä viis. Oppikirjaesimerkki siitä, miten käyttäytyy psykopaatti, joka kokee empatiaa vain itseään kohtaan.
Avatar
Eaglegoat
Poliisikoira Rex
Viestit: 257
Liittynyt: To Joulu 15, 2022 6:39 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittu

Viesti Kirjoittaja Eaglegoat »

Eli ilmeisesti isäpuoli on huumepäissään menettänyt malttinsa kun piti lapsi pesettää ja suihkun sijaan käyttänytkin höyrymoppia poikaan. Aivan helvetin sairasta. Oikein hirveetä linnareissua Sebulle vaan... :evil:
Mactar
Remington Steele
Viestit: 234
Liittynyt: Pe Maalis 22, 2013 10:58 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittu

Viesti Kirjoittaja Mactar »

"Se on sit tosi kiukkunen, niin anna sille aikaa tottua suhun äläkä väkisin mee sen lähelle, koska olis kiva jos poika tykkäis susta eikä pelkäis heti kun sanoo susta edes."

Tämä oikeudenkäynti on kyllä sairainta mitä on tullut hetkeen luettua. Muusa vaikuttaa läheisriippuvaiselta ja se että halusi tuossa kusipäässä roikkua hinnalla millä hyvänsä, maksoi lapsen hengen. Äitinä riipaisee sydämestä lukea näitä viestejä. Miten voit toistuvasti jättää lapsesi sellaisen ihmisen seuraan jonka tiedät lasta pahoinpitelevän ja jota lapsi pelkää?

Muusa taitaa olla nyt hyvin lääkitty habituksesta päätellen. Aivot varmaan sen verran sumussa että en ihmettele, ettei reagoi.
Avatar
Juliet Jones
Axel Foley
Viestit: 2475
Liittynyt: La Elo 23, 2008 10:40 pm
Paikkakunta: Little Stempington

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittu

Viesti Kirjoittaja Juliet Jones »

Jokukukavaan kirjoitti: Ma Helmi 12, 2024 4:05 pm Eli siis väkivalta on todennäköisesti isäpuolen kokonaan tekemää. Äiti taas on rakastanut ja kenties läheisriippuvainen Nisti-Sebuun. Sebu taas on vielä Muussa sairaampikin. Alkaa valjeta tää kuvio kaikill nyt. Äiti ei kyennyt suojelemaan lastaan Sebulta. Hän tiesi että Sebu hakkaa Miloa ja silti jätti Milon Sebun hoiviin. 🥺
Äiti on ollut päihderiippuvainen, joka on jättänyt oman lapsensa isäpuolelle päästäkseen omille menoilleen, vaikka on tiennyt tämän tekemästä väkivallasta lasta kohtaan. Semmoista se on nistipiireissä, kun oma lapsikin on vähäarvoisempi huumehia.

Eikä ne äidin viestitkään mistään rakkaudesta kerro, siinä on ollut molemminpuolinen hyötysuhde: ämmä saa joko rahaa tai päihteitä ukon kautta.
Vastaa Viestiin