4v. pojan törkeä kuolemantuottamus 8.6.2023 Joensuu, äidille ja isäpuolelle ehdotonta

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
sivusta_seuraaja
Jane Marple
Viestit: 1075
Liittynyt: Ti Kesä 19, 2012 11:20 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja sivusta_seuraaja »

Jokukukavaan kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 10:28 am Nythän mää hokasin. Jos kuumetta mitattu kainalosta, niin silloin rintakehän vamma ei ole voinut MITENKÄÄN jäädä huomaamatta ainakaan. Silloin jos lapsella päällä, niin sinne kainaloon mennään paidan kaula-aukon kautta ja vamma olisi näkynyt. Toki Milo on kyllä ollut niin kipeä noilla vammoillaan että kättäkään tuskin on pystynyt nostamaan. Saati antaa itseään edes koskettaa.
Korvakuume mittarilla?
Kanttuvei
Alibin satunnaislukija
Viestit: 59
Liittynyt: Ke Touko 12, 2021 7:53 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Kanttuvei »

Tietenkin on tullut asioita eteen jotka ovat olleet perheelle yllätys mutta siihen en usko etteikö lähiomaiset ole tienneet kamankäytöstä ja siitä ettei kämppä ole ollut sovelias lapselle.

Mikään ei selitä sitä että kymmenet viestit kertovat Muusan tienneen että lapsi pelkää ja että lasta on systemaattisesti pahoinpidelty. Lapsi on huonolla hoidolla ja ravinnolla. Muusa in nähnyt palovammat ja jättänyt lapsen vailla hoitoa.
Yksi iso kysymys itse äitinä on se että hän ei ilmeisesti käytä lastaan suihkussa ollenkaan, vaihda pyjamaa lapselle tai vaihda hänen vaippaansa? Viittaan tällä siihen ettei hän muka ole nähnyt palovammoja.

Kyllähän kyseinen lapsi on ollut anteeksianatamattoman huonolla hoidolla välinpitämättömällä ja julmalla äidillä että mikään ei selitä sitä.
Ja se että Muusa oikeudessa valehtelee viesteistä kertoo hänestä kaiken oleellisen!
Mutta naurakaa ihmeessä meille jotka kyseisen lapsen kohtalosta välittävät!
Villasukat
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 102
Liittynyt: Ke Helmi 14, 2024 12:53 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Villasukat »

Maxgyver kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 10:06 am
sivusta_seuraaja kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 9:47 am
Maxgyver kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 9:33 am on tullut elinikäiset traumat ja luottamusongelmat ihmisiä kohtaan ja oltu niin suuren surun keskellä että kukaan ei sitä käsitä tällä foorumilla. Senkun jauhatte täällä paskaa minkä kerkiitte vaan semmonen pikku kysymys että mitä luulette kaiken tän jälkeen että harmittaako tai järkyttääkö ketään meistä teidän paskakommentit. Päinvastoin täältähän saa aina päivän naurut
Hyvä! Uskon, että teidän suru on sanoin kuvaamaton. Tämän foorumin tarkoitus on juuri "puhua paskaa", mutta myös kyseenalaistaa päätöksiä ja pohtia mitä on tapahtunut. Jos oot Moppi-Muusan kanssa puhunut, niin kannattaa oikeasti sanoa, ettei tässä vaiheessa enää suojele sitä lapsen hakkaajaa.
Osanotto suruun, pienen ihmisen pois menon johdosta!
Ja hän ei suojele lapsen TAPPAJAA. Hänellä ei valitettavasti vaan ole mitään mistä olisi hyötyä. Luuletko että kukaan meistä halusi Halosta vapaalle? Se on syyttäjän ja poliisin käsissä..
No kerropa, että jos ei suojele murhaajaa niin mikä takia sitten liikkuu edelleen hänen seurassaan ja leikki kotia hänen kanssaan? Tämä nimenomaan ON murhaajan suojelua. Voidaan sopia ja keksiä tarinoita edelleen mitä seuraavaksi kerrotaan tai jätetään kertomatta, jotta vältytään pitkiltä tuomioilta ja kaikkea muuta.
Mikäli Muusa ei tätä tyyppiä suojelisi, niin hän olisi jo aikaa sitten kertonut totuuden, saanut suojelun asiaankuuluvalta taholta ja 'kadonnut' murhaajan ulottumattomiin! Eikä Muusa olisi sinulle satuillut mistään potkulautaonnettomuudesta ellei suojele murhaajaa.
Joten sinun perustelut tähän on nyt kuule vähän ohuet...
Tällä kaikella mahdollistat saman sonnan jatkumisen myös tulevaisuudessa. Kohta , ellei ole jo, Muusa on raskaana murhaajalle ja sama kidutus jatkuu edelleen. Sillä kertaa kyseessä on VASTASYNTYNYT! Ja miksikö olisi raskaana: Jotta saa rahaa jälleen huumeisiin!
Muusan mummulta varastetut lääkkeet ovat huumekortin takana ja niitä seurataan mm. apteekissa. Tämä on laissa määrätty. Lääkkeitä ei saa kuin tietyin väliajoin. Nyt kun Muusa on ne lääkkeet varastanut niin mummupa on ilman lääkkeitä! En ihan usko, että mummu olisi tässä mukana ja tarjoaa lääkkeensä myytäväksi. Oletko mummulle käynyt kertomassa mitä niin ihana auttaja-Muusa puuhailee hänen selkänsä takana?

Kannattaa miettiä myös tulevaisuutta, tämä kaksikko ei muuksi muutu vaan pahenee päivä päivältä.
Jokukukavaan
Agentti Scully
Viestit: 653
Liittynyt: Ke Joulu 15, 2021 12:49 am

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Jokukukavaan »

Jokukukavaan kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 10:28 am Nythän mää hokasin. Jos kuumetta mitattu kainalosta, niin silloin rintakehän vamma ei ole voinut MITENKÄÄN jäädä huomaamatta ainakaan. Silloin jos lapsella päällä, niin sinne kainaloon mennään paidan kaula-aukon kautta ja vamma olisi näkynyt. Toki Milo on kyllä ollut niin kipeä noilla vammoillaan että kättäkään tuskin on pystynyt nostamaan. Saati antaa itseään edes koskettaa.
Että tämä kaksikko puhuu puuta heinää kakkaa ihan kaikesta. Meillä on suvussa sattunut samalle alueelle leikki-ikäiselle samanlainen palovamma (lähde toki eri ja tapahtuma). Mutta tiedän tarkalleen vanhempiemme kertomana millainen hoidettava lapsi on tuollaisilla palovammoilla ja miten lapsi käyttäytyy tuollaisilla palovammoilla ja mitä hän kykenee tekemään.
Balance
Alibin satunnaislukija
Viestit: 58
Liittynyt: Ke Syys 23, 2020 9:50 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Balance »

No eihän noista nyt kukaan täysillä käy. Itse olisin soittanut poliisit kotiin jos mulle ois laitettu viestiä että lapselta lähtee naamasta nahka ku pesin sitä. (Aiemmat kidutukset tietäen)
Kai tuo synnyttäjä elinikäisen saa ja sukukin sitä toivoo. On mennyt kotiin ja nähnyt RUSKEAT (HYI) palovammat Milolla. Lapsi on kitunut hitaasti hengiltä.
Mut hyvä hei että Sebu on vaikuttanut liiankin hyvältä.
Ei voi kun yhtyä jonkun aiempaan kommenttiin:

HÄPEÄ SAATANA

Onkait tuo provosointia että nuo ei usko muusakiduttajan olleen osallinen kuolemaan :shock:
Onhan? Järkeen ei käy että sukulaiset vielä puolustelee. Ei siis mene jakeluun!
vipeltäjä
Lauri Hanhivaara
Viestit: 144
Liittynyt: Ke Kesä 14, 2023 11:36 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja vipeltäjä »

Maxgyver kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 10:03 am
Helunaa kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 9:47 am
Maxgyver kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 9:33 am Ootko sä ikinä kuullu että jos aikoo päästä elämässä eteenpäin niin sun pitää vaan koittaa jatkaa normaalia elämää? Se että jäät kuukausiksi kotiin aiheuttaa vaan sitä että sieltä ei pääse enään ikinä pois. Taisin reilut 3 viikkoa olla pois salilta ja somesta ja työkyvytön käytännössä koko kesän. Jos ihmisillä on joku asia millä saa hetkeks paremman mielen ja paskan pois mielestä niin sano ykskin hyvä syy miks sitä ei tekisi? Some on mahdollistanut mulle kilpaurheilun salin parissa SM-tasolla niin miks mä jättäisin sen pois? Ehkä ne ammattilaiset kumminkin kriisiavussa jossa kävin koko kesän osaa sanoa mitä kannattaa tehdä ja mitä ei..

Tässä on tullut elinikäiset traumat ja luottamusongelmat ihmisiä kohtaan ja oltu niin suuren surun keskellä että kukaan ei sitä käsitä tällä foorumilla. Senkun jauhatte täällä paskaa minkä kerkiitte vaan semmonen pikku kysymys että mitä luulette kaiken tän jälkeen että harmittaako tai järkyttääkö ketään meistä teidän paskakommentit. Päinvastoin täältähän saa aina päivän naurut
Miksei kukaan mennyt puolustamaan sitten Milon oikeuksia käräjäoikeuden istuntoon? Voitko muka vilpittömästi väittää ettet tiennyt missä oloissa tämä pieni hauras lapsi vietti elämäänsä?

Mutta joo, tuosta olen samaa mieltä että yleensä harrastus tai työt pitää otteen elämästä myöskin ison kriisin keskellä. Kokemusta on.

Ja hyvä jos saat päivän naurut tästä aiheesta. Toivon, että joku puhuu suunsa puhtaaksi siitä mitä tolle lapselle OIKEESTI on tehty. Kukaan ei usko mitään suihkutarinoita tai muutakaan paskaa jolla yritetään luistaa vastuusta.
Luuletteko te tosiaan että jokainen meistä ei puolustaisi oikeudessa tai muutenkin jos vain voisi? Oikeuteen ei voi vaan mennä keksimään juttuja niinkun tänne. Sulta kysytään siellä tasan mitä sä tiesit sillon. Valitettavasti tämä Halonen onnistu näyttelemään roolinsa hyvin ja kukaan ei osannut aavistaa mitään vastaavaa. Ite mä en oo ees henk.koht. nähnyt koko tyyppiä mutta kaikki mitä oon kuullu tai nähny kuvien ja videoitten välityksellä vaikutti jopa epäilyttävän hyvältä.

Jos jotain positiivista niin nyt jollain on mahdollisuus listiä Halonen. Itse en asiakseen ihmistä etsisi ja likaisi näppejäni mutta jos vastaan sattuu niin luoja tietää.

Ja älkäähän taas keksikö päästänne juttuja. En oo sanonut että aihe naurattaa vaan että ihmisten yleinen tyhmyys naurattaa
Osanotot suureen suruun. Jos asia oli niin kuin väität, niin ei Milon äiti ollut täydellinen äiti, niin kuin oikeudessa väitettiin. Ensinnäkin kukaan ei ole täydellinen. Milon äiti on ainoa, joka voi vielä kertomustaan muuttaa. Hän on ainoa, joka voi saada tekijän vastuuseen sillä uhalla et saa myös itse kovemman tuomion. Mut hänen poikansa ei saanut elää 4 vuotta pidempää. Onko muulla enää merkitystä? Näin hän voisi, jopa vähän saada ihmisissä jonkinlaisen mielen muutoksen aikaiseksi.

Täytyy myöntää, et hetken ajattelin ,että kyllä äiti rakasti lastaan, kun hän viestien mukaan torui tekijää. Noh sulkemalla suunsa oikeudessa se pieni hetki katosi tuhkana tuuleen. Pitämällä suunsa kiinni hän on ihmisten mielestä pahempi, kuin itse tekijä. Ei kai ihmisten mielipiteillä ole merkitystä, mutta haluaako äiti itse tekijälle kovemman tuomion samalla ottamalla isomman tuomion itsekin. Se on äidin rakkautta.

Jos joku tekis mun lapselle noin, niin istuisin mielelläni elinkautisen. Tulen aina suojelemaan lastani naarasleijonan tavoin. Mutta suojelisin häntä jo ennen kuin mikään tilanne kärjistyisi noin pahaksi.
Miiajohanna
Alibin satunnaislukija
Viestit: 50
Liittynyt: La Helmi 17, 2024 8:48 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Miiajohanna »

Olisihan siitä oikeudessa hyötyä jos kertoo suoraan että Halonen oli naisten ja lasten hakkaaja. Tämän Muusa kyllä tiesi viestiensä perusteella ja sen sijaan että hän olisi mennyt lapsensa kanssa vaikka turvakotiin, hän juonitteli mustelmien selittelyä päiväkodille ja piti lasta sieltä poissa koska tiesi ettei selitykset mene läpi.
Sairasta vedota kärkkäyteen ja suusta päässeisiin sammakoihin ja esittää että on ollut tietämätön miehensä väkivallasta lasta kohtaan kun samaan aikaan viestinvaihto kertoo että on tiennyt että aina jotain kauheaa käy kun Sebu on Milon kanssa.
Jokukukavaan
Agentti Scully
Viestit: 653
Liittynyt: Ke Joulu 15, 2021 12:49 am

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Jokukukavaan »

sivusta_seuraaja kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 10:29 am
Jokukukavaan kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 10:28 am Nythän mää hokasin. Jos kuumetta mitattu kainalosta, niin silloin rintakehän vamma ei ole voinut MITENKÄÄN jäädä huomaamatta ainakaan. Silloin jos lapsella päällä, niin sinne kainaloon mennään paidan kaula-aukon kautta ja vamma olisi näkynyt. Toki Milo on kyllä ollut niin kipeä noilla vammoillaan että kättäkään tuskin on pystynyt nostamaan. Saati antaa itseään edes koskettaa.
Korvakuume mittarilla?
Tästä olisikin kiva saada varmuus millaisella mittarilla mitattu. Taloudellisestakin näkökulmasta veikkaan kainalomittaria mutta tiedä sitten.
Maxgyver
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 119
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 5:27 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Maxgyver »

Villasukat kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 10:31 am
Maxgyver kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 10:06 am
sivusta_seuraaja kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 9:47 am Hyvä! Uskon, että teidän suru on sanoin kuvaamaton. Tämän foorumin tarkoitus on juuri "puhua paskaa", mutta myös kyseenalaistaa päätöksiä ja pohtia mitä on tapahtunut. Jos oot Moppi-Muusan kanssa puhunut, niin kannattaa oikeasti sanoa, ettei tässä vaiheessa enää suojele sitä lapsen hakkaajaa.
Osanotto suruun, pienen ihmisen pois menon johdosta!
Ja hän ei suojele lapsen TAPPAJAA. Hänellä ei valitettavasti vaan ole mitään mistä olisi hyötyä. Luuletko että kukaan meistä halusi Halosta vapaalle? Se on syyttäjän ja poliisin käsissä..
No kerropa, että jos ei suojele murhaajaa niin mikä takia sitten liikkuu edelleen hänen seurassaan ja leikki kotia hänen kanssaan? Tämä nimenomaan ON murhaajan suojelua. Voidaan sopia ja keksiä tarinoita edelleen mitä seuraavaksi kerrotaan tai jätetään kertomatta, jotta vältytään pitkiltä tuomioilta ja kaikkea muuta.
Mikäli Muusa ei tätä tyyppiä suojelisi, niin hän olisi jo aikaa sitten kertonut totuuden, saanut suojelun asiaankuuluvalta taholta ja 'kadonnut' murhaajan ulottumattomiin! Eikä Muusa olisi sinulle satuillut mistään potkulautaonnettomuudesta ellei suojele murhaajaa.
Joten sinun perustelut tähän on nyt kuule vähän ohuet...
Tällä kaikella mahdollistat saman sonnan jatkumisen myös tulevaisuudessa. Kohta , ellei ole jo, Muusa on raskaana murhaajalle ja sama kidutus jatkuu edelleen. Sillä kertaa kyseessä on VASTASYNTYNYT! Ja miksikö olisi raskaana: Jotta saa rahaa jälleen huumeisiin!
Muusan mummulta varastetut lääkkeet ovat huumekortin takana ja niitä seurataan mm. apteekissa. Tämä on laissa määrätty. Lääkkeitä ei saa kuin tietyin väliajoin. Nyt kun Muusa on ne lääkkeet varastanut niin mummupa on ilman lääkkeitä! En ihan usko, että mummu olisi tässä mukana ja tarjoaa lääkkeensä myytäväksi. Oletko mummulle käynyt kertomassa mitä niin ihana auttaja-Muusa puuhailee hänen selkänsä takana?

Kannattaa miettiä myös tulevaisuutta, tämä kaksikko ei muuksi muutu vaan pahenee päivä päivältä.
Tää on uskomatonta mistä ihmiset keksii näitä juttuja Muusa ei todellakaan liiku Halosen kanssa tai ole missään muussakaan tekemisissä. Jos näin olisi niin Halonen lakkaisi hyvin äkkiä olemasta näin nätisti sanottuna.

Tosiaan mummo ei ole huomannut lääkkeiden häviämistä ennenkuin poliisi on siitä kysellyt.
T1993
Susikoski
Viestit: 41
Liittynyt: Pe Helmi 16, 2024 11:06 am

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja T1993 »

Nämä viestit saa kyllä pään kiehumaan ja kunnolla! Tämä äiti on yhtä syyllinen tähän koko tapahtumaan ku tämä isäpuoli! Herranjumala ei kukaan usko tuota, ettei äiti ole tajunnut tilanteen vakavuutta. Jokainen jolla on lapsia (ne siis jotka omistaan välittää, rakastaa ja pitää huolta) huomaisi 100% varmasti TUON KOKOISET PALOVAMMAT JA PIENEMMÄTKIN.

Jos nyt oletetaan, ettei äiti jostain kumman syystä olis niitä paidan alla olevia vammoja huomannut niin kyllä tuossa kohtaa VÄHINTÄÄN soitetaan sinne lääkäriin ja kerrotaan tilanne ihan pelkän kasvojen ihon kuoriutumisen vuoksi kun ilmiselvästi ollut huolissaan pojan ihosta googletellessaan ihoinfektiosta. Toivottavasti tämä äiti tuntee luissa ja ytimessä nyt sen ku ei soittanu lääkäriin..
Viimeksi muokannut T1993, Ma Helmi 19, 2024 10:43 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
QwertyKeyboard
Javier Pena
Viestit: 1744
Liittynyt: To Huhti 25, 2019 4:05 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja QwertyKeyboard »

Jokukukavaan kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 9:09 am Sebusta tullut mieleen kun vähän ilmeisesti ainakin hauistaan ja olkapäitään koittanut treenailla viimeisimmän sen profiilikuvansa perusteella missä on ilman paitaa että todennäköisesti on käyttänyt myös hormooneita. Pelkät hormoonitkin saa aikaan väkivaltaisuutta mutta ne yhdistettynä päihteisiin ja jo valmiiksi huonoon mielenterveyteen on todennäköisesti aiheuttaneet näitä raivonpuuskia.

Tämä omaa arvailuani mutta taitaa suvussa muillakin hormoonivalmisteet treenamisen yhteydessä kelvata. Liekkö ollut yhteinen pieni harrastus tämä Sebun ja erään sukulaisen kanssa. Ja hupsista saatana mitä kävikään. Mut joo hormonien käyttö tuolla maailmassa on yleistä.
Hormoonit, huumeet ja valmiiksi huono mielenterveys ei ainakaan ole kauhean hyvä yhdistelmä.
Villasukat
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 102
Liittynyt: Ke Helmi 14, 2024 12:53 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Villasukat »

sivusta_seuraaja kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 10:29 am
Jokukukavaan kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 10:28 am Nythän mää hokasin. Jos kuumetta mitattu kainalosta, niin silloin rintakehän vamma ei ole voinut MITENKÄÄN jäädä huomaamatta ainakaan. Silloin jos lapsella päällä, niin sinne kainaloon mennään paidan kaula-aukon kautta ja vamma olisi näkynyt. Toki Milo on kyllä ollut niin kipeä noilla vammoillaan että kättäkään tuskin on pystynyt nostamaan. Saati antaa itseään edes koskettaa.
Korvakuume mittarilla?
Tai otsakuumemittarilla. Onko missään mainittu, että minkälainen kuumemittari kämpästä löytyi?
Maxgyver
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 119
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 5:27 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Maxgyver »

T1993 kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 10:07 am Vai uskooko velipoika ite tähän suihkutarinaan?
Ei usko. Tässä sopii ihmetellä miten oikeuslaitos voi olla niin perseestä ettei sitä voi näyttää toden ja täten todistaa vammoja tahalliseksi. Suihkupuhehan on pelkkää paskaa ja vammat on aiheutettu tahallisesti tai tahattomasti höyrymopilla. Tosin vielä en ole keksinyt miten se onnistuu tahattomasti mutta kaipa tässä voisi jenkkityyliin vedota siihen että pakkauksessa ei lukenut että lapsien pesu kielletty
Maxgyver
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 119
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 5:27 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Maxgyver »

Kanttuvei kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 10:09 am
Maxgyver kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 9:33 am
vipeltäjä kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 9:04 am Täytyy myöntää, et järkytyin tämän jantterin toiminnasta heti Milon kuoleman jälkeen. Kuka menee tälläisen jälkeen salille treenaa ja kuvamaan someen treenivideoita? Jos mun oma rakas sukulaispoika ois kuollut, niin ei tulis mieleenkään mennä salille tai et sometus ois päällisin puolin mielessä. Ja vielä silmittömän väkivallan uhrina, niin ei kyl mahdu järkeen. Joo jokainen suree omalla tavalla. Mut tämä musta kiteyttää miten välinpitämättömästi kaikki suhtautui Miloon. Tämä yksinkertaisesti särkee sydämen, et pienellä ei ollut ketään, joka ois edes murto-osaa hänestä välittänyt.
Tässä on tullut elinikäiset traumat ja luottamusongelmat ihmisiä kohtaan ja oltu niin suuren surun keskellä että kukaan ei sitä käsitä tällä foorumilla. Senkun jauhatte täällä paskaa minkä kerkiitte vaan semmonen pikku kysymys että mitä luulette kaiken tän jälkeen että harmittaako tai järkyttääkö ketään meistä teidän paskakommentit. Päinvastoin täältähän saa aina päivän naurut
Tällä sä paljastit just millainen ihminen sä olet, sun sukusi on ja miten teidät on kasvatettu.

Te kaikki tunnutte olevan niin kovin keskittyneitä omaan järkytykseenne ettei sitä ole riittänyt sille pienelle pojalle.

JOS teistä yksikin olisi normaali ihminen niin varmaan olisi tullut kysyttyä siskolta että MIKSI sen lapsia elää kämpässä joka on kun kaatopaikka, miksi se painaa taaperon verran eikä saa kunnon ruokaa, miksei sen sängyssä ole edes lakanaa, miksei kehityshäiriöihin haeta ja saada apua, miksi poliisit käy kotona, miksi lapsi otettiin huostaan, miksi se käyttää kamaa ja pöllii isoäidin vaatteet, miksi se elää elämäntapanarkin kanssa joka hakkaa lasta, miksi Oi miksi….

Vaikkei siskosi olisi osallistunut mitenkään lapsensa fyysisen huonoon kohteluun, jo edellä mainitut asiat ovat sellaisia minkä vuoksi en koskaan voisi olla siskoni kanssa tekemisissä ja tekisin kaikkeni puolustaakseni pienen ihmisen oikeutta oikeuteen.
Häpeä saatana.
Valitettavasti mä oon veli enkä omaishoitaja ja en ole ollut paikanpäällä vahtimassa koska olen elänyt siinä uskossa että kaikki on kunnossa. Olen myös itsekkin addikti(työnarkomaani) ja asuin toisessa kaupungissa.
sivusta_seuraaja
Jane Marple
Viestit: 1075
Liittynyt: Ti Kesä 19, 2012 11:20 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja sivusta_seuraaja »

Maxgyver kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 10:39 am
Tää on uskomatonta mistä ihmiset keksii näitä juttuja Muusa ei todellakaan liiku Halosen kanssa tai ole missään muussakaan tekemisissä. Jos näin olisi niin Halonen lakkaisi hyvin äkkiä olemasta näin nätisti sanottuna.

Tosiaan mummo ei ole huomannut lääkkeiden häviämistä ennenkuin poliisi on siitä kysellyt.
Arvostan, kun jaksat ja viitsit vastata. Eihän se ole sinun tehtäväsi kuitenkaan.
Olisin juuri itse tullut kysymään,mistä moinen tieto on peräisin (varmaan se kuuluisa jodel-jossa kaikki totuus on). En ihmettele, jos osa jutuista naurattaa, kyllä täällä sellasta shaibaa välillä puhutaan.
Annetaan mummon olla rauhassa tältä asialta. Olen melko varma, että mummo on täysin syytön tapahtuneeseen. Kuten on Maxgyver ja muu suku.
Muusa kantaa oman ristinsä ja yksi niistä on nyt oman lapsen kuolema. :roll:
Vastaa Viestiin