Aika hassusti sanottu kyllä varsinkin kun ottaa huomioon että Putin soti kyllä Ukrainassa jo Trumpinkin kauden "maailmanrauhan" aikana.qurqo kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 8:44 am Jos euroopan päättäjät olisi ollut Trumppimaisia, niin Putin ei olisi uskaltanut hyökkäystä edes aloittaa.
Jos Trump pääsee taas puikkoihin, niin sittenkö on pelotteet venäläisiä kohtaan kunnolla kohdillaan?qurqo kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 8:44 amHeikot maailman johtajat ja Ukrainalaiset toimillaan tilanteeseensa ajautuivat. Olisivat edes ne ydinaseensa pitäneet, niin olisi joku pelote ollut.
"Jos et maksa niin et saa USA:lta suojelua".
Ja tämän sanottuakin olet sitä mieltä että Ukraina kuuluisi Trumppimaisesti jättää vaan ilman apua ja mahdollisuuksia jatkaa taistelua olemassaolonsakin puolesta?qurqo kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 8:44 amPutinin tarkoitus oli saada maayhteys Krimille ja kaikki ylimääräinen, mitä siinä samalla saavat on plussaa. Putinille se on aivan sama jatkaa sotaa vaikka kuolemaansa saakka. Molemmissa tapauksissa venäjä hyötyy tilanteesta.
No, Trumppimaiset puheet jopa liittolaistenkin puolustamisen hylkäämisestä voisivat pahimmillaan johtaakin siihen että Putinia vastaan joutuu vielä muutkin sotimaan kuin vain ukrainalaiset.qurqo kirjoitti: Ma Helmi 19, 2024 8:44 amPutinille se on aivan sama jatkaa sotaa vaikka kuolemaansa saakka.