4v. pojan törkeä kuolemantuottamus 8.6.2023 Joensuu, äidille ja isäpuolelle ehdotonta
Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin
Joensuulaiset sanonu et biologinen isä kallulistalla aika korkealla joensuussa
Eli tuski ois huolehtinu hyvin sekää
Eli tuski ois huolehtinu hyvin sekää
Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin
Urheilujuomaa. Osheeta.Babehen kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 12:45 pmToikin on jo itsessään pöyristyttävää et 4veellä juotetaan energiajuomaa. Halusivatko saada sillä virkoamaan vai onko ihan normaalia heille... kun eikös kyseessä ollut ainakin vuoden enon sanojen mukaan virkeä lapsi jolle sattui ja tapahtui, niin miksi antaavat energiajuomaa jo valmiiksi vilkkaalle lapselle tai ylipäätään.sivusta_seuraaja kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 12:38 pmMielestäni tämä kertoo kyllä ihan kaiken. Muusan ajatusmaailmasta. Silti en usko, että on aiheuttanut kuolemaan. Huutamiseen ei lapsi kuole, vaikkei se oikein ole.catlover kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 12:37 pm
Juuri näin! Todettu paidassa palojälkiä. Ja MITÄ vittua energia juomaa 4 vuotiaalle ja aikuisten särkylääkettä! Vaikka nehän kaksi tässä olleet ne pienin paha.![]()
Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin
Sehän teki niitä Tori huijauksia myös! Tai ainakin joku täällä kerto niin.Jokuvainn kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 1:40 pm Joensuulaiset sanonu et biologinen isä kallulistalla aika korkealla joensuussa
Eli tuski ois huolehtinu hyvin sekää
Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin
Ai sekö on sopivaa 4 vuotiaalle! Energia juomia saa myydä vain 16 vuotta täyttäneille!Maxgyver kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 1:42 pmUrheilujuomaa. Osheeta.Babehen kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 12:45 pmToikin on jo itsessään pöyristyttävää et 4veellä juotetaan energiajuomaa. Halusivatko saada sillä virkoamaan vai onko ihan normaalia heille... kun eikös kyseessä ollut ainakin vuoden enon sanojen mukaan virkeä lapsi jolle sattui ja tapahtui, niin miksi antaavat energiajuomaa jo valmiiksi vilkkaalle lapselle tai ylipäätään.sivusta_seuraaja kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 12:38 pm
Mielestäni tämä kertoo kyllä ihan kaiken. Muusan ajatusmaailmasta. Silti en usko, että on aiheuttanut kuolemaan. Huutamiseen ei lapsi kuole, vaikkei se oikein ole.![]()
-
Marcus Aureli Anus
- Scooby-Doo
- Viestit: 22
- Liittynyt: La Kesä 10, 2023 1:20 pm
Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin
Nooo...vähän eri asiasta varmaan puhutaan kuitenkin kuin tuossa Milon tapauksessa, kun yökuivaksi käsittääkseni kasvetaan eikä opita toisin kuin päiväkuivaksi. Mielestäni siinä kylppärikuvassa ei ollut edes pottaa, mikä vaikuttais sille, että ei ole hommaa edes yritetty opettaa. Aivan tavallaan oman onnensa nojassa ollut lapsi kaikessa.Helunaa kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 1:32 pmIte sit oon varmaa paska äiti ku en oo saanu 4v poikaani täysin kuivaks. Päiväkuiva on mut yökuiva ei. Lapset on yksilöitä. Et en tätä pitäs mitenkää paskan äidin mittarinacatlover kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 1:18 pm Mitä VITTUA 4 vuotias vaipoilla! Kahden lapsen äitinä voin sanoa että ton ikänen mitään vaippoja tarvitse ja puhumaankin oppinut vasta päikyssä! HALOO jos jostain kuullostaa normaalilta niin ihan paskaks on mennyt kasvava sukupolvi!
-
PaikallaNeonataali
- Jack Bauer
- Viestit: 950
- Liittynyt: Ke Kesä 14, 2023 7:34 pm
Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin
Äiti voi rakastaa lasta, ja olla samaan aikaan täydellisen itsekäs ja kykenemätön toimimaan lapsen edun mukaisesti. Suurinta rakkautta olisi ollut myöntää itselle ja muille, että lapsesta huolehtiminen ei tässä elämäntilanteessa onnistu. Kysymys on ollut valintatilanteesta: jatkaako elämäänsä lapsen kanssa vai päihteilyä miehen kanssa. Tiedossa oli että molempia ei voi saada, mutta sitähän tässä on silti yritetty.Liiloo kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 12:22 pm Piti vallan rekisteröityä ihan vaan tämän jutun takia.
En tunne syytettyjä enkä ketään syytettyjen sukulaista ja tämä juttu on kaikkinensa ihan hirveä eikä olisi saanut koskaan tapahtua.
Haluan kuitenkin mainita muutaman asian jonka itse olen havainnut. Olen lukenut kaikki tämän ketjun viestit, olen lukenut lehtijutut aiheesta, lukenut todistajien puheenvuoroja oikeudenkäynnissä, nähnyt joitakin kuvia syytetyistä ja lapsesta ja kuullut hätäpuhelun silloiselta surulliselta aamulta ja kaiken tämän jälkeen miettinyt ja pähkäillyt mitä tapahtui.
Ensinnäkin, tämä äiti on nähdäkseni rakastanut lastaan. Silloin kun kaikki oli vielä hyvin eikä tämä isäpuoli ollut ilmeisesti kuvioissa äiti oli postannut kuvia someen iloisesta vesselistä joka näytti kaikinpuolin hyvinhoidetulta.
Nähdäkseni kaikki alkoi mennä alaspäin siitä hetkestä kun tuo mies tuli kuvioihin.
Julkisuuteen tuoduista viesteistä päätellen äiti ei ole tykännyt että mies ryyppää ja käyttää aineita eikä etenkään siitä että mies päästää kotiin porukkaa joka häiritsee lasta.
Äiti on kuitenkin halunnut että lapsi vois käydä rauhassa nukkumaan ja sättinyt miestään että tämä vois painua porukkansa kanssa muualle.
Eräässäkin viestissä äiti toteaa että "se on pieni viaton lapsi joka ei koskaan ole tehnyt sulle pahaa".
Olen saanut käsityksen että äiti ei ole nähnyt miehen satuttavan lasta vaan mies on tehnyt sitä äidin poissaollessa. Mies on voinut selittää mustelmat ja nirhaumat omaksi edukseen.
Totta on nimittäin että nelivuotias on itsekseenkin tapaturma-altis.
Äiti on todellakin tehnyt virheen sinä päivänä kun jätti lapsen huumepäisen miehen kanssa. Selvästi kuitenkin lapsi on ollu koko ajan mielessä kun on ahkerasti viestinyt kotiin miten siellä pärjätään.
Törkeään laiminlyöntiin ja pelastamisen viivyttäniseen hän myöskin on syyllistynyt kun ei vienyt lastaan lääkäriin tai edes soittanut yhteispäivystykseen ja kertonut lapsen vammoista ja kysynyt toimintaohjeita.
2. asteen palovamma nimittäin on todella kivulias.
Myös kuolemantuottamus syytenimikkeenä on varsin oikea tässä kohtaa.
Murhaan, tai edes tappoon äiti ei ole näillä tiedoilla syyllistynyt koska mitään näyttöä ei ole siitä että äiti olisi tietentahdoin lasta satuttanut tai nähnyt edes toisen satuttavan. Vammathan ovat syntyneet äidin poissaollessa.
Isäpuoli näillä tiedoilla olisi syyllistynyt murhaan mutta siihen tarvitaan tunnustus, nähtäväksi jää murtuuko mies ja kertoo totuuden.
Mitä tulee sukulaisten syyttelyyn tällä ja monella muullakin sivustolla : uskon että kyseessä on ihan normaali perhe jotka välittävät toisistaan. Kaikilla on kuitenkin oma elämä, työ ja ihmissuhteet joten he eivät ole voineet millään olla 24/7 tämän äidin ja lapsen elämässä.
Luulen että äiti on näyttänyt heille kuvaa että kaikki on hyvin, on halunnut esittää vahvaa eikä ole halunnut myöntää että on tehnyt virheen ja päästänyt jonkun hullun omaan ja lapsensa elämään. Koti on voinut olla siisti ja lapsi ok sululaisvierailujen aikana.
Lapsen isoäiti toimii lähihoitajana, voin kertoa omasta kokemuksesta että ko työ itsessään on jo niin kuormittavaa että työpäivän jälkeen on monesti niin väsynyt että tulee vain soiteltua tai laitettua viestiä lapsille, ei todellakaan jaksa joka päivä tai edes viikko mennä tarkistuskäynnille (toki omien 4:n kanssa siihen ei ole edes tarvetta).
Sit vielä, oxycontit on opiaatteja jotka on tarkoitettu kroonisen kivun hoitoon tai leikkauksen jälkeiseen läpilyöntikipuun.
Luin jostain että tämän äidin isoäiti oli kaatunut, olisiko mahdollisesti reisiluu murtunut, se operoitu ja isoäidille määrätty muutama pilleri leikkauksen jälkeisille päiville. Että välttämättä tämä äiti ei niitä systemaattisesti pöllinyt.
En toki tiedä tästä asiasta varmasti.
Vielä sen haluun sanoa että kun näin tään uusimman kuvan tästä äidistä niin selvästi noissa silmissä on nähtävissä suuri suru ja syyllisyys, oon varma että hän antais mitä vaan kun voisi siirtää aikaa taaksepäin ja tehdä asiat toisin. Hän tulee kärsimään omassa sielussaan tätä koko elämänsä loppuun saakka.
Ei sen suurempaa rangaistusta voi ollakaan.
Ei pidä unohtaa, että perheellä oli aktiivinen lastensuojelun asiakkuus, jonka aikana heille on nimenomaisesti tarjottu tukea ja palveluja jotta lapsen tilanne saataisiin turvattua. Lastensuojelussa pyritään ihan jo lain mukaan ensisijaisesti tukemaan vanhempia niin, että he pystyvät huolehtimaan lapsen hyvinvoinnista. Puolikas sana asioiden todellisesta laidasta, ja äiti lapsineen olisi päässyt esim. perhekuntoutukseen, jossa hänet olisi autettu jaloilleen. Isäpuoli myös, jos olisi ollut kykenevä apua vastaanottamaan.
Kysymys on siitä, että äiti ”halusi syödä kakun ja säilyttää sen myös”. Äidille on tasan varmasti kerrottu selkokielellä, että tilanne on lapsen kannalta kestämätön, ja annettu selkeät ehdot siihen minkä asioiden pitää muuttua. Sen sijaan että apuun olisi tartuttu, kotona on nähty vaivaa sen eteen, että tilanne saisi jatkua saman kaltaisena mahdollisimman pitkään. Tämähän on suoraan luettavissa viestittelystä; tapaamisia on peruttu, lapsen huonetta ei ole kunnostettu edellytetyllä tavalla jne. Perhetyö on lopetettu siksi, ettei se ole ollut tuloksellista koska perhe on ollut niin vastahangassa.
Itse luen vanhempien välisestä viestittelystä, että äiti tiesi tasan tarkkaan ettei lasta oikeasti pitäisi jättää isäpuolen huomaan. Miehen kunto epäilytti, ja selvästi myös aiemmat tapahtumat pyörivät mielessä. Siksihän äidin on pitänyt jatkuvalla syötöllä viestitellä ja kysellä, miten kotona sujuu. Se on varmistelua. Onko mies hereillä, onko lapsesta huolehdittu jne. On ehkä ennen lähtöään myös vaatinut, että miehen pitää lähettää kuvia, koska niitähän mies oli alussa lähetellyt.
Vaikka molemmat ovat selitelleet kuulusteluissa ahdistuneisuutta ja toiveita päästä päihteistä eroon, he ovat tosiasiassa aktiivisesti peitelleet päihdeongelmaa ja vastustelleet kaikkia yrityksiä auttaa. Katkolle pääsee yleensä samana päivänä halutessaan, ja parikymppistä pienen lapsen vanhempaa tuetaan lastensuojelussa kustannuksiin katsomatta jos sille on tarve.
Ei pidä myöskään unohtaa; että äidillä oli mahdollisuus viedä lapsi päiväkotiin, eikä mitään oikeaa tarvetta jättää poikaa huumeista sekaisin olevan vuorokauden valvoneen miehen hoidettavaksi.
Eli ei, äiti ei ole tehnyt virhettä ”sinä päivänä kun jätti lapsen miehen hoidettavaksi”. Se oli viimeinen virhe jatkuvien virheiden sarjassa. Se on totta että takaisin ei ole paluuta, ja sen kanssa äidin on nyt elettävä.
Viimeksi muokannut Neonataali, Ke Helmi 21, 2024 1:57 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin
Pakko sanoa tähän väliin, että älä ota tuon catloverin kommenteista ittees yhtään. Lapset on yksilöitä ja tietyt kehitysaskeleet on vanhemmuudesta ja sen laadusta riippumatta toisilla haastavampia kuin toisilla. Jos joku, niin tämä on sellainen ketju, missä kenenkään ei tarvitisi tuntea olevansa huono vanhempi jonkin täysin mitättömän asian takia.Helunaa kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 1:44 pm No sit et ole mut se ettei lapsi opi samantien kuivaksi ei ole merkki huonosta äitiydestä suoriltaan. Mie oon kaikkeni lapsen kans tehny, että sujuis mut ei suju yökuivuus.
Osheella on myös kofeiinia sisältäviä energiajuomia.
Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin
Kyllä siellä potta on, vaikkei se juuri mitään muutakaan.Marcus Aureli Anus kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 1:49 pm Mielestäni siinä kylppärikuvassa ei ollut edes pottaa, mikä vaikuttais sille, että ei ole hommaa edes yritetty opettaa.

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin
Suihku kuvassa oli potta. Tosin mun mielest vaikutti et se koroke laitettu pöntön eteen vaan näyttääkseen paremmalta ensihoidon ja poliisin silmissäMarcus Aureli Anus kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 1:49 pmNooo...vähän eri asiasta varmaan puhutaan kuitenkin kuin tuossa Milon tapauksessa, kun yökuivaksi käsittääkseni kasvetaan eikä opita toisin kuin päiväkuivaksi. Mielestäni siinä kylppärikuvassa ei ollut edes pottaa, mikä vaikuttais sille, että ei ole hommaa edes yritetty opettaa. Aivan tavallaan oman onnensa nojassa ollut lapsi kaikessa.Helunaa kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 1:32 pmIte sit oon varmaa paska äiti ku en oo saanu 4v poikaani täysin kuivaks. Päiväkuiva on mut yökuiva ei. Lapset on yksilöitä. Et en tätä pitäs mitenkää paskan äidin mittarinacatlover kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 1:18 pm
Mitä VITTUA 4 vuotias vaipoilla! Kahden lapsen äitinä voin sanoa että ton ikänen mitään vaippoja tarvitse ja puhumaankin oppinut vasta päikyssä! HALOO jos jostain kuullostaa normaalilta niin ihan paskaks on mennyt kasvava sukupolvi!
Mut joo mun lapsi nepsyoireinen, joten omalta osaltaan varmaa sekin vaikuttaa meillä tuohon oppimistahtiin.
-
JohanPomppas
- Javier Pena
- Viestit: 1842
- Liittynyt: Su Loka 20, 2019 12:44 am
Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin
Niin... Onhan se Muusa mahdollisesti ehtinyt kietasta "muutaman" olusen huiviin hakupalkkiona siskollaan... Ehkäpä siksi oli niin kova väsy kotiin tullessa ettei jaksanut sairaasta lapsestaan huolehtia.
Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin
Siis näin kirjoitin jo aikaisemmin!JohanPomppas kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 1:58 pmNiin... Onhan se Muusa mahdollisesti ehtinyt kietasta "muutaman" olusen huiviin hakupalkkiona siskollaan... Ehkäpä siksi oli niin kova väsy kotiin tullessa ettei jaksanut sairaasta lapsestaan huolehtia.
-
PaikallaNeonataali
- Jack Bauer
- Viestit: 950
- Liittynyt: Ke Kesä 14, 2023 7:34 pm
Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin
Kun on rahasta pulaa, panttitölkit liikkuu kauppaan yleensä aika nopeasti.JohanPomppas kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 1:58 pmNiin... Onhan se Muusa mahdollisesti ehtinyt kietasta "muutaman" olusen huiviin hakupalkkiona siskollaan... Ehkäpä siksi oli niin kova väsy kotiin tullessa ettei jaksanut sairaasta lapsestaan huolehtia.
Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin
Koroke voi olla myös aikuisten käyttöön. Varsinkin jos ummettaa, helpottaa kun nostaa jalat vähän korkeammalle. Ei välttämättä liity lapseen mitenkään.
Vieläkin ihmiset jaksavat puolustella äitiä, kuinka hän oli vain löytänyt aineita käyttävän miehen. Voi äitiparkaa ja yhyy. Edelleenkin mm. Maikkari kertoo näin:
"Esitutkinnassa syytetyt kertoivat käyttäneensä huumeita. Isäpuoli oli tapahtumapäivänä ja -yönä käynyt puhelimellaan kauppaa erilaisista huumeista. Hän kertoi myös "mahdollisesti" olleensa päihteiden vaikutuksen alaisena ollessaan kahden lapsen kanssa."
Syytetyt. Monikko. Molemmat. Vaikkei veressä 8.6. näkynyt, kyllä Muusakin on aineita vetänyt.
Vieläkin ihmiset jaksavat puolustella äitiä, kuinka hän oli vain löytänyt aineita käyttävän miehen. Voi äitiparkaa ja yhyy. Edelleenkin mm. Maikkari kertoo näin:
"Esitutkinnassa syytetyt kertoivat käyttäneensä huumeita. Isäpuoli oli tapahtumapäivänä ja -yönä käynyt puhelimellaan kauppaa erilaisista huumeista. Hän kertoi myös "mahdollisesti" olleensa päihteiden vaikutuksen alaisena ollessaan kahden lapsen kanssa."
Syytetyt. Monikko. Molemmat. Vaikkei veressä 8.6. näkynyt, kyllä Muusakin on aineita vetänyt.
Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin
Sun ulosanti täällä ei ole antanut mitään uutta sisältöä tähän ketjuun. Aivan järkyttävää pubiruusun kielenkäyttöä.catlover kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 1:18 pmMitä VITTUA 4 vuotias vaipoilla! Kahden lapsen äitinä voin sanoa että ton ikänen mitään vaippoja tarvitse ja puhumaankin oppinut vasta päikyssä! HALOO jos jostain kuullostaa normaalilta niin ihan paskaks on mennyt kasvava sukupolvi!post_id=1586040 kirjoitti:Ke Helmi 21, 2024 1:03 pmpost_id=1586020 kirjoitti:Ke Helmi 21, 2024 12:35 pm
-
A Better Tomorrow
- Scooby-Doo
- Viestit: 20
- Liittynyt: To Helmi 15, 2024 11:06 am
Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin
Tämä menee nyt hieman aiheen ohi, mutta totean vaan, että kylläpä on muutakin sairasta porukkaa tässä maassa. Epätoivoiseksi tulee, kun miettii missä käsissä lapsia on.
Toivottavasti tämä lapsi on otettu huostaan...
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ed85 ... 12a29295d1
Toivottavasti tämä lapsi on otettu huostaan...
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ed85 ... 12a29295d1