Keskusrikospoliisi tutkii törkeää petossarjaa Kelan asumistuen väärinkäyttöön liittyen

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Vanilja
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 94
Liittynyt: Ma Kesä 29, 2015 11:02 am

Re: Keskusrikospoliisi tutkii törkeää petossarjaa Kelan asumistuen väärinkäyttöön liittyen

Viesti Kirjoittaja Vanilja »

Minä puolestani veikkaan, että kaikki ovat oikeassa :lol:

Toivottavasti tutkivat samalla tämän perheenyhdistämis-erottamis-yhdistämisketjun väärinkäytökset.
Tontta82
Harjunpää
Viestit: 323
Liittynyt: To Elo 10, 2023 5:09 pm

Re: Keskusrikospoliisi tutkii törkeää petossarjaa Kelan asumistuen väärinkäyttöön liittyen

Viesti Kirjoittaja Tontta82 »

aivan varmasti kantikset kikkailee myös
strömmingen
Agentti Scully
Viestit: 681
Liittynyt: Ti Helmi 04, 2020 5:25 pm

Re: Keskusrikospoliisi tutkii törkeää petossarjaa Kelan asumistuen väärinkäyttöön liittyen

Viesti Kirjoittaja strömmingen »

morningsun kirjoitti: Ke Helmi 21, 2024 3:06 pm Voisin vaikka vannoa että virosta tulleita "raksamiehiä", jotka nyt rakennusalan sakkaamisen myötä ovat keksineet vähän "lisätienestiä".

Tällä kansallahan on hyvin yleistä se että rouva ei käy töissä tai tekee kauneudenhoitoalan pimeitä töitä ja mies pimeästi raksalla.
Yhden 'tuttava'perheen tulot tuossa hetki sitten selvitin verottajalta ja heistä ilmoituksenkin tein, kun satuin kuulemaan hyvin luotettavasta lähteestä että molemmat edellämainituissa töissä, silti Kelan tukia liki 30 000€ vuodessa (heillä neljä lasta) ja asumuserossa.
Silti asuvat yhdessä, molempiin asuntoihin asumistuet ja tämä miehen asunto vuokrattuna pimeästi eteenpäin oman maan miehelle, joka myöskin pimeästi töissä.

Kun tässä itse maksaa veroja sen 30k vuodessa niin kyllä muuten pistää *ituttamaan!

Asumistuista yleisemmin: viewtopic.php?f=10&t=11519
Pidetään tämä KRP:n tutkinnasta kertova ketju sen aiheessa ja keskustelu asumis- ja muista sosiaalituista tuossa ym. ketjussa
-NILS-
Heimokansa minullakin tuli ensimmäisenä mieleen. Virolaistyttö pamahtaa paksuksi ja muuttaa (paperilla) Suomeen raksamiehen muijaksi ja pääsee asumistuki-raskausraha-vanhempainraha-äitiyspäiväraha-toimeentulotuki-kotihoidontuki-maksuautomaattiin. Fyysisesti asuu varsinaisen miehensä tai äitinsä luona Lasnamäessä. Asumisperusteisten tukien ehtona oleva Kannelmäen kämppä on vuokrattu raksamiehen kavereille kimppakämpäksi. Raksamiehen kanssa liitto kesti vain hetkise. Kun raha on alkanut virrata, voi erota ja raksamiehelle lähetetään seuraava paksuksi pamahtanut.
Avatar
claw
Martin Beck
Viestit: 813
Liittynyt: To Touko 28, 2020 9:20 am

Re: Keskusrikospoliisi tutkii törkeää petossarjaa Kelan asumistuen väärinkäyttöön liittyen

Viesti Kirjoittaja claw »

Tontta82 kirjoitti: Pe Helmi 23, 2024 4:47 pm aivan varmasti kantikset kikkailee myös
Varmasti kikkailee mutta miten se liittyy tähän keissiin? Nyt on kyse mamujen kusetuksista!
Vastaa Viestiin