4v. pojan törkeä kuolemantuottamus 8.6.2023 Joensuu, äidille ja isäpuolelle ehdotonta

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
LeaSommer
Jack Bauer
Viestit: 922
Liittynyt: Pe Syys 07, 2012 8:26 am

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja LeaSommer »

Sarjo kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 9:22 am
Jokukukavaan kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 9:17 am
Sarjo kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 9:11 am Onks sulla laittaa ss keskustelusta tänne?
Ikävä kyllä ei, kun en itse ole kysynyt häneltä facessa tmv.
Okei.
No ohitetaan tämä Milon rakas eno jatkossa.
On siinä meillä salapoliisit. Joku kuuli jostain jotain ja sit tieto julistetaan faktana.
vipeltäjä kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 10:19 am Joo pahoittelut, nyt mennyt mulla päivät sekaisin. Mut Muusan oikealla puolella kylkeä selvät raapimajäljet. Mutta kenen raapimajäljet? Ei vaikuta viiltelyltä. Lisäksi Muusan vasemmassa ranteessa, joku haava.
Kissathan on myös kovia raapimaan ja raapimajälki voi tulla haavaksi tai paksuksi ruveksi, kun sitä raaputtelee. Siihen en ota kantaa, mistä noi jäljet on tulleet. Mutta talossa on ollut myös kissoja.
Jokukukavaan kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 10:10 am Asunnon verijäljistä löytyi Milon ja Sebun DNA.ta. olohuoneen peilin edestä missä oman oletuksen mukaani Muusa on meikannut jäljistä päätellen (topsipuikko missä meikkiä omasta mielestäni) löytyi jostain tahrasta Muusan DNA.ta mikä ei ollut verta. Milon verta ja DNA.ta löytyi Milon huoneesta ja Sebun verta ja DNA.ta löytyi olohuoneen seinästä muistaakseni vain.

Se tahra mikä löytyi peilin edestä lattialta oh.sta oli punainen. Ehkä jotain meikkiä - esimerkiksi huulipunaa?
Peili edestä ei löytynyt verta. Mutta oli topsi, jossa oli Muusan DNA. Lapsen huoneessa oli verta kahdessa kohdassa, toinen Sebun ja toinen lapsen. Mielestäni olohuoneesta ei löytynyt veritahroja.
hmrp kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 9:54 am Melkein kaikki 8.6. asuntoon menneet kertoivat sotkuisuudesta ja pahasta hajusta. Olikohan se paha haju mistä lähtöisin? Kakkavaipoista? Kissojen hiekkalaatikkokin oli aivan täynnä sitä itseään... Eläimiäkin tuollaisessa kodissa :cry:
Ymmärsin että tuosta pahasta hajusta oli jo aiemmin keväällä viranomaiset kertoneet, jos en väärin muista niin jopa lapsen tunkkaiselle haisevista vaatteista.

Mulla tulee sellainen fiilis, että Muusa ja Sebu ei halunneet että kämpillä kävi kukaan kohtalaisen selväpäinen. Ja ehkä myös tulkitsen niin, ettei kukaan kohtalaisen selväpäinen esim sukulaiset eivät käyneet siellä - ehkä heitä ei kutsuttu tai he eivät halunneet mennä koska sekasorto ja tuoksu oli paha. Ja siksi nähtiin vain sukulaisten luona.
hmrp kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 11:08 am
T1993 kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 10:21 am Jos nyt oikein tulkitsen nii eikös sebastianin viesteissä ole aika pitkä tauko silloin 8.6 yöllä kun laittanut jolleki snowquenn nimimerkille viestin 3.25 ja seuraavan kerran vastannut tälle 4.19? Ottaen siis huomioon, että muutoin kirjoitellut kokoajan läpi yön ja tuossa tuommonen tauko 🤔
Tätä taukoa olen jo kahteen kertaan ihmetellyt täällä...
Eikös lapsen arvioitu kuolinaika olut tuolloin?
Balance
Alibin satunnaislukija
Viestit: 58
Liittynyt: Ke Syys 23, 2020 9:50 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Balance »

Jokukukavaan kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 1:44 pm
Balance kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 1:41 pm
Miss Fisher kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 1:26 pm

ETP:ssa sosiaaliohjaaja sanoi, että lauseet harvinaisia ja korkeintaan kaksisanaisia.
Eipäs nyt takerruta tuohon. Eikö se yksi hoitaja sanonut että Milo oli osannut kertoa että meille tuli robotti-imuri ja nyt sitten ei uskota tästä syystä että ei osaisi edes puhua, naapuria joka on tehnyt JUURI KUTEN kunnon ihmisen täytyy tehdä eli soittanut lasuun. Harmi vaan että edes tän välittävän naapurin puhelua ei otettu tosissaan ja nyt tilanne on se että nämä kaksi saivat kiduttaa pientä vastustuskyvytöntä lasta mielin määrin siellä kahdestaan.
Mutta maxgyverille tämä varmaan menee läpi, olihan hän kyseenalaistanut Milon ❤️ älykkyydenkin.
Pakko korjaa että tää naapuri Surakka ei lasuun soittanut vaan häkeen. Voin kunpa olisikin tehnyt myös lasun havainnoistaan. Poliisihan oli ollut hyvin välinpitämätön tästä tehtävästä - kyllä vanhemmat lapsilleen joskus huutaa.
Anteeksi, niin oli että häkeen. Eli poliisi munannut ja pahasti. Olisi pitänyt ottaa heti lasuun yhteyttä. Yhdelläkään aikuisella ei ole ollut kiinnostusta istua Milon kanssa kahden kesken alas ja leikin lomassa saada tältä vastauksia mustelmiin ja sanomisiin. Jos Milo on täteille kertonut että isi kiusaa, mustelmat naamassaan niin räikeä virhe on tapahtunut. Sitä on ihan turha kait kiistää kenenkään. Maalaisjärjellä pääsee elämässä aika pitkälle.
Taavi
Frank Drebin
Viestit: 398
Liittynyt: Pe Kesä 12, 2020 10:21 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Taavi »

Kiinnostaisi kyllä tietää, että miten näitä kissoja kohdeltiin. Oliko ruokaa/vettä saatavilla? Saiko eläimet ruokaa, jos rahat vähissä? Jahdattiinko höyrymopilla, jos kissa ei mennytkään hiekkalaatikolle enää sen ollessa täysi?

Kuinka kauan kissat oli ollut taloudessa? Oliko jo edellisessä kämpässä? Nykyään (kuultu eläinsuojelussa työskentelevältä) kun narkkien kämpiltä viedään lapsi/lapset, niin myös asunnossa olevat eläimet toimitetaan eläinsuojelun hoteisiin.
Avatar
JudgeCooper
Sofia Karppi
Viestit: 445
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2023 3:44 pm
Paikkakunta: NY

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja JudgeCooper »

Taavi kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 1:47 pm Esitutkintapöytäkirjassa Muusa sanoo, että mummon mukaan kotona käyvät siivoojat on tympeitä, eikä osaa tehdä mitään oikein. Siksi Muusa nyt palkataan 50e viikkopalkalla tehtävään.
Huomaa kyllä, että suku ei ole paljon vieraillut tämän huippusiivoojan asunnolla. :mrgreen:
Synnyttäjä siivoomassa. Uskoo ken tahtoo. Tai no, jotkut voi pitää lääkekaapin putsausta "siivoamisena".
Välinpitämättömyys on valinta.
Jokukukavaan
Agentti Scully
Viestit: 653
Liittynyt: Ke Joulu 15, 2021 12:49 am

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Jokukukavaan »

Joo poliisin toimintaa on tässä myös kyseenalaistettu. Poliisi olisi voinut soittaa tehtävän jälkeen vielä tälle häkeen soittaneelle vastuulliselle naapurille ja ohjata häntä tekemään lasun tai tehdä itse poliisi sen ja kysyä näitä häkepuhelun tehneen havaintoja siihen.

Tämä käynti oli siis eri käynti kuin se 4.2 käynti ymmärtääkseni ja tästä poliisin käynnistä perheen kotona ei ole ilmeisesti lainkaan lasuun edes tietoa mennyt. :shock:
Balance
Alibin satunnaislukija
Viestit: 58
Liittynyt: Ke Syys 23, 2020 9:50 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Balance »

Saag@ kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 1:47 pm Maxgyverille pari sanaa kaikella hyväntahtoisuudella:

Teidän perheestä on piirtynyt melko selkeä kuva. Te pidätte toistenne puolta ja pidätte yhteyttä. Rakkauttakin varmasti on perheenjäseniä kohtaan. Mutta kaikki tuo hyvä, mikä teillä on, ei välttämättä kuitenkaan ole "riittävää huolenpitoa". Teidän taustanne on mikä on. Taisit sen itse kuulustelussa sanoittaa, että kaikillehan teille kalja maistuu. Et ehkä itse edes ymmärrä perheenne haasteita tai heikkouksia. Siksi siis tosiaan haluaisin sanoa pari pointtia siltä varalta, että saat jonain päivänä omia lapsia.

- Hyvässä lapsiperheessä päivän ainoa lämmin ateria ei valmistu puolilta öin.
- Hyvässä lapsiperheessä lapsen huone ei ole täynnä paskaa, likaisia vaippoja, verta seinillä, patja täynnä paskaa ja kusta (virtsan haju Muusan kuulustelusta, uloste ensihoitajien kertomana). Lapsilla on sängyssään (puhdas) lakana, peitossa pussilakana.
- Hyvässä lapsiperheessä keskiviikkoiltana ei tarvita casea kaljaa juuri myyntiajan sulkeutuessa. Ei vaikka toinen vanhempi olisi selvin päin. Sä voit kyseenalaistaa tämän ihan niin paljon kuin haluat, mutta Piitun kuulustelusta paistaa kyllä läpi se kaljanmaistumisen puolustelu. Kuinka hän olisi ottanut vain sitten, jos saa lapselle hoitajan. Hyvässä perheessä voitaisiin ostaa muutama olut lauantain saunaa varten. Monessa hyvässä lapsiperheessä ollaan myös sitä mieltä, että lapsen ei kuulu nähdä vanhempiensa alkoholinkäyttöä ollenkaan. Edes sen saunakaljan verran.
- Hyvässä perheessä ei viestitellä omien lääkkeiden myynnistä, eikä siitä, että subua pitäisi ostaa. Ja nämähän siis ovat Muusan sanomia, ei edes Sebun.
- Hyvään lapsiperhearkeen ei kuulu huumeet - ollenkaan - missään muodossa, ei siis bilekäytössä sen enempää kuin päivittäisessä sekaisinolossakaan.
- Hyvä äiti ei anna oman lapsensa kodissa tapahtua huumekauppaa, eikä jätä lastaan hoitoon miehelle, joka on valvonut vuorokauden narkaten.
- Hyvässä perheessä 4-vuotias ei jää kotiin yksin. Koskaan. Missään tilanteessa. Eikä varsinkaan tyyliin: "en ehtinyt edes omaan huoneeseen laittamaan", josta käy ilmi, että kerta ei ole ainutkertainen.
- Hyvässä lapsiperheessä äiti ei nuku, jos lapsi on vakavasti sairas.
- Hyvässä lapsiperheessä äiti ei googleta, voiko lapselle antaa unilääkettä. EI VOI.
- Hyvässä lapsiperheessä äiti ei peittele omia vastuuttomuuksiaan lastensuojelun pelossa, vaan vie lapsen lääkäriin, jos se sitä tarvitsee. Rakkaus lapseen ja vastuuntunto lapsen hyvinvoinnista tulee ensimmäisenä. Vasta sen jälkeen kaikki muu.
- Hyvässä lapsiperheessä äiti ei viestittele isäpuolelle kiduttamisesta, lapsen pelosta ja siitä, että päiväkodin takia uusia jälkiä ei saa tulla. Tällaisessa tilanteessa hyvä äiti olisi jo vienyt lapsensa turvaan. Pelkästä epäilystäkin. Sinä pidät tätä todisteena Muusan hyväntahtoisuudesta ja rakkaudesta lapseen, minä pidän tätä todisteena Muusan kyvyttömyydestä hyvään äitiyteen.
- Hyvässä lapsiperheessä lapsi ei pelkää ketään perheenjäsentä.
- Ja vielä viimeinen. Ei, lapselle ei todellakaan tarvitse huutaa, se ei ole mitenkään tarpeellista tai olennaista lapsen kasvatuksen kannalta. Ei ole niin, että se olisi jotenkin kaikissa perheissä normaalitilanne, jota pitää ymmärtää. Tässä en sano, että yksin huutaminen tekisi vanhemmista kelvottomia tai huonoja, jos asia jälkeenpäin lapsen kanssa käsitellään ilman, että hänelle jää pelkotiloja, mutta ei se mikään välttämätön asia ole lapsenkasvatuksessa. Eli jos ihmiset ovat kauhistuneita siitä, että Muusa huutaa lapselleen, niin se ei ole mitään kukkahattuilua, vaan ihan aitoa lapsen puolustamista ja hyvää vanhemmuutta.

Kaiken tämän puolustelu kertoo siitä, miten rajoittunut näkökulmasi on ja siitä, miten paljon rakenteellista ongelmaa teidän perheessä on ja on ollut ja siksi saat paljon vihaisia vastauksia.
Amen! Eipä sitä olisi tämän paremmin voinut sanoittaa. Maxgyver lue tämä nyt ajatuksella läpi ja pyydä sen jälkeen anteeksi itseltäsi, perheeltäsi ja Milolta että olette olleet noin välinpitämättömiä. Milo ansaitsee kidutusmurhan jälkeen oikeutta, eikö niin?
Ahmi
Poliisikoira Rex
Viestit: 285
Liittynyt: Ma Maalis 08, 2021 9:26 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Ahmi »

Neonataali kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 1:06 pm
JudgeCooper kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 9:23 am
vipeltäjä kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 9:17 am Tästä puhuttu aikaisemmin eli kello 1:18 on laitettu jollekin viestiä Muusan kännykästä et katso whatsapp t:Sebu. Kumpikaan ei tunnusta et tätä viestiä ois laittanut. Ensin numeroon on koitettu soittaa.

Katsokaa Muusan ja Sebun viestittelyä 1:03 - 1:06 jossa Muusa lopuks laittaa et menee nukkumaan, jos tänne tuut niin älä sit metelöi. Tämä tieto näkyy vain Sebun puhelimen tiedoissa. Muusa poistanut nämä viestit? Miten tämä mennyt ohi? Sebu tullut vasta yöllä kotiin, niin tämähän kumoaa kaiken aikaisemman sepityksen heidän illasta.

Ja mitä tulee Muusan pidätyskuviin, niin oikealla puolella kylkeä selvät raapimajäljet. Onko jopa Muusa se päätekijä?
Nonniin. Nyt päästään siihen tutkintalinjaan joka minuakin kiinnostaa. Synnyttäjä ei kuitenkaan ole niin tietämätönn ja syytön kuin sepittelee.
Eikös ne ollut edelliseltä yöltä.. 7.6. puolelta kyllä, mutta aamuyöltä ennen tätä tapahtumapäivää.
Tässä on vähän epäselvää, että miksi on ensin soitettu Kerkkäsen puhelimesta muusalle ja sitten vasta laitettu muusan puhelimesta tuo viesti. Korjatkaa jos olen käsittänyt tuon väärin. Tuo puhelu saa kyllä epäilemään, ettei pauttiarallaa ole välttämättä ollutkaan paikalla kuin vasta yöllä. Eli olisi siis häipynyt suihkutuksen jälkeen paikalta. Selittäisi osin miksi muusan kertomus on niin epäjohdonmukainen. On käynyt mielessä, että muusa on tavoitellut pauttiarallaata milon kuoleman jälkeen, mutta miksi. Tuo teoria tosin kumoutuu kun lukee pauttiarallaan telegram viestejä. Paitsi jos se onkin ollut muusa pauttiarallaan tunnuksilla jatkamassa huumekauppaa.
Jokukukavaan
Agentti Scully
Viestit: 653
Liittynyt: Ke Joulu 15, 2021 12:49 am

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Jokukukavaan »

Jokukukavaan kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 10:10 am Asunnon verijäljistä löytyi Milon ja Sebun DNA.ta. olohuoneen peilin edestä missä oman oletuksen mukaani Muusa on meikannut jäljistä päätellen (topsipuikko missä meikkiä omasta mielestäni) löytyi jostain tahrasta Muusan DNA.ta mikä ei ollut verta. Milon verta ja DNA.ta löytyi Milon huoneesta ja Sebun verta ja DNA.ta löytyi olohuoneen seinästä muistaakseni vain.

Se tahra mikä löytyi peilin edestä lattialta oh.sta oli punainen. Ehkä jotain meikkiä - esimerkiksi huulipunaa?
Peili edestä ei löytynyt verta. Mutta oli topsi, jossa oli Muusan DNA. Lapsen huoneessa oli verta kahdessa kohdassa, toinen Sebun ja toinen lapsen. Mielestäni olohuoneesta ei löytynyt veritahroja.
[q

LeaSommer niinhän mä kirjoitinkin että ei se tahra ei ollut verta mutta siinä oli Muusan DNA.ta. 😊 Oma veikkaus et jotain meikkiä esim huulipunaa kun se tahra oli siinä peilin edessä missä Muusa oletettavasti miekkaili. Se Muusan DNA ei ollut siinä topsipuikossa vaan lattian tahrassa oli Muusan DNA - mikä EI ollut verta 😊 Selvennykseksi vain. (siis on varmaan DNA.ta siinä topsissakin Muusalta mutta ei sitä topsipuikkoa ole tutkittu vaan asunnon tahrat tutkittiin mitä epäiltiin vereksi tmv eritteeksi).

Tarkistin vielä etp.sta että topsipuikko taltioitiin näytteeksi ja se tahran (ei veritahra) DNA tsekattiin. Ehkä on oletettu että veri olisi voinut olla Milon ja topsipuikko liittyä palovammojen hoitoon. Näin ei kuitenkaan ollut.
Viimeksi muokannut Jokukukavaan, Su Helmi 25, 2024 2:26 pm. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
sivusta_seuraaja
Jane Marple
Viestit: 1075
Liittynyt: Ti Kesä 19, 2012 11:20 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja sivusta_seuraaja »

milo8.png
milo8.png (326.57 KiB) Katsottu 1034 kertaa
Sä oot niin vitun ylpee...
Oliko tässä tieto tekosista? Naaman pesusta ja palovammoista. Ajallisesti OLI! :x :x
Avatar
Juliet Jones
Axel Foley
Viestit: 2475
Liittynyt: La Elo 23, 2008 10:40 pm
Paikkakunta: Little Stempington

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Juliet Jones »

Saag@ kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 1:47 pm Maxgyverille pari sanaa kaikella hyväntahtoisuudella:

Teidän perheestä on piirtynyt melko selkeä kuva. Te pidätte toistenne puolta ja pidätte yhteyttä. Rakkauttakin varmasti on perheenjäseniä kohtaan. Mutta kaikki tuo hyvä, mikä teillä on, ei välttämättä kuitenkaan ole "riittävää huolenpitoa". Teidän taustanne on mikä on. Taisit sen itse kuulustelussa sanoittaa, että kaikillehan teille kalja maistuu. Et ehkä itse edes ymmärrä perheenne haasteita tai heikkouksia. Siksi siis tosiaan haluaisin sanoa pari pointtia siltä varalta, että saat jonain päivänä omia lapsia.

- Hyvässä lapsiperheessä päivän ainoa lämmin ateria ei valmistu puolilta öin.
- Hyvässä lapsiperheessä lapsen huone ei ole täynnä paskaa, likaisia vaippoja, verta seinillä, patja täynnä paskaa ja kusta (virtsan haju Muusan kuulustelusta, uloste ensihoitajien kertomana). Lapsilla on sängyssään (puhdas) lakana, peitossa pussilakana.
- Hyvässä lapsiperheessä keskiviikkoiltana ei tarvita casea kaljaa juuri myyntiajan sulkeutuessa. Ei vaikka toinen vanhempi olisi selvin päin. Sä voit kyseenalaistaa tämän ihan niin paljon kuin haluat, mutta Piitun kuulustelusta paistaa kyllä läpi se kaljanmaistumisen puolustelu. Kuinka hän olisi ottanut vain sitten, jos saa lapselle hoitajan. Hyvässä perheessä voitaisiin ostaa muutama olut lauantain saunaa varten. Monessa hyvässä lapsiperheessä ollaan myös sitä mieltä, että lapsen ei kuulu nähdä vanhempiensa alkoholinkäyttöä ollenkaan. Edes sen saunakaljan verran.
- Hyvässä perheessä ei viestitellä omien lääkkeiden myynnistä, eikä siitä, että subua pitäisi ostaa. Ja nämähän siis ovat Muusan sanomia, ei edes Sebun.
- Hyvään lapsiperhearkeen ei kuulu huumeet - ollenkaan - missään muodossa, ei siis bilekäytössä sen enempää kuin päivittäisessä sekaisinolossakaan.
- Hyvä äiti ei anna oman lapsensa kodissa tapahtua huumekauppaa, eikä jätä lastaan hoitoon miehelle, joka on valvonut vuorokauden narkaten.
- Hyvässä perheessä 4-vuotias ei jää kotiin yksin. Koskaan. Missään tilanteessa. Eikä varsinkaan tyyliin: "en ehtinyt edes omaan huoneeseen laittamaan", josta käy ilmi, että kerta ei ole ainutkertainen.
- Hyvässä lapsiperheessä äiti ei nuku, jos lapsi on vakavasti sairas.
- Hyvässä lapsiperheessä äiti ei googleta, voiko lapselle antaa unilääkettä. EI VOI.
- Hyvässä lapsiperheessä äiti ei peittele omia vastuuttomuuksiaan lastensuojelun pelossa, vaan vie lapsen lääkäriin, jos se sitä tarvitsee. Rakkaus lapseen ja vastuuntunto lapsen hyvinvoinnista tulee ensimmäisenä. Vasta sen jälkeen kaikki muu.
- Hyvässä lapsiperheessä äiti ei viestittele isäpuolelle kiduttamisesta, lapsen pelosta ja siitä, että päiväkodin takia uusia jälkiä ei saa tulla. Tällaisessa tilanteessa hyvä äiti olisi jo vienyt lapsensa turvaan. Pelkästä epäilystäkin. Sinä pidät tätä todisteena Muusan hyväntahtoisuudesta ja rakkaudesta lapseen, minä pidän tätä todisteena Muusan kyvyttömyydestä hyvään äitiyteen.
- Hyvässä lapsiperheessä lapsi ei pelkää ketään perheenjäsentä.
- Ja vielä viimeinen. Ei, lapselle ei todellakaan tarvitse huutaa, se ei ole mitenkään tarpeellista tai olennaista lapsen kasvatuksen kannalta. Ei ole niin, että se olisi jotenkin kaikissa perheissä normaalitilanne, jota pitää ymmärtää. Tässä en sano, että yksin huutaminen tekisi vanhemmista kelvottomia tai huonoja, jos asia jälkeenpäin lapsen kanssa käsitellään ilman, että hänelle jää pelkotiloja, mutta ei se mikään välttämätön asia ole lapsenkasvatuksessa. Eli jos ihmiset ovat kauhistuneita siitä, että Muusa huutaa lapselleen, niin se ei ole mitään kukkahattuilua, vaan ihan aitoa lapsen puolustamista ja hyvää vanhemmuutta.

Kaiken tämän puolustelu kertoo siitä, miten rajoittunut näkökulmasi on ja siitä, miten paljon rakenteellista ongelmaa teidän perheessä on ja on ollut ja siksi saat paljon vihaisia vastauksia.
Amen! Tuossa näkyy hyvin ne monisukupolviset ongelmat, joiden vuoksi kaikki ovat tottuneet epänormaaliin, ja alkaneet pitää sitä normaalina.

Jos Milon kohtalo ei olisi ollut tämä kuin oli, niin hän olisi siirtänyt aikuiseksi kasvettuaan tuota samaa sairasta perintöä omille lapsilleen.
Ahmi
Poliisikoira Rex
Viestit: 285
Liittynyt: Ma Maalis 08, 2021 9:26 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Ahmi »

Cadi John kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 1:19 pm
Ahmi kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 12:58 pm Kiinnostaisi tietää mitä muusan poistetuissa viesteissä luki kun siskonsa kerennyt lukea ne kuusi tuntia lähettämisen jälkeen ja vasta myöhemmin poistettu. Tulee mieleen, että poistaminen on tapahtunut kuoleman jälkeen. Tämä ja sukulaisille lähetetyt snap viestit suihkutuksesta kuulemisen jälkeen saa epäilemään, että sukulaisilla on jotain tietoa enemmän kuin annetaan ymmärtää. Tai ainakin tällä lähimmällä siskolla sekä äidillä.
Siinä sovelluksessa on asetus milloin ne on ajastettu poistamaan kun kaikki ovat viestin lukeneet. Luulisi et tänä päivänä ne saadaan esiin jos tutkinnan kannalta oleellista.
Jos olisi ajastettu niin muutkin siskolle lähetetyt viestit olisi poistettu, mutta nyt on ainoastaan kahdelle käynyt niin. Samoin pauttiarallaalle lähetty pari poistettua viestiä. Onko lie kukaan miettinyt, että miksi pauttiarallaa on kirjautunut Google tililleen yöllä 8.6 ja 2fa on lähettänyt varmistuskoodin puhelimeen. Saa epäilemään, että on älynnyt poistaa kaiken historian GPS tiedot, viestit ja selaushistorian.
Miss Fisher
Susikoski
Viestit: 35
Liittynyt: Ke Helmi 21, 2024 8:31 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Miss Fisher »

vipeltäjä kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 9:17 am Tästä puhuttu aikaisemmin eli kello 1:18 on laitettu jollekin viestiä Muusan kännykästä et katso whatsapp t:Sebu. Kumpikaan ei tunnusta et tätä viestiä ois laittanut. Ensin numeroon on koitettu soittaa.

Katsokaa Muusan ja Sebun viestittelyä 1:03 - 1:06 jossa Muusa lopuks laittaa et menee nukkumaan, jos tänne tuut niin älä sit metelöi. Tämä tieto näkyy vain Sebun puhelimen tiedoissa. Muusa poistanut nämä viestit? Miten tämä mennyt ohi? Sebu tullut vasta yöllä kotiin, niin tämähän kumoaa kaiken aikaisemman sepityksen heidän illasta.

Ja mitä tulee Muusan pidätyskuviin, niin oikealla puolella kylkeä selvät raapimajäljet. Onko jopa Muusa se päätekijä?
S on WhatsAppissa laittanut tällä tyypille viestejä, rahaa on yrittänyt ruinata (niin kuin kaikilta muiltakin). S on ollut 7.-8.6. yön Telegramissa tekemässä huumekauppoja ja yrittänyt saada jengiä liikkumaan Rantakylään eli on viestien perusteella kyllä itse ollut kotona.
Avatar
K9Wifey
Adrian Monk
Viestit: 2623
Liittynyt: Pe Loka 02, 2020 11:20 am

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja K9Wifey »

Ahmi kirjoitti: Su Helmi 25, 2024 1:58 pm Paitsi jos se onkin ollut muusa pauttiarallaan tunnuksilla jatkamassa huumekauppaa.
Totta muuten. Mistäs sen tietää, kuka tota kauppaa faktisesti on käynyt. Jos pauttiarallaa lähetetty hoitamaan biznezsexiä - koska fakta on se, että moppimyysseli hallinnoi nettiä siinä dunkussa luukussa. Se on monesti tullut todistettua.

Viddu ku olis ollu jtn cat camia siinä huushollissa, taltioivaa sellaista. Siis monellahan on.

Kissat se iso* vissii vei kaljakeissille. Montahan kissaa? Vissiin kaksi. Mitähän ne söi?
RL11/6 kirjoitti: Ma Tammi 13, 2025 7:22 pm Poistettu mielipuolista mölinää.
-NILS-
Tyttö Bodomilta
Nikke Knatterton
Viestit: 157
Liittynyt: La Kesä 10, 2023 9:58 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja Tyttö Bodomilta »

Ok kiitos kisujen tiedoista
Tuskin nekään ovat säästyneet huonolta karmalta kämpässä ollessaan.Ne tosin alkavat nopeastikin pysymään piiloissaan jos on kohdeltu huonosti.
Niiden tasapainoiseen ruokkimiseen en usko.
Toivottavasti niitä ei palauteta Muusalle😡
Eikä varmaan palautetakaan jos on käytetty lääkärissä ja jos on jotain löydetty.
Toivottavasti toi Muusa ei hanki yhtään elävää hoidettavaa ikinä enää.
Onneksi sillä on ehkäisy.
"Viisas ei tätä ole tehnyt"-Arvi Vainio :lol:
tiwi
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Ma Marras 03, 2014 6:20 pm

Re: Joensuu: 4-vuotiaan lapsen kuolemaa tutkitaan murhana - äiti ja isäpuoli vangittiin ja vapautettiin

Viesti Kirjoittaja tiwi »

Kahlasin tuon etpn läpi ja pari asiaa jäi mietityttämään.
1) keittiön pöydällä olevat uunipellit ja kumpikaan epäillyisyä ei muista tehneensä ko. ruokaa. Pellistä saisi myös Vn muotoiset palovammat.
2) kuolinsyylausunnon mukaan kun pelkät palovammat tai sisäelinvauriot ei selitä kuolemaa vaan oli se lause että ”olisiko tukahdutettu”, niin ihmettelen miksei tätä nostettu enempää kuulusteluissa esiin, koska itselle tuli se ajatus että tuon mukaan jonkun on selkeästi pitänyt Milo tappaa, eli hän ei ole menehtynyt palovammoihin ja ns piittaamattomuuden seurauksena.
Vastaa Viestiin