Se antaa niistä ihmisistä sellaisen kuvan, etteivät auttaneet, vaikka olisi ollut mahdollisuus.Cadi John kirjoitti: Su Maalis 10, 2024 9:43 pm Jos ihminen tekee itsemurhan, niin miksi lähipiiri vaikenee asiasta ja sitä hävetään? Miksi ei voida sanoa et teki itsarin? En sano, että tässä olisi kyse itsemurhasta mutta kieltämättä epäilys herää, sillä yleensä uutisoidaan ”äkillinen sairaskohtaus” ”kuoli tapaturmaisesti” jne. Nyt ei ole sanottu mitään.
Maria Jungner
-
JanitaSlim
- Ben Matlock
- Viestit: 8690
- Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm
Re: Maria Jungnerin kuolema
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.
Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.
Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Re: Maria Jungnerin kuolema
En tarkoittanut, että Maria olisi ruotsinkielinen, tiedän hänen olevan Aarre Elon tytär.. Tuota "ruotsalaista" passiivia kuulee ja näkee nykyään usein ja varsinkin nuorten naisten puheissa, yhdistettynä pehmeään ässään.CSI kirjoitti: Pe Maalis 08, 2024 11:05 pmTietääkseni tämä Maria omaa sukua Elo ei ollut ruotsinkielinen. Nämä "hienommat" herrassukunimet Matthes ja Jungner olivat naimakaupoilla saatuja. Eikä sielläkään ainakaan tämän "jungmannin" mukana tullut mitään ruotsinkielen osaamista ja harrastusta perheeseen.aumari kirjoitti: To Maalis 07, 2024 10:50 pm Onko tuossakin Marian viestissä käytetty ruotsalaistyylistä passiivia, vai onko se osoitettu jollekin? En ymmärrä miksi jotkut käyttävät sitä sekoittavasti sen sijaan, että käyttäisivät suomenkielistä selkeää passiivimuotoa.
Minäkin ihmettelen miksi läheisen itsemurhasta ei haluta puhua. Joskus se on helposti ymmärrettävä teko, joskus se tulee yllätyksenä. Joku voi suunnitella sitä pitkään, joku itsemurhan yrityksestä toipunut voi jälkeen päin ihmetellä, miten hetkellinen päätös voi johtaa toteutumiseen. Kuinkahan monessa itsemurhassa on ollut kyseessä viimeksi mainittu, sitäpä ei tiedä.
Minun lapseni kuolema oli itse aiheutettu, olen siitä aina avoimesti puhunut. Lähteä voi niin monella tavalla ja syitäkin on erilaisia. Aina se tuo omaisille surua ja joskus siitä seuraa myös odottamatonta harmia. Se pitää vain hyväksyä.
-
rupattelija
- Alokas
- Viestit: 2
- Liittynyt: Ma Maalis 11, 2024 2:37 pm
Re: Maria Jungnerin kuolema
Toivottavasti saataisiin lähiaikoina, jonkinlainen ilmoitus kuolinsyystä, joka katkaisisi huhut ja antaisi lopullisen pisteen tälle tapaukselle.
Re: Maria Jungnerin kuolema
Enpä usko. Lähiomaisilla tuskin on halua kertoa mitään, enää. Poliisillakaan ei tarvetta koska kyseessä yksittäisen kansalaisen menehtyminen. Jungner ei ollut rikollinen, ei aiheuttanut yleistä vaaraa, kuolemaan ei liity rikosta..rupattelija kirjoitti: Ma Maalis 11, 2024 6:00 pm Toivottavasti saataisiin lähiaikoina, jonkinlainen ilmoitus kuolinsyystä, joka katkaisisi huhut ja antaisi lopullisen pisteen tälle tapaukselle.
Re: Maria Jungnerin kuolema
Mikäli olisi ollut sairaskohtaus niin se olisi kerrottu.
Re: Maria Jungnerin kuolema
Ainoa kiinnostava kommentti koko ketjussa. Mikael selkeästi tietää kuolinsyyn ja sen vahingossa paljastaa.Pirkko Ala-Hippuli kirjoitti: La Maalis 09, 2024 10:18 pm "Tämä oli totaalinen yllätys ja järkytys. Joulukuisen tapaamisen jälkeen minulle jäi se kuva, että asiat olivat mallillaan Marian elämässä, viestintätoimisto Kreabin toimitusjohtaja Mikael Jungner sanoo Iltalehdelle."
Tämä Mikaelin kommentti mielestäni paljastaa mistä on kyse.
Hänelle jäi se kuva, että asiat olivat mallillaan.
Mutta eivät olleet ja Maria päätyi riistämään henkensä.
Sikis:
Faktahan on kuten NATO:kin tunnustaa ettei jonkin Ukrainan haltuunottoon mene puoltatuntia kauempaa. Näin ei kuitenkaan ole näillä näkymin tapahtumassa vaikkakin länsipropagandakoneisto nyt yrittää muuta surkuhupaisasti esittää.
Faktahan on kuten NATO:kin tunnustaa ettei jonkin Ukrainan haltuunottoon mene puoltatuntia kauempaa. Näin ei kuitenkaan ole näillä näkymin tapahtumassa vaikkakin länsipropagandakoneisto nyt yrittää muuta surkuhupaisasti esittää.
Re: Maria Jungnerin kuolema
Ainakin Miki Liukkosen kohdalta. https://www.iltalehti.fi/tv-ja-leffat/a ... b49ce281c9Raataja kirjoitti: La Maalis 09, 2024 7:23 pmMilloin olet lukenut esim. Iltalehdestä että joku kuoli tehtyään itsemurhan ?Jack the Ripper kirjoitti: To Maalis 07, 2024 5:38 pm 50-vuotiaan perusterveen naisen äkkikuoleman syy ilman rikosta tai onnettomuutta on tyypillisesti aivoverenvuoto tai aortan aneyrysma. Toki e-pillerin hormonit tekevät veritulppariskiä joka johtaa pahimmillaan keuhkoveritulppaan joka voi olla usein fataali. Onko missään ns. luotetussa lähteessä sanottu että olisi itsemurha?
-
Nice shirt
- Jessica Fletcher
- Viestit: 3262
- Liittynyt: To Joulu 17, 2020 3:58 pm
Re: Maria Jungnerin kuolema
Naantalissa paistaa aurinko sinnekin, mihin se ei muilla paista!
Re: Maria Jungnerin kuolema
Niin miehet. Ajatelkaa kerrankin boksereiden ulkopuoleltaAnnabelle kirjoitti: La Maalis 09, 2024 12:37 am
Mariankin kohtaloa pohtiessa kannattaa siis katsoa asioita oman ajatushorisontin ulkopuolelta; kauneuteen ja kauniiden naisten elämiin liittyy mittaamattomasti tabuja ja stereotypioita, ennakkoluuloja, vääriä käsityksiä.
Re: Maria Jungnerin kuolema
Jasmin Voutilainen ainakin myös.THS kirjoitti: Ti Maalis 12, 2024 1:48 amAinakin Miki Liukkosen kohdalta. https://www.iltalehti.fi/tv-ja-leffat/a ... b49ce281c9Raataja kirjoitti: La Maalis 09, 2024 7:23 pm Milloin olet lukenut esim. Iltalehdestä että joku kuoli tehtyään itsemurhan ?
Re: Maria Jungnerin kuolema
↑
Totta, ja sitten se jokin aika sitten junan eteen hypännyt. Onhan noita ja hyvä, että kerrotaan. Voi pelastaa jonkun.
Totta, ja sitten se jokin aika sitten junan eteen hypännyt. Onhan noita ja hyvä, että kerrotaan. Voi pelastaa jonkun.
Re: Maria Jungnerin kuolema
Okei, ajattelen boksereiden ulkopuolelta. Mitä minun pitäisi nähdä?Sipi kirjoitti: To Maalis 14, 2024 1:18 pmNiin miehet. Ajatelkaa kerrankin boksereiden ulkopuoleltaAnnabelle kirjoitti: La Maalis 09, 2024 12:37 am
Mariankin kohtaloa pohtiessa kannattaa siis katsoa asioita oman ajatushorisontin ulkopuolelta; kauneuteen ja kauniiden naisten elämiin liittyy mittaamattomasti tabuja ja stereotypioita, ennakkoluuloja, vääriä käsityksiä.![]()
Re: Maria Jungnerin kuolema
Otillaan oleva torttu ?THS kirjoitti: Pe Maalis 15, 2024 6:55 pmOkei, ajattelen boksereiden ulkopuolelta. Mitä minun pitäisi nähdä?Sipi kirjoitti: To Maalis 14, 2024 1:18 pmNiin miehet. Ajatelkaa kerrankin boksereiden ulkopuoleltaAnnabelle kirjoitti: La Maalis 09, 2024 12:37 am
Mariankin kohtaloa pohtiessa kannattaa siis katsoa asioita oman ajatushorisontin ulkopuolelta; kauneuteen ja kauniiden naisten elämiin liittyy mittaamattomasti tabuja ja stereotypioita, ennakkoluuloja, vääriä käsityksiä.![]()
-
PaikallaPureva puheenjohtaja
- Martin Riggs
- Viestit: 606
- Liittynyt: Ke Syys 28, 2022 8:10 pm
Re: Maria Jungnerin kuolema
Eikö itsemurha ole sairauskohtaus?Carelin kirjoitti: Ma Maalis 11, 2024 9:10 pm Mikäli olisi ollut sairaskohtaus niin se olisi kerrottu.
-
Likeavirgin
- Ainesta Watsoniksi
- Viestit: 4628
- Liittynyt: Su Huhti 19, 2020 8:18 pm
Re: Maria Jungnerin kuolema
No vittu ei. Itsemurha on kuolintapa.Pureva puheenjohtaja kirjoitti: La Maalis 16, 2024 9:53 pmEikö itsemurha ole sairauskohtaus?Carelin kirjoitti: Ma Maalis 11, 2024 9:10 pm Mikäli olisi ollut sairaskohtaus niin se olisi kerrottu.