Hyvä kirjoitus ukrainalaiselta journalistilta.
https://twitter.com/i/bookmarks?post_id ... 6998291475
Kuvan kokoa kohtuullistettu
-NILS-
Pekka Toveri: Tämän takia Puolan ja Naton pitäisi reagoida venäläisohjukseen
Venäjä loukkasi Puolan ilmatilaa lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Pekka Toverin mukaan ei ole yhtään poissuljettua, etteikö vastaavaa voisi sattua Suomenkin lähialueilla.
…
Kansallinen lainsäädäntö vaihtelee, esimerkiksi Suomessa yksittäinen hävittäjälentäjä tai -lentäjä voi tehdä torjuntapäätöksen, jos kyseessä olisi esimerkiksi selkeä hyökkäys tai itsepuolustustilanne.
– Mutta muuten torjuntalupa voi mennä puolustusministerille asti. Ennen kuin luvan saa käyttöön, tilanne voi olla ohi, Toveri tarkentaa.
Kolmanneksi on kysyttävä mitä konkreettista tuhoa ohjuksen torjumisesta syntyy.
– Entä jos oma ohjus ei osu maaliin? Ja iskee maahan johonkin kylään. Samoin torjuttukin ohjus voi pudota asutuksen keskelle. Pahimmassa tapauksessa satoja kiloja räjähdysainetta ja romua putoaa maahan ihmisasutuksen keskelle. Päätös torjunnan tekemisestä siis on aika vaikea, Toveri sanoo.
…
Nulandin erottaminen ei taida olla sattuma. https://www.youtube.com/watch?v=R0IpUKm3jxwkantavapalju kirjoitti: Ma Maalis 25, 2024 8:45 pm - Me tiedämme, kuka teki rikoksen ja nyt haluamme tietää, kuka tilasi sen, Putin sanoi.
https://www.facebook.comIskun neljä päätekijää ovat hyvinkin voineet olla ISIS-sotureita, mutta nyt eivät olleet “pyhän” asialla vaan palkkaterroristeina mukana. Ja palkan maksajahan lienee SBU:n kautta CIA eli USA. Sen vuoksi Nuland luultavimmin erosi, että mahdolliset kostotoimet Amerikkalaisiin (esim Syyrian tukikohtaan) voitaisiin välttää väittämällä Nulandin toimineen omin päin.
https://moderndiplomacy.eu/2024/03/10/v ... gn-policy/During the Biden administration, Ms. Nuland became a lightning rod for skeptics of U.S. support for Ukraine. “Nobody is pushing this war more than Nuland,” the Tesla co-founder Elon Musk wrote on the social media site X last February.
https://peoplesdispatch.org/2024/02/06/ ... g-in-kiev/The final act of the power struggle playing out in Kiev is, therefore, of decisive importance and is being supervised by none other than Biden’s agent in the administration ever since the Maidan coup in Ukraine in 2014 — Victoria Nuland, Undersecretary of State. Nuland’s two-fold mission has been, first, to put in place a calculus of power in Kiev that is firmly under US control and, second, to steer the transition from war to insurgency when the need arises
Kadyrovilla saattaa olla edessään aikamoiset tasapainoilut omien ja Puten porukan kanssa. Muslimit tullee saamaan entistä enemmän runtua Venäjällä. Tuskin Kadyrov voi sitäkään loputtomiin katsella läpi sormien, koska muuten omat alkavat kyseenalaistamaan johtajaansa.jhou kirjoitti: Ma Maalis 25, 2024 11:06 pm Mitenköhän muuten Tsetshenian hullu koira Kadyrov on ottanut vastaan uskonveljien tekemän iskun, vielä jihadin nimissä?
No samalla laillahan ne putlerin lakeijat tuon selittää kuin mitä kaiken muunkin: totuus vaietaan kuoliaaksi ja kaikki kuorrutetaan paksulla, sakealla kerroksella valheita ja hevosenpaskaa. Lopuksi syytetään länttä ja Ukrainaa, ikään kuin kirsikkana kakun päälle.kantavapalju kirjoitti: Ma Maalis 25, 2024 10:05 pm Isis uhkaa Venäjää ja Putinia uudella iskulla
Terrorijärjestö Isis uhkaa Putinia ja Venäjää uudella iskulla nähtyään kuvat kidutetuista hyökkääjistä. Propagandasivustoilla levitetyssä uhkauksessa vaaditaan kiduttamisen lopettamista. Suoraan Putiniinkin kohdistuneesta uhkauksesta uutisoi muun muassa Expressen.
Uhkaus viesti alkaa sanoin ”Putin mukaan lukien” ja jatkuu uhkauksella, jonka mukaan venäläisten ei sovi tuudittautua siihen, ettei järjestö voisi ”kostaa”.
No mites tämä nyt sit selitetään
Päivitän, että ei ole Konstantin Olshansky enää kunnossa. Tämänpäiväisen uutisen mukaan:LexVeritas kirjoitti: Su Maalis 24, 2024 4:47 pmOn toki mahdollista, että Krimin miehityksen yhteydessä venäläisten ukrainalaisilta varastama Ropucha-luokan maihinnousualus Konstantin Olshansky on vielä Mustanmeren laivaston käytettävissä (pinta-aluksena). Aluksia valmistettiin vuosina 1975-1991 Puolassa 28 kpl.Honey_Badger kirjoitti: Su Maalis 24, 2024 1:54 pmEli kaikki etenee putlerin suunnitelmien mukaan, kuten Shoigulla on tapana ilmaistaLexVeritas kirjoitti: Su Maalis 24, 2024 12:49 pm ^Tarkoittaisi sitä, että Mustanmeren laivaston kaikki Ropucha-luokan maihinnousualukset ovat nyt toimintakelvottomia. Laivaston muista maihinnousualuksista jäljellä olisivat enää vanhemmat Alligator-luokan Orsk, Saratov ja Nikolaj Filchenkov.
Storm Shadows livenä Sevastopolissa:
https://www.youtube.com/watch?v=s4lvU3n ... 11cw%3D%3D![]()
Tiesin että vain kolme noita isompia maihinnousualuksia on enää jäljellä tämän iskun jälkeen, mutta en sitä että ovat tuota vanhempaa luokkaa. No, eiköhän nekin muutu sukellusveneiksi jossain vaiheessa lähimmän vuoden sisään.