Joukkotappelu Oulun Ra­ja­ky­läs­sä 1.1.2024 - tuomiot kuudelle miehelle

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Tontta82
Harjunpää
Viestit: 323
Liittynyt: To Elo 10, 2023 5:09 pm

Re: Joukkotappelu Oulun Ra­ja­ky­läs­sä 1.1.2024 - yksi henkilö epäiltynä tapon yrityksestä

Viesti Kirjoittaja Tontta82 »

Pub kulkuri on rajakylän "kloaakki"...
Jari Linna
Sofia Karppi
Viestit: 448
Liittynyt: Pe Syys 29, 2017 2:11 am

Re: Joukkotappelu Oulun Ra­ja­ky­läs­sä 1.1.2024 - yksi henkilö epäiltynä tapon yrityksestä

Viesti Kirjoittaja Jari Linna »

Näytti olevan mielenkiintoa tähän ihmisillä, niin lisätään päivitys tilanteeseen.
Oulun Ra­ja­ky­läs­sä uutena vuotena ollut jouk­ko­tap­pe­lu kä­rä­jil­lä: syyt­tä­jä vaatii tuo­mioi­ta kuu­del­le, yhdelle syyte tapon yri­tyk­ses­tä

Oulun käräjäoikeudessa käsiteltiin torstaina Oulun Rajakylässä viime uutena vuotena tapahtunutta joukkotappelua.

Syyttäjä vaatii haastehakemuksessa tuomioita kaikkiaan viidelle henkilölle.

Poliisi on aiemmin kertonut, että tilanne sai alkunsa, kun ulkomaalaistaustainen mies heitti ravintolassa tuopin seinään. Hän oli viettämässä iltaa veljensä ja tämän naisystävän kanssa. Henkilökunta poisti miehen ravintolasta, jolloin osa asiakkaista lähti perään ravintolan pihalle.

Ulkona syntyi joukkotappelu, jossa usea ihminen joutui pahoinpitelyn uhriksi. Poliisin mukaan yhdellä perään lähteneistä miehistä oli puukko, jolla hän viilsi toista ulkomaalaistaustaista miestä käsivarteen ja löi myös löi tämä naisystävää pudottaen samalla puukon.

Tässä vaiheessa puukon pudottanut mies lähti tilanteesta karkuun. Poliisin mukaan veljekset seurasivat häntä pudonneen puukon kanssa aseistautuneena. Paennutta miestä lyötiin pullolla ja puukotettiin vatsaan.

Kovinta tuomiota tapon yrityksestä syyttäjä vaatii ravintolasta poistetulle miehelle, jonka syyttäjä väittää puukottaneen pakenevaa uhria. Syyttäjän mukaan sama mies huitoi puukolla myös toista miestä kohti, mutta tämä sai väisteltyä ja välttyi vakavammilta vammoilta. Syyttäjä vaatii miehelle 4 vuoden ja 3 kuukauden ehdotonta vankeutta tapon yrityksestä, törkeän pahoinpitelyn yrityksestä ja pahoinpitelystä.

Oikeudelle toimittamassaan ennakkovastauksessa mies vaatii syytteiden hylkäämistä. Hän kiistää, että hänellä olisi missään vaiheessa ollut puukkoa edes kädessään, ja puukotuksen on tehnyt joku muu. Mies sanoo tilanteessa puolustautuneensa itseensä kohdistuneita hyökkäyksiä kohtaan ja pitää tekoja joka tapauksessa hätävarjeluna.

Miehen veljelle syyttäjä vaatii 1 vuoden ja 5 kuukauden ehdollista vankeutta ja oheissakkoa törkeästä pahoinpitelystä. Syyttäjän mukaan mies löi paennutta miestä rikotulla pullolla pään takaosaan. Uhri vaatii puolestaan tuomiota tapon yrityksestä. Myös hän kiistää syytteet.

Puukotuksen uhrille syyttäjä vaatii puolentoista vuoden ehdollista vankeutta ja oheissakkoa törkeästä pahoinpitelystä ja kahdesta perusmuotoisesta pahoinpitelystä. Mies on myöntänyt syytteet oikeudelle toimittamassaan ennakkovastauksessa.

Lisäksi syyttäjä vaatii kolmelle henkilölle sakkorangaistuksia veljeksiin kohdistuneista pahoinpitelyistä.
https://www.kaleva.fi/oulun-rajakylassa ... pe/6296059
RG90580
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: Ti Maalis 19, 2024 2:50 pm

Re: Joukkotappelu Oulun Ra­ja­ky­läs­sä 1.1.2024 - yksi henkilö epäiltynä tapon yrityksestä

Viesti Kirjoittaja RG90580 »

Jokuvain881 kirjoitti: To Maalis 14, 2024 9:21 am Voin kertoa sisäpiiritietoa sen verran, että nämä ulkomaalaiset veljekset eivät aloittaneet tappelua. Joo toinen heistä heitti tuopin seinään, mutta hän ei käynyt kenenkään ihmisen kimppuun ensimmäisenä. Hänet poistettiin ravintolasta, jonka jälkeen hänen perään ulos juoksi useampi suomalainen nulikka (suurin osa 2001-2002 syntyneitä) ja he hakkasivat hänet joukolla. Näillä suomalaisilla oli lähes kaikilla puukot mukana. He myös esittelivät essoja aiemmin ravintolassa ja yrittivät kaupata niitä.

Tää mies (T.K) joka sai puukosta vatsaan on tuomittu aiemminkin mm. useamman naisen pahoinpitelystä, naispuolisen vartijan pahoinpitelystä ja rikoshistoriaa löytyy muutenkin. Hän myös pahoinpiteli naisen siinä baarin edustalla jonka jälkeen sai sit puukosta vatsaan. Näiltä muiltakin suomalaisilta löytyy rikoshistoriaa. Yksi näistä (T.A) on mm. uhkaillut poliiseja varsijousella kotietsinnän yhteydessä. Lisäksi näiltä löytyy pienempiä rikoksia kuten juoksukaljoja ym. Näillä ulkomaalaisilla veljeksillä ei ole aiempaa rikoshistoriaa. Eikä veljeksillä ollut mitään omia teräaseita mukana.

Toivon tosiaan, että oikeus tapahtuu ja nää suomalaiset joukkotappelijat saa tuomiot. Jokainen voi miettiä miten itse toimisi, jos sun kimppuun tulee 10 nulikkaa puukkojen kanssa, sut hakataan joukolla ja sun tyttöystävä pahoinpidellään miehen toimesta.

Yksi näistä suomalaisista miehistä on vielä ottamatta kiinni. Etunimi Mika ja lempinimi kärsy. Suht pitkä, lyhyet hiukset, silmälasit. Joka viikonloppu kulkurissa. Eli mikäli jollakin on tiedossa hänen sukunimi niin voi ilmoittaa suoraan poliisille vaikka nimettömänä. :) Tämä Mika pahoinpiteli myös naista siinä baarin edustalla potkimalla häntä alaselkään.
Jos aijot kertoa sisäpiiri tietoa niin kertoisit edes tosiasioita. Tämä Mika ei potkinut alaselkään tätä pulskaa tyttöä vaan hätisteli sitä jaloista, koska se nainen roikkui jostain syystä hänen jaloissa. Toiseksi kenelläkään ulos menneistä "nulikoista" ei ollut puukkoa mukana muulla kuin tällä joka sai puukosta.
Älä tule kirjoittamaan tänne paskaa jos et tiedä faktoja :roll:
UllaTaalasmaa69
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: Ma Marras 20, 2023 4:22 am

Re: Joukkotappelu Oulun Ra­ja­ky­läs­sä 1.1.2024 - yksi henkilö epäiltynä tapon yrityksestä

Viesti Kirjoittaja UllaTaalasmaa69 »

Oliko ne suomalaiset nuoria (2000-luvulla syntyneitä?) vai ei?

Kyseinen Mika K. taitaa olla syntynyt -86 tai -87.
RG90580
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: Ti Maalis 19, 2024 2:50 pm

Re: Joukkotappelu Oulun Ra­ja­ky­läs­sä 1.1.2024 - yksi henkilö epäiltynä tapon yrityksestä

Viesti Kirjoittaja RG90580 »

UllaTaalasmaa69 kirjoitti: Ke Touko 01, 2024 2:03 am Oliko ne suomalaiset nuoria (2000-luvulla syntyneitä?) vai ei?

Kyseinen Mika K. taitaa olla syntynyt -86 tai -87.
mitä vittua se sulle kuuluu. ja ei ole Mikan ikä tuo. häntä ei edes tuomittu tapauksessa joten hänet voi jättää kokonaan pois keskustelusta
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Joukkotappelu Oulun Ra­ja­ky­läs­sä 1.1.2024 - tuomiot kuudelle miehelle

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Oulun Ra­ja­ky­län jouk­ko­tap­pe­lus­ta tuomiot kuu­del­le mie­hel­le – ko­vim­mat syyt­teet hy­lät­tiin

Oulun käräjäoikeus on langettanut kuudelle miehelle tuomiot Oulun Rajakylässä uudenvuodenyönä tapahtuneesta joukkotappelusta.

Tilanne alkoi ravintolan sisältä, missä ulkomaalaistaustainen mies heitti tuopin seinään ja hänet poistettiin baarista. Hänen peräänsä ravintolan pihalle lähti useita henkilöitä.

Ulkona syntyi joukkotappelu, jossa käytettiin väkivaltaa puolin ja toisin.

Yksi syytetyistä löi baarista poistetun miehen veljeä puukolla olkavarteen ja tämän naisystävää nyrkillä päähän. Tämän jälkeen puukko putosi maahan ja mies lähti juoksemaan karkuun.

Ravintolasta poistettu mies otti puukon maasta, juoksi pakenevan miehen perään ja puukotti häntä kylkeen. Veli puolestaan löi samaa uhria puoliksi rikotulla lasipullolla päähän.
...
Enemmän täällä: Kaleva
17.04.2024 15:21
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Joukkotappelu Oulun Ra­ja­ky­läs­sä 1.1.2024 - tuomiot kuudelle miehelle

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Ra­ja­ky­län jouk­ko­tap­pe­lus­sa puu­kot­ta­neen tuomio koveni ho­vi­oi­keu­des­sa – pas­si­tet­tiin tapon yri­tyk­ses­tä van­ki­laan
Rovaniemen hovioikeus kovensi Rajakylän uudenvuoden joukkotappelussa miestä kylkeen puukottaneen miehen tuomiota selvästi.

Oulun käräjäoikeus antoi aiemmin tapauksessa tuomioita kuudelle henkilölle. Se piti puukotusta törkeänä pahoinpitelynä ja tuomitsi miehen vuodeksi ja yhdeksäksi kuukaudeksi vankeuteen.

Hovioikeus: Kyseessä oli tapon yritys
Hovioikeuden mielestä vuonna 1995 syntynyt Warzer Aziz Marif syyllistyi puukotuksessa tapon yritykseen. Sopivaksi rangaistukseksi hovioikeus mittasi Marifille kolme vuotta ja 10 kuukautta vankeutta.
Hovioikeuden mielestä asiassa pystyttiin sulkemaan pois riittävällä varmuudella veljesten väite siitä, että puukottaja olisi ollut paikalle tullut tuntematon henkilö.
Lisäksi hovioikeus totesi, että keskivartaloon kohdistettu voimakas teräaseen lyönti täytti tapon yrityksen tunnusmerkit. Käräjäoikeus ei pitänyt lyöntiä voimakkaana, mutta hovioikeus arvioi toisin. Se perusteli ratkaisuaan muun muassa sillä, että rotevalla uhrilla oli päällään kolme vaatekerrosta, mutta lyönnin aiheuttama pistohaava ulottui vatsaonteloon ja munuaisen vierusrasvaan saakka.
Hovioikeus oli hätävarjelun osalta samaa mieltä kuin käräjäoikeus, eikä pitänyt tilannetta Marifin osalta hätävarjeluna vaan kostona aiemmista tappelun tapahtumista.
Lisäksi hänelle määrättyä korvaussummaa nostettiin puukotuksen uhrin osalta yli 4 500 euroon.

Uhria päähän lyöneen miehen tuomiota uhrille määrättävien korvausten osalta. Hovioikeus korotti summaa reiluun 1 200 euroon.

https://www.kaleva.fi/rajakylan-joukkot ... v/11397177
Vastaa Viestiin