Kiipulassa on Suomen erikoisjoukkojen tukikohta!aikana ainakin Kuumolassa, Koljalassa, Kiipulassa, Kontulassa ja Tervakoskella. Useat silminnäkijät arvioivat Janakkalan Sanomille, että kyse oli suurikokoisesta dronesta.
Epäilyttävä drooni lenteli Riihimäellä asetehtaan, sairaalan ja paloaseman yllä
-
JanitaSlim
- Ben Matlock
- Viestit: 8690
- Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm
Re: Epäilyttävä drooni lenteli Riihimäellä asetehtaan, sairaalan ja paloaseman yllä
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.
Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.
Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Re: Epäilyttävä drooni lenteli Riihimäellä asetehtaan, sairaalan ja paloaseman yllä
Joku uhka näihin liittyy, kun ei niitä muuten pudoteltaisi.
https://yle.fi/a/74-20085996Poliisi ja puolustusvoimat ovat alkaneet pudottaa väärissä paikoissa lentäviä drooneja häirintälaitteilla
Viranomaisten häirintälaitteet tehoavat kaupallisiin drooneihin, mutta sotilaskäyttöön tarkoitettuja drooneja täytyy viime kädessä pystyä ampumaan alas.
7:30
Suomen viranomaiset ovat alkaneet pudottaa kielletyissä paikoissa lentäviä drooneja häirintäjärjestelmien avulla. Ylen tietojen mukaan häirintälaitteita käyttävät puolustusvoimat, poliisi ja pelastuslaitokset.
Ilmavoimien komentaja Juha-Pekka Keränen kertoo Ylelle, että puolustusvoimilla on häirintälaitteita.
– Meillä on häirintäjärjestelmiä, joilla pyritään ottamaan kiinni ja katkaisemaan ohjauslinkki, jotta drooni joutuu palaamaan tai laskeutumaan maahan, Keränen sanoo.
Keräsen mukaan laitteita on käytetty ja niillä on pudotettu drooneja.
Häirintälaite katkaisee droonin ohjaussignaalin, jolloin drooni putoaa tai tekee pakkolaskun. Se myös paikantaa lennättäjän.
Laitteet tehoavat siviilidrooneihin
Pienet, edullisesti hankittavat droonit ovat yleistyneet, ja niitä käytetään yleensä kuvaamiseen. Useimmiten lennättäjät ovat tavallisia kansalaisia, mutta drooneja voidaan käyttää myös informaation hankkimiseen ja vakoilutarkoituksiin.
Drooneja ei saa lennättää lentokieltoalueilla, joita on esimerkiksi kriittisen infrastuktuurin kuten ydinvoimaloiden ja muiden energialaitosten lähellä ja puolustusvoimien alueilla.
Lentoliikenteelle droonit voivat aiheuttaa vaaratilanteita.
Ukrainan sodan alettua esimerkiksi Ruotsissa havaittiin usein drooneja esimerkiksi ydinvoimaloiden ympäristössä.
Häirintälaitteet tehoavat kaupallisesti hankittaviin drooneihin. Sotilaskäytössä olevia drooneja varten on kehitetty ja kehitetään parhaillaan muita torjuntakeinoja.
– Sotilaalliseen käyttöön tehtyjä drooneja pitää pystyä myös ampumaan alas, ja tähän liittyen meillä on käynnissä hankkeita, Keränen kertoo.
Poliisi vaikenee laitteistoistaan
Poliisiylitarkastaja Vesa Pihajoki Poliisihallituksesta kertoo, että poliisilla on ”suorituskykyjä”, joilla voidaan toimia drooneja vastaan.
– Meillä on miehittämättömän ilmailun vastatoimintaan tietyn tyyppistä suorituskykyä, mutta sen tarkemmin emme sitä avaa, Pihajoki sanoo.
Ylen tietojen mukaan kyseessä ovat samanlaiset tai samankaltaiset laitteet kuin puolustusvoimilla.
Re: Epäilyttävä drooni lenteli Riihimäellä asetehtaan, sairaalan ja paloaseman yllä
Nyt harrastajan kannattaa se asetehdas käydä kuvaamassa, kun se ei ole vielä kiellettyä.Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ma Helmi 05, 2024 7:17 pm Kukaan paikallinen droneharrastaja tuskin on niin tyhmä että alkaa asetehtaita ilmasta kuvaamaan, venäjän palkkaamista veijareista siis lienee kyse. Tuo ei tosiaan ole ollut lentokieltoalueeksi merkitty, mutta idioottikin tajuaa...
Jos itänaapurilta tai joltain muulta epäilyttävältä taholta tulee toimeksianto valokuvata jotain tämän tyylistä, on aiheellista ilmoittaa Suojelupoliisille.
Flykin kartan mukaan:
Dronen lennätys vain ilmaliikennepalvelun tarjoajan luvalla. Sako Riihimäki UAS
Traficomin verkkosivulla olevassa liitetiedostossa sivulla 311 virallisemmin kieltoalue: https://www.traficom.fi/sites/default/f ... _final.pdf
Kiellettyä on lentää ainoastaan tehtaan yllä, mutta ilmakuvaaminen on sallittua vaikkapa kadun puolelta. Tehtaasta ei ole ilmakuvauskieltoa.
Jos tehtaiden valokuvaamista aletaan kieltää, pitäisikö myös näiden kahden uutisessa olevan valokuvan Sakon tehtaasta olla kiellettyjä?:
https://yle.fi/a/74-20073034
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010206121.html
Myös Riihimäen jätteenpolttolaitoksella on samanlainen lentokieltoalue. Alueesta on joku ottanut kuvapankki Vastavaloon ilmakuvan nykyisen lentokieltoalueen ulkopuolelta: https://www.vastavalo.net/fortum-waste- ... 39973.html
Jos paloasemien valokuvaaminen kielletään, tämä verkkosivu pitää lakkauttaa ensimmäisenä:
https://www.fireimages.net/thumbnails.php?album=70
Tänään 25.1.2025 Aamupostissa juttua uusista epäilyttävistä droneista Riihimäellä: https://www.aamuposti.fi/paikalliset/8232369
Tunnistamaton drone hätkähdytti taas Riihimäellä – Heinonen: "On paljon sellaista liikehdintää, jota kannattaa seurata"
Re: Epäilyttävä drooni lenteli Riihimäellä asetehtaan, sairaalan ja paloaseman yllä
Näköjään Aamupostissa juttua "uusista" dronehavainnoista. Itseäni huvittaa sillä tällaisena taivaan ihailijana todettakoon että nuo vehkeet on lennelleet täällä koko ajan tämän ketjun aloittaneesta uutisesta lähtien. Myös sen Sakon yllä. Ja varuskunnan liepeillä. Nyt vaan joku on sattunut taas vaihteeksi katsomaan ylös ja heti uutista pukkaa.
Jos tämä on jokin naapurimaan hybridioperaatio niin kovin hyvin ei ole mennyt. Surin osa ihmisistä ei noita droneja tunnu edes huomaavan.
Jos tämä on jokin naapurimaan hybridioperaatio niin kovin hyvin ei ole mennyt. Surin osa ihmisistä ei noita droneja tunnu edes huomaavan.