Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15345
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Viesti Kirjoittaja URSA »

Kenties sairaskohtaus mutta olipa erikoisessa paikassa.
Taksi törmäsi Presidentin­linnan päävartioon Helsingissä

Pelastuslaitos sai asiasta hälytyksen kello 11.22.

12:05

HELSINGIN päävartiolla tapahtui perjantaina onnettomuus, jossa auto törmäsi tolppaan Presidentinlinnan päävartion edustalla, Helsingin pelastuslaitos kertoo.

Pelastuslaitos sai asiasta hälytyksen kello 11.22.

Pelastuslaitokselta kerrotaan, että kyseessä oli taksi, ja auton kyydissä ei ollut kuljettajan lisäksi muita.

Poliisi kertoo, että taksi törmäsi noin kello 11.20 päävartion edustalla olevaan pylvääseen.

Kuva
Pelastuslaitokselta kerrotaan, että kyseessä oli taksi.

Poliisin mukaan paikalla oli useita ihmisiä onnettomuuden sattuessa, mutta tämän hetkisten tietojen mukaan sivulliset eivät loukkaantuneet tilanteessa.

Pelastuslaitoksen mukaan taksi oli lähestynyt päävartiota Katajanokalta päin ja jostain syystä törmännyt tolppaan päävartion edustalla.

Silminnäkijöiden arvioiden mukaan auton nopeus oli noin 40 km/h, pelastuslaitokselta kerrotaan.

Auton kuljettaja on toimitettu sairaalahoitoon.

– Poliisi jatkaa tapahtumien tutkintaa, mutta alustavasti kyseessä vaikuttaa olevan onnettomuus, eikä tällä hetkellä tapahtuneessa epäillä tahallisuutta, poliisi kertoo tiedotteessa.

Kuva

Puolenpäivän jälkeen pelastuslaitos ja poliisi olivat poistuneet päävartion edustalta, mutta sotilaspoliisit olivat vielä onnettomuuspaikalla.

Päävartion edessä seisoo vartiomies. Helsingin poliisista kerrotaan Ilta-Sanomille, että myöskään vartiomies ei ole loukkaantunut tilanteessa.

Pelastuslaitokselta kerrotaan STT:lle, että taksi ohitti vartijan 5–7 metrin päästä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-200001040 ... =www.hs.fi

Jossain isommassa maassa kuski olisi ammuttu kaiken varalta sillä oletuksella, että kyse olisi terrorismista.
Lex et Ordo
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: To Joulu 28, 2023 11:53 am

Re: Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Viesti Kirjoittaja Lex et Ordo »

Tulipa viime viikonloppuna piipahdettua isolla kylällä. Ei tullut mieleenkään ottaa taksia, kun katselin menoa. Levotonta ajoa ja liikennevaloissa torvet soi, kun kuskilla puhelinkirjeenvaihto kesken valojen vaihtuessa, ettei malttanut lähteä liikeelle. Turvallisemmin säkölaudalla tai kaupunkipyörällä, kuin taksilla totesin. Onneksi täällä lantalassa voi vielä valita taksin tutulta kuljettajalta.
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

Tuolla törmäilleellä taksilla ei ollut kylttiä katolla. On joko laiton, tai sitten sopimustaksi joka ajaa sopimusajoja.
Taksikyltin pakollisuus on palautunut Anne Oksennuksen jälkeen.
Jos edellinen kirjoittaja on kohtuullisen siedettävän näköinen nainen, niin kyllä sinä saat Ahmedista, Muhamatista tai muista "paikallisista" kamelikuskeista tuttavan itsellesi. Rohkeasti vaan niiden kyytiin.
Viimeistään käräjäoikeuden papereista saat nimenkin selville, tai ainakin perikuntasi saa sen tietoonsa jos kyyti on ollut rajun puoleista.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Avatar
Marokon Kauhu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4749
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
Paikkakunta: Rio Grande

Re: Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Viesti Kirjoittaja Marokon Kauhu »

taksit.jpeg
taksit.jpeg (136.23 KiB) Katsottu 4509 kertaa
Ihmeellistä :D

Kaikkia askarruttaa
Kaikkia askarruttaa
askarruttaa.jpeg (98.3 KiB) Katsottu 4509 kertaa

Kaikki tietää mistä tämä johtuu, mutta sitä ei saa sanoa :mrgreen:
  • Väestönvaihto
  • Turhanpaikan hakijat
  • Kotoutumisteollisuus
  • VOK - business
  • Partalapset
  • Huonolaatuiset mamut
  • Islamisaatio
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15345
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Viesti Kirjoittaja URSA »

Edes oma auto ei takaa suojaa taksikuskeilta. Eksoottista katuraivoa Espoossa.
Silminnäkijä: Taksikuski puukotti toista autoilijaa Espoossa

Poliisi sai keskiviikkona iltapäivällä ilmoituksen, jonka mukaan autoilija oli kohdistanut väkivaltaa toiseen autoilijaan Espoossa. MEDIAHUB

JULKAISTU 9 MINUUTTIA SITTEN MTV UUTISET – STT

Länsi-Uudenmaan poliisi selvittää keskiviikkona iltapäivällä Espoossa tapahtunutta väkivallantekoa, jossa osallisina oli kaksi autoilijaa. STT:n haastatteleman silminnäkijän mukaan kyse oli puukotuksesta.

Poliisi sai iltapäivällä puoli viiden aikaan ilmoituksen, jonka mukaan autoilija oli kohdistanut väkivaltaa toiseen autoilijaan Espoon Kilossa. Poliisin mukaan toinen tapauksen osapuolista kuljetti taksia.

Paikalle sattunut pyöräilijä Mikko Lähteenpää kertoi STT:lle, että taksikuski iski toista miestä teräaseella. Tilannetta ennen oli Lähteenpään mukaan kuulunut tööttäilyä.

Poliisi ei ole vahvistanut silminnäkijän kertomaa STT:lle, mutta on kertonut, ettei kukaan loukkaantunut tilanteessa vakavasti.

Poliisi pyytää jotain tapauksesta tietäviä tai sen nähneitä välittämään tietonsa osoitteeseen [email protected].
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sil ... #gs.af6v13
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15345
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Viesti Kirjoittaja URSA »

Missä taksi, siellä kaaos.
Epäonninen taksivälikohtaus Helsingin keskustassa – Katso video

Taksi jäi keskelle risteysaluetta, mistä pääsi Olympiastadionin konserttialueelle.

Tänään klo 21:12

Epäonninen taksi hyytyi pahaan paikkaan keskelle Metallican maailmankiertueen aiheuttamaa tungosta Helsingin Töölössä.

Aivan Olympiastadionin konserttialueen sisäänkäynnin kohdalla Mannerheimintiellä taksi hyytyi liikennevalojen jälkeen keskelle Toivonkadun ja Eino Leinon kadun risteystä.

Taksi seisoi hätävilkut päällä noin tunnin verran risteyksessä ennen kuin se tultiin hinaamaan pois paikalta. Ohikulkijoille kuului paljon tööttäyksiä, kun liikennevalojen jälkeen muut autoilijat joutuivat ohittamaan hyytyneen taksin varovasti.

Kuva
Taksi hyytyi Mannerheimintien risteykseen Olympiastadionin eteen ennen Metallican keikan alkua.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8ab2 ... d6a1b19f78
Täytekakku Koskinen
Adrian Monk
Viestit: 2738
Liittynyt: Ti Huhti 12, 2022 6:55 pm

Re: Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Viesti Kirjoittaja Täytekakku Koskinen »

Turussa ainakin toimii täällä aikaisemmin mainittu ruotsinkielisen taksikuskin pyytäminen. Kyllä ne Taxidatassa tietää, että mistä on kysymys, mutta haluavat tietenkin pitää asiakkaat. Samoin paikalle tullut taksikuski tietää, että mistä on kysymys. Ei ne väkisin ruotsia ala vääntää. Ovat tietysti tyytyväisiä, että saavat kyytejä.

Pitäisi joskut kokeilla pyytää sujuvaa suomenkieltä taitavaa kuljettajaa. Onko joku kokeillut? Mahtaako tuoda kantasuomalaisen kuskin paikalle?
Ainut kakku mikä maistuu, on täytekakku. :D
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4011
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Viesti Kirjoittaja McCall »

Mamukuski epäili syrjintää, mutta ei. Otti ensin yhteyttä sanomalehteen sen sijaan, että asia olisi käsitelty yhtiön sisällä.
Hämeen Sanomat 26.6.2024 / https://www.hameensanomat.fi/paikalliset/6868742

Taksikuski syyttää Taksi Hämettä epätasa-arvoisesta kohtelusta kyytien jakamisessa – "Täysin kuvitteellinen tarina"

Kuljettaja epäilee, että osa autoilijoista junailisi tuottoisimpia kyytejä itselleen ja omille kuskeilleen. Taksi Hämeen johdon mukaan välitysjärjestelmä ei edes mahdollistaisi tällaista vilunkipeliä.

Taksi Hämeen sisällä on virinnyt tyytymättömyyttä kyytien jakautumiseen kuljettajien välillä. Hämeen Sanomiin yhteyttä ottanut taksikuski syyttää Taksi Hämettä kuljettajien epätasa-arvoisesta kohtelusta kyytitilausten välittämisessä.

– Parhaat kyydit menevät usein niille kuljettajille, jotka ovat Taksi Hämeen hallituksessa tai laadunvalvojina, hän väittää.

Yhtiön johdon mukaan väite on täysin perätön.

Ammatillisen haitan pelossa kuljettaja haluaa esiintyä jutussa nimettömänä. Hänen henkilöllisyytensä on toimituksen tiedossa. Kuljettaja siis epäilee, että osa autoilijoista junailisi tuottoisimpia kyytejä itselleen ja omille kuskeilleen.

– Ensin voi tulla kyytitarjous vaikka Helsinkiin. Sitten keskus ilmoittaa, että se kyyti onkin jo hoidossa. Myöhemmin huomataan järjestelmästä, että joku hallituksen jäsen on siellä Helsingissä, hän kuvailee.

Välillä tarjolle tullut hyvä tilaus katoaa järjestelmästä saman tien ja tilauskeskuksesta ilmoitetaan, että asiakas on perunut sen.

– Tätä tapahtuu ainoastaan hyvien tilausten kohdalla. Kaupungin sisäiset ajotilaukset eivät koskaan peruunnu, kuski sanoo.

Hänen mielestään tilausvälitysten oudot tapaukset vahvistavat epäilyksiä vilunkipelistä.

– Ihmettelen, miten muuten olisi mahdollista, että koko kuukauden aikana tulee vain yksi tai ei yhtään kyytitarjousta Tampereelle tai Helsinkiin.

Hän myös väittää, että suomalaiset kuskit saisivat keskimäärin parempia kyytejä kuin maahanmuuttajataustaiset.

Kuljettaja on itse ajanut taksia Hämeenlinnassa vasta vähän aikaa, mutta hänen mukaansa useampikin Taksi Hämeessä pidempään ajanut ulkomaalaistaustainen kuski on havainnut samat epäkohdat. Hän sanoo, että välitysjärjestelmän koettiin toimivan tasapuolisemmin aiemmin, kun se oli Taksi Helsingin vastuulla.

Taksi Häme torjuu jyrkästi epäilyt kuljettajien epätasa-arvoisesta kohtelusta.

Yhtiön hallituksen puheenjohtajan Matti Lehtisen mukaan kuljettajat eivät edes voisi jaella kyytejä itselleen tai muille kuskeille.

– Pidän lähes mahdottomana sitä, että tuollaista olisi tapahtunut. Jos olisi, olisin siitä itse hyvin kiinnostunut. Sanoisin, että ainakin Taksi Hämeen osalta tuo on täysin kuvitteellinen tarina.

Järjestelmä, jolla tilauksia jaetaan, on pääosin automaattinen, ja keskus on ulkoistettu Fonectalle, hän avaa.

– Ei siellä tunneta Taksi Hämeen autoilijoita.

– Päiväsaikaan meillä on yksi Taksi Hämeen oma välittäjä, joka järjestelee joitain kyytejä, muun muassa koulukyytejä, mutta hänkin on toimistotyöntekijä eikä kuljettaja.

Lehtisen mukaan epäilyksiä joidenkin autoilijoiden suosimisesta on esitetty taksialalla "maailman sivu".

– Mutta väite, että maahanmuuttajataustaisia kuljettajia olisi Taksi Hämeessä syrjitty, on minulle ihan uusi tieto. Pyrimme päinvastoin pitämään hyvin tarkasti kiinni systeemin tasapuolisuudesta, hän sanoo.

Lehtinen arvelee, että juuri asiakasperuutukset ja samanaikaiset tai peräkkäiset tilaukset samalle alueelle ovat voineet herättää vääriä epäilyksiä. Viime aikoina Taksi Hämeessä on selvitetty pari epäilyttäväksi koettua kyytitapausta, hän kertoo.

– Kummassakaan ei ollut loppujen lopuksi mitään epäselvää.

Lehtinen huomauttaa, että kuljettajat hoitavat tyypillisesti myös muita kuin Taksi Hämeen kyytejä, esimerkiksi Kela- ja sote-kyytejä.

Taksi Hämeen operatiivinen johtaja Liisa Vaalgamaa sanoo, että kaikki tilausvälitykseen liittyvät tiedot, viestit ja toimenpiteet säilyvät järjestelmässä.

– Epäselvyydet voidaan siis aina tarvittaessa selvittää täällä toimistolla, hän tähdentää.

– Jotkut kyydit jakaa keskuksen välittäjä eli ihminen, mutta pääasiassa kyydit tulevat järjestelmään eri kanavista ja jaetaan automaattisesti muun muassa autojen sijaintien perusteella. Ei meillä olisi edes resursseja jakaa kyytejä käsipelillä, eikä autoilijoilla itsellään tosiaan ole sellaista mahdollisuutta.

Lehtinen ja Vaalgamaa korostavat, että jos taksikuskille syntyy epäilys syrjivästä menettelystä, tapahtumien kulku voidaan aina tutkia ja avata datan avulla kyytikohtaisesti. He arvelevat, että epäilyksiä ja tyytymättömyyttä on ruokkinut alan vaikea markkinatilanne.

– Taksikysyntä on nyt hiljaista koko maassa. Ymmärrän hyvin, että kyytien vähäisyys harmittaa, Lehtinen sanoo.

Taksi Hämeen riveissä on tällä hetkellä noin 190 autoa ja 300–400 kuljettajaa. Taksiautoilijoiden omistamalla Taksi Hämeellä ei ole ollut toimitusjohtajaa noin kahteen vuoteen.

Yhtiö on vastannut tilausvälityksestään itse noin kahden vuoden ajan. Sitä ennen välityksen hoito Taksi Helsinki.
Avatar
Collie
Perry Mason
Viestit: 3653
Liittynyt: Ma Huhti 15, 2019 7:16 pm
Paikkakunta: Kielipoliisin virallinen toimisto

Re: Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Viesti Kirjoittaja Collie »

Laitetaan tämä pysäköinninvalvojiin kohdistuvaa väkivaltaa koskeva uutinen tänne, koska siinä mainitaan taksikuskit muutamaan otteeseen.
Yle kirjoitti:Osuimme paikalle, kun pysäköinninvalvojan päälle meinattiin ajaa – nyt hän kertoo järkyttävistä kokemuksistaan

Helsingin kaupungin pysäköinnintarkastaja Pekka Laurila kertoo tulleensa pahoinpidellyksi työtehtävissään.

Pysäköinnintarkastaja Pekka Laurilan mukaan etenkin Helsingin Asema-aukion taksialueella tunnelma on usein vihamielinen.

Katri Kirsi
14:24 • Päivitetty 21:48

Väkivallan uhka ja henkinen sekä fyysinen väkivalta ovat todellinen riski pysäköinnintarkastajan työssä Helsingissä.

Näin kertoo Helsingin kaupungin pysäköinnintarkastajana työskentelevä Pekka Laurila.

Vain hetki ennen Ylen haastattelua pysäköintivirhemaksua karkuun pyrkinyt taksi meinasi ajaa Laurilan ja tämän työparin päälle suojatiellä Helsingin Asema-aukiolla.

– Se on aika yleinen kokemus, kun taksit lähtevät hirveällä ruuhkalla siitä. He ajattelevat, että he eivät saa virhemaksua, jos he pääsevät pakoon, Laurila toteaa.

Vaaratilanteita tapahtuu Laurilan mukaan melko usein varsinkin Helsingin keskustassa.

– Noin kuukausi sitten minua lyötiin nyrkillä naamaan. Autoomme on yritetty tunkeutua. Sen lasit on yritetty rikkoa kivellä. Ihmiset eivät oikein tykkää niistä virhemaksuista.

Takaluukku auki virhemaksuja pakoon

Helsingin Asema-aukion taksiasema tunnetaan joidenkin taksikuskien aggressiivisesta käytöksestä ja keskinäisistä tappeluista. Tunteet kuumenevat myös pysäköinnintarkastajia kohtaan.

Laurilan mukaan alueella on kroonista väärinpysäköintiä. Se johtuu siitä, että taksit tukkivat alueen kaistat kilpaillessaan kyydittävistä.

Kun Laurila lähestyy työparinsa kanssa väärin pysäköityjä takseja, osa kuljettajista pyrkii karkuun takaluukku auki ajaen.

– He yrittävät estää meitä näkemästä rekisteritunnusta ajamalla takaluukku auki. Jos emme ehdi tunnistaa autoa, emme voi lähettää pysäköintivirhemaksua, Laurila kertoo.

Virhemaksut lähetetään kyseisille autoilijoille postitse, jos etukilven rekisteritunnus on ehditty nähdä. Kuvaa rekisterinumerosta ei välttämättä tarvita.

Laurila pelkää, että rikoksia ei selvitetä

Pysäköinnintarkastajat koulutetaan yhteistyössä Poliisiammattikorkeakoulun kanssa kohtaamaan haastavia tilanteita.

Uudet työntekijät liikkuvat aluksi kokeneemman työparin kanssa.

– Tässä on vähän sama kuin poliiseilla. Vaikka heilläkin on paljon väkivallan uhkaa työssä, niin työ on pakko tehdä, Laurila toteaa.

Pysäköinnintarkastajat tekevät työssään kokemastaan uhkailusta ja väkivallasta aina sisäisen ilmoituksen. Lisäksi tapauksesta tehdään rikosilmoitus poliisille, jos kyseessä on rikosepäily.

Kuva
Asema-aukion taksitolpalla on usein liian paljon takseja. Kuva: Kristiina Lehto / Yle

Laurila on tehnyt pahoinpitelystä ja auton hajottamisesta rikosilmoitukset. Yle on nähnyt poliisin kirjaukset rikosilmoituksista.

Auton hajottamisesta on kulunut jo puoli vuotta. Sitä tutkittiin laittomana uhkauksena, vahingontekona ja pahoinpitelyn yrityksenä.

Laurila ei ole kuullut poliisista mitään pitkään aikaan. Hän pelkää, että tapaukset jäävät selvittämättä.

– Se luo turvattomuuden tunnetta, jos poliisit eivät ehdi selvittää rikosepäilyjä ja oikeus ei toteudu.

”Pelonsekaisena ei pitäisi joutua tekemään työtä”


Helsingin johtava pysäköinnintarkastaja Sari Huuhtanen on järkyttynyt Laurilan kokemuksista.

– Se on uhkailua, jos autolla kaasuttaa pysäköinnintarkastajan vierestä. Se on vakava asia.

Huuhtanen tunnistaa Asema-aukion taksialueen haasteet. Kaupunki on parhaillaan ratkomassa tilannetta. Tarkoituksena on ollut tarjota alue vain tiettyjen kilpailutettujen taksifirmojen käyttöön.
https://yle.fi/a/74-20106727
Kurpa kirjoitti: La Marras 23, 2024 8:41 pm On taas niin viisaita kommentteja. Ketä vittua kiinnostaa onko se joku demari, kun puhutaan valtuustotason poliitikoista eikä mistään kansanedustajasta edes. Se on vaan joku tavis.
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4011
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Viesti Kirjoittaja McCall »

Ollaan palaamassa pakolliseen koulutukseen, mutta edelleenkään puikulapäiltä ei tulla vaatimaan suomen kielen taitoa eikä paikallistuntemusta tulla mittaamaan, joten asiakkaat saavat jatkossakin itse naputella osoitteen taksin navigaattoriin.
Helsingin Sanomat 1.9.2024 / https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010668086.html

Hallitus on pakittamassa Bernerin taksi­uudistuksesta

Taksisääntelyä koskevan lakiesityksen valmistelu alkaa syksyllä, ja sitä varten on kesällä kuultu alan toimijoita.

Hallitus haluaa tiukentaa taksialan sääntelyä. Jatkossa lupaa hakevan rikostausta joutuisi tiukempaan syyniin, ja hakijoiden koulutusta lisättäisiin. Lisäksi tunnistettavuutta sekä hintojen selkeyttä halutaan parantaa erilaisten sanktioiden uhalla. Moni asia pysyisi myös ennallaan.

Hallituksen aikeita esitellään liikenne- ja viestintä­ministeriön toukokuussa julkaisemassa muistiossa, joka koskee taksilain­säädännön muutoksia alan epäkohtien korjaamiseksi.

Ministeriö pyysi kesällä alan toimijoilta lausuntoja muistiossa esitetyistä muutos­ehdotuksista. Syksyn aikana on tarkoitus valmistella lakiesitys, jonka hallitus suunnitelmien mukaan luovuttaa ensi keväänä eduskunnalle.

Taksialan kilpailu vapautettiin vuonna 2018 silloisen liikenne- ja viestintä­ministeri Anne Bernerin (kesk) johdolla, ja sääntelyä alalla höllennettiin tuolloin roimasti.
...

Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin sivuilla kerrotaan, mitkä rikosnimikkeet estävät taksin­kuljettajana toimimisen.

Vakavien liikenne­rikkomusten lisäksi myös esimerkiksi seksuaali-, väkivalta- ja huumaus­aine­rikokset nousevat hakijalle esteeksi, jos sellaisia löytyy rikosrekisteristä viiden viime vuoden ajalta tai sakkorekisteristä kolmen viime vuoden ajalta.

Ministeriön erityisasiantuntija Sissi Kohtala kommentoi STT:lle, että jatkossa tiettyjen samojen kriteerien halutaan koskevan taksiluvan haltijoiden lisäksi myös liikenneluvan haltijoita. Jälkimmäisillä tarkoitetaan liikennealan yrityksen omistavia henkilöiltä.

Lisäksi nimikkeiden listaa aiotaan laventaa lisäämällä siihen aserikokset, petokset sekä maksu­väline­rikokset. Poliisihallitus ehdottaa muistiota käsittelevässä lausunnossaan, että talousrikosten lisäämistä luvan estävien rikosnimikkeiden joukkoon selvitettäisiin. Myös Verohallinto esittää listan kasvattamista.

”Harmaan talouden torjunnan näkökulmasta jatkoselvittelyssä tulisi huomioida ajoluvan saamisen estävinä rikoksina myös Rikoslain 29 luvun rikokset julkista taloutta vastaan, kuten esimerkiksi veropetos tai törkeä veropetos”, todetaan Verohallinnon lausunnossa.

Ennen vuoden 2018 uudistusta taksinkuljettajan tuli läpäistä sekä ammattitaitoa että paikallis­tuntemusta osoittavat kokeet, ja tuolloin kuljettajalta vaadittiin 30 tunnin mittaista peruskoulutusta.

Uudistuksen jälkeen 50 kysymyksen monivalintakokeen läpäisy on riittänyt, mutta nyt pätevyyden saamista halutaan jälleen vaikeuttaa. Muistiossa ehdotetaan pakollisen 21 tunnin koulutuksen sisällyttämistä taksiluvan suorittamiseen.

”Koulutuksen tuominen takaisin lupaprosessiin on varmaankin näkyvin yksittäinen asia mitä muutoksessa esitetään. Täysin menneeseen ei esityksessä haluta palata”, erityis­asian­tuntija Kohtala kommentoi. Muistiossa ei esitetäkään esimerkiksi sitä, että paikallis­tuntemus­kokeen suorittaminen lisättäisiin lupavaatimuksiin.

Muistiossa mainitaan monien taksinkuljettajien kokeiden tulleen hylätyksi, koska hakijoiden heikko kielitaito on vaikuttanut kokeen tekemiseen.

Ministeriö esittää, että jatkossa kolmen hylätyn kerran jälkeen hakijalle asetettaisiin määräaika, jolloin tämä ei voi uusia koetta. Lisäksi muistiossa todetaan, että tuon ajan hakija voisi käyttää kielitaitonsa kehittämiseen.

Poliisihallitus toteaa lausunnossaan poliisin törmäävän aika ajoin kieli­taidottomiin kuljettajiin ja että kyseisten kuljettajien epäillään vahvasti syyllistyneen vilppiin kokeessa. Varsinaista vaatimusta kielitaidon todistamisesta ministeriö ei ole kuitenkaan vaatimassa.

”Sellaista vaadetta ei ole muistiossa tuotu esille”, Kohtala painottaa.
...
Avatar
Wildchild79
Rico Tubbs
Viestit: 1232
Liittynyt: Su Kesä 18, 2023 10:21 pm

Re: Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Viesti Kirjoittaja Wildchild79 »

Pakkoko niitä nehrukuskeja on ottaa? Tilatkaa kuski joka osaa puhua Suomea tai kävelkää
Ennen vaadittiin yrittämään, mutta nykyään opetetaan vaatimaan - Sotaveteraani Gunnar Kotiranta 103-v
Avatar
claw
Martin Beck
Viestit: 813
Liittynyt: To Touko 28, 2020 9:20 am

Re: Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Viesti Kirjoittaja claw »

Wildchild79 kirjoitti: Ma Syys 02, 2024 9:34 am Pakkoko niitä nehrukuskeja on ottaa? Tilatkaa kuski joka osaa puhua Suomea tai kävelkää
Itse paljon taksia käyttävänä sanon aina tilatessa, että pitää olla ruotsin kielen taitoinen kuski. Siten ei ole kertaakaan neekeriä tai ählämiä ollut kuskina.
Eriksson
Olivia Benson
Viestit: 706
Liittynyt: To Kesä 15, 2017 10:23 pm
Paikkakunta: Eura

Re: Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Viesti Kirjoittaja Eriksson »

Isä on jo sen verran iäkäs että ajokortti otettiin pois. Tästä on jo kolme vuotta aikaa, ja hän on nyt opetellut käyttämään Kelataksia silloin kuin meiltä ei kukaan ehdi kuskaamaan.

Olin kuulemassa kun isä ensi kerran tilasi Kelataksin. Oltiin peloteltu sitä vanhaa rasistia sillä että siellä ei muuta olekaan kuin neekerikuskeja, ja nauroin niin perkeleesti kun isä möykkäsi taksia tilatessaan keskukselle että "tänne ei sitten mitään neekeriä tartte lähettää". Hiukan siellä toisessa päässä oli ilmeisesti kehotettu käyttämään asiallista kieltä mutta pappa paasasi vaan sinnikkäästi että "eikun minä en minkään neekerin kyyttiin mene".

No eihän näillä seuduilla sellaisia edes ole taksikuskeina mutta saipa äijä asiansa sanottua.
Avatar
Collie
Perry Mason
Viestit: 3653
Liittynyt: Ma Huhti 15, 2019 7:16 pm
Paikkakunta: Kielipoliisin virallinen toimisto

Re: Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Viesti Kirjoittaja Collie »

claw kirjoitti: Ma Syys 02, 2024 3:17 pm
Wildchild79 kirjoitti: Ma Syys 02, 2024 9:34 am Pakkoko niitä nehrukuskeja on ottaa? Tilatkaa kuski joka osaa puhua Suomea tai kävelkää
Itse paljon taksia käyttävänä sanon aina tilatessa, että pitää olla ruotsin kielen taitoinen kuski. Siten ei ole kertaakaan neekeriä tai ählämiä ollut kuskina.
No mutta voiko se taksinvälitysfirman työntekijä määritellä, minkä kielinen kuski ottaa tilauksen?
Kurpa kirjoitti: La Marras 23, 2024 8:41 pm On taas niin viisaita kommentteja. Ketä vittua kiinnostaa onko se joku demari, kun puhutaan valtuustotason poliitikoista eikä mistään kansanedustajasta edes. Se on vaan joku tavis.
Stonedar
Axel Foley
Viestit: 2212
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2023 8:45 am

Re: Taksikulttuurin ja lainsäädännön muutokset, ex-liikenneministeri Anne Berner

Viesti Kirjoittaja Stonedar »

Eriksson kirjoitti: To Syys 05, 2024 10:52 pm No eihän näillä seuduilla sellaisia edes ole taksikuskeina mutta saipa äijä asiansa sanottua.
No tämän takiahan haja-asutusalueen skinheadit niin hauska sketsi onkin, kun sellaisia ihmisiä on oikeasti olemassa.
Vastaa Viestiin