VARSINAIS-SUOMEN käräjäoikeus on antanut tuomion tapauksessa, jossa väkivallan ehkäisytyötä tekevän Aggredin työntekijä joutui uhkailluksi ja pahoinpidellyksi.
Tilanne tapahtui Nauvon vierasvenesatamassa Paraisilla kesällä 2022.
Tuomiot tulivat kolmelle miehelle. Syyttäjän mukaan kahdella heistä on taustaa United Brotherhoodissa ja yhdellä Cannonball MC:ssa. Molemmat ryhmät ovat järjestäytyneitä rikollisryhmiä, jotka on lakkautettu.
Syyttäjän mukaan uhriin kohdistetut uhkaukset olivat liittyneet uhrin eroamiseen United Brotherhoodista, tämän työtehtäviin ja aikaisempiin välien selvittelyihin uhrin ja jonkun järjestäytyneeseen rikollisryhmään kuuluvan ihmisen välillä.
TILANNE Nauvossa sai alkunsa, kun yksi miehistä oli pyytänyt Aggredin työntekijän käymään laiturissa olleessa moottoriveneessä. Siellä Aggredin työntekijää oli muun muassa vaadittu lopettamaan työnsä Aggredissa ja katkaisemaan sormensa. Lisäksi työntekijää oli lyöty nyrkillä päähän.
Väkivallan tekemisen jälkeen uhrille oli vielä uhattu, että seuraavalla kerralla tulee pidempi venematka.
KÄRÄJÄOIKEUS tuomitsi yhden miehen laittomasta uhkauksesta 30 päivän vankeusrangaistukseen.
Toinen mies sai saman oikeuskäsittelyn yhteydessä laittoman uhkauksen lisäksi tuomion huumausaineen käyttörikoksesta, rattijuopumuksesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta ja liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Rangaistukseksi hän sai neljä kuukautta vankeutta.
Kolmas mies sai tuomion pahoinpitelystä. Rangaistukseksi oikeus määräsi 60 päivää ehdollista vankeutta.
Mieskolmikon maksettavaksi tuli lisäksi erilaisia korvauksia.
Käräjäoikeuden perjantaina antama tuomio ei ole lainvoiminen.
https://www.hs.fi/alueet/art-2000010426318.html
Jr-porukat pahoinpidelleet ja kehoittaneet Aggredin työntekijää muuttamaan pois
Re: Jr-porukat pahoinpidelleet ja kehoittaneet Aggredin työntekijää muuttamaan pois
Varmaankin tämän tapauksen tuomio:
-
Kuukiitaja_piip_piip
- Sofia Karppi
- Viestit: 407
- Liittynyt: Ti Loka 17, 2023 7:47 am
Re: Jr-porukat pahoinpidelleet ja kehoittaneet Aggredin työntekijää muuttamaan pois
Onko missään nimiä näistä tuomituista? Uhrihan oli Riku Aalto, kirjassaan tästä oli juttuakin.