Kauhajoen koti- ja laitostalousoppilaitoksen ammuskelu 2008

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

Marsalkka kirjoitti:
ShipWreck kirjoitti:Mielestäni Kurkon kommenteissa on pienoista jälkiviisauden makua.
No ehkä ihan sellaista hyvin pientä. ;) Mutta ehkä siihen on syynsä, että Kurko haluaa viestiä tällaista...
Kaikessa jälkipuinnissa on minusta hieman jälkiviisauden makua. Tuossa Kurkossa minua nyt ei ärsytä muu kuin se, että hän on kivääriyhdistyksen puheenjohtajan ominaisuudessa kommentoinut Saaren vaatetusta... Nuo hänen mainitsemansa asiat tuossa ampumisessa kuulostavat minusta ainakin ihan järkeviltä, tosin en ole koskaan aseella ampunut eikä kukaan läheisenikään harrasta ampumista, joten en tiedä olisivatko nuo asiat voineet etukäteen kertoa ammattilaisellekaan yhtään mitään etukäteen. Olisi mielenkiintoista kuulla palstan ampumaharrastajien näkemys asiaan. Kuinka epätyypillistä on ampua ilman kuulosuojaimia? Radan suunnan vastaisesti? Tuollaisessa asennossa (asentoon sainkin jo ihan kotipuolesta kommentin, että ihme jos tuossa asennossa on yhtään laukausta saanut tähdättyä)?

Kiitos, Tengu. Onko tuosta Saaren vapautuksesta mitään lisätietoa? Sopeutumattomuus on käsitteenä aika laaja...
Viimeksi muokannut joey, Ke Syys 24, 2008 2:13 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Immoralist
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 12:31 pm

Viesti Kirjoittaja Immoralist »

joey kirjoitti:Tässä on itseasiassa aika hyviä pointteja:

http://www.iltalehti.fi/kauhajoentraged ... 5_kj.shtml
Poliisi kuulusteli perjantaina Matti Juhani Saarta internetissä julkaistujen ammuskeluvideoiden vuoksi. Poliisi ei nähnyt aihetta toimenpiteisiin, ja Saari sai pitää aselupansa ja aseensa. Poliisin toimista tehdään erillinen selvitys.

Kansallisen kivääriyhdistyksen puheenjohtaja Runo Kurkon mielestä poliisi on tehnyt selvän virheen arviossaan. Kurkon mielestä videoilla on nähtävissä selkeät merkit ampujan tarkoituksesta.

Näihin seikkoihin olisi poliisin Kurkon mielestä pitänyt reagoida:

1. Asetta ei osoiteta koskaan muualle kuin tauluun tai maaliin. Videoista käy ilmi, että Saari ampuu radan poikkisuuntaisesti.
2. Tavallinen ampumaharrastaja käyttää kuulosuojaimia. Saarella ei suojaimia ollut millään julkaisemistaan videoista.
3. Saaren liikkeet ovat poseeraavia, niillä on haluttu ilmaista uhkailua. Tämän olisi pitänyt saada hälytyskellot soimaan.
4. Saaren pukeutuminen on vastaavaa kuin Pekka Eric Auvisella ja Virginia Techin koulusurmaajalla videoissaan. Virginia Techin verilöylyssä kuoli 33 ihmistä vuonna 2007.
5. Fyysisesti ilmeisen normaalikuntoinen Saari ei ollut selviytynyt varusmiespalveluksesta, minkä pitäisi herättää huomiota jo lupaa myönnettäessä.
Ovat kuitenkin aika hataraa aineistoa yleiseksi ohjeeksi. Ketään ei mielestäni saisi lähtökohtaisesti epäillä pukeutumisen, kuulosuojainten käyttämättömyyden. Armeijankin voi keskeyttää muistakin kuin psyykkisistä syistä vaikka olisi ilmeisen normaalikuntoisen näköinen. Muistelen itsekin olleeni joissain rynkkykuvissa poseeraamassa armeijassa. "Haluttu ilmaista uhkailua" on hankala arvioida, sen voi tehdä ilman asettakin, voisiko silloin ottaa aseen pois?

Ilmeneekö videosta, onko radalla mahdollisuus ampua myös poikittain? Jos ei voi niin se kuulostaa ainoalta järkevältä syyltä sanoa, että Saari ei käyttänyt asettaan kuten kuuluu.

Väärin ei saa käsittää, en missään nimessä puolusta aseiden antamista jokaiselle älykääpiölle, mutta ei luvan saamista voi järjettömästi vaikeuttaakaan. Ampuminen on kuitenkin ihan kelpo harrastus.
"Tuulesta riippuu, mihin pöly laskeutuu"
MotiivitOn
Rico Tubbs
Viestit: 1271
Liittynyt: Ti Syys 02, 2008 8:10 am

Viesti Kirjoittaja MotiivitOn »

^Samaa mieltä. Jälkiviisautta.

Näkemässäni videossa ei ilmennyt, oliko maali sellainen, ettei normaaliin taulun pidikkeeseen olisi mahtunut?
Onko rata suojattu myös "takaa" jotta sivusuunnassa ampuminen ei aiheuta vaaraa?
Oliko ampujalla ihon väriset tulpat korvissa?
Ampuma-asento ei sinällään mielestäni kuvastanut tappamisen halua, se oli vain huono, mitä voi odottaa kuukauden harrastuksen jälkeen?
Kertovatko vaatteet murha-aikeista? Onko syytä huolestua, kun itse pukeudun mielelläni army-kamaan mukavuuden vuoksi?
Eikö Saari olisi voinut keskeyttää palveluksen myös esimerkiksi selkävamman vuoksi tai tuhannesta muusta syystä, mitkä hän voi poliisille valehdella, koska poliisilla ei ole suoraa pääsyä PV:n rekistereihin?
"Remember, the faint-hearted never fucked a pig!" -Brigadier Graeme Lamb (DSF)-
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

joey kirjoitti:[ Kuinka epätyypillistä on ampua ilman kuulosuojaimia? Radan suunnan vastaisesti? Tuollaisessa asennossa (asentoon sainkin jo ihan kotipuolesta kommentin, että ihme jos tuossa asennossa on yhtään laukausta saanut tähdättyä)?
Ja ennakoivatko nuo sitä, että henkilö aikoo lähitulevaisuudessa ampua muita ihmisiä?
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Avatar
Tengu
Harjunpää
Viestit: 343
Liittynyt: Ti Kesä 24, 2008 1:23 pm
Paikkakunta: Rikosnimike

Viesti Kirjoittaja Tengu »

Millään radalla ei ammuta poikittain.
Pistooli ulkoratoja kiertää maavalli suojaamassa kimmokkeilta.
Torture is best at bedtime.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

MotiivitOn kirjoitti: Kertovatko vaatteet murha-aikeista? Onko syytä huolestua, kun itse pukeudun mielelläni army-kamaan mukavuuden vuoksi?
Eikö Saari olisi voinut keskeyttää palveluksen myös esimerkiksi selkävamman vuoksi tai tuhannesta muusta syystä, mitkä hän voi poliisille valehdella, koska poliisilla ei ole suoraa pääsyä PV:n rekistereihin?
Eivät vaatteet murha-aikeista välttämättä esimerkiksi sinun tapauksessasi kerro :D Mutta jos habituksellaan kopioi noin selkeästi jotakuta, joka on tehnyt jotakin vastaavaa aiemmin... En tiedä, voihan se olla ettei Saari pukeutunut lainkaan noin esimerkiksi koulussa.

Eikai syy keskeyttämiselle olisi "sopeutumattomuus", jos syynä on ollut selkävamma?
Marsalkka kirjoitti:
joey kirjoitti:[ Kuinka epätyypillistä on ampua ilman kuulosuojaimia? Radan suunnan vastaisesti? Tuollaisessa asennossa (asentoon sainkin jo ihan kotipuolesta kommentin, että ihme jos tuossa asennossa on yhtään laukausta saanut tähdättyä)?
Ja ennakoivatko nuo sitä, että henkilö aikoo lähitulevaisuudessa ampua muita ihmisiä?
Eivät tietenkään. Mutta jos henkilö käyttäytyy ampumaradalla sääntöjen vastaisesti, kertoo se tietysti jotakin siitä, kannattaako kyseisen henkilön aselupaa jatkaa. Tosin, emme tietenkään tiedä mitä Saari on poliisikuulusteluissa selittänyt. Luotan kuitenkin siihen, että joskus saamme tietää.
Viimeksi muokannut joey, Ke Syys 24, 2008 2:19 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
MotiivitOn
Rico Tubbs
Viestit: 1271
Liittynyt: Ti Syys 02, 2008 8:10 am

Viesti Kirjoittaja MotiivitOn »

joey kirjoitti:Kiitos, Tengu. Onko tuosta Saaren vapautuksesta mitään lisätietoa? Sopeutumattomuus on käsitteenä aika laaja...


Useimmiten sopeutumattomuus = pälli ei kestä. Lääkkeenä yleensä tämä ns. kotiin kasvattamaan selkäranka ja uus yritys parin vuoden päästä.
"Remember, the faint-hearted never fucked a pig!" -Brigadier Graeme Lamb (DSF)-
Tähtisade
Neuvoja-Jack
Viestit: 509
Liittynyt: To Heinä 24, 2008 5:37 pm

Viesti Kirjoittaja Tähtisade »

Arlene kirjoitti:
joey kirjoitti:Jahah, juuri niinkuin epäilinkin muutama kymmenen sivua sitten:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1592458
Kauhajoen ampujan uhreista valtaosa naisia
24.09.2008 09:49


Kauhajoen kouluammuskelun uhreista valtaosa oli naisia, kertoo tutkinnanjohtaja, poliisitarkastaja Jari Neulaniemi Helsingin Sanomille.

Alustavien tietojen mukaan kymmenestä uhrista kahdeksan oli naisia ja kaksi miehiä. Lisäksi ampuja Matti Juhani Saari surmasi itsensä päähän ampumalla.

Surmansa saaneet opiskelijat olivat ampuja luokkatovereita tai samalla kurssilla olevia opiskelijoita.
Suurin osa naisia, tarkoituksella?
Kokeeseen piti osallistua vain kolme miesopiskelijaa, joista Saari olisi ollut yksi. Ainakin Saaren luokkatoveri ja parhaaksi ystäväksi Iltalehdessä tituleerattu Joni Helminen kertoi haastattelussa tehneensä kokeen nopeasti ja poistuneen luokasta 15 minuuttia ennen Saaren saapumista.

Helminen kertoo haastattelussa, että kokeessa oli toinen miesopiskelija, mutta ei kerro suuremmin tämän kohtalosta. Ilmeisesti menehtyneiden joukossa, jos kerran kaksi miespuolista uhria oli ja toinen niistä oli opettaja... ja mikäli uhrit tosiaan olivat kaikki näitä tentissä olleita.
MotiivitOn
Rico Tubbs
Viestit: 1271
Liittynyt: Ti Syys 02, 2008 8:10 am

Viesti Kirjoittaja MotiivitOn »

Tengu kirjoitti:Millään radalla ei ammuta poikittain.
Pistooli ulkoratoja kiertää maavalli suojaamassa kimmokkeilta.

On pistooliratoja, jolla on mahdollista ampua myös sivusuunnassa. Yleensä ne on neljältä sivulta suojattu (esim. PV:n taisteluammunta radat). Yhden suuntaiset radat ovat kolmelta sivulta suojattu, mihin kyllä video viittaisi.
"Remember, the faint-hearted never fucked a pig!" -Brigadier Graeme Lamb (DSF)-
Tähtisade
Neuvoja-Jack
Viestit: 509
Liittynyt: To Heinä 24, 2008 5:37 pm

Viesti Kirjoittaja Tähtisade »

Tiina kirjoitti:Onko muuten ollut mitään mainintaa ampujan kissan kohtalosta?...Onko tehnyt ennen kotoa lähtöään laajennetun itsemurhan vai onko kissa adoptoitu ennen tekoa vai nyt jälkikäteen vasta? :?
Ajattelin vaan, että kissojenbestfrendejä kuten mm.itseäni ja tietty Marsalkkaa saattaisi tämmöinenkin seikka kiinnostaa... :oops:
En ole löytänyt mainintaa kissan kohtalosta. Ainakin IL mainitsee kissasta vain yleisesti ja kuinka Saari oli puhunut ystävälleen Leevi-nimisestä kissastan yms yms yms

Eiköhän kissan tappamisella olisi keltainen lehdistö herkutellut. Ihmisiähän se kuulemma vihasi, joten tuskinpa on kissaa ainakaan hengiltä ottanut... Olisikohan vain sitten jättänyt sen sinne.
Arthur Nebe
Nikke Knatterton
Viestit: 197
Liittynyt: La Loka 13, 2007 9:05 pm

Viesti Kirjoittaja Arthur Nebe »

Voiko tässä lopulta sittenkään olla liian varovainen?

Mitä aselupiin tulee, yksi vaihtoehto voisi tietysti olla myös ajokortin tapainen konkreettinen asekortti sekä valtion asemonopoli Alkon malliin.

Miten tämä käytännössä voisi toimia:

1) Hakija toimittaa Ase- ja ammustarvikeviraston paikallispisteeseen (tulisi siis perustaa tällainen uusi instanssi) ensihakemuksen. Tämän perusteella alkaa selvityskierros.

2) Selvityskierroksella käydään läpi seuraavat rekisterit (hakija antaa suostumuksen tähän automaattisesti hakemuksen jättäessään):
- Rikosrekisteri ja poliisin tietojärjestelmä (PTJ), kuten nykyäänkin
- Suojelupoliisin erityisrekisterit ja -kortisto
- Puolustusvoimien varusmieskoulutusta koskevat tiedot henkilön osalta: P-kokeet, terveydentila-arviot, esimiesten arviot koulutuksen ajalta (sekä mahdolliset tehtäväkohtaisen koulutuksen soveltuvuusarviot ym)
- Eri yhdistysten jäsenrekistereistä löytyvät tiedot, vähintäänkin merkintä jäsenyyden alkamisajasta (käsittäen niin urheiluseurat, ilmailukerhot, roolipeliyhdistykset kuin poliittiset puolueetkin)
- Terveydenhuollon rekisterit: sekä julkinen (perustervh. ja erikoissairaanhoito) + yksityinen sektori

3) Selvityskierroksen I. vaiheen eli perusmuotoisen taustojen tarkastuksen jälkeen hakija kutsutaan henk.koht. haastatteluun. Haastattelu on kaksiosainen. Ensimmäisessä osassa haastattelijana toimii viraston virkamies ja käsitellään lähinnä juridista puolta. Hakijalle annetaan "aseenhaltijan käsikirja" -tyylinen vihkonen, vrt. katsastuskonttorien nuorille kuljettajille jakama opas. Selvitetään perusteluja ja nauhoitetaan haastattelu.

Hakija toimittaa enintään 12 kk vanhan lääkärintarkastuksen josta ilmenee aistien normaali toiminta ja yleinen terveydentila.

Tämän vaiheen hyväksytty suorittaminen johtaa pääsyyn selvityskierroksen II. vaiheeseen. Tässä seuraa pakollinen n. 2-3 kk jonotusjakso.

4) Viraston valtuuttama (tai mieluiten suoraan palkkalistoilla oleva) erityiskoulutettu psykologi suorittaa n. tunnin kestävän haastattelun ja hakijan henkistä kypsyyttä mittaavia testejä.

Tämä tulos toimitetaan I. selvityskierroksen tulosten kera lupakomissiolle joka kokoontuu lääneittäin kerran kahdessa kuukaudessa ja myöntää luvat kerralla 70% hakijoista. Tarkoituksellisesti 30% jätetään seuraavaan myöntötilaisuuteen. Kriteerit läpäisseiden ja siten "tasavertaisten asekandidaattien" kesken suoritetaan arvonta jolla jaetaan nämä kaksi ryhmää.

5) Virasto luovuttaa aselupakortin määräajaksi. Hankittu ase noudetaan korttia vastaan FinArma -valtionkonsernin (;)) lähimmästä myymälästä jossa se on numeroitu luvanhaltijan yksilönumeron mukaan. Ase tulee toimittaa kahden vuoden välein perusmuotoiseen tarkastukseen jossa varmistetaan ettei siihen ole tehty muutoksia. Myös ampumatarvikkeet myydään vain monopolin paikallisliikkeiden kautta, yhtä lailla korttia vastaan.

Asekortissa olisi luokkia ajokorttiluokkien tapaan. Myös poliisi, PV ja Rajavartiolaitos tuotaisiin samaan järjestelmään "ammattiluokan" edustajina.

--

Tässä olisi yksi konkreettinen ehdotus. Haiskahtaako Alexanderplatz taas totalitarismilta? ;)
synkempi hautajaisvieras
Martin Beck
Viestit: 798
Liittynyt: Su Tammi 13, 2008 3:08 am

Viesti Kirjoittaja synkempi hautajaisvieras »

.



Hillitöntä hysteriaa ja ylireagointia taas jälleen kerran. Mikään tuskin tulee muuttumaan kuitenkaan. Tuosta hysteerisestä aseiden kieltämisestä: jos jonkun tappaa niin käy se muutenkin kuin ampuma-aseella.



.
.

kaukana poissa


.
Immoralist
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 12:31 pm

Viesti Kirjoittaja Immoralist »

Tuossa on paljon hyvää, vaikka valtiomonopolia en kyllä kannatakaan.

Kuitenkin henkilötietojen laajempi tarkastus ei missään tapaukessa olisi pahitteeksi. Varsinkin koko terveyshistoria, mitä ei nyt ilmeisesti selville saada, tulisi tarpeeseen.

Tärkeämpää on kuitenkin se, mitä sallitaan ja mitä ei. Jos tiedoissa sallitaan "puutteita" alkaa järjestelmä rapistua. Itse pitäisin hyvänä ratkaisuna, että käsiaseille annettaisiin ensisijaisesti ratakohtainen lupa ja asetta säilytettäisiin radalla (ei onnistu kaikkialla tiedetään). Käsiase kotiin vain erityisestä syystä.
"Tuulesta riippuu, mihin pöly laskeutuu"
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

synkempi hautajaisvieras kirjoitti:.



Tuosta hysteerisestä aseiden kieltämisestä: jos jonkun tappaa niin käy se muutenkin kuin ampuma-aseella.



.
Kyllä. Tuommoset kymmenen ihmistä on helppo ja nopea tappaa vaikkapa ihan tavallisella bumerangilla.
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Immoralist
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 12:31 pm

Viesti Kirjoittaja Immoralist »

Niin... aina kun sattuu jotain tarvitaan ylireagointia ja tyhjiä sanoja, paapomista ja selvittelyä. Toivottavasti kaiken sen keskeltä löytyy kuitenkin jotain uutta ja järkevää.
"Tuulesta riippuu, mihin pöly laskeutuu"
Vastaa Viestiin