Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
Nice shirt
Jessica Fletcher
Viestit: 3264
Liittynyt: To Joulu 17, 2020 3:58 pm

Re: Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Viesti Kirjoittaja Nice shirt »

Mala8990 kirjoitti: To Touko 16, 2024 7:23 pm Pitää varmaan alkaa avaamaan Tampereen poliisien toimintaa, liekö samaa vyyhtiä. On ne sairasta sakkia. Tutkitusti eniten narsismia ja muita vakavia mt ongelmia, joita saadaan jatkuvasti lukea uutisista. Joku joskus sanonut viisaasti, älä koskaan luota poliisiin.
Koska Tampere on suomen homo ja transu pääkaupunki, homojen kanssa vehtaavat ja paneskelevat poliisit voivat myöhemmin joutua kiristyksen uhreiksi rikollisten taholta.
Naantalissa paistaa aurinko sinnekin, mihin se ei muilla paista!
Mala8990
Susikoski
Viestit: 32
Liittynyt: To Heinä 22, 2021 8:38 pm

Re: Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Viesti Kirjoittaja Mala8990 »

Suomen poliisin taso ikävä kyllä heikentymään päin jatkuvasti. Hakijoita ei alalle ole, varmaan ihan syystä. Koulutukseen pyrkiviltä puuttuu kattavat psykologian testit ja alalle hakevan mt ja muiden vakavien persoonallisuuksien pois sulku. Poliisiksi hakeva tutkitusti omaa vakavia persoonallisuushäiriöita, narsismia ja jopa psykppatiaa. Tästä useita tutkimuksia saatavilla. Syynä mm. vallan käyttö.
Putkakuolemat rajussa nousussa, tosin näitä tapauksia yritetään piilottaa medialta.
Huolestuttavia piirteitä suomen poliisin toiminnassa.
Tampereen poliisi tieytävästi erityisen välinpitämätöntä, epäasiallista ja ammattitaidotonta väkeä , verrattuna muuhun Suomeen. Mikähän tähän syynä? Talon sisäiset erimielisyydet?
Infoaja
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 119
Liittynyt: Ti Marras 03, 2020 1:36 pm

Re: Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Viesti Kirjoittaja Infoaja »



Miten se taso on heikentymässä, kun nämä kohuihin osalliset Vornaset ja muut ovat käyneet poliisikoulun kymmeniä vuosia sitten? Kuinka moni tuore poliisi on ollut julkisuudessa negatiivisessa valossa?
Ghost hunting
Sherlock Holmes
Viestit: 7340
Liittynyt: Ke Elo 16, 2017 3:16 pm
Paikkakunta: aarniometsä

Re: Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Viesti Kirjoittaja Ghost hunting »

Onhan toki rikostutkinta kehittynyt niin ei Poliisi ole ihan paikallaan seissyt siihen nähden, että oman kylän hierarkia ratkaisee, sukulaissuhteet, pappa betalar, kuten 80 -luvulla 2000 -luvun kymmenyksen loppupuoella.
Tokihan on aina petrattavaa kuten rikoksiin syyllistyneet poliisit pitää poistaa välittömästi poliisin tehtävistä tai siirtää vaatimattomiin tehtäviin.
Poliisirikollisia tulee aina olemaan, kuten tämäkin tapaus osoittaa ja toivottavasti tää saa täydet lusimiset.
Mala8990
Susikoski
Viestit: 32
Liittynyt: To Heinä 22, 2021 8:38 pm

Re: Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Viesti Kirjoittaja Mala8990 »

Poliisiksi pyrkivillä, sisään päässeillä, tippuneilla ja uraa luovilla on jokaisella rikollinen mieli. Se on asia erikseen, miten sen taidon hyödyntää.
Monella muullakin kansalaisella, eikä kaikki silti luo rikollista uraa. Joka junaan ja aina on niitäkin, jotka jäävät asemalle..
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Seksuaalirikoksista epäiltyä entistä Helsingin poliisia epäillään myös virka­rikoksesta

Epäillyssä rikoskokonaisuudessa on kaikkiaan kahdeksan tutkintailmoitusta, jotka sisältävät eri määrän rikosnimikkeitä ja tekoaikoja.

Seksuaalirikoksista epäiltyä, Helsingin poliisilaitoksella työskennellyttä poliisimiestä epäillään myös virkarikoksesta, kertoi torstaina STT:lle asian tutkinnanjohtaja, erikoissyyttäjä Jonna Ryynänen.
...

Yhdessä ilmoituksessa on epäiltynä poliisimiehen lisäksi nainen, joka ei ole toiminut poliisina.

Itä-Uudenmaan käräjäoikeus käsitteli huhtikuussa kyseiseen ilmoitukseen liittyen naiseen kohdistunutta takavarikkoa. Sen perusteella häntä epäillään muun muassa lähes kahdeksan vuotta jatkuneesta törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Epäillyn rikoksen tekoaika alkaa vuoden 2016 alusta ja päättyy viime vuoden lokakuuhun.

Ryynäsen mukaan osassa kokonaisuudessa epäillyistä rikoksista tekoaika on kahdeksan vuoden luokkaa ja osassa lyhyempi.

...

Iltalehti kertoi tammikuussa, että vyyhti alkoi purkautua alaikäisen tytön äidin löydettyä lapsensa puhelimesta seksuaalissävytteisiä viestejä, joiden lähettäjäksi paljastui tv:stä tuttu poliisikasvo. Epäiltynä oleva entinen poliisimies on Iltalehden mukaan esiintynyt poliisin tosi-tv-sarjassa.

Helsingin poliisi vahvisti helmikuussa, että kyseinen henkilö on työskennellyt laitoksella mutta irtisanoutunut ennen virkamiesoikeudellisen menettelyn alkamista.
Enemmän täällä: Helsingin Sanomat
9.8.2024 11:15
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Sil5
Martin Beck
Viestit: 805
Liittynyt: La Elo 21, 2021 10:36 pm

Re: Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Viesti Kirjoittaja Sil5 »

Mala8990 kirjoitti: Su Touko 19, 2024 1:44 am Suomen poliisin taso ikävä kyllä heikentymään päin jatkuvasti. Hakijoita ei alalle ole, varmaan ihan syystä. Koulutukseen pyrkiviltä puuttuu kattavat psykologian testit ja alalle hakevan mt ja muiden vakavien persoonallisuuksien pois sulku. Poliisiksi hakeva tutkitusti omaa vakavia persoonallisuushäiriöita, narsismia ja jopa psykppatiaa. Tästä useita tutkimuksia saatavilla.
Kylläpä tuohon ylläolevaan viestiin on päässyt harvinaisen vähän oikeaa tietoa. Ehkä tarkoituksella koska totuus on tasan tarkkaan päinvastainen. Jopa noissa kaikissa yksityiskohdissaan..
https://polamk.fi/tilastotietoa-hakijoista
Vuosittain poliisin koulutukseen on ollut hakijoita noin kymmenkertainen määrä aloitupaikkoihin/opiskelemaan hyväksyttyihin nähden.

Tuosta samasta linkistä löytyy lisätietoja poliisin peruskoulutuksesta.
Murheli
Axel Foley
Viestit: 2232
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2016 11:34 am

Re: Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Viesti Kirjoittaja Murheli »



Joo, vaikuttaa vähän että nimimerkki Malalla on jokin henkilökohtainen antipatia poliiseja kohtaan. Olisi kyllä mielenkiintoista lukea nuo tutkimukset joihin viittaa viesteissään, ja siksi toivonkin hänen mielestään laittavan niistä linkit. Tosin olen melkoisen varma ettei niin tee...
Voi voi, kun päättyi elämän koi
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5155
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

Murheli kirjoitti: La Elo 10, 2024 2:32 am
Joo, vaikuttaa vähän että nimimerkki Malalla on jokin henkilökohtainen antipatia poliiseja kohtaan.
Veikkaan...
Pyrki Poliisiammattikorkeaan. Hylky tuli.
X X X X X
Avatar
NeroKatti
Neuvoja-Jack
Viestit: 567
Liittynyt: La Heinä 06, 2024 2:23 am

Re: Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Viesti Kirjoittaja NeroKatti »

mitäs tälle keissille kuuluu?
Kirjoittaja McCall » "On kyllä loistava ketju. Upeaa seurata asiantuntijoiden argumentointia." :!:

JesseHames » "Olen siis parikymppinen, syrjäytynyt huumeidenkäyttäjä, joka on vieläpä älykkyydeltään simpanssin tasoa."
KARJU!!
Neuvoja-Jack
Viestit: 533
Liittynyt: Su Loka 15, 2017 5:51 pm

Re: Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Viesti Kirjoittaja KARJU!! »

Onks Pano-mies Sami vielä Sambiassa?
KariTakamäki
Scooby-Doo
Viestit: 24
Liittynyt: Ke Marras 23, 2022 3:12 pm

Re: Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Viesti Kirjoittaja KariTakamäki »

Miten tämä juttu on edennyt? Onko Talonpoika jo häkissä? Vai odotetaanko että juttu unohtuu ja painetaan villaiselle?
Detsi
Javier Pena
Viestit: 1741
Liittynyt: La Syys 05, 2020 3:21 pm
Paikkakunta: Lahti

Re: Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Viesti Kirjoittaja Detsi »

KariTakamäki kirjoitti: Su Syys 08, 2024 9:11 am Miten tämä juttu on edennyt? Onko Talonpoika jo häkissä? Vai odotetaanko että juttu unohtuu ja painetaan villaiselle?
Ei kai toi mitenkään edennyt ole.
Detsi
Javier Pena
Viestit: 1741
Liittynyt: La Syys 05, 2020 3:21 pm
Paikkakunta: Lahti

Re: Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Viesti Kirjoittaja Detsi »

KARJU!! kirjoitti: Ke Elo 14, 2024 10:42 am Onks Pano-mies Sami vielä Sambiassa?
Tuskin on. Päivittänyt jo toukokuussa Instagramiaan hästägeillä mm. suomi.
Punnala
Alokas
Viestit: 9
Liittynyt: To Elo 04, 2022 2:05 pm

Re: Tv:stä tuttu poliisimies epäiltynä laajassa seksuaalirikossarjassa

Viesti Kirjoittaja Punnala »

Talonpoika oli uusimmassa Roban jaksossa (K6/J9). Piti oikein lopputekstit lukea, kun en ollut varma tunnistinko oikein.
Vastaa Viestiin