Poliisi takavarikoi Jyväskylän Kortepohjasta yli 700 grammaa amfetamiinia

Huumausainerikoksille oma ketju.
Samoin yleinen huumausainekeskustelu tänne.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17399
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Poliisi takavarikoi Jyväskylän Kortepohjasta yli 700 grammaa amfetamiinia

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Amfetamiinikauppoja Jyväskylässä kuluvan vuoden tammi–maaliskuussa tehneet kaksi miestä ja nainen saivat tiistaina vankilatuomiot Keski-Suomen käräjäoikeudessa. Juttukokonaisuudessa käsiteltiin syytteitä kolmesta törkeästä huumausainerikoksesta, joissa kyse oli erillisistä aine-eristä.

19-vuotiaan miehen syytettiin pitäneen tammikuussa hallussaan 127 grammaa ja myyneen siitä sata grammaa 21-vuotiaalle miehelle. Syytteen mukaan kaupat tehtiin toistamiseen helmikuussa, jolloin sama mies myi samalle ostajalle hallussa pitämästään 500 grammasta 325 grammaa. Ostajan hallusta poliisi takavarikoi huumetta reilut 160 grammaa.
Kolmas syyte sijoittui maaliskuulle, jolloin poliisi takavarikoi Kortepohjassa sijaitsevasta asunnosta 730 grammaa amfetamiinia ja pienen määrän muita huumausaineita. Syytteen sai sekä asunnon haltija, 21-vuotias nainen, että tekoaikaan siellä majoittunut 19-vuotias mies.

Takavarikoitujen aineiden lisäksi näyttönä rikoksista syyttäjä esitti muun muassa huumeiden myyntiin liittyvää viestittelyä ja myynti-ilmoituksia, jotka hän kytki syytettyjen käyttämiin puhelinnumeroihin ja nimimerkkeihin "Pirikeisari, Helpotvakiot ja Naksunisti".

Oikeus katsoi rikokset näytetyiksi, mutta arvioi aineiden mietojen pitoisuuksien perusteella määrät syytteitä pienemmiksi ja kaksi huumausainerikoksista perusmuotoisiksi. Maaliskuisen takavarikon osalta rikos arvioitiin törkeäksi.
Vaikka oikeus ei katsonut naisen osallistuneen aineen hankintaan, arvioitiin hänen osuutensa rikoksen toteuttamisessa merkittäväksi. Nainen salli huumeiden tuomisen ja säilyttämisen asunnollaan, ja ääniviestit osoittivat hänen osallistuneen myös myyntiin.
Mitja Kasper Salminen, 19, tuomittiin törkeästä huumausainerikoksesta ja kahdesta huumausainerikoksesta kahden vuoden ja viiden kuukauden ehdottomaan vankeuteen. Täytäntöönpantavaksi määrättiin myös hänen aiemmin huumerikoksista saama ehdollinen vankeus. Rikoshyötyä hänet määrättiin menettämään valtiolle runsaat 6 000 euroa.
21-vuotias mies tuomittiin kahdesta huumausainerikoksesta, rattijuopumuksesta ja ampuma-aserikoksesta ehdottomaan vankeuteen yhdeksi vuodeksi ja seitsemäksi kuukaudeksi. Myös hänen aiempi tuomionsa pantiin täytäntöön. Rikoshyötyä menetettäväksi määrättiin yli 600 euroa.
21-vuotias nainen sai törkeästä huumausainerikoksesta ehdottoman vuoden ja kahden kuukauden tuomion.

https://www.ksml.fi/paikalliset/6870724
Piiska
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 11
Liittynyt: To Maalis 27, 2025 9:16 pm

Re: Poliisi takavarikoi Jyväskylän Kortepohjasta yli 700 grammaa amfetamiinia

Viesti Kirjoittaja Piiska »

Nyt oli samanniminen, Mitja 20 v., kuollut. Kuolinilmoitus Suur-Jyväskylän lehdessä.
Vastaa Viestiin