Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Pahansilmä
Scooby-Doo
Viestit: 29
Liittynyt: To Joulu 27, 2018 9:18 am

Re: Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Viesti Kirjoittaja Pahansilmä »

Pahalta tuntuu lukea miten rumasti kirjoitetaan kuskista ja äidistä yms asioista syyllistämällä. Tapaus on surullinen ja kohtalon omaa sitten kai. Tottakai kuski on syyllinen, koska ajanut väärin aiheuttaen kolarin, jossa menehtyivät täysin syyttömät vastaantulijat. Täytyy muistaa, että hänkin on jonkun poika ja jollekin (ehkä) rakas. :roll:
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5149
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

Mansen Maisteri kirjoitti: Ti Kesä 25, 2024 8:37 pm Kukaan ehtiny käydä ottamassa muutamaa valokuvaa niistä kolari autoista?
▪︎ Niin... ehkä hiljainen kylätie kyseessä.
Tavallisestihan on joku tusina kuvaajaa somettamassa telefooneineen.
:?
X X X X X
Ynnikki
Susikoski
Viestit: 49
Liittynyt: Ti Heinä 07, 2020 1:07 pm

Re: Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Viesti Kirjoittaja Ynnikki »

Yrjö Yrjönpoika kirjoitti: Ti Kesä 25, 2024 9:19 pm
Mansen Maisteri kirjoitti: Ti Kesä 25, 2024 8:37 pm Kukaan ehtiny käydä ottamassa muutamaa valokuvaa niistä kolari autoista?
▪︎ Niin... ehkä hiljainen kylätie kyseessä.
Tavallisestihan on joku tusina kuvaajaa somettamassa telefooneineen.
:?
Kuulemma siellä on ollut paloaseman takapihalla ihmisiä kuvaamassa näitä autoja ihan tungokseen asti. Ihme, ettei ole kuvia tänne vuotanut.
phonyjoker
Neuvoja-Jack
Viestit: 533
Liittynyt: Pe Joulu 14, 2018 8:21 pm

Re: Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Viesti Kirjoittaja phonyjoker »

Autokoulussa jo opetetaan, että ensimmäiset vuodet kortin saannin jälkeen ovat niitä jolloin todennäkösimmin rytisee ja kovaa. Nuoret miehet näissä tilastoissa lähinnä loistaa. Joka vuosi näitä vaan sattuu. Kaahataan, vaikka auto täynnä kavereita ulos tieltä ja 3-4 kuolee ellei kaikki. Samaa sarjaa kun hukkumiskuolemat, joita myös sattuu nuorille ja humalaisille. Varmasti raskas paikka kaikille omaisille ja asianosaisille, niin pelastustyöntekijöille, poliiseille, kun sivullisille, jotka mahdollisesti nähneet tuhon lopullisuuden.
Calabash
Javier Pena
Viestit: 1857
Liittynyt: To Heinä 09, 2015 2:54 pm

Re: Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Viesti Kirjoittaja Calabash »

Late1423 kirjoitti: Ti Kesä 25, 2024 1:58 pm Loivassa vasemmalle kaartuvassa mutkassa pakun jäljet tien oikeassa laidassa noin renkaan leveyden verran asfaltin ulkopuolella noin 100m matkalla ja siitä kun ne loppuu alkaa mustat ns luisu jäljet asfalttii kaistojen yli ja osuma kohta on siinä samassa kohtaa eli niitten perusteella ei oikeen oo voinu oikoa mutkaa luultavasti on menny liian laitaan tehny korjausliikkeen ja lähti käsistå
Selkeä. Jos jäljet noin, lähti lapasesta. Siihen vaikutti sitten ylinopeus. Onko muuta tarkkaamattomuutta, ei voi tietää. Mahdollisten syiden määrä on niin suuri.

Tunsin erään, joka ilmeisesti poimi lattialle pudonnutta C-kasettia 150 - 160 km/t:n vauhdissa. Hän katkaisi pari mäntyä latvoista. Niin korkean pompun auto ojasta otti.
Millavaan
Perry Mason
Viestit: 3889
Liittynyt: Su Elo 28, 2022 8:31 am
Paikkakunta: Tampere

Re: Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Viesti Kirjoittaja Millavaan »

Turhaan te kuskia haukutte. Esim nalle Wahlroos on palkannut kuljettajan koska itse ajaisi ylinopeutta ja saisi sakot. Itsekin olen ajanut ja tunnen paljon ihmisiä jotka on, käytännössä lähes kaikki. Huonoa tuuria näissä on aina mukana vaikka se ei ole hyväksyttävää. Autokoulussa olis hyvä näyttää vaikka videoita mitä voi käydä. Junnuna vpk:ssa katseltiin.
Tuulenhalkoja
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: Ma Kesä 24, 2024 11:49 am

Re: Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Viesti Kirjoittaja Tuulenhalkoja »

Late1423 kirjoitti: Ma Kesä 24, 2024 9:59 pm
Silti Onnellinen kirjoitti: Ma Kesä 24, 2024 8:36 pm Noilta teiltä ei mutkat oikomalla lopu. Kiire loppui, toivottavasti laajemmalta porukalta kuin vastaantulijoilta. Liikenne ei ole hiekkalaatikko.
Sen verran täytyy oikaista juttua että mutkaa ei ollut oijottu missään vaiheessa vaan auto oli ns lähtenyt ns käsistä. Ei muuta syyllistä eikä lopputulosta millään tavalla mutta jonkin verran harhaan johtava oli nyt toi uutisointi. Ja mistäkö tiedän siitä että itse paikalla käyneenä jäljet nähneenä. Auto ei voi olla kahdessa paikkaa yhtä aikaa tai sitten paikalla/onnetomuudessa ois ollu kolmaskin ajoneuvo
Joo, ei ajellut vastaantulijoiden kaistalla. Jäljistä itse päättelin, että mahdollisesti kovassa vauhdissa ajanut oman puolen pientareelle ja vähän ojan puolelle. Siinä kohtaa auto sitten lähtenyt viimeistään käsistä ja yrittänyt oikaista.. todella epäonnisesti juuri vastaantulijan keulaan..
jokueikukaan
Alokas
Viestit: 4
Liittynyt: Ma Kesä 24, 2024 9:25 am

Re: Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Viesti Kirjoittaja jokueikukaan »

Ootteko tosissaa niin sairaita että haluutte kuvan autoista johon on KUOLLUT ihmisiä? Vähän valoja päälle nyt. Nämäkin kirjoittajat voisi ihan tosissaan miettiä että tälläkin pakukuskilla on perhe ja läheiset ja te täällä syytätte tuikituntematonta. Joo, olihan kolari pakukuskin aiheuttama, mutta ihanko aattelette että tahallaan tehnyt. En tunne henkilöä, mutta luulempa että jos olisi ittensä halunnu tappaa, (kun tuolla siitäkin spekuloitiin) olisi sen tehnyt ilman muita ihmisiä hyväksikäyttäen. Myös luojalle kiitos että pakettiautossa ei ollut muita matkustajia.
Ja kyllä kolaripaikalla näkyy kuinka paku on mennyt ensin oikean puolen tien pientaretta pitkin jonka jälkeen luultavasti tehnyt korjausliikkeen ja sieltä sitten auto tullut vastaan. Sieltä mistä henkilöauto tulee on pieni ylämäki joten henkilöautokaan ei ole voinut nähdä vastaan tulevaa autoa. Mietittekö oisko myös toisella autolla voinut olla ylinopeutta?
Tähän vielä lisätäkseni, kuka helvetti voi sanoa että "Heti kun nimi selvillä mennään potkimaan hauta paskaksi" vittu hautarauha! Ja rauha myös sielulle. Jos teidän jonkun läheiselle kävisi samalla tavalla ja olisi sen aiheuttama puhuisitteko samalla tavalla siitä, villiveikkaus että ette puhuisi.
Myös se että kyseisen henkilön tiktokkeihin kommentoidaan kaikenmailman paskaa esimerkiksi "jäikö joku kaipaamaan" Mitäpä te luulette? Tämäkin pakukuski kuitenkin jonkun rakas lapsi, sukulainen, parasytävä ja veli(?).

Aikuiset ihmiset..
Ynnikki
Susikoski
Viestit: 49
Liittynyt: Ti Heinä 07, 2020 1:07 pm

Re: Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Viesti Kirjoittaja Ynnikki »



Perhe, sukulaisia ja parhaat ystävät oli myös näillä henkilöautossa olleilla, joista kaksi menetti pakukuskin kaahailun vuoksi henkensä.
jokueikukaan
Alokas
Viestit: 4
Liittynyt: Ma Kesä 24, 2024 9:25 am

Re: Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Viesti Kirjoittaja jokueikukaan »

Oliko se mun pointti tossa tekstissä? Ei ollut.
Vaan se että menee niin helvetin yli että täällä puhutaan kyseisen henkilön äidistä ja veljestä. Ymmärrän toki vihan siitä että kolarin aiheuttanut mutta sekään ei millään tavalla ole perheen vika
murhe
Neuvoja-Jack
Viestit: 516
Liittynyt: Su Joulu 25, 2022 7:48 pm

Re: Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Viesti Kirjoittaja murhe »

,,,,, ikusuuskysymys ,, , Oisko näitä kolareita vähemmän jos maailmassa ja kodeissa olisi enemmän rakkautta ja huolenpitoa sekä vastuuntuntoista lasten kasvatusta....?...... ?
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

jokueikukaan kirjoitti: Ke Kesä 26, 2024 9:36 am ihanko aattelette että tahallaan tehnyt. En tunne henkilöä, mutta luulempa että jos olisi ittensä halunnu tappaa, (kun tuolla siitäkin spekuloitiin) olisi sen tehnyt ilman muita ihmisiä hyväksikäyttäen. Myös luojalle kiitos että pakettiautossa ei ollut muita matkustajia.

Sieltä mistä henkilöauto tulee on pieni ylämäki joten henkilöautokaan ei ole voinut nähdä vastaan tulevaa autoa. Mietittekö oisko myös toisella autolla voinut olla ylinopeutta?

Jos teidän jonkun läheiselle kävisi samalla tavalla ja olisi sen aiheuttama puhuisitteko samalla tavalla siitä, villiveikkaus että ette puhuisi.

Tämäkin pakukuski kuitenkin jonkun rakas lapsi, sukulainen, parasytävä ja veli(?).

Aikuiset ihmiset..
Kun muutakaan ei ole viralliset tahot ilmoittaneet, niin vielä on oikeus spekuloida mahdollisesta tahallisesta teosta pakukuskin taholta. Vai oletko sinä jo saanut tuota asiaa kumoavan tiedon?

Pitää vallan kysyä sinulta, joka et pakukuskia tuntenut, niin mistä olet saanut tietää ettei olisi juuri noin päättänyt päiviään, toista päin ajaen? Valaise meitä, jotka emme todellakaan tunteneet ketään osallisista.
Jos pakussa olisi ollut joku kyydissä niin silloinhan olisi voinut olla niin että tätä ei olisi tapahtunut.

Meinasitko hyppyyttää ketjua henkilöauton kuljettajan syllistämiseen? Se on todella raukkamainen jopa yrityksen asteella.
Tuota voit aikuisten oikeasti hävetä, isosti.

Jos joku oma läheinen syyllistyisi tuollaiseen, niin en todellakaan tulisi tällaiselle palstalle jauhamaan paskaa, vaan kunnioitaisin niitä oikeita uhreja.
Ole sinäkin aikuinen ihminen.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Tessu
Axel Foley
Viestit: 2176
Liittynyt: La Tammi 05, 2013 1:51 am

Re: Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Mutta...niille kovimmillekin jätkille ja luupäille ei auta videot tapaturmista eikä kertomukset,sitten kun he joko vammautuu tai kuolee loppuu kaikki hölmöily!
Niin on käyny kaikille niille joita itekkin tunnen jotka uhosivat kaikkea,yksikin kaveri lopetti kertaheitolla tupakanpolton kun löytyi ittesä lattialta kun sai sydärin ja selvisi,sen jälkee kessuttelu loppu,ennen ei puhettakaan.
Että paha se on sanoa mutta ne kaikista kovimmat on aina siellä mullan alla.
Kolareita sattuu ne ei lopu koskaan,oikeus sitten tuomitsee syylliset,ei me muut.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Millavaan kirjoitti: Ke Kesä 26, 2024 9:13 am Turhaan te kuskia haukutte. Esim nalle Wahlroos on palkannut kuljettajan koska itse ajaisi ylinopeutta ja saisi sakot. Itsekin olen ajanut ja tunnen paljon ihmisiä jotka on, käytännössä lähes kaikki. Huonoa tuuria näissä on aina mukana vaikka se ei ole hyväksyttävää. Autokoulussa olis hyvä näyttää vaikka videoita mitä voi käydä. Junnuna vpk:ssa katseltiin.
Kenen muun syy se olisi kuin bussikuskin, jos bussikuski ajelee ylinopeutta ja ei pysy mutkassa omalla puolellaan tietä?

Vaikeaa siitä nyt on vastaantulijaa alkaa haukkumaan.. Saatana vittu väärässä paikassa tuli vastaan niin vittu.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Mansen Maisteri
Armas Tammelin
Viestit: 87
Liittynyt: Ma Kesä 24, 2024 9:13 pm

Re: Kolme ihmistä kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla

Viesti Kirjoittaja Mansen Maisteri »

Tuskin nuo kuvat ovat sisällöltään mitenkään pahempia kuin tuo Maikkarin sivuilla olevat videot missä varusapina lataa 160 km/h taksi mersun perään täällä Mansessa...että koittakaas ny Leppävirran paparazit ottaa pikku ryhtiliike... 🤔😮
Vastaa Viestiin