Ulkomaalaismies tuomittiin naisopettajan taposta Helsingin Pasilassa 14.11.2023

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17421
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Miestä epäillään naisen taposta Pasilassa 14.11.2023

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Käräjäoikeus on määrännyt surmasta epäillyn miehen mielentilatutkimuksiin
Helsingin käräjäoikeus on määrännyt vuonna 1979 syntyneen miehen mielentilan tutkittavaksi. Käräjäoikeuden asiakirjan perusteella mies on itse pyytänyt päästä tutkimuksiin.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/125c ... fe319bb1ee

Näin ollen tämänkin jutun ratkaisu venynee kesä korvalle.
Avatar
Kalle-Ville
Adrian Monk
Viestit: 2688
Liittynyt: To Tammi 17, 2008 4:48 pm

Re: Miestä epäillään naisen taposta Pasilassa 14.11.2023

Viesti Kirjoittaja Kalle-Ville »

Oikeus ennen kaikkea kirjoitti: To Tammi 04, 2024 1:18 pm Käräjäoikeus on määrännyt surmasta epäillyn miehen mielentilatutkimuksiin
Helsingin käräjäoikeus on määrännyt vuonna 1979 syntyneen miehen mielentilan tutkittavaksi. Käräjäoikeuden asiakirjan perusteella mies on itse pyytänyt päästä tutkimuksiin.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/125c ... fe319bb1ee

Näin ollen tämänkin jutun ratkaisu venynee kesä korvalle.
Olettaen, ettei mielentilatutkimukseen määräämisestä kestä yhtä kauan sen aloittamiseen, valmistumisesta puhumattakaan, kuin Roope Bob Tikkasella.
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17421
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Ulkomaalaismiestä epäillään naisopettajan murhasta Helsingin Pasilassa 14.11.2023

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Raaka surma Pasilassa muuttui murhaepäilyksi
MARRASKUUSSA Helsingin Pasilassa tapahtunutta henkirikosta tutkitaan nyt murhana.
Tutkinnanjohtaja Päivi Hokkisen mukaan esitutkinnassa on tullut ilmi piirteitä, joiden vuoksi rikosnimike muutettiin taposta murhaksi.
”Hirveästi en pysty tekotapaa kommentoimaan, mutta tällaista vakaata harkintaa ja raakuutta on tullut ilmi”, Hokkinen kertoo.
Hokkinen uumoilee, että asia voisi syyttäjälle mahdollisesti toukokuun loppupuolella.

Poliisi on päässyt kuulustelemaan epäiltyä useampia kertoja. Mies on Hokkisen mukaan ollut halukas selvittämään tapahtunutta omalta osaltaan.
Mies on kuulusteluissa myöntänyt toiminnallaan aiheuttaneensa naisystävänsä kuoleman. Mies ei kuitenkaan ole myöntänyt syyllistyneensä asiassa murhaan tai tappoon.
Pariskunnan välillä ei ole Hokkisen mukaan ollut sellaista aiempaa väkivaltaa, joka olisi tullut poliisin tietoon.
Teon motiivista Hokkinen ei halua vielä lausua mitään.
”Poliisilla on oma käsitys siitä, mikä teon taustalla voisi olla.”

https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000010262148.html
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17421
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Ulkomaalaismiestä epäillään naisopettajan murhasta Helsingin Pasilassa 14.11.2023

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Pasilan marraskuisen henkirikoksen esitutkinta siirtyi syyteharkintaan
Poliisi epäilee, että vuonna 1979 syntynyt mies murhasi noin 35-vuotiaan naisen marraskuun puolivälissä Helsingin Pasilassa. Tapauksen rikosnimike muuttui esitutkinnan aikana taposta murhaksi.

Hätäkeskus sai ilmoituksen väkivallanteosta 14.11.2023 kello 00.50. Soittaja oli naapuri, joka kuuli asunnosta huolta herättäviä ääniä.
Epäilty ja uhri olivat poliisin tietojen mukaan olleet aikaisemmin pariskunta. Asunnossa oli tapahtumahetkellä heidän lisäkseen myös muita perheenjäseniä. Poliisin tietojen mukaan perheenjäseniin ei kohdistunut väkivallan uhkaa.
– Tapauksen rikosnimike muuttui taposta murhaksi, koska teossa oli erityiseen raakuuteen ja vakaaseen harkintaan liittyviä elementtejä. Poliisi teki runsaasti omia toimenpiteitä tapahtumien kulun selvittämiseksi. Esimerkiksi tekotapaa ei ole kuitenkaan prosessin tässä vaiheessa mahdollista avata julkisuuteen, sanoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Päivi Hokkinen.
Epäilty on ollut tutkintavankeudessa marraskuun 2023 puolivälistä lähtien.
– Epäilty oli kuulusteluissa yhteistyökykyinen ja avasi omasta näkökulmastaan tapahtumien kulkua, kertoo tutkinnanjohtaja Hokkinen.
Poliisi oli käynyt tapahtuma-asunnossa myös aiemmin, mutta kyseessä ei ollut väkivaltaan liittyvä tehtävä.

Poliisi ei voi kertoa tapauksesta tässä vaiheessa enempää, koska rikosasiaa esitetään käsiteltäväksi tuomioistuimessa yleisön läsnä olematta.
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17421
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Ulkomaalaismies syytteessä naisopettajan murhasta Helsingin Pasilassa 14.11.2023

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Syyte: Mies murhasi exänsä – tekopaikaksi epäillään asuntoa, jossa paikalla oli perhettä
Oikeudenkäynti alkaa tänään Helsingin käräjäoikeudessa.

Helsingin käräjäoikeudessa alkaa tänään oikeudenkäynti epäillystä lähisuhdesurmasta. Nelikymppisen miehen syytetään murhanneen entisen vaimonsa Pasilassa viime marraskuussa.
Poliisi meni yöaikaan naisen asuntoon, sillä hätäkeskus oli saanut ilmoituksen väkivallanteosta. Soittaja oli naapuri, joka oli huolestunut asunnosta kuuluvien äänten takia.
Henkirikosta tutkittiin ensin tappona, mutta rikosnimike muuttui esitutkinnan aikana murhaksi. Poliisi ei ole kertonut henkirikoksen tekotapaa.
– Tapauksen rikosnimike muuttui taposta murhaksi, koska teossa oli erityiseen raakuuteen ja vakaaseen harkintaan liittyviä elementtejä, sanoi tutkinnanjohtaja Päivi Hokkinen poliisin tiedotteessa toukokuussa.

Uhri oli noin 35-vuotias nainen. Helsingin käräjäoikeuden tietojen mukaan hänet ja 44-vuotias syytetty tuomittiin avioeroon loppuvuodesta 2021.
Poliisin mukaan asunnossa oli väkivallanteon aikana paikalla myös muita perheenjäseniä. Heihin ei poliisin mukaan kohdistunut väkivaltaa.
Epäilty vietiin paikan päältä sairaalahoitoon. Myöhemmin hänet määrättiin vangittavaksi. Hän on ollut mielentilatutkimuksessa.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/syy ... #gs.a7h164
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17421
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Ulkomaalaismies syytteessä naisopettajan murhasta Helsingin Pasilassa 14.11.2023

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Syyte
Syyttäjä vaatii 44-vuotiaalle miehelle tuomiota murhasta. Syyttäjän mukaan mies tappoi ex-vaimonsa puukottamalla useita kertoja.
Paikalle tullut poliisipartio aloitti heti naisen elvytyksen, mutta nainen kuoli tästä huolimatta tapahtumapaikalle.
Syyttäjän mukaan teko on tehty erityisen raa’alla ja julmalla tavalla. Mies esti naista poistumasta makuuhuoneesta, kaatoi sängylle ja uhkasi puukepillä ennen puukotusta.
Perheen lapset olivat viereisessä huoneessa.
Syyttäjän mukaan mies suunnitteli tekoa päivien ajan. Hän jätti lapsilleen video-ohjeita siitä, miten lasten täytyy toimia teon jälkeen.

Myöntää puukotuksen
Syytetty kiistää syytteen murhasta. Hän myöntää teon tappona. Hän myöntää puukottaneensa uhrin hengiltä.
Syytetyn puolustusjuristin mukaan teossa ”voi olla raakoja piirteitä”, mutta se ei silti ole lain mukaisesti raaka ja julma. Sitä ei myöskään suunniteltu päiviä ennalta.
Asianomistajat yhtyvät syyttäjän vaatimuksiin ja vaativat korvauksia. Lasten korvausvaatimukset syytetty myöntää kokonaisuudessaan, uhrin omaisten vaatimuksista syytetty on hieman eri mieltä osasta summista.
Syytetty oikeudessa.jpg
Syytetty oikeudessa.jpg (178.23 KiB) Katsottu 3935 kertaa
Iltalehti seuraa oikeudenkäyntiä tässä artikkelissa: https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7816 ... 71ed31cf85
ChingShih
Martin Beck
Viestit: 758
Liittynyt: Ke Syys 07, 2022 6:38 pm

Re: Ulkomaalaismies syytteessä naisopettajan murhasta Helsingin Pasilassa 14.11.2023

Viesti Kirjoittaja ChingShih »

Lisää tuosta Iltalehden artikkelista:

Mustasukkainen ex
Nainen oli muuttanut Länsi-Pasilassa sijaitsevaan kolmioon lastensa kanssa. Entinen mies vieraili kodissa kuitenkin usein.
Nainen oli löytänyt eron jälkeen uuden kumppanin. Hän oli joitain päiviä aiemmin kertonut uudesta kumppanista myös lastensa isälle.
Syyttäjän näkemyksen mukaan ex-mies oli mustasukkainen ja päätyi hirvittävään tekoon.

Hyytävä kuvapäivitys
Oikeudessa kuullun isoäidin mukaan entisen pariskunnan suhde oli niin sanottu on/off-suhde.
Pariskunta oli eronnut jo pari vuotta aiemmin. Avioeroa oli haettu jo tätä ennenkin, mutta silloin eroa ei viety loppuun saakka.
Isoäiti kuvasi tytärtään kiltiksi ja hyväsydämiseksi ihmiseksi, jolla ei ollut sydäntä heittää miestä ulos. Lopulta näin oli kuitenkin käynyt.
Surmaa edeltäneenä viikonloppuna entisen aviomiehen sosiaalisen median profiilissa tapahtui erikoinen muutos. Mies vaihtoi profiilikuvakseen perhekuvan, jossa opettajaäiti syleilee kahta lastaan. Kuva on vuosia vanha ja alun perin naisen omasta profiilista.

"En ole katkera”
Puukotuksen aikana kotona olleet lapset vietiin isovanhemmilleen.
– Ei sitten vietetty yhdessä joulua, sanoi toinen lapsista isoäidin mukaan myöhemmin.
Lohduttomasta tilanteesta huolimatta oikeudessa kuultu isoäiti ei ollut katkera tyttärensä ex-miehelle.
– En ole hänelle katkera. Toivon, että hän saa apua ja sovun itsensä, kaikkien ketä tämä koskettaa, ja Jumalan kanssa, isoäiti sanoi oikeudessa.
Läheisten lisäksi opettajan kuolema kosketti hänen koulunsa oppilaita ja henkilökuntaa. Moni toi koululle kynttilöitä opettajan muistoksi.

Käsittely jatkuu
Murhaoikeudenkäynti alkoi torstaina ja jatkuu vielä ensi viikolla. Isoäiti halasi syytettyä istunnon aluksi. Syytetty ex-mies itki istunnon alussa ja haustasi kasvonsa käsiinsä, kun media kuvasi häntä.
Mies poistui istunnosta syytteiden luvun jälkeen poliisin saattelemana. Hän on edelleen vangittuna.
Ensimmäinen istuntopäivä käytiin poikkeuksellisen salaisena. Alun perin uhrin omaiset ja lasten edunvalvoja vaativat täysin salaista istuntoa. Syyttäjä vastusti vaatimusta ja tuomarikokoonpano päätyi osin julkiseen istuntoon.

Helsingin käräjäoikeus antaa tuomionsa myöhemmin.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7816 ... 71ed31cf85

Vai muutamia päiviä aiemmin uhri kertonut exälleen uudesta kumppanistaan. "Jos minä en sinua saa, niin ei saa kukaan muukaan"- keissiltä tämä vahvasti haisee edelleen.

Jälkiviisaana voisi sanoa, että äijänretale olisi pitänyt potkia pellolle aikapäiviä sitten, eikä olla niin pirun kiltti, mutta olisiko se sittenkään pelastanut uhria tältä kohtalolta, jos exä on ajatusmaailmaltaan noin sairas.

Uhrin äidin käytös on jokseenkin kummallista. Halailee ja säälii tyttärensä ja lastenlastensa äidin murhaajaa. Vihassa vellominen toki myrkyttää ihmisen mutta silti.
sepeliepeli
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 95
Liittynyt: La Touko 25, 2024 7:36 pm

Re: Ulkomaalaismies syytteessä naisopettajan murhasta Helsingin Pasilassa 14.11.2023

Viesti Kirjoittaja sepeliepeli »

ChingShih kirjoitti: Pe Kesä 14, 2024 5:31 pm ...
Uhrin äidin käytös on jokseenkin kummallista. Halailee ja säälii tyttärensä ja lastenlastensa äidin murhaajaa. Vihassa vellominen toki myrkyttää ihmisen mutta silti.
Tätä itsekin mietin, on kyllä todella erikoista. Kyllä tuossa vaiheessa voisi ja jopa pitäisi olla vielä ihan helvetin vihainen, se anteeksianto ja mahdollinen myötätunto tekijää kohtaan tulisi vasta paljon myöhemmin. Oon hämmentynyt.
työn sankari
Martin Riggs
Viestit: 622
Liittynyt: Pe Kesä 03, 2011 9:38 am

Re: Ulkomaalaismies syytteessä naisopettajan murhasta Helsingin Pasilassa 14.11.2023

Viesti Kirjoittaja työn sankari »

Akat raahaa näitä ulkomaita myöten tänne riesaksi, ihan niin kuin niitä ei muutenkin olisi. Tuskin tälläkään on mitään ongelmia löytää kuusikymppisenä vankilasta päästyä uusi ämmä mitä voi heitellä miten tykkää. Ja suomalaiset veronmaksajat maksaa koko sirkuksen.
ParisGirl
Nikke Knatterton
Viestit: 159
Liittynyt: Ke Kesä 06, 2018 7:36 pm

Re: Ulkomaalaismies syytteessä naisopettajan murhasta Helsingin Pasilassa 14.11.2023

Viesti Kirjoittaja ParisGirl »

Kovasti on jäänyt vähäiselle media huomiolle tämä keissi, ensimmäistä kertaa tästä luin nyt juuri täältä. Kuitenkin kokonaisuutena aika julma ja sinänsä mielenkiintoinen.
Koskahan tästä tuomiota sopii odotella saapuvaksi 🤔?
The truth is out there.
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5149
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Ulkomaalaismies syytteessä naisopettajan murhasta Helsingin Pasilassa 14.11.2023

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

sepeliepeli kirjoitti: Pe Kesä 14, 2024 5:43 pm
ChingShih kirjoitti: Pe Kesä 14, 2024 5:31 pm ...
Uhrin äidin käytös on jokseenkin kummallista. Halailee ja säälii tyttärensä ja lastenlastensa äidin murhaajaa. Vihassa vellominen toki myrkyttää ihmisen mutta silti.
Tätä itsekin mietin, on kyllä todella erikoista. Kyllä tuossa vaiheessa voisi ja jopa pitäisi olla vielä ihan helvetin vihainen, se anteeksianto ja mahdollinen myötätunto tekijää kohtaan tulisi vasta paljon myöhemmin. Oon hämmentynyt.
▪︎ Liityn hämmästyneiden parijonoon.
Toisaalta sitten taas uhrin äidin hellä käytös tyttärensä tappajaa kohtaan kertoo Suomen naisten patologisen altruistisesta suhtautumisesta maahan tuppautuneita miehiä kohtaan enemmän kuin tuhat sanaa.
Muistaako joku banderollieihin ja kyltteihin kirjoitetut pari sanaa: Refugees welcome

Ja tosiaan... milloinkohan päästään kuulemaan se ehdollisena annettava yhdeksän kuukauden tuomio?
X X X X X
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Ulkomaalaismies syytteessä naisopettajan murhasta Helsingin Pasilassa 14.11.2023

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Tietysti mielenkiintoista nähdä millaista heillä kotona oli.

Ohessa Poliisin näpsimiä kuvia a`la etpk:

Kuvat julkaistu IltaSanomissa 30.6.

Kuvatekstit kirjoitin itse.

Lipastossa myös värijälkiä. Uhri surmattiin eteisessä. Jos olisi ehtinyt rappukäytävään, olisiko Bonilla kirmannut perään...? Pohjakuvassa mainitaan valkoinen hyllykkö. Se oli kaatunut ja siirrettiin sittemmin poliisin toimesta olohuoneeseen.
Lipastossa myös värijälkiä. Uhri surmattiin eteisessä. Jos olisi ehtinyt rappukäytävään, olisiko Bonilla kirmannut perään...? Pohjakuvassa mainitaan valkoinen hyllykkö. Se oli kaatunut ja siirrettiin sittemmin poliisin toimesta olohuoneeseen.
lipasto_pohjakuva.jpg (89.41 KiB) Katsottu 1651 kertaa
Sängyllä Bonilla kuvasi ex-vaimoaan. Eteisessä poliisin asettama valkoinen lakana peittää isommat verijäljet.
Sängyllä Bonilla kuvasi ex-vaimoaan. Eteisessä poliisin asettama valkoinen lakana peittää isommat verijäljet.
mh_eteinen.jpg (131.46 KiB) Katsottu 1651 kertaa
Lattialla oli useita verijälkiä ja hyvin tunnistekelpoinen jalanjälki.
Lattialla oli useita verijälkiä ja hyvin tunnistekelpoinen jalanjälki.
verijäljet.jpg (166.36 KiB) Katsottu 1651 kertaa
Onkohan asunto jo tyhjennetty? Mihin lapset joutuivat?
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Paikalla
oh my
Hetty Wainthropp
Viestit: 491
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2023 7:19 am

Re: Ulkomaalaismies syytteessä naisopettajan murhasta Helsingin Pasilassa 14.11.2023

Viesti Kirjoittaja oh my »

Tuokin joutaisi sähkötuoliin. Aina vaan herää kysymys, miksi naiset jatkavat yhdessä noiden hullujen kanssa? Mustasukkaisuus on sairaus, joka harvoin paranee vaan seurauksena näyttää olevan hengenmenetys. Nyt tässäkin 2 lasta, joilla ei ole vanhempia. Nössö äiti olisi voinut tehdä asioita toisin, olisi vielä hengissä. Lapsille tosi surullista:(
feverlag

Re: Ulkomaalaismies syytteessä naisopettajan murhasta Helsingin Pasilassa 14.11.2023

Viesti Kirjoittaja feverlag »

Kuvasta päätellen jotenkin vanhettuneen olonen ukko tuon ikäseks.
Onkohan tällä(kin) alkanut jo oleen vanhuudenhöperön oireita, alkavaa dementoitumista tms. sen lisäks että ilmeisesti tää klassinen, " jos minä en sinua saa niin sitten ei saa kukaan muukaan".
Annabelle
Martin Riggs
Viestit: 606
Liittynyt: To Helmi 25, 2021 2:43 am

Re: Ulkomaalaismies syytteessä naisopettajan murhasta Helsingin Pasilassa 14.11.2023

Viesti Kirjoittaja Annabelle »

oh my kirjoitti: Ti Heinä 02, 2024 8:30 pm Tuokin joutaisi sähkötuoliin. Aina vaan herää kysymys, miksi naiset jatkavat yhdessä noiden hullujen kanssa? Mustasukkaisuus on sairaus, joka harvoin paranee vaan seurauksena näyttää olevan hengenmenetys. Nyt tässäkin 2 lasta, joilla ei ole vanhempia. Nössö äiti olisi voinut tehdä asioita toisin, olisi vielä hengissä. Lapsille tosi surullista:(

"Aina vaan herää kysymys, miksi naiset jatkavat yhdessä noiden hullujen kanssa? "

Ehkä nyt kuitenkaan ei kannattaisi koko sukupuolta syyttää. On monia naisia, jotka lähtevät ensimmäisestä lyönnistä, eivätkä palaa ja seuraavan mahdollisen kumppanin valitsevat varovasti tai ei ollenkaan enää -- näistä vaan kun ei uutisoida, niin muodostuu "totuusharha".
Yhtä hyvin voisi kysyä, että miksi on niin paljon miehiä, jotka käyttäytyvät väkivaltaisesti. Ja kun sitä väkivaltaisuutta ei aina -- varsinkaan niin sanotusti ylemmissä sosiaaliluokissa -- voi päältäpäin tunnistaa tai nähdä. Aika usein väkivalta lähisuhteessa alkaa yllättäen (siis etenkin näissä sosio-ekonomisesti ylemmissä tapauksissa), jo hetken aikaa suhteen solmimisen jälkeen tai joskus jopa pidemmän ajan kuluttua, jolloin väkivalta tulee uhrilleen täytenä yllätyksenä.

Kauhea tapaus tämä. Eronjälkeinen väkivalta on usein julmimmasta päästä lähisuhdeväkivaltaisissa liitoissa, ja sillä on tilastollinen mahdollisuus päätyä uhrin kuolemaan, kuten tässä tapauksessa.
"SUPO:n tusinapassipolisit, jotka nettejäkin terrorisoi ovat jo fyysisestikin virkansa ryypänneitä, narkkareita, huume diilereitä, henkisesti loppuun poltettuja hylsyjä ja isomahasekopäitä."
-Tv:sta Tuttu Arto
Vastaa Viestiin