Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Barba Tenus S

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Barba Tenus S »

Talvi viittasi jossain vaiheessa haastehakemukseen hiljan ketjussa.

En ole katsonut, mikä haastehakemus linkitettiin ketjuun välituomion yhteydessä. Oletan sen olevan henkirikosasian haastehakemuksen, mikä tuli aikaisemmin oikeus.fi sivulla julkiseksi pääkäsittelyn aloitus aikaan muistaakseni.

Syytettyä ei ole haastettu kuin henkirikosasiassa ja siihen liittyvässä törkeästä varkaudessa.Niillä on sama haastehakemus, johon tuli välituomio.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

Miss Holmes #1 kirjoitti: Pe Heinä 05, 2024 9:21 pm Mä nyt tykitän, kun ajatuksia pulpahtelee päähän.
Ei tuon mukaan vaikuta V ’jyrältä’. Hääjuhlat oli siirretty Tikkasen voinnin vuoksi, glögijuhlan suunniteluun oli T osallistunut myös selkeästi.
Tikkasen olisi pitänyt jatkaa hoitavalla käyntejä, olisi pitänyt ehkä harkita sitä osastohoitoa hoitavan kanssa, olisi pitänyt kuunnella hoitavaa lääkityksessä.
Olisi ja olisi.
Uskon, että vahvasti on voinut nuo lääkkeet pahentaa tilannetta. Pelin poikki puhaltaminen, lepo osastolla ja muiden määrittämät lääkitykset olisi voinut auttaa.
Mistä luulet, että hääjuhlat olisi siirretty Tn voinnin vuoksi? Et varmaan tarkoita, että siirretty 22.7.2021 vihkiäisten yhteydestä ...? Kronan kokoontumis-rajoituksia kyllä riitti (mm 12/2021 oli äitini hautajaiset kokoontumisrajoitusten aikaan. Rajoituksia riitti siitä eteenpäin, äidin muistotilaisuuden pidimme vasta kesällä -22. En muista, milloin rajoitukset purkautuivat, ehkä jo 2/-22, jolloin etätyösuosituskin purkautui.

Luulet siis, että joku puhu parturia oikeudessa. Kun oli esillä, että koronan vuoksi siirtyi. Ja siltähän se vaikuttaa. Tn kaveri ei tuota näköjään hahmottanut.(äsken linkkaamasi lehtijuttu).

T ei kyllä kuulostanut todellakaan osallistuneen glögi-juhlan suunnitteluun. Jos kutsuttujen listalle oli armoitettu muutama hänen kaverinsa ei se merkitse suunnitteluun osallistumista. Vn ystävä kertoi korutonta kieltä, miten hän näki ennestään huonokuntoisen Tn muuttuneen erittäin stressaantuneeksi tulevista glögi-juhlista, jotka Vn oli ehdottomasti saatava järjestää puolison huonosta kunnosta huolimatta. Tähän Vn ystävän todisteluun luotan, hän näki tilantee pariskunnan kotona ollessaan tekemässä Vn kanssa kutsuvieraslistaa.

Tn olisi ehdottomasti pitänyt puhua hoitavan kanssa ajatuksestaan pitäisikö mennä osastohoitoon..Valitettavasti ei puhunut ip-lehden 1.2.23 mukaan se toinen osastolle-harkinta oli ollut jkv ennen joulua. Ei viimeisen 23.11. Psykiatrin kontrollin jälkeen joulukuussa, ehkä jopa aika lähellä henkirikosta. V oli saanut mahdollisesti idean glögi-juhlista 3.12.
MLV
Frank Drebin
Viestit: 390
Liittynyt: Su Tammi 08, 2023 9:47 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja MLV »

Miss Holmes #1 kirjoitti: Pe Heinä 05, 2024 8:37 pm Ei sitten ollut pelkille V:n ystäville tuo glögi-juhla.
Menee kyllä vielä oudommaksi.
Etenkin tuo
– Hän ei koskaan sanonut mitään pahaa hänestä. Mikä oli muutos edellisiin, koska aiemmissa tyttöystävissä tai vaimossa oli aina jotain moitittavaa tai jotain, mistä hän ei pitänyt, mies kertoi poliisille.
.
Se glögi-juhla ei ehkä ollut syy vaimon hengen riistämiseen (vaikka olisikin RT:ta stressannut).

Mikä tässä parisuhteessa oli toisin kuin edellisissä? No, ainakin aikaisemmat tyttöystävät ja vaimo selvisivät suhteesta hengissä.

Miksi RT ei moittinut millään tavoin uhria ystävilleen tai hoitavalle lääkärilleen? Oliko löytänyt niin täydellisen puolison itselleen vai oliko tärkeää antaa ulkopuolisille sellainen vaikutelma, että suhteessa ei ollut mitään vikaa ja hän oli kaikin puolin tyytyväinen ja onnellinen vaimonsa kanssa.
Primum non nocere
Barba Tenus S

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Barba Tenus S »

vanhavakanssi kirjoitti: Pe Heinä 05, 2024 9:51 pm
Barba Tenus S kirjoitti: Pe Heinä 05, 2024 9:44 pm
vanhavakanssi kirjoitti: Pe Heinä 05, 2024 9:33 pm
--------
Kyllä tässä käsityksessä minäkin olen ollut ja se on myös uutisoitu useaan otteeseen ettei asia voida enää tutkia, koska samasta asiasta ei voida rankaista kahteen otteeseen.
Eli esitutkinta 5/2023 aloitettu tai siinä main on tutkinta, mikä on edelleen avoin. Ja varmaan ehkäpä salattu. Sakkotuomioon liittyvä esitutkinta ei ole salattu (2021).

Mutta 12/2023 KKO uusi purkuhakemus on salattu jätettäessä, mutta tuli osin tai kokonaan julkiseksi 6/2024, josta media uutisoinut tipotellen 5/2023 aikoihin tehtyjä kuulusteluita ja myöhemmin syksyllä 2023 lasten uusia kuulusteluja.
---------

No ilmeisesti näin, mutta edelleen ihmettelen tätä purkuhakemusta. Kun ymmärrys ettei voi purkaa. Vai onko laissa joku pykälä mitä on voitu käyttää? Eli mikäli paljastuu murhayritykseksi, niin sillä seurauksella voidaan hakea aiempaan sakkoon purkua?
Kko 9/2023 on perusteena, ettei purettu ne asiat:

Uhri lausunnollaan lukitsi lastensa kertomukset,eikä sen vuoksi ottanut niitä huomioon ja heidän kertomuksensa eivät olleet riittävät siihen, että hakemassa rikosnimike olisi epäilynä ja esitutkintana menestynyt haasteeseen ja uuteen tuomioon saakka.

KKO 9/2023 ratkaisuun eivät ehtineet mukaan uhrin lasten uudet syksyn 2023 kuulemiset, joissa syyttäjät ja uhrin 2 lasta asianomistajina hakivat purkua uudelleen 2023.joulukuussa.

Pelkillä uusilla lasten lausunnolla KKO ei purkaisi aiempaa sakkorangaistusta. Tarvitaan muiden autossa sisällä olleiden samankaltaisia havaintoja. Näitä on yritetty syytetyn kaveriporukalta esim. Asianomistajiksi ei ole saatu syytetyn lapsia huoltajansa, syytetyn ex-puolison kanssa. Niinpä ainoa on yrittää murtaa uhrin itsensä kertoma, mikä vapauttaa lasten suut.

Lapset ovat joutuneet ottamaan kovin kurjan keinon käyttöön, julkisesti kertomaan äidin harkintakyvystä. En kuitenkaan usko sen olevan totuus, uhri ollut hyvä äiti, hoitanut mereenajon jälkipuinnit lastensa kanssa kuten osannut. Lapsilla ei ole vain muuta keinoa käytössä ja teknisesti tämä.

**
Enpä tiedä miksi syyttäjät murhayritystä hakevat purkuun. Voisivat hakea alempaa perhesurmaa, mikä sisältäisi itsemurha-aikeet. Jos purku onnistuisi, voisi esitutkinnan avata ja siellä korottaa rikosnimikettä jos tarpeen. Murhayrityksellä ei menesty ja kusee jo siihen.

Myös syytetyn lapset tarvittaisiin mukaan.

Lapsien osalta ymmärrys heille, haluavat asiaan rauhan ja alkaa käsittelemään asiaa, oli tulos mikä tahansa.

Omia tulkintoja.
Avatar
Miss Holmes #1
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5093
Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Miss Holmes #1 »

Mistä luulet, että hääjuhlat olisi siirretty Tn voinnin vuoksi? Et varmaan tarkoita, että siirretty 22.7.2021 vihkiäisten yhteydestä ...? Kronan kokoontumis-rajoituksia kyllä riitti (mm 12/2021 oli äitini hautajaiset kokoontumisrajoitusten aikaan. Rajoituksia riitti siitä eteenpäin, äidin muistotilaisuuden pidimme vasta kesällä -22. En muista, milloin rajoitukset purkautuivat, ehkä jo 2/-22, jolloin etätyösuosituskin purkautui.
Luotin siihen mitä ystävä sanoi.
Onko tuo syy mainittu vt:ssä?
Mennyt taas ohi.
Luulin, että se on mun luulo.

Tuosta keskusteltiin aikanaan paljon. Siis ennen välituomion tekstiä ja silloin järkeenkäyväksi syyksi jäi korona.
En tiedä lukeeko se vtssä.

Mä kaivan nuo kokoontumistajoitteet jostain. Nehän vaihteli.

Nopealla vilkaisulla:
Oli voimassa yli 50 hengen kokoontuminen ulkotiloissa.
https://avi.fi/tiedote/-/tiedote/69912248
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
Avatar
Miss Holmes #1
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5093
Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Miss Holmes #1 »

Ne rajoitukset vaihteli. Välillä oli voimassa, välillä ei. Ja oli alueellisia eroja.

Mökki oli varmasti valittu paikaksi myös siksi, että siellä oli tilaa pitää juhlat ulkona.
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

Barba Tenus S kirjoitti: Pe Heinä 05, 2024 8:45 pm
Välituomiosta piti aiemmin kommentoida, että siitä käy ilmi, että kyllä syytetyn mt- ongelmat olivat molempien lähipiirin tiedossa, eikä näyttänyt olevan negatiivinen asia uhrin läheisille. Hyvä.
Uudessa uutisessa kaveri pohtii motiivia mereenajolle, jos tahallinen - syytetyn elämä raskasta, itsemurha. Olisiko sittenkin ne aikaisemmat osastojaksot olleet itsemurhariskiin, toivottomuuteen liittyviä.

Epävakaasta aiemmin oli keskustelua, että henkilö voisi tehdä tekoja, jotta saisi itselleen vakuutettua toisten välittämisen. Jotenkin näin. Mutta epävakaasta ei vahvistettua diagnoosia, joten se varmaankin hylkäytyy. Ei myöskään mereenajo vaikuta etukäteen suunnitellulta perhesurmalta itsarimielessä, onnistumismahdollisuus pieni. Aito järkytys tilanteen jälkeen paistaa.
Yhtä lailla ystäväporukallekin kaikki näytti ok parisuhteessa ja henkirikos puskista, vaikka mt-ongelmia.

Masennuksen prkl, psykoottinen masennus, jossa todellisuus vääristyy taitaa olla homman nimi henkirikoksessa. Olen jäänyt kaipaamaan itsemurha-aikeita, niin jotenkin niitä näkyvissä vähäsen nyt. Tuo vahvistuu, että syytetty syyllisti itseään mereenajosta, vaikka muut eivät niin tehneet.
1) Vuoden 2000 osastohoidossa ei todennäköisesti ollut itsemurhavaarassa. Psykoosin vuoksisi, Psykoottinen masennus suljetulla psykiatrian osastolla.

2) 10/2001 oli itse pyytänyt (päivystys)lähetteen psykiatrian osastolle masennuksen ja ahdistymuksen vuoksi. Ollut opiskelemassa, monettako vuotta? Tyttöy stäviäkin oli. Toivottomuutta on varmasti ollut takuu varmasti. Ei ole poissuljettu etteikö olisi voinut olla itsetuhoisia ajatuksia silloin, niitä on kai varsin herkästi vaikean masennuksen yhteydessä.

3) vuoden 2013 osastohoidost ei mitään tietoja. Oletettavasti kuitenkin psykiatrian osastolla? Ensimmäinen lapsi oli syntynyt 2012. Kertonut tuon osastohoidon jälkeen käyttäneensä esim. suuria unilääkeannoksia.

Masennuksessaan syksystä 2022 alkaen on varmasti ollut syvää toivottomuuttakin, myös itsetuhoisia ajatuksiakin melko varmasti. Suicidaalisena tekona en ajattele mereenajoa. En laajennettuna itsemurhan yrityksenäkään. Jos olisi ollut, pitäisi olla todella, todella epätoivoinen. Eikä elokuulta 2021 ole sellaisesta tietoa.

Hyvin usein kuulostaa henkirikokset tulevan omaisille, ystäville, työtovereille ja naapureille ihan puskista. Niin tässäkin tapauksessa.

Kyllä T vaikuttaa ottaneen raskaasti mereenajon. Olisi mielenkiintoista kuulla, mitä hän puhui hoitavan psykiatrin kanssa siitä. Siinä vaiheessa kuitenkin 1x/kk tapasivat vielä syys-, loka', marras- ja joulukuussa. Ennen pitkää taukoa.

Luulen, että lmasennuksensa oli syksyllä 2022 pahimmillaan varmaan vaikea-asteinen. Jossain vaiheessa syksyä oli se jnkl psykoottinen episodi, jossa mm. ei tiennyt, oliko mies vai nainen (jotsin muutakin siihen liittyi). Ei tietoa, miten pitkään tuo kesti. Lyhyeltä kuulostanutta psykoottista episodia kuvasi myös - oliko henkirikoksen yhteydessä vai sen jälkeen, kun kuuli ääniä päähänsä, ne kertoneet, mitä piti tehdä.

Ehkä masennuksensa täytti jo lääkeresistentin masennuksen kriteerit? Ehkä olisi voinut hyötyä sähköhoidosta tai ketamiini-infuusioista? Tiesi kyllä niiden hoitojen olevan mahdollisia. Miksi itse "jarrutteli" osastohoitoon hakeutumista, kun taisi ymmärtää, että olisi sitä tarvinnut? Yksi jarruttava tekijä ehkä lääkkeidensä väärinkäyttö, joka olisi nopeasti paljastunut osastolla vieroitusoireiden vuoksi.

Taitaa se masennuksensa, jossa psykoottisiakin taipumuksia - olla aika vahva henkirikoksen taustatekijä? Ehkä vahvempi kuin lääkkeiden väärinkäyttö, joka ehkä myös jollain tavoin vaikuttamassa? Masennus ei toki selitä henkirikosta sinänsä.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

Miss Holmes #1 kirjoitti: Pe Heinä 05, 2024 10:48 pm Ne rajoitukset vaihteli. Välillä oli voimassa, välillä ei. Ja oli alueellisia eroja.

Mökki oli varmasti valittu paikaksi myös siksi, että siellä oli tilaa pitää juhlat ulkona.
Niinhän ne vaihteli. Luulen, että joka tapauksessa siksi kesälle -22 asti siirsivät, kun keksivät järjestää kesähuvilalla. Vähän erikoisemmat hääjuhlat.
Viimeksi muokannut Talvi24, Pe Heinä 05, 2024 11:36 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
canis lupus
Jessica Fletcher
Viestit: 3191
Liittynyt: Pe Tammi 10, 2020 10:35 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja canis lupus »

Palaan lukemaan ne noin 30 sivua joita ei nyt malttanut ensin lukea. Tsorit siitä. Nyt tuli vaan tarve avautua.

Minulla joitakin yhtäläisyyksiä Tikkaseen liitetyistä diagnooseista, ja ilmeisesti myös sama ymmärtämättömyys että mikähän diagnoosi loppupeleissä olisi se oikea. Diagnoosithan on järjestelmä mihin Järjestelmä luokittelee Yhteiskunnalle ongelmalliset tapaukset...

Niin. Toi mereenajo. Jos syyttäjä tuolla aikoo ratsastaa eteenpäin, lycka till. Sama kuin noituudesta syyttäisi. Ei tällä ole MITÄÄN MERKITYSTÄ vaimonsa tappoon liittyen. Siis juridisesti, ei miltään kannalta.

Ja sitten. Esitän oman teoriani miten mereenajo tapahtui.

Olen itse henkilökohtaisesti törmännyt tilanteeseen, jossa oma (kuitenkin äo sekä oppimistulokset 3% sitä ylärajaa) kompuutterikapasiteetti saa too much information yhdellä kertaa. Nämä tilanteet ovat liittyneet aivan "normaaleihin" ihmissuhteisiin, mutta sitten kun on liian monta nappulaa samalla laudalla, asia muuttuu kolmiuloitteisuuttakin monimutkaisemmaksi.

Tarkoitan sitä, että itse en ole ollut auton ratissa kun moinen tunteenpurkaus sattuu. Mutta ymmärrän hyvin, että jos auton ratissa moinen olisi tapahtunut, olisin varmasti mennyt polkimista sekaisin. Ja ollut siitä myöhemmin hyvin hämmentynyt.

Tämän takia pohdin nyt, että olenko näillä oletusasetuksillani valmiiksi helvetintuleen heitettävä ihminen. Olenhan osoittanut joskus elämässäni tasapainottomuutta, jonka jonkun toisen osoittama tasapainottomuus on johtanut surmatyöhön?
Mens malus in corpore sano
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

Miss Holmes #1 kirjoitti: Pe Heinä 05, 2024 10:33 pm
Mistä luulet, että hääjuhlat olisi siirretty Tn voinnin vuoksi? Et varmaan tarkoita, että siirretty 22.7.2021 vihkiäisten yhteydestä ...? Kronan kokoontumis-rajoituksia kyllä riitti (mm 12/2021 oli äitini hautajaiset kokoontumisrajoitusten aikaan. Rajoituksia riitti siitä eteenpäin, äidin muistotilaisuuden pidimme vasta kesällä -22. En muista, milloin rajoitukset purkautuivat, ehkä jo 2/-22, jolloin etätyösuosituskin purkautui.
Luotin siihen mitä ystävä sanoi.
Onko tuo syy mainittu vt:ssä?
Mennyt taas ohi.
Luulin, että se on mun luulo.
Tuosta keskusteltiin aikanaan paljon. Siis ennen välituomion tekstiä ja silloin järkeenkäyväksi syyksi jäi korona.
En tiedä lukeeko se vtssä.
Mä kaivan nuo kokoontumistajoitteet jostain. Nehän vaihteli.
Nopealla vilkaisulla:
Oli voimassa yli 50 hengen kokoontuminen ulkotiloissa.
https://avi.fi/tiedote/-/tiedote/69912248
Välituomiossa on sanottu, että koronan vuoksi hääjuhlat pidettiin vasta kesällä - 22. Saattiu olla Tn todistelussa ainakin. Miksi hä olisi valehdellut? Asianosaiset kuulemassa todistelujasn

Tuoreessa lehtijutussa siis Tn ystävä, joka ei tainnut hahmottaa häiden siirtymisen syytä.

Jos tuolla nyt jotain erityistä merkitystä edes on. Hääjuhla siirtyi kun siirtyi.
Avatar
Miss Holmes #1
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5093
Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Miss Holmes #1 »

Tämän takia pohdin nyt, että olenko näillä oletusasetuksillani valmiiksi helvetintuleen heitettävä ihminen. Olenhan osoittanut joskus elämässäni tasapainottomuutta, jonka jonkun toisen osoittama tasapainottomuus on johtanut surmatyöhön?
No mun mielestä et todellakaan. Ymmärrät tilanteesi ja osaat/ pystyt siitä puhumaan.
Minusta kuka tahansa voi pärjätä minkä tahansa sairauden kanssa, jos on sinut omien vajaavaisuuksien ja omituisuuksien kanssa. Ja tämä oli positiivisesti siis.
Eli, ei. Et ole helvetintulee heitettävä, etkä edes mereen,
Ja kuka meistä lopulta on täysin terve päästään?

Mä luulen, että aika monilla on epämääräisiä ”sekadiagnooseja”. Mulla on sellainen käsitys, että varsinkin bipo ja adhd on sellaisia, joita varsinkin nuorille aikuisille diagnosoidaan aika heppoisin perustein. Ja molempiin lääkitykset on kuitenkin aika jatkuvia.

Ainakin mun kokemuksen mukaan.
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

MLV kirjoitti: Pe Heinä 05, 2024 10:22 pm
Miss Holmes #1 kirjoitti: Pe Heinä 05, 2024 8:37 pm
Menee kyllä vielä oudommaksi.
Etenkin tuo
– Hän ei koskaan sanonut mitään pahaa hänestä. Mikä oli muutos edellisiin, koska aiemmissa tyttöystävissä tai vaimossa oli aina jotain moitittavaa tai jotain, mistä hän ei pitänyt, mies kertoi poliisille.
.
Se glögi-juhla ei ehkä ollut syy vaimon hengen riistämiseen (vaikka olisikin RT:ta stressannut).

Mikä tässä parisuhteessa oli toisin kuin edellisissä? No, ainakin aikaisemmat tyttöystävät ja vaimo selvisivät suhteesta hengissä.

Miksi RT ei moittinut millään tavoin uhria ystävilleen tai hoitavalle lääkärilleen? Oliko löytänyt niin täydellisen puolison itselleen vai oliko tärkeää antaa ulkopuolisille sellainen vaikutelma, että suhteessa ei ollut mitään vikaa ja hän oli kaikin puolin tyytyväinen ja onnellinen vaimonsa kanssa.
Lienee mahdollista, ettei lyhytkestoiseksi (jkv alle 3v) parisuhteessa vain ehtinyt tulla sen tasoisia pulmia, joista T olisi maininnut, "valittanut" ystävilleen tai hoitavalle psykiatrille.
QWERTY
Nikke Knatterton
Viestit: 165
Liittynyt: La Loka 14, 2023 11:32 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja QWERTY »

MLV kirjoitti: Pe Heinä 05, 2024 10:22 pm
Miss Holmes #1 kirjoitti: Pe Heinä 05, 2024 8:37 pm Ei sitten ollut pelkille V:n ystäville tuo glögi-juhla.
Menee kyllä vielä oudommaksi.
Etenkin tuo
– Hän ei koskaan sanonut mitään pahaa hänestä. Mikä oli muutos edellisiin, koska aiemmissa tyttöystävissä tai vaimossa oli aina jotain moitittavaa tai jotain, mistä hän ei pitänyt, mies kertoi poliisille.
.
Se glögi-juhla ei ehkä ollut syy vaimon hengen riistämiseen (vaikka olisikin RT:ta stressannut).

Mikä tässä parisuhteessa oli toisin kuin edellisissä? No, ainakin aikaisemmat tyttöystävät ja vaimo selvisivät suhteesta hengissä.

Miksi RT ei moittinut millään tavoin uhria ystävilleen tai hoitavalle lääkärilleen? Oliko löytänyt niin täydellisen puolison itselleen vai oliko tärkeää antaa ulkopuolisille sellainen vaikutelma, että suhteessa ei ollut mitään vikaa ja hän oli kaikin puolin tyytyväinen ja onnellinen vaimonsa kanssa.
Ajattelen samoin kuin MLV.

Spekulointia:
RT ”oli tehnyt hyvät naimakaupat”.
Muuten naimakauppoja edeltävinä vuosina asiat olivat RTllä menneet alamäkeen.
Ja erinomaisten naimakauppojen jälkeenkään RT ei saanut uraansa ja työelämäänsä kondikseen.

RTn ”kaveripiiri” kuulostaa Iltasanomien artikkelin perusteella pitkälti noilta suomenruotsalaisilta nuoruusaikaisilta ystäviltä. Noissa suomenruotsalaisissa piireissä lojaalisuus ja perinteet (myös ystäväporukkojen suhteen) ovat korkeassa arvossa. Talven sanoin, noin STBF on tapana toimia.
Se onkin sitten aivan toinen kysymys, kuinka merkityksellisen henkilökohtaisia yksilöiden välisiä suhteita (välttämättä) noihin kuvioihin sisältyy. Oliko joku ”porukasta” oikeasti henkilökohtaisesti läheinen RTn kanssa. Tai RT läheinen oikeasti kenenkään kanssa.

Ehkä RTllä oli kova halu alamäessä kohottaa sosiaalista asemaansa tuossa kaveriporukassa, ja ylistämällä uutta vaimoaan pyrki oikeasti kohottamaan omaa statustaan.

Epäilen, että edesmennyt oli saanut tarpeekseen RTstä, vaaleanpunaiset silmälasit olivat pudonneet silmiltä. Edesmennyt viimein näki läpi, mikä RT on miehiänsä. Ja oli vain ajan kysymys, että oli irtaantumassa suhteesta.

Ja siitä sitten seurasi, mitä seurasi.
Barba Tenus S

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Barba Tenus S »

Talvi24 kirjoitti: Pe Heinä 05, 2024 10:56 pm Taitaa se masennuksensa, jossa psykoottisiakin taipumuksia - olla aika vahva henkirikoksen taustatekijä? Ehkä vahvempi kuin lääkkeiden väärinkäyttö, joka ehkä myös jollain tavoin vaikuttamassa? Masennus ei toki selitä henkirikosta sinänsä.
Siinä välituomiossa asiantuntijatodistajan lausunnot syytetyn kokemuksiin uhrista:

Tyyliin nosti jalustalle, aluksi tuntui jännittävältä, koki iloisen ja energisen uhrin vastapuolenaan.

Lisäksi juuri uutisoidun syytetyn kaverin kertomana puhui vain hyvää uhrista.

***
Voivatko nuo näyttäytyä masentuneen sairastuneen mielenmaisemalta. Voisiko tuo yltiöihailu vaimoa kohtaan myös olla siinä sairaudessa jo alkamassa taas huonompi vaihe. Realismin puute. Näin kärjistäen, jotta ymmärrys mitä tarkoitan.

Kaikki siis pariskunnan välillä hyvin, mutta voisiko nuo merkit jo vihiä huonoimmasta kaudesta. Vaimo jalustalla. Ja sillä ei mitään tekemistä sen kanssa, että vaimo mitään negatiivista.
QWERTY
Nikke Knatterton
Viestit: 165
Liittynyt: La Loka 14, 2023 11:32 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja QWERTY »

Talvi24 kirjoitti: Pe Heinä 05, 2024 10:56 pm
Barba Tenus S kirjoitti: Pe Heinä 05, 2024 8:45 pm
Välituomiosta piti aiemmin kommentoida, että siitä käy ilmi, että kyllä syytetyn mt- ongelmat olivat molempien lähipiirin tiedossa, eikä näyttänyt olevan negatiivinen asia uhrin läheisille. Hyvä.
Uudessa uutisessa kaveri pohtii motiivia mereenajolle, jos tahallinen - syytetyn elämä raskasta, itsemurha. Olisiko sittenkin ne aikaisemmat osastojaksot olleet itsemurhariskiin, toivottomuuteen liittyviä.

Epävakaasta aiemmin oli keskustelua, että henkilö voisi tehdä tekoja, jotta saisi itselleen vakuutettua toisten välittämisen. Jotenkin näin. Mutta epävakaasta ei vahvistettua diagnoosia, joten se varmaankin hylkäytyy. Ei myöskään mereenajo vaikuta etukäteen suunnitellulta perhesurmalta itsarimielessä, onnistumismahdollisuus pieni. Aito järkytys tilanteen jälkeen paistaa.
Yhtä lailla ystäväporukallekin kaikki näytti ok parisuhteessa ja henkirikos puskista, vaikka mt-ongelmia.

Masennuksen prkl, psykoottinen masennus, jossa todellisuus vääristyy taitaa olla homman nimi henkirikoksessa. Olen jäänyt kaipaamaan itsemurha-aikeita, niin jotenkin niitä näkyvissä vähäsen nyt. Tuo vahvistuu, että syytetty syyllisti itseään mereenajosta, vaikka muut eivät niin tehneet.
1) Vuoden 2000 osastohoidossa ei todennäköisesti ollut itsemurhavaarassa. Psykoosin vuoksisi, Psykoottinen masennus suljetulla psykiatrian osastolla.

2) 10/2001 oli itse pyytänyt (päivystys)lähetteen psykiatrian osastolle masennuksen ja ahdistymuksen vuoksi. Ollut opiskelemassa, monettako vuotta? Tyttöy stäviäkin oli. Toivottomuutta on varmasti ollut takuu varmasti. Ei ole poissuljettu etteikö olisi voinut olla itsetuhoisia ajatuksia silloin, niitä on kai varsin herkästi vaikean masennuksen yhteydessä.

3) vuoden 2013 osastohoidost ei mitään tietoja. Oletettavasti kuitenkin psykiatrian osastolla? Ensimmäinen lapsi oli syntynyt 2012. Kertonut tuon osastohoidon jälkeen käyttäneensä esim. suuria unilääkeannoksia.

Masennuksessaan syksystä 2022 alkaen on varmasti ollut syvää toivottomuuttakin, myös itsetuhoisia ajatuksiakin melko varmasti. Suicidaalisena tekona en ajattele mereenajoa. En laajennettuna itsemurhan yrityksenäkään. Jos olisi ollut, pitäisi olla todella, todella epätoivoinen. Eikä elokuulta 2021 ole sellaisesta tietoa.

Hyvin usein kuulostaa henkirikokset tulevan omaisille, ystäville, työtovereille ja naapureille ihan puskista. Niin tässäkin tapauksessa.

Kyllä T vaikuttaa ottaneen raskaasti mereenajon. Olisi mielenkiintoista kuulla, mitä hän puhui hoitavan psykiatrin kanssa siitä. Siinä vaiheessa kuitenkin 1x/kk tapasivat vielä syys-, loka', marras- ja joulukuussa. Ennen pitkää taukoa.

Luulen, että lmasennuksensa oli syksyllä 2022 pahimmillaan varmaan vaikea-asteinen. Jossain vaiheessa syksyä oli se jnkl psykoottinen episodi, jossa mm. ei tiennyt, oliko mies vai nainen (jotsin muutakin siihen liittyi). Ei tietoa, miten pitkään tuo kesti. Lyhyeltä kuulostanutta psykoottista episodia kuvasi myös - oliko henkirikoksen yhteydessä vai sen jälkeen, kun kuuli ääniä päähänsä, ne kertoneet, mitä piti tehdä.

Ehkä masennuksensa täytti jo lääkeresistentin masennuksen kriteerit? Ehkä olisi voinut hyötyä sähköhoidosta tai ketamiini-infuusioista? Tiesi kyllä niiden hoitojen olevan mahdollisia. Miksi itse "jarrutteli" osastohoitoon hakeutumista, kun taisi ymmärtää, että olisi sitä tarvinnut? Yksi jarruttava tekijä ehkä lääkkeidensä väärinkäyttö, joka olisi nopeasti paljastunut osastolla vieroitusoireiden vuoksi.

Taitaa se masennuksensa, jossa psykoottisiakin taipumuksia - olla aika vahva henkirikoksen taustatekijä? Ehkä vahvempi kuin lääkkeiden väärinkäyttö, joka ehkä myös jollain tavoin vaikuttamassa? Masennus ei toki selitä henkirikosta sinänsä.

*poistettu palstan säännöissä kiellettyä henkilöspekulaatiota*tm

Ellen tietäisi, että psykiatriaan omien moninaisten kokemustensa vuoksi hyvin perehtynyt lastenneurologi Talvi se siellä kirjoittelee.

Talvi siis ajattelee psykoottisen masennuksen olevan syynä henkirikokseen.
Oliko sama myös syynä epäiltyyn 5 murhan yritykseen?

Aiemminhan Talvi on täällä jutelleskellut keskivaikeasta masennuksesta.

Keskivaikea masennus on aika helppo peittää. Mutta psykoottistasoista masennusta ei voi piilottaa, se näkyy aivan varmasti läpi aivan maallikollekin. Joiden kuvauksia RTn olemuksesta ja käytöksestä on paljonkin kuvattu.
Vastaa Viestiin