https://www.hs.fi/helsinki/art-2000010551574.html
Silminnäkijä kuvailee, kuinka koira hyökkäsi lapsen kimppuun Helsingissä – Hätäkeskus ei ottanut tosissaan
Poliisit pitelivät kiinni lapsen kimppuun hyökännyttä koiraa Somerontiellä Helsingin Vallilassa maanantaina. Kuva: Erno Hernberg / Lukijan kuva
Helsingin koirahyökkäyksestä on selvinnyt uutta tietoa.
Koira hyökkäsi maanantaina alle kymmenvuotiaan lapsen kimppuun Vallilassa ja puri tätä jalkoihin. Lapsi sai puremasta haavoja, jotka vaativat sairaalahoitoa.
Poliisi tutkii hyökkäystä vammantuottamuksena ja eläimen vartiotta jättämisenä. HS ei tavoittanut poliisia kommentoimaan tapausta tiistaiaamuna.
HS:n haastattelemien silminnäkijöiden mukaan onnettomuus tapahtui Somerontiellä.
Naapuritalossa asuva Erno Hernberg näki hyökkäyksen kotoaan. Hän kertoo havahtuneensa hätääntyneen naisen ääneen ja menneen katsomaan ikkunasta ulos.
”Näin koiran jahtaavan pientä lasta. Sitten koira kävi kiinni ja puri. Sankarillinen äiti syöksyi irrottamaan koiraa lapsen jalasta ja huusi poliisia paikalle.”
Hernbergin mukaan koira vaikutti pitbullin tai amerikanstaffordshirenterrierin kaltaiselta taistelukoiralta.
”Ei se mikään tavallinen lemmikkikoira ollut.”
Tiettävästi lapsen äiti ja sivulliset saivat hetken pidettyä koiraa aloillaan. Hetken kuluttua koira pääsi rimpuilemaan itsensä irti ja hyökkäsi uudelleen saman lapsen kimppuun, Hernberg kertoo.
Koiralla ei ollut hihnaa. Poliisin mukaan koira oli päässyt karkaamaan kerrostaloasunnosta.
”Se puri todella pahasti, ja poika vuosi todella pahasti verta. Vaikka katu harjattiin ja huuhdottiin, siihen jäi aikamoiset jäljet.”
Hätäkeskukseen Hernberg soitti puoli yhden jälkeen iltapäivällä. Hänestä tuntui, ettei hätäkeskuspäivystäjä ottanut hätäapupyyntöä aluksi tosissaan.
Sekunnit kuluivat. Hernberg katsoi, kun koira repi verta vuotavaa lasta.
”Uskottavuuteni kyseenalaistettiin, vaikka kerroin, että taistelukoira hyökkäsi pienen lapsen kimppuun.”
Hernbergin mukaan hätäkeskuspäivystäjä tivasi, miksei äiti itse soita, jos on hätä. Vasta kun muut alkoivat soittaa, hätäkeskus uskoi ja lähetti apua.
”Tuli fiilis, miksi soitan. Yritän soittaa apua hädässä olevalle lapselle, eikä oteta tosissaan.”
Kun poliisit saapuivat onnettomuuspaikalle, he varmistivat lapsen voinnin ja panivat koiralle teräksisen kuonokopan. Tämän jälkeen he taluttivat koiran maijaan.
Toinen lähistöllä asuva haastateltava kertoo samansuuntaisista havainnoista.
Hän oli matkalla bussille ennen kello yhtä, kun näki kadulla ja talon edustalla ison veriläntin ja lapsen verisiä jalanjälkiä.
Silminnäkijän mukaan paikalla oli useita poliiseja, jotka pitelivät maassa jotakin. Uhri oli tuolloin jo ambulanssissa.
Sitten hän näki, kun poliisi nosti maasta ison pitkäjalkaisen ja lyhytkarvaisen koiran, jolla oli kuonokoppa. Koira lähti poliisin matkaan.


