Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Tontta82
Harjunpää
Viestit: 323
Liittynyt: To Elo 10, 2023 5:09 pm

Yle: Hallituksen korottamat yksityislääkärituet valuvat suurituloisille Lääkäriliitto: tuki ei toimi kuten hallitus toiv

Viesti Kirjoittaja Tontta82 »

Tuki toimii tismalleen kuten hallitus toivoo.

Kanavoitiin jälleen lisää valtion rahaa kokoomuksen hyväveliverkostolle, yksityiselle terveydenhuollolle, ja saatiin taas lisää helpotuksia hyvätuloisten arkeen, kuten oikeistohallitusten suuressa linjassa aina ja johdonmukaisesti

https://yle.fi/a/74-20093920
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15347
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja URSA »

Jotain hyvää ilmastonmuutoksessa ja ennätyshelteissä:
CNN: Ainakin kuusi Mekkaan matkannutta pyhiinvaeltajaa on kuollut lämpöhalvaukseen

5:05

Ainakin kuusi pyhiinvaeltajaa on kuollut lämpöhalvaukseen Saudi-Arabian Mekkaan suuntautuvan pyhiinvaelluksen yhteydessä, kertoo uutiskanava CNN.

Jordanian ulkoministeriön mukaan menehtyneet ovat Jordanian kansalaisia. Saudiviranomaiset ovat varoittaneet, että lämpötila voi nousta jopa 48 lämpöasteeseen.
https://yle.fi/a/74-20094343
lumiaura
Remington Steele
Viestit: 244
Liittynyt: La Joulu 15, 2012 10:30 pm

Linnanmäen toimitusjohtaja vaihtuu – Pia Adlivankin erosi tehtävästään

Viesti Kirjoittaja lumiaura »

Kun yllätyseronnut (naisjohtaja) sanoo että ei liity dramatiikkaa niin herää hyvin vahva epäilys että mitä on tapahtunut?
Kosteita laiteostoreissuja ykkösluokassa vai rahanjakoa kavereille? Niin vähin äänin ja yllättäen (uutta ei edes alettu hakemaan) että eiköhän media jatka tämän tonkimista ja saa kesäviihdettä aikaiseksi?

=================================================================
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5834 ... bff77c3c38

Linnanmäen toimitusjohtajalle yllätysero

Linnanmäen ja Lasten Päivän Säätiön toimitusjohtaja Pia Adlivankin on jättänyt yllättäen tehtävänsä. Asia ilmenee ainoastaan huvipuiston nettisivuilla olevasta tiedotteesta. Adlivankin jätti tehtävänsä viime viikolla 14. kesäkuuta. Tiedotteesta ei selviä, milloin se on julkaistu.

Adlivankin oli pestissä kymmenen vuotta.

– Kymmenen vuotta on pitkä aika. On aika jättää kapula seuraavalle. Ei liity mitään dramatiikkaa, Adlivankin sanoo Iltalehdelle.

Hänen mukaansa kesän alku on hyvä aika jättää toimitusjohtajan paikka, sillä koko huvikausi on suunniteltu.

– Yhdessä hallituksen kanssa sovittiin, että tämä voisi olla hyvä ajankohta.

Adlivankin kertoo aikovansa lomailla kesällä ensimmäistä kertaa kymmeneen vuoteen. Syksyllä puhaltavat uudet tuulet, mutta hän ei tarkenna, mitä se hänen kohdallaan tarkoittaa.

Iltalehden tietojen mukaan huvipuiston koko henkilökunnalle ilmoitettiin toimitusjohtajan vaihdoksesta samana päivänä, kun Adlivankin jätti tehtävänsä.

Iltalehti yritti tavoitella Linnanmäen viestinnän kautta Lasten Päivän Säätiön hallituksen puheenjohtajaa Harri Sailasta kommentoimaan vähin äänin tehtyä toimitusjohtajan vaihdosta. Sailasta ei kuitenkaan tavoitettu kommentoimaan asiaa.

Kuva
Liitteet
adlivankin.jpg
adlivankin.jpg (183.89 KiB) Katsottu 2266 kertaa
Avatar
Mind Over Matter
Martin Beck
Viestit: 787
Liittynyt: Ma Joulu 12, 2011 4:33 pm

Re: Linnanmäen toimitusjohtaja vaihtuu – Pia Adlivankin erosi tehtävästään

Viesti Kirjoittaja Mind Over Matter »

Yllättäen ja heti keskellä huvipuiston parasta sesonkia.

Lasten päivän säätiö käyttää julkisia varoja eli nyt niitä oikeita tutkivia journalisteja tarvittaisiin.
Detsi
Javier Pena
Viestit: 1741
Liittynyt: La Syys 05, 2020 3:21 pm
Paikkakunta: Lahti

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Detsi »

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010508000.html
Linnanmäen toimitusjohtaja lähti kaikessa hiljaisuudessa – tässä selitys

Pia Adlivankin toimi Linnanmäen toimitusjohtajana kymmenen vuoden ajan.

LINNANMÄEN toimitusjohtaja Pia Adlivankin jätti tehtävänsä 14. kesäkuuta. Huvipuisto kertoi toimitusjohtajan vaihdoksesta Linnanmäen nettisivustolla julkaistussa tiedotteessa. Tiedotteesta ei ilmene, koska se on julkaistu.

Adlivankin ehti toimia tehtävässä kymmenen vuoden ajan. Väliaikaisena toimitusjohtajana toimii tällä hetkellä Linnanmäen turvallisuus-, vastuullisuus- ja tapahtumajohtaja Satu Orismaa.

Tehtävänsä jättänyt Adlivankin kertoo Ilta-Sanomille irtisanoutuneensa tehtävästä, koska kaipasi vaihtelua toimittuaan toimitusjohtajana kymmenen vuotta.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11472
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Oulu: Bussikuskit tehnevät tarpeensa jatkossakin pusikoihin - taustalla härski kokoomuspoliitikko

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Näin kulttuurikaupunki Oulussa.
Silkka nollapäätös.
Virallisesti tarvittavat tilat saadaan, mutta liikennöitsijät tuskin suostuvat maksamaan vessatiloista 80%.
Samalla logiikallahan kaupunginvaltuustossa voitaisiin puolueet maksamaan kaupungin sosiaali- ja saniteettitiloista sen sijaan, että kaupunki toimisi maksumiehenä.
Tämä julkista liikennettä halveksiva partajeesus Jussi Arponen on siis entisiä Hjalliksen miehiä.
Liitin mukaan myös lakia virtsaamisesta ja ulostamisesta yleisellä paikalla.




https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1a99 ... e20780a942

Oulun vessaväännölle kitkerä loppuratkaisu
Pitkään kaivattu ratkaisu tehtiin Oulun yhdyslautakunnan päätöksellä 11. kesäkuuta.


Jussi_A_tuli_iso_kakka.jpg
Jussi_A_tuli_iso_kakka.jpg (52.51 KiB) Katsottu 2487 kertaa



Oulun seudun liikenteen bussikuskit saavat vihdoin tarvitsemansa wc-tilat, ilmenee yhdyskuntalautakunnan kokouksen pöytäkirjasta.
11. kesäkuuta tehdyssä päätöksessä kuitenkin todettiin, että liikennöitsijöiden vastuulle jää suurin osa vessojen kustannuksista.

Yhdyskuntalautakunnan jäsen ja joukkoliikennejaoksen puheenjohtaja Joni Meriläinen (sd) esitti kuitenkin kokouksessa, että kaupunki maksaisi kustannuksista 80 prosenttia.

Yhdyskuntalautakuntaa hiertänyt päätös hyväksyttiin lopulta Jussi Arposen (kok) muutosehdotuksella, jonka mukaan Oulun kaupunki maksaisi kustannuksista 20 prosenttia, jolloin liikennöitsijälle jäisi 80 prosentin osuus.

Kalevan mukaan liikennöitsijöiden on vielä hyväksyttävä lautakunnan päätös.

– Nyt pallo menee liikennöitsijöille. Joko he maksavat 80 prosenttia tai sitten vessoja ei tule, Meriläinen kommentoi lehdelle.


https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030612

Seksuaalipalvelujen ostaminen ja maksullinen tarjoaminen yleisellä paikalla on kielletty. Seksuaalipalvelulla tarkoitetaan tässä laissa rikoslain (39/1889) 20 luvun 23 §:n 1 momentissa määriteltyä sukupuoliyhteyttä sekä siihen rinnastettavaa seksuaalista tekoa. Rangaistus seksikaupan kohteena olevan henkilön hyväksikäytöstä ja korvauksen tarjoamisesta nuoreen kohdistuvasta seksuaalisesta teosta säädetään rikoslain 20 luvun 8 ja 9 §:ssä. (8.7.2022/725)

Virtsaaminen ja ulostaminen yleisellä paikalla siten, että siitä aiheutuu häiriötä yleiselle järjestykselle tai vaaraa terveydelle, on kielletty.



https://yle.fi/a/74-20092373

Joskus vessakäynneillä on kymmeniä sivustaseuraajia – Oulun bussikuskit vauhdittavat WC-tilojen rakentamista adressilla
Lahdessa tehtiin juuri päätös kiinteiden WC-tilojen rakentamisesta.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Matti Ja Maija
Adrian Monk
Viestit: 2856
Liittynyt: Pe Helmi 25, 2022 10:32 am

Onnibus törmäsi pylvääseen Jyväskylässä

Viesti Kirjoittaja Matti Ja Maija »

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010517259.html

Nyt viranomaiset tarkistamaan tämän yhtiön henkilökunta. Vaarallinen liikenteessä.

"ONNIBUSSIN epäonni jatkuu. Juhannussunnuntaina aamupäivällä yhtiön bussi kolaroi Jyväskylässä.

Siirtoajossa ollut linja-auto törmäsi Matkakeskuksen pysäköintihallin alla olevassa linja-autojen suojakatoksessa betoniseen kannatinpylvääseen.

Lue lisää: Mitä Onnibusille tapahtui Helsingissä? Näin yhtiö kommentoi kummallista onnettomuutta

Keski-Suomen pelastuslaitoksen mukaan ilmeisesti kuljettajan huomio herpaantui äkillisesti hetkeksi, ja linja-auto rullasi hiljaisella vauhdilla päin betonipylvästä.

Koska bussi oli siirtoajossa, kyydissä ei ollut matkustajia. Linja-autossa oli kuljettajan lisäksi yksi Onnibussin työntekijä. Kumpikaan ei saanut vammoja törmäyksessä, mutta ensihoito tarkasti heidät kaiken varalta.

PELASTUSLAITOKSEN työksi jäi jälkien siivoaminen.

– Siivottavaksi jäi lähinnä muovinkappaleita ja pikkusirua. Nesteitä ei bussista vuotanut, Keski-Suomen pelastuslaitoksen johtokeskuksesta kerrottiin IS:lle.

Linja-auto ei heti ollut lähdössä vuoroliikenteeseen. Pelastuslaitoksen mukaan linja-auto säilyi päällisin puolin ajokunnossa, mutta linja-auton liikennöintikelpoisuus varmistetaan yhtiön omassa tarkastuksessa.

Pelastuslaitos sai ilmoituksen onnettomuudesta aamupäivällä kello 10.08."

Syöksykää puskaan kun näette punaisen bussin.
Slava Ukraini! <3

JanitaSlima nauraa joka paikkaan. :D

Bänniä hänelle.
Avatar
claw
Martin Beck
Viestit: 813
Liittynyt: To Touko 28, 2020 9:20 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja claw »

Helsinkiin julistettiin ensimmäisen kerran Pride-rauha

Maanantaina julistettiin ensimmäistä kertaa Helsinkiin Pride-rauha, tiedottaa Helsinki Pride -yhteisö.

Helsingin kaupungintalolla julistettu Pride-rauha koskee koko kaupunkia, ja tapahtuman suojelijoina toimii tänä vuonna koko Helsingin pormestarikunta.

Pride-rauhan julistuksen panivat toimeen Helsingin pormestari Juhana Vartiainen sekä Helsinki Pride -yhteisön hallituksen puheenjohtaja Senni Moilanen.

PRIDE-RAUHAN julistuksen esikuvana on Turun joulurauhanjulistus.

Viikkoon sisältyy satoja erilaisia tapahtumia, ja se huipentuu viikonloppuna Pride-kulkueeseen ja puistojuhlaan.

Viime vuonna Pride-kulkueeseen osallistui yli 100 000 ihmistä.

https://www.suomenmaa.fi/uutiset/helsin ... e-rauha-2/
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11472
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Saksa-Tanska -ottelu keskeytettiin Dortmundissa rajuilman takia

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

https://www.is.fi/jalkapallo/art-2000010531464.html


Salamat iskevät, ottelu keskeytetään


Dortmundissa sataa kunnolla, ja ukkonen jyrisee. Myrskyä oli luvassa, ja Tanskan pelaajat levittelevät käsiään. Nyt peli ilmeisesti keskeytetään, kun salamat iskevät.

Ottelua ehdittiin pelata reilu puolituntinen.



Saksa_Tanska_kaatosade.jpg
Saksa_Tanska_kaatosade.jpg (89.3 KiB) Katsottu 2205 kertaa
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Kummisetä
Michael Knight
Viestit: 4280
Liittynyt: Ma Joulu 16, 2019 3:52 pm

Re: Saksa-Tanska -ottelu keskeytettiin Dortmundissa rajuilman takia

Viesti Kirjoittaja Kummisetä »

Mahtaakohan nyt kuitenkaan ukonilman takia keskeytetty potkupallopeli olla ihan RIKOSTEN MAAILMA- osaston kamaa ?
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Pirkkalassa suuri ilmaliikennehälytys

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Pirkanmaan pelastuslaitos on saanut hälytyksen suuresta ilmaliikenneonnettomuudesta Pirkkalan Tornikaareen, joka sijaitsee Tampere-Pirkkala lentoasema. Paikalle on lähetetty 18 yksikköä.

Kerromme kohta lisää.

https://yle.fi/a/74-20098791
rumilus
Martin Beck
Viestit: 760
Liittynyt: Ti Helmi 17, 2015 8:22 am

Re: Pirkkalassa suuri ilmaliikennehälytys

Viesti Kirjoittaja rumilus »

Tilanne ilmeisesti ainakin pääosin ohi:
(päivitys edellisessä)
Pirkanmaan pelastuslaitoksen tiedotteen mukaan ilmaliikenneonnettomuustehtävässä ei ollut tarvetta pelastuslaitoksen yksiköille.
rumilus
Martin Beck
Viestit: 760
Liittynyt: Ti Helmi 17, 2015 8:22 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja rumilus »

Tämä edellinen oli siis pääosin väärä hälytys:
Pelastuslaitos sai tiistaina kello 11.13 hälytyksen suuresta ilmaliikenneonnettomuudesta Tampere-Pirkkalan lentoasemalle osoitteella Tornikaari.

Noin vartin kuluttua pelastuslaitos tiedotti, ettei paikalla ollut tarvetta sen yksiköille.

Kenttäpalomestari Jari Järvisen mukaan hälytys tuli kahtena peräkkäisenä ilmoituksena, ja virheellisesti suuronnettomuushälytyksenä.

Hälytyksen syynä oli pienlentokoneen tekemä ilmoitus viasta. Pelastuslaitoksen ollessa matkalla lentoaseman lennonjohdosta ilmoitettiin, että kone on päässyt turvallisesti laskeutumaan, eikä pelastuslaitoksen yksiköitä tarvita.

Järvinen ei osaa sanoa, mistä tehtäväilmoituksen virhe johtui.

– Me lähdemme sillä vasteella, mikä meille hätäkeskuksesta annetaan, Järvinen kertoo.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c030 ... c6910b555c
Avatar
acp
Axel Foley
Viestit: 2271
Liittynyt: Ma Syys 02, 2019 9:48 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja acp »

Eetu ja Leevi Selänteen ottelut Mestiksessä on tullut ainakin hetkellisesti päätökseen.
https://www.iltalehti.fi/jaakiekko/a/4d ... 91cb6ea839

Jälleen turha Selänne uutinen, kuten ne kaikki. Paul Kariyan pojasta, Eemilistä, taidetaan uutisoida muita lapsia harvemmin?
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4014
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja McCall »

”Täällä on mato perseessä!”

Ei, kyse ei ole uudesta Kummeli-sketsistä vaan tästä:
Ilta-Sanomat 10.7.2024 / https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010552261.html

Sannan taaperon vaipasta löytyi jotain, joka sai lääkärinkin hiljaiseksi – ”Hyi olkoon!”

Yllätys paljastui suomalaisittain harvinaiseksi otukseksi.

Sanna oli juuri tullut edellisenä päivänä synnytyslaitokselta takaisin kotiin vauvan kanssa, kun perheen arkea järisytti yllätys taaperon vaipassa.

2,5-vuotias taapero ilmoitti, että vaipassa on kakka. Sannan mies lähti vaihtamaan vaippaa. Mies laittoi taaperon hoitopöydälle, ja hän ihmetteli sitten, kun vaipassa ei ollut sitä tavallista tavaraa. Samassa mies huomasi, kun noin viiden senttimetrin mittainen mato yritti kiemurrella takaisin sisään taaperon peppuun.

– Kuulin, kun mieheni huusi ”täällä on mato perseessä!”. Ajattelin ensin, jotta jahas, nyt on ”päiväkotimatoja” eli kihomatoja sitten meilläkin. Menin katsomaan, ja lattialla kiemurteli sellainen 25 senttimetriä pitkä kastemadon näköinen mato! Mies oli vetänyt madon taaperon pepusta, Sanna kertoo.
...
Suolinkainen perseestä 2024.jpg
Suolinkainen perseestä 2024.jpg (65.3 KiB) Katsottu 1485 kertaa
Vanhemmat varasivat heti videolääkäriajan. Lääkäri yritti aluksi lohdutella, että kihomadot ovat yleisiä.

– Mutta madon nähtyään meni lääkärikin hiljaiseksi.

Mato vietiin laboratorioon. Tuloksista selvisi, että kyseessä oli suolinkainen, joka on hyvin harvinainen Suomessa, varsinkin täysikasvuinen yksilö.

– Ei mitään tietoa, mistä lapsi oli madon saanut. Lääkäri epäili, että todennäköisesti madon munia oli kulkeutunut lapsen suuhun maaperästä tai kypsentämättömistä kasviksista.

Koko perhe sai matolääkekuurin.

– Käskettiin seurailla, että löytyykö matoja meidän ulosteista. Mutta ei ole kyllä kauheasti huvittanut katsella, Sanna sanoo ja naurahtaa.
...
Vastaa Viestiin