Erikoiset polut jatkuvat.Sipi kirjoitti: Ma Heinä 08, 2024 3:46 pm Huh mitä erikoisia polkuja tämä keskustelu on edennyt.
Muutama juttu:
Mitä tarkoitti kommentti siitä, että poliisilla on käytännössä tekijä tiedossa, henkilö joka lähti pyytämättä ja yllättäen postin palveluksesta? Lähteitä, faktaa?
Entä mitä lainsäädäntö sanoo tarkalleen ottaen (vain tietäjät, kiitos) siitä, mitä kaikkea DNA:sta saadaan analysoida Suomessa? Pitäisin erikoisena, ettei täysprofiilia (etnisyys, silmien ja hiusten väri, pituus, mahdolliset muut piirteet jotka ovat pelottavan tarkasti mahdollista DNA:n perusteella selvittää) saataisi tällaisen rikoksen selvittämisen yhteydessä tehdä. Siis on olemassa työkalu, joka on Suomessa laiton? Olisi uskomatonta, jos KRP ei saisi esimerkiksi oikeuden päätöksellä lupaa kaikkiin keinoihin tapauksessa, joka on pimeä ja tekijän DNA on kuitenkin poliisin hallussa.
Katsoin jokin aikaa sitten dokumentin, jossa DNA:n avulla saatiin käsittämättömän aidon näköinen kasvokuva henkilöstä. Ainoa ero oli nenän muoto kuvan ja todellisen henkilön valillä. Syyksi paljastui lopulta se, että henkilön nenä oli aikaisemmin murtunut ja siten muuttanut muotoaan. Eli lopulta siis geneettinen (DNA:n perusteella saatu) nenä oli se alkuperäinen ja oikea.
Alla jo vuosia vanha juttu aiheesta.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2020/11/0 ... niikka-voi
Joten en usko, etteikö poliisilla olisi jo tiedossa sukupuolen lisäksi tekijän etnisyys, väritys, ikä, koko ja ehkä jopa kasvonpiirteet.
Joo, poliisilla on ihan varmasti tekijä tiedossa! Aivan kaikki viittaa siihen!
Nykyinen lainsäädäntö ei anna poliisin analysoida DNA-näytteestä sukupuolen lisäksi muita henkilökohtaisia ominaisuuksia, kuten perinnöllisiä sairauksia, kasvonpiirteitä tai silmien väriä. Suomessa viranomaisilla ei ole oikeutta käyttää yhteisöpalveluiden dna-tietoja rikostutkinnassa.