Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15359
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja URSA »

Kaikki kunnia lahjakkaalle Yamalille, mutta kuinka monta maahanmuuttajataustaista jalkapallolahjakkuutta Espanja loppujen lopuksi tarvitsee. Pitääkö maahan päästää miljoona maahanmuuttajaa, että joukosta löytyy yksi joka osaa potkia palloa maaliin? Se on huono peruste maahanmuuton lisäämiselle, kun muutama on lahjakas.
Tähtipelaajasta on tullut monikulttuurisen Espanjan sanansaattaja samaan aikaan, kun maan parlamentissa kiistellään Suomen tapaan maahanmuutosta.

Äärioikeistolainen Vox-puolue vaatii käännytyslakia, joka mahdollistaisi rajan yli tulleiden palauttamisen ilman turvapaikkakäsittelyä.

Se vastustaa myös Kanarialle tulleiden alaikäisten siirtolaisten sijoittamista muualle Espanjaan.

Valmentaja: ”Monikulttuurisuus tekee maajoukkueesta paremman”

Äärioikeiston vaatimukset ovat joutuneet entistä kyseenalaisempaan valoon Espanjan jalkapallomenestyksen takia.

Kun Espanja voittaa urheilukilpailussa, kannattajat syöksyvät kadulle huutaen ”Yo soy español, español”, eli ”Minä olen espanjalainen, espanjalainen”.

Espanjalaisuutta edustavat tällä kertaa ennen kaikkea ne urheilijat, jotka eivät kuulu kantaväestöön.

Muun muassa vuoden 2010 jalkapallon MM-kisojen Espanjan voittoon luotsannut ex-valmentaja Vicente del Bosque totesi, että monikulttuurisuus tekee maajoukkueesta paremman, vaikkeivät kaikki espanjalaiset ajatuksesta pidäkään.
https://yle.fi/a/74-20099243
Paikalla
Avatar
murha.infon tiimi
Agentti Scully
Viestit: 698
Liittynyt: Ti Tammi 31, 2017 5:32 pm

Re: Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja murha.infon tiimi »

Euroopan siirtolaistilenteesta keskustelu tässä ketjussa.


Suomen tilanne omassa Maahanmuutto repiii jne. ketjussaan.
Siirtolaiset myös, vaikke eivät tiukasti ottaen olekaan maahanmuuttajia:

https://murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?t=9793

Siirretty Suomea koskevia viestejä sinne.
Take one for the team!
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Italia alkaa lähettää Albaniaan Välimeren yli tulevia turvapaikanhakijoita – Yle selvitti, miten järjestely toimii

Ihmisoikeusjärjestöt kritisoivat epätavallista sopimusta, mutta monessa Euroopan kolkassa sitä katsotaan ihaillen.

...
Albania ja Italia solmivat viime marraskuussa sopimuksen, joka koskee Italiaan Välimeren yli saapuvien turvapaikanhakijoiden vastaanottoa.

Sopimuksen myötä Italia on rakennuttanut Albaniaan kaksi vastaanottokeskusta, joihin turvapaikanhakijoita kuljetetaan säilöön siksi ajaksi, kun he odottavat turvapaikkapäätöstä tai palautusta kotimaahan.

Ensimmäiset turvapaikanhakijat on tarkoitus viedä Albaniaan elokuun alussa.

Italian oppositio ja ihmisoikeusjärjestöt kritisoivat sopimusta äänekkäästi. Yle selvitti, miten järjestely toimii.

Vain täysi-ikäisiä miehiä viedään Albaniaan
Sopimuksessa sovitaan viisi vuotta kestävästä yhteistyöstä, jonka aikana Albaniaan viedään kymmeniä tuhansia turvapaikanhakijoita vuodessa. Italian hallituksen mukaan määrä voi nousta jopa yli 35 000:een.

Viime vuonna Italiaan saapui luvattomasti meren yli lähes 160 000 siirtolaista ja turvapaikanhakijaa.

Italia ei vie Albaniaan haavoittuvaisessa asemassa olevia turvapaikanhakijoita kuten naisia ja lapsia vaan ainoastaan täysi-ikäisiä, hyväkuntoisia miehiä lähtömaista, jotka Italia luokittelee turvallisiksi.

Italia soveltaa heihin nopeutettua turvapaikkamenettelyä, jolloin turvapaikkapäätöksen tulee valmistua 28 päivässä.
...

Italian oppositio vaati lakiin muutoksia, ja viime joulukuussa Albanian perustuslakivaliokunta jäädytti aloitteen kuukaudeksi.
...

Villaa huolestuttaa, että turvapaikanhakijoiden oikeudet vaarantuvat monimutkaisessa järjestelyssä. Myös ihmisoikeusjärjestöt pelkäävät samaa.
– Kun turvapaikkahaastattelut ja keskustelut asianajajien ja tulkkien kanssa käydään etänä, hakijan on yhä vaikeampi saada kerrottua seikkaperäisesti oma taustansa, Villa sanoo.

Jos hakija saa turvapaikan, hänet kuljetetaan Italiaan.

Se on toistaiseksi epäselvää, miten kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet palautettaisiin lähtömaihinsa. Paperilla tehtävästä vastaa Italia, mutta maan on käytännössä mahdoton palauttaa suurta osaa niistä, joiden tulisi lain mukaan palata, sillä palautussopimuksia monien lähtömaiden kanssa ei ole.

...mietityttää turvapaikanhakijoiden kohtelu EU:n ulkopuolisessa maassa. Keskusten valvonnasta vastaa Albania.
– Albaniassa turvapaikanhakijoiden keskukset ovat suljettuja, kun taas Italiassa keskuksista saa päiväsaikaan lähteä ulkoilemaan.

Moni Euroopassa pitää Albania-mallia ihailtavana
Italian hallitus katsoo, että järjestely lievittää Italian turvapaikkajärjestelmään kohdistuvaa painetta.

Pääministeri Meloni arvioi kesäkuussa, että se toimii lähtijöille myös ”pelotteena” ja voi näin vähentää Välimeren yli tulevien määrää.

Turvapaikkavastuun ulkoistaminen kolmansille maille kiinnostaa monessa Euroopan maassa.

EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen on kehunut sopimusta tervetulleeksi uudenlaiseksi ajatteluksi. Myös Suomen sisäministeri Mari Rantanen (ps) sanoi, että Suomen tulisi katsoa tähän suuntaan.
...

Myös Tanska on osoittanut kiinnostusta turvapaikanhakijoiden lähettämiseen kolmansiin maihin, mutta aikeet eivät ole edenneet käytäntöön.

Matteo Villa arvioi, että Italia saa pantua sopimuksen toimeen.
– Kyllä uskon, että ihmisiä aletaan lähettää Albaniaan – myöhässä, mutta kuitenkin, hän sanoo.
YLE
13.7.2024 7:10
Italian oppositio ja ihmisoikeusjärjestöt kritisoivat sopimusta äänekkäästi.
Vasemmisto-oppositio. Ihmisoikeusjärjestöt, jotka eivät koskaan ole huolissaan minkään Euroopan maan sisäisen turvallisuuden heikentymisestä, polarisaatiosta mitä muslimien saapuminen merkitsee, kantaväestön oikeuksista ja turvallisuudesta.
- Lisäksi löytyy aina näitä päivystäviä ihmisoikeusprofessoreita, joita yhdistää voimakas vasemmistolaisuus ja tausta jossain vallankumouspuuhastelussa ja aina ymmärrystä Bader-Meinhoffin kaltaisille kapitalismin vastustajille.
Viime vuonna Italiaan saapui luvattomasti meren yli lähes 160 000 siirtolaista ja turvapaikanhakijaa.
Jos (kun) Suomeen saapuu sama määrä, niin vasemmisto huutaa hurraata ja rakkauspommittaa vastaanottokeskuksia ja moskeijoita. Hector esiintyy punaliput liehuen "kaikki tahtoo rakastaa" ja suurin osa suomalaisista taiteilijoista, näyttelijöistä ja muusikoista itkee onnesta.
...sillä palautussopimuksia monien lähtömaiden kanssa ei ole.
Mutta jotenkin on onnistuttu tekemään näiden lähtömaiden kanssa sellaiset sopimukset, että kehitysapua voidaan kyllä lähettää.
Kun turvapaikkahaastattelut ja keskustelut asianajajien ja tulkkien kanssa käydään etänä, hakijan on yhä vaikeampi saada kerrottua seikkaperäisesti oma taustansa,
Toisin sanoen etähaastattelussa on vaikeampi puhua paskaa, että saisi jäädä loisimaan ja raiskailemaan. "Olen 17-vuotias ja voin todistaa sen...".
Turvapaikkavastuun ulkoistaminen kolmansille maille kiinnostaa monessa Euroopan maassa.
Joko SDP, Vihreät ja Vasemmistoliitto sekä RKP ovat ilmoittaneet Suomen olevan tuo nk kolmas maa joka ottaa kaikki vastaan.
- Vastuumme, velkamme, kansainväliset sopimukset, ihmisoikeusprofessorin mielipide, onhan meillä varaa...
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Paikalla
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5743
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Ai nytkö jo Albaniakin on maa, jonne lähettäminen on ihmisoikeuksien vastaista? Maa, jonka kansalaisen on turha haikailla turvapaikkaa muualta Euroopasta, koska se on niin vakaa ja rauhallinen. Monipuoluedemokratia, jossa vallanvaihdot sujuvat vaalien jälkeen kitkattomasti. NATO-maa ja EU-jäsenkandidaatti. Ei tietoakaan mistään nälänhädästä. Toimiva terveydenhuoltojärjestelmä. Onhan siellä vähän köyhää joo, mutta niin on osissa Italiaakin. Jostain Sahelin kakkamajasta tulleelle Albania on aivan huikea hyppäys ylöspäin elintasossa ja elämänlaadussa, mutta ei, ihmisoikeusloukkaushan se on jos joku sinne päätyy. :D
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3100
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Ensin dissattiin Ruanda, sitten Albania. Kuinka ylimielinen voi länkkäri olla, jos sairastaa suvakismia?
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Ifigeneia kirjoitti: La Heinä 13, 2024 3:50 pm Ensin dissattiin Ruanda, sitten Albania. Kuinka ylimielinen voi länkkäri olla, jos sairastaa suvakismia?
Ihan helvetin ylimielinen. Ei kait tämän "siirtolaishulluttelun" tarkoitus ole olla joku "kerjäläisooppera Ryysyistä rikkauksiin - mieluummin heti"

Vai onko?

Mut joo, nyt Britanniaan, jossa suhtaudutuaan yhä viileämmin huippuosaajien tuloon:
Britannia kuoppasi Ruanda-lennot – käy siirtolaisia salakuljettavien kimppuun uusin asein

Britannian uusi työväenpuoluelainen hallitus ei lennätä siirtolaisia Ruandaan. Tilalle kootaan tehoyksikköä, joka saa kovat valtuudet laittomien maahantulojen kitkemiseksi. Veneiden tuloa uusikaan hanke tuskin pysäyttää, kirjoittaa HS:n Lontoon-kirjeenvaihtaja Annamari Sipilä.

BRITANNIAN uusi työväenpuoluelainen hallitus heitti heti ensitöikseen edeltäjänsä Ruandan-mallin roskiin: laittomia reittejä Britanniaan saapuneita siirtolaisia ei aiotakaan lennättää Ruandaan Afrikkaan turvapaikkakäsittelyyn.

Asenne ihmissalakuljetusta vastaan ei silti varsinaisesti pehmene.
...

BRITANNIAN sisäministeriön verkkosivujen mukaan hallituksen ensisijainen tehtävä on pitää huolta kansalaisten ja maan turvallisuudesta. Se on hyvä periaate.
...

Ruandan oikeusministerin Doris Uwicyeza Picardin raportoidaan samalla ihmetelleen, että miksi turvapaikanhakijoiden lähettäminen Ruandaan juuri Britanniasta on nähty niin kyseenalaisena.

Samaan aikaan YK:n pakolaisjärjestö UNHCR organisoi erityisen haavoittuvaisessa asemassa olevien pakolaisten sijoittamista Libyasta väliaikaisesti Ruandaan.

UNHCR on arvostellut Britanniaa Ruanda-mallistaan esimerkiksi siksi, että Britannian katsottaisiin välttelevän kansainvälisiä vastuitaan ja siirtävänsä ihmiset epävarman turvapaikkamenettelyn piiriin.

Järjestö ilmoittaa kuitenkin itse kuljettaneensa Libyasta noin 2 000 hädänalaista pakolaista ja turvapaikanhakijaa Ruandaan vuosina 2019–2024. Tästä ”vapaaehtoisesta” ihmisjoukosta yli 1 500:aa on järjestön mukaan siirretty Ruandasta edelleen kolmansiin maihin.
...

Sisäministeriön lukujen mukaan kesäkuun viimeisellä viikolla laittomia reittejä Englannin kanaalin yli Britanniaan saapui kaksitoista venettä ja 588 henkilöä. Hieman alle viittäsataa henkilöä estettiin saapumasta.

Vuoden alusta lukien laittomasti maahan saapuneita on jo lähes 14 000.
...

Britanniaa on kismittänyt jo vuosia se, että laittomia Kanaali-reittejä pitkin saapuvat siirtolaiset tulevat Britanniaan täysin turvallisten EU-maiden kautta. Silti he haluavat hakea turvapaikkaa juuri Britanniassa.
...

RANSKAN kanssa Britannia on tehnyt kahdenkeskistä yhteistyötä laittomien rajanylitysten pysäyttämiseksi jo vuosikausia.

Siirtolaisia on tullut kuitenkin aina vaan uusia. He yrittävät Ranskasta Britanniaan veneillä tai rekkoihin piiloutumalla.
...

Ei tarvitse kuitenkaan olla erityisen skeptinen ajatellakseen, että uudetkin hankkeet osoittautuvat ajan myötä tehottomiksi.
...
Enemmän täällä: Helsingin Sanomat
14.7.2024 2:00
...uusi työväenpuoluelainen hallitus heitti heti ensitöikseen edeltäjänsä Ruandan-mallin roskiin: laittomia reittejä Britanniaan saapuneita siirtolaisia ei aiotakaan lennättää Ruandaan Afrikkaan turvapaikkakäsittelyyn.

Asenne ihmissalakuljetusta vastaan ei silti varsinaisesti pehmene.
Miten minusta tuntuu, että Suomessa työväenpuoluelainen (sdp, vihreät, Vasemmistoliitto) hallitus olisi korottanut pakolaiskiintiöitä, korostanut heidän haaavoittuvaista asemaansa, korottanut ja korostanut ihonväri- ja suojakerroinasemaa, sallinut kaikenlaisen haittamaahanmuuton ihmisoikeuksiin ja oikeusvaltioperiaatteeseen vetoamalla.
BRITANNIAN sisäministeriön verkkosivujen mukaan hallituksen ensisijainen tehtävä on pitää huolta kansalaisten ja maan turvallisuudesta. Se on hyvä periaate.
Suomessa vasemmistohallituksen ensisijainen tehtävä oli pitää huolta haittamaahanmuuttajien ja kaukaisten maiden asukkaiden hyvinvoinneista.
Britannian katsottaisiin välttelevän kansainvälisiä vastuitaan
Entä ne maat, joista ihmiset "muuttavat" muualle ja joihin satsattu kehitysapu ei ikinä mene perille? Välttelevätkö hekin vastuitaan, vai onko heidän vastuunsa ulkoistettu länsimaille?
Ei tarvitse kuitenkaan olla erityisen skeptinen ajatellakseen, että uudetkin hankkeet osoittautuvat ajan myötä tehottomiksi.
Eikä kovin skeptinen ajatellaksaeen, että media ja suvaitsevaisto toivovat uudenkin hankkeen menevän persiilleen ja huippuosaajat pääsevät rakentamaan kaaosta uudessa "kotimaassaan".

Näistä Ruandaan siirroista tässä ketjussa
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Re: Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Puolassa maahanpyrkijöitä tervehti vesitykit.

https://x.com/DaveAtherton20/status/1812081000417026351
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3100
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Aizerbaidzan kirjoitti: Su Heinä 14, 2024 4:49 pm Puolassa maahanpyrkijöitä tervehti vesitykit.

https://x.com/DaveAtherton20/status/1812081000417026351
Nemen HÄRREgyyd! Ihmisoikeudet! Kansainväliset sopimukset, pakolaisten hätä, EU, byääääh!!!

(Vittuilua.)
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4025
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja McCall »

Kyllä tässä auttamishalu on aivan tapissaan kun näitä kuvia katselee.

Ranskan media "kertoo", että kuvassa on alaikäinen ilman huoltajaa:
Ilman huoltajaa.jpg
Ilman huoltajaa.jpg (35.12 KiB) Katsottu 3703 kertaa
Tämä avun tarpeessa oleva poika vakuuttaa olevansa 17-vuotias. Hän saapui Kanarialle.
17-vuotias.jpg
17-vuotias.jpg (42.45 KiB) Katsottu 3703 kertaa
Eivät ihan tuoreimpia tapauksia, mutta kertonee siitä, että näitä kaljuuntuvia partalapsia on tänne raahattu vuosikymmeniä milloin mihinkin pykälään vedoten.
Paikalla
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5743
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

URSA kirjoitti: Pe Heinä 12, 2024 4:55 pm Kaikki kunnia lahjakkaalle Yamalille, mutta kuinka monta maahanmuuttajataustaista jalkapallolahjakkuutta Espanja loppujen lopuksi tarvitsee. Pitääkö maahan päästää miljoona maahanmuuttajaa, että joukosta löytyy yksi joka osaa potkia palloa maaliin? Se on huono peruste maahanmuuton lisäämiselle, kun muutama on lahjakas.
Tämä ei itsenikään lakkaa ihmetyttämästä. Yksi miljoonasta -huippulahjakkuudet ja menestyjät ovat vastaansanomaton todiste siitä, että maahanmuuttoa tarvitaan lisää, väkivalta- ja seksuaalirikostilastot sen sijaan ovat yksittäistapauksia ja rasismia. Afrikassa potkii tälläkin hetkellä vanhoista rääsyistä kietaistua "palloa" satoja lapsia, jotka kehittyisivät euroopplaisen ammattilaisseuran junioriakatemiassa eivät nyt ehkä Yamaleiksi, mutta kuitenkin ammattilaisjalkapalloilijoiksi, joiden ei tarvitse jokaista senttiä laskea. Miksi on tärkeämpää tuoda heidät Eurooppaan, ja siinä sivussa miljoonia ihmisiä, joista on Euroopalle pelkkää haittaa, kuin luoda olosuhteet, joissa Afrikan maat voivat nousta ihan itse jaloilleen ja luoda omille kansalaisilleen hyvät elinolot? Kumpi on kestävämpi ajattelutapa?
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Saksassa paljastui mittava afgaanien lomailu kotimaassaan

Saksalaisen RTL:n dokumentti paljastaa, että afgaanipakolaiset lomailevat suuressa mittakaavassa vanhassa kotimaassaan, vaikka virallisesti Afganistania ei pidetä ns. turvallisena maana.

Asiasta kertoo myös saksalainen focus.de Lomamatkoja Afganistaniin järjestävät saksalaiset matkatoimistot. Afganistania pidetään virallisesti kaikissa Euroopan maissa ns. vaarallisena maana ja Saksan pakolaisviraston mukaan sinne voi matkustaa vain poikkeustapauksissa. Afganistania pidetään jopa niin vaarallisena, että Saksa ei karkota edes rikollisia afgaanoja kotimaahansa.

lomalle_sinne_mistä_paettiin.jpg
lomalle_sinne_mistä_paettiin.jpg (142.5 KiB) Katsottu 3274 kertaa
Onko Afganistan sitten niin vaarallinen? RTL Extran mukaan afgaanipakolaiset matkustavat suuressa mittakaavassa kotimaahansa. Jotkut oleskelevat siellä pitkiä aikoja ja pitävät hauskaa.

Jopa ne, joita tuotiin Afganistanista Eurooppaan kun talebaanit ottivat uudestaan vallan pari vuotta sitten, ja joiden katsottiin olevan erityisen vaarallisessa asemassa, lomailevat kotimaassaan.

Huikentelevat afgaanot jakavat jopa TikTokkiin ja muihin sosiaalisiin medioihin filminpätkiä rentouttavista lomista Afganistanissa ennen paluuta arkeen Saksaan.

RTL:n mukaan afgaanot ovat ovelia. He eivät lennä suorilla lennoilla Kabuliin, vaan matkoja tehdään Iranin kautta. Tähän yhteyteen saadaan veivattua viisumipuliveivaus, jonka avulla rentouttava lomamatka Afganistanissa ei paljastu ainakaan suoraan Saksan lentokentillä tullimiehille, kun palataan kotilomalta.

Jopa Focus kirjoittaa, että Saksa tekee taas kerran itsestään pellen. Ensin otetaan vastaan henkilöitä, jotka ovat mukamas sotaa, vainoa ja kidutusta paossa. Ja joille humanitäärinen turvapaikka on elinehto. Näille raukkaparoille tarjotaan kaikki. Mutta sitten seuraavassa hetkessä nämä heikko-osaiset pakolaiset lähtevät takaisin kotimaahansa lomaparatiisiin.

Kuten Saksan Uutiset kertoo twiitissään, niin koko nykyinen turvapaikkasysteemi pitää lakkauttaa kokonaan ja pakolaisia koskevat kansainväliset sopimukset muuttaa tai ainakin arvioida edes uudelleen.
pt-media
14.8.2024
Afganistania pidetään jopa niin vaarallisena, että Saksa ei karkota edes rikollisia afgaanoja kotimaahansa.
Silti osa afgaaneista menee sinne jopa lomalle. Pojat koraanikouluun oppimaan islamia ja tytöt umpeen ommeltaviksi.
- Jostain kumman syystä rikollisia ei sinne tosiaan voida palauttaa. Vaikka tekisivät mitä tahansa. Ei pidä nauraa saksalaisten typeryydelle; Suomi on ihan samanlainen.

Eurooppa on rikki. Naiivit poliitikot, kansalaisaktivistit ja kansainväliset sopimukset rikkoivat sen. Miksi?
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15359
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja URSA »

Ehdin kehua tässä ketjussa jo Lamine Yamalia, mutta nyt urheilusankarin isä on saanut tappelussa puukosta.
Lamine Yamalin isää puukotettiin – videot leviävät edeltävistä tapahtumista

JULKAISTU 15.08.2024 07:19

Jalkapallon EM-kisoissa läpimurron tehneen 17-vuotiaan Lamine Yamalin isää on puukotettu.

Espanjalaislehti La Vanguardia -lehti kertoo, että Yamalin isä Mounir Nasraoui joutui puukotuksen uhriksi Mataron kaupungissa lähellä Barcelonaa. Nasraoui kiidätettiin välittömästi sairaalaan ja hänen tilansa kerrottiin aluksi olevan vakava.

Poliisi tutkii tapausta, ja sillä on useita silminnäkijöitä. Vanguardian mukaan Nasraoui ajautui sanaharkkaan joidenkin henkilöiden kanssa ulkoiluttaessaan koiraa. Riita eskaloitui ja Nasraouia puukotettiin useita kertoja.

X:ssä on julkaistu videoita, joiden kerrotaan olevan kuvattu ennen traagisia tapahtumia.

Nasraouin suurin hengenvaara vaikuttaa olevan ohitse, ainakin näin raportoivat espanjalaislehdet Relevo ja Mundo Deportiv
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/lam ... #gs.dn6g59

En ole katsonut videoita ja isä voi olla ihan uhrikin kuuluisan poikansa takia ja kun on julkkis nyt itsekin, mutta kyllä ne vaan sekaantuu aina johonkin draamaan.
Knobster
Adrian Monk
Viestit: 2965
Liittynyt: To Loka 08, 2020 10:19 pm

Re: Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja Knobster »

^

Eli sinun logiikallasi olet syyllinen jos tulen ja puukotan sinua sen takia että kävelet kadulla tai jopa niinkin kamalaa että auot päätäsi. Eli haukut vaikkapa neekeriksi kuten tuntuu olevan tapana ja saat puukon silmään. Noh... voihan näinkin ajatella jos haluaa. Koska näiden neekerinhuutajien kanssa tosiaan tuntuu aina olevan ongelmaa.
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4025
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja McCall »

Hämeen Sanomat 22.8.2024 / https://www.hameensanomat.fi/uutissuomalainen/7731325

Unkari uhkaa lähettää maahanmuuttajat yhden suunnan lipulla Brysseliin

Unkari sanoo olevansa valmis lähettämään maahan saapuvat siirtolaiset yhden suunnan lipulla Brysseliin, mikäli EU aikoo jatkossakin pakottaa Unkarin maahanmuuttoa koskeviin säännöksiin.

Pääministeri Viktor Orbánin kansliapäällikkö Gergely Gulyás kritisoi AP:n mukaan torstaina tiedotustilaisuudessa Unionin tuomioistuimen kesäkuussa Unkarille langettamaa 200 miljoonan euron sakkoa toistuvista turvapaikkasäännösten rikkomuksista. Sakkoon sisältyy myös miljoonan euron päivittäinen sakko siihen asti, että Unkari taipuu noudattamaan EU:n lainsäädäntöä.

– Bryssel haluaa pakottaa meidät päästämään siirtolaiset maahan millä tahansa hinnalla. Jos EU pakottaa jatkossakin Unkarin noudattamaan säännöksiä, jotka estävät siirtolaisten pidättämisen rajalla, olemme valmiit antamaan jokaiselle siirtolaiselle pääsyn maahan ja ilmaisen menolipun Brysseliin, Gulyás sanoi.

Unkarin hallitus on Orbánin johdolla ottanut tiukan linjan maahanmuuttoon, mikä on aiheuttanut kiistaa Unkarin ja EU:n välillä.
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3100
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Siirtolaisten vyöry Eurooppaan

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Jos ajatellaan sitä että länkkärit ryöstivät siirtomaistaan rikkauksia ja sortivat ja hyväksikäyttivät useita kansoja, niin onkohan kukaan laskenut sitä että kuinka paljon länkkäreillä on hyvitettävää, ja koska se hyvittäminen voidaan katsoa suoritetuksi?

Ihmishengille on tietysti vaikea määritellä hintaa. Mutta jos nyt kuitenkin joku ottaisi asiakseen laskeskella että paljonko ollaan velkaa, ja vastaavalla summalla on hyvitetty entisiä siirtomaita, niin voisiko sitten todeta joku päivä että homma on hoidettu? Jolloinka ei ole pakko ottaa siirtolaisia vastaan yhtään mistään maasta.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Vastaa Viestiin