NATO
Re: NATO
Nato vs Venäjä ei olisi mielenkiintoinen tappelu, vaikka se muuttaisikin aika paljon elämää maapallolla. Nato vs Neuvostoliitto ennen rautaesiripun laskua olisi ollut jotain. Siinä olisi Varsovan liiton maat ottaneet osaa suuren ja mahtavan puolesta. En tiedä miten Suomi olisi tuossa tilanteessa toiminut, mutta toivottavasti vihollisena Venäjää ja Baltiaa kohtaan. Rannikkotykistö olisi kaiketi suunnannut putket kohti Viroa Melrosen ja Sleepy Sleeperin tahdissa sekä ainoat oikeat suomalaishävittäjät, Drakenit, lähteneet suihkumoottorit raivoten kohti Tallinnaa ilmatorjuntatehtäville. Eikä ainakaan minua olisi haitannut, jos vähän vanhaa kaupunkia olisivat samalla konetykittäneet. Virolaiset ovat kuitenkin ryssiä. Olivat sitä silloin ja ovat myöskin nytten.
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
Re: NATO
Todellinen itsenäisyys sitä selkärankaa vasta tarvitseekin, onhan se helppoa laiskalle ja diplomatiaa osaamattomalle piiloutua muka suuremman selän taakse on se sitten Amerikka, EU tai natoVirdon kirjoitti: Su Heinä 14, 2024 1:55 am Kylläpäs tämäkin kuvastaa hyvin sitä venäjäfanimaista näkemystä jossa Suomen olisi pitänyt olla vaan täysin vailla omaa selkärankaa, ja olla ihan mielin kielin kaikissa tilanteissa tämän "maapallon suurimman naapurin" vallassa.
Aina se kyllä jaksaa huvittaa se venäjäfanien kokema shokki kun Suomesta löytyikin jämäkkä selkäranka "riitautua" Venäjän kanssa sen aloittaman tuhoisan hyökkäyssodan, laittomien aluevarkauksien, sekä lukuisien sotarikoksiensa takia.
Riitautuminen ei ole mikään alyn merkki, natofanitko pitää riitautumista älykkäänä ja fiksuna?
Ensimmäiset vuosikymmenet Nato lähinnä piti kokouksia ja harjoitti Neuvostoliiton tutkavalvontaa. Kun kylmä sota päättyi Neuvostoliiton hajoamiseen vuonna 1991, kollektiivinen puolustus jäi pienempään rooliin ja Naton toiminnassa alkoivat korostua sotiin sekaantuminen ja olemassa olonsa perusteleminen.
Jo heti 1992 alkaen bosnian sota.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Bosnian_sota
heti perään Jugoslaviaa:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Naton_pom ... oslaviassa
Ja sieltä Afganistaniin:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Afganista ... 2001–2021)
Nyt Ukrainassa "turvaamassa" sota tilassa olevan maan ohjuspuolustukseen kouluttamista, vaikka ohjusjärjestelmät ovat ihmisen tekemiä ei niitä ihan helposti opeteta kun Ukrainalaiset intin käyneet ovat tottuneet vanhoihin neuvosto aseisiin ja sitten ihmetellään kuinka paha venäjä on kun Ukrainalaiset ampuvat omiin sairaaloihin Norjalaisilta saatuja torjuntaohjuksia mistä Stoltenberg on kotoisin
https://rumble.com/v5683r9-ukraine-chil ... hnson.html
Mihin nato menee rauhaa turvaamaan seuraavaksi?
Minkä takia meillä on Stubb mölyämässä ja haastamassa riitaa?
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/stub ... 3431d4efe1
Maailmalla Stubbia pidetään jo idioottina mutta jos se on natofanien syvin olemus.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f57 ... c8147ee581
Re: NATO
Uskoisin että vuoden 2015 kaltaiset tapahtumat eivät enää toistu, kai Ruotsikin on jostain jotain jo oppinut, eikä niin vain päästäisi turvislaumaa kipittämään maahansa ja sen läpi. Ja onhan siinä monta valtiota välissä, että ei olisi ikinä kenenkään pitänyt Ruotsiin asti päästäkään.Sverdlov kirjoitti: La Heinä 13, 2024 6:48 pmRajaa on myös länsipuolella ja historian saatossa sieltä on tullut pahantekijöitä, ettekö muista? Se raja ei ole suljettu!Ifigeneia kirjoitti: La Heinä 13, 2024 5:43 pm Nykysuomalaiset ei lähde hakemaan yhtään mitään.Jotkut nurisevat incelit muka suur-Suomea havittelemassa, älkää tappako nauruun.
Toivon vaan että sen verran on vanhan liiton ihmisiä, ettei avata rajaa tuosta noin vaan raiskata Suomi-neito täysin vastaanpanematta.
Sepäs onkin muuten tosi mielenkiintoista nyt kun Ruotsikin on Natossa, niin muuttaakohan se sitä sen maan asennetta maahanänkijöihin...
(Jotkut vuosisatoja sitten tapahtuneet asiat eivät minua tässä nyt oikein kiinnosta, vaikka olenkin tietoinen siitä että ruotsalaisilla on kuulemma joku nappi napittamatta sen merkkinä että Suomi pitää saada takaisin.)
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Re: NATO
Lystikästä kun Biden luovuttanut osan asemastaan puolustusministerille, eli amerikassa on sotilashallitus ja johtavana maana natossa teoriassa orja hommiin Afrikasta roudatun jälkeläisen jälkeläisenä joutuu Ruotsalaiset hyppimään Nee*rin tahtiinIfigeneia kirjoitti: Su Heinä 14, 2024 10:49 am Ruotsikin on Natossa, niin muuttaakohan se sitä sen maan asennetta maahanänkijöihin...
https://www.whitehouse.gov/briefing-roo ... -year-2024
Lloyd James Austin III on yhdysvaltalainen kenraali, jonka Joe Biden nimitti Yhdysvaltain puolustusministeriksi kautensa alkaessa tammikuussa 2021. Austinin nimitys vaati poikkeusluvan, sillä hän oli sotilasvirassa vuoteen 2016 asti
https://fi.wikipedia.org/wiki/Lloyd_Austin
Re: NATO
Rajut skenaariot sodasta Kutos- ja Seiskateillä: Ensin Venäjä yrittäisi vallata Kouvolan – Hyökkääjä jopa upotettaisiin mutaan ja veteenHank Voight kirjoitti: La Kesä 01, 2024 4:18 pm MV-lehti referoimassa Sputnikin artikkelia
Jäisit Sverdlov edes joskus tänne vastaamaan huutoosi, eli keskustelemaan. Mutta kun suoritat vaan tasaisin väliajoin näitä blitzkriegejä ja katoat kuin pieru Saharaan, jättäen meidän muut ihmettelemään sontapläjäyksiäsi.
Ja tuo jatkuva lässyttäminen sodasta. Jokos se nyt sitten jo pikku hiljaa syttyisi? Siitä vaan nyt perkele Kremlistä ydinpommit liikkeelle tai rautaa Suomen rajan yli jos siltä tuntuu. Mut vitut, hiljaista on. Suut vaan paukkuu.
Eiköhän tuota sotaa saada odottaa pitkään ja hartaasti, samoin kuin sitä uutta pandemiaa, jota foliopäät ovat nähneet tulevaksi jo pari vuotta.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b8d4 ... 93838db087
Näkyvätpä minun lisäkseni muutkin lässyttävän sodasta...
Anteeksi nimimerkkini, mutta en tiedä mihin päin sen pitäisi viitata?
Re: NATO
Itse kävin armeijan 80-luvulla, ja jo silloin koulutus ja sotaharjoitukset perustuivat idästä tulevan hyökkäyksen torjuntaan, kuvitellut tilanteet eivät ikinä lähteneet siitä että Suomi olisi hyökkääjänä tai että hyökkäys tulisi mistään muualta kuin idän suunnasta, ja kuulemani mukaan sama linja oli ollut armeijan koulutuksen perusteena tuolloin jo useamman vuosikymmenen ajan.Sverdlov kirjoitti: Pe Heinä 26, 2024 8:09 am Rajut skenaariot sodasta Kutos- ja Seiskateillä: Ensin Venäjä yrittäisi vallata Kouvolan – Hyökkääjä jopa upotettaisiin mutaan ja veteen
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b8d4 ... 93838db087
Näkyvätpä minun lisäkseni muutkin lässyttävän sodasta...
Olihan se tavallaan hieman erikoinen tilanne kun enimmäkseen neuvostovalmisteisella kalustolla harjoiteltiin puolustautumista neuvostoliiton hyökkäystä vastaan, mutta hyvänä pointtina neuvostovalmisteisen kaluston käytön harjoittelussa pidettiin sitä että kun esimerkiksi natoon ei tuolloin voitu turvautua, niin neuvostokaluston käytön osaamisen etuna oli se että jos sieltä oikeasti hyökättäisiin niin hyökkääjiltä saataisiin uutta kalustoa joka olisi helppo ottaa omaan käyttöön, aivan kuten ukrainalaiset vielä tänäkin päivänä tekevät.
Mutta siis, tuo että sotaharjoituksessa harjoitellaan puolustautumista kuvitellulta idästä päin tulevalta hyökkäykseltä ei nyt varsinaisesti liity millään lailla siihen että ollaan liitytty natoon, vaan siihen että jo vuosikymmeniä on ymmärretty että jos hyökkäys jostain suunnasta tulee, niin se tulee juuri sieltä suunnasta.
Re: NATO
Joidenkin mielestä sitä kun ei saisi enää edes harjoitella oman maan puolustamista kun se olisi mukamas "Venäjälle uhittelua".
Kun sitä ollaan Venäjän naapureita, niin silloin on syytäkin ottaa ihan kaikenlaiset sodan skenaariot huomioon, ja oma puolustuskyky kunnossa Nato-jäsenyydestä huolimatta.
Kun sitä ollaan Venäjän naapureita, niin silloin on syytäkin ottaa ihan kaikenlaiset sodan skenaariot huomioon, ja oma puolustuskyky kunnossa Nato-jäsenyydestä huolimatta.
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Re: NATO
Tämän kerran annan muistiluun korjausta. Yleensä en sellaiseen edes ryhdy, koska te ette muista mitään mitä olette kirjoittaneet tahi lukeneet.Virdon kirjoitti: Pe Heinä 26, 2024 12:10 pm Joidenkin mielestä sitä kun ei saisi enää edes harjoitella oman maan puolustamista kun se olisi mukamas "Venäjälle uhittelua".![]()
Kun sitä ollaan Venäjän naapureita, niin silloin on syytäkin ottaa ihan kaikenlaiset sodan skenaariot huomioon, ja oma puolustuskyky kunnossa Nato-jäsenyydestä huolimatta.
Vielä muutamia vuosia sitten Venäjä piti sotaharjoituksiansa omalla maaperällään muutaman sadan kilometrin etäisyydellä länsirajastaan ja johan siitä meluttiin. Muistan kirjoittaneeni että itsenäinen valtio saa pitää omalla alueellaan vaikka mitä harjoituksia, mutta silloin se oli saatanallinen uhka jokaiselle suomalaiselle ja Sverdlovin on syytä muuttaa Venäjälle kaalisoppa syömään. Ettekö muista?
Vaaditte jotakin keskustelua, mutta tarkoituksenanne on vain räyhätä ja meluta, eikä edes asiasta pidetä kiinni, kunhan huudetaan. Sellainen ei ole keskustelua. Tämän pitemmälle en muistuttele enkä jaarittele, koettakaa nyt olla edes rehellisiä jos ette muista. Ymmärrättekö?
Anteeksi nimimerkkini, mutta en tiedä mihin päin sen pitäisi viitata?
Re: NATO
Mistä niin päättelit että viesti oli kohdistettu sinulle? No, ei ollut, olisiko pitänyt?Sverdlov kirjoitti: Pe Heinä 26, 2024 5:26 pm Tämän kerran annan muistiluun korjausta. Yleensä en sellaiseen edes ryhdy, koska te ette muista mitään mitä olette kirjoittaneet tahi lukeneet.
Vielä muutamia vuosia sitten Venäjä piti sotaharjoituksiansa omalla maaperällään muutaman sadan kilometrin etäisyydellä länsirajastaan ja johan siitä meluttiin. Muistan kirjoittaneeni että itsenäinen valtio saa pitää omalla alueellaan vaikka mitä harjoituksia, mutta silloin se oli saatanallinen uhka jokaiselle suomalaiselle ja Sverdlovin on syytä muuttaa Venäjälle kaalisoppa syömään. Ettekö muista?
Vaaditte jotakin keskustelua, mutta tarkoituksenanne on vain räyhätä ja meluta, eikä edes asiasta pidetä kiinni, kunhan huudetaan. Sellainen ei ole keskustelua. Tämän pitemmälle en muistuttele enkä jaarittele, koettakaa nyt olla edes rehellisiä jos ette muista. Ymmärrättekö?
Nythän sitä Ukrainan konfliktin myötä onkin tullut hyvin selväksi että miksi on ollut syytä olla varuillaan Venäjän sotaharjoitellessa.
"Emme aio hyökätä, pidämme pelkkiä sotaharjoituksia".
Suomi kun sotaharjoittelee, niin se liittyy itsensä puolustamiseen. Venäjä kun sotarharjoittelee, niin se liittyy muiden kimppuun hyökkäämiseen.
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Re: NATO
Kirjoittamaasi viestiä en muista, mutta sen sijaan muistan Venäjän pitäneen sotaharjoitusta pari vuotta sitten Ukrainan rajalla. USAn tiedustelu kertoi muutama kk ennakkoon Venäjän olevan hyökkäämässä, johon venäjämieliset ja Venäjän johto vakuutti kyseessä olevan vain harjoitus. Kovasti paheksuttiin, kuinka USA ja länsimaat ovat taas russofobian kourissa, kun keksivät moisesta syyttää; ”Putinhan sanoi jo ettei mitään hyökkäystä ole tulossa!”. Myös venäläisiä kaduntallaajia haastateltiin mediassa ja olivat suorastaan tyrmistyneitä moisista vihjauksista; ”eihän siinä olisi edes mitään järkeä!” Sodan alettua ja parin vuoden kuluttua vatnikit ja perusryssät ovatkin ihan sinut asian kanssa. Semmosta se onSverdlov kirjoitti: Pe Heinä 26, 2024 5:26 pm
Vielä muutamia vuosia sitten Venäjä piti sotaharjoituksiansa omalla maaperällään muutaman sadan kilometrin etäisyydellä länsirajastaan ja johan siitä meluttiin. Muistan kirjoittaneeni että itsenäinen valtio saa pitää omalla alueellaan vaikka mitä harjoituksia, mutta silloin se oli saatanallinen uhka jokaiselle suomalaiselle ja Sverdlovin on syytä muuttaa Venäjälle kaalisoppa syömään. Ettekö muista?
Sikis:
Faktahan on kuten NATO:kin tunnustaa ettei jonkin Ukrainan haltuunottoon mene puoltatuntia kauempaa. Näin ei kuitenkaan ole näillä näkymin tapahtumassa vaikkakin länsipropagandakoneisto nyt yrittää muuta surkuhupaisasti esittää.
Faktahan on kuten NATO:kin tunnustaa ettei jonkin Ukrainan haltuunottoon mene puoltatuntia kauempaa. Näin ei kuitenkaan ole näillä näkymin tapahtumassa vaikkakin länsipropagandakoneisto nyt yrittää muuta surkuhupaisasti esittää.
Re: NATO
Venäjä ja Kiina itse ryntäävät muna pystyssä pitämään sotaharjoituksia kaikista mahdollisista syistä ja tekosyistä. Kumma kun ei kummassakaan maassa kukaan koskaan häpeä sitä miten idioottimaisen lapselliselta toiminnalta tuo näyttää.Virdon kirjoitti: Pe Heinä 26, 2024 12:10 pm Joidenkin mielestä sitä kun ei saisi enää edes harjoitella oman maan puolustamista kun se olisi mukamas "Venäjälle uhittelua".![]()
Kun sitä ollaan Venäjän naapureita, niin silloin on syytäkin ottaa ihan kaikenlaiset sodan skenaariot huomioon, ja oma puolustuskyky kunnossa Nato-jäsenyydestä huolimatta.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Re: NATO
Ryssät on kaikki niin saatanan tyhmiä että ne eivät tajua mitään, niille uppoaa kaikki propaganda mitä kitukasvuisen kääpiön koneisto suoltaa.Ifigeneia kirjoitti: Pe Heinä 26, 2024 11:35 pm Venäjä ja Kiina itse ryntäävät muna pystyssä pitämään sotaharjoituksia kaikista mahdollisista syistä ja tekosyistä. Kumma kun ei kummassakaan maassa kukaan koskaan häpeä sitä miten idioottimaisen lapselliselta toiminnalta tuo näyttää.
Kiinalaisissa varmaan on jokunen joka tajuaa asioiden oikean laidan ja sisimmässään ehkä häpeääkin, mutta tajuavat myös että parempi on pitää turpa kiinni ettei joudu teloituskomppanian eteen.
Re: NATO
Vaaditte jotakin keskustelua, mutta tarkoituksenanne on vain räyhätä ja meluta, eikä edes asiasta pidetä kiinni, kunhan huudetaan. Sellainen ei ole keskustelua. Tämän pitemmälle en muistuttele enkä jaarittele, koettakaa nyt olla edes rehellisiä jos ette muista. Ymmärrättekö?Eriksson kirjoitti: La Heinä 27, 2024 1:42 am Ryssät on kaikki niin saatanan tyhmiä että ne eivät tajua mitään, niille uppoaa kaikki propaganda mitä kitukasvuisen kääpiön koneisto suoltaa.
Kiinalaisissa varmaan on jokunen joka tajuaa asioiden oikean laidan ja sisimmässään ehkä häpeääkin, mutta tajuavat myös että parempi on pitää turpa kiinni ettei joudu teloituskomppanian eteen.
Alleviivattuna eilen kirjoittamani teksti. Ymmärrättekö nyt?
Anteeksi nimimerkkini, mutta en tiedä mihin päin sen pitäisi viitata?